دلیل رشد نقدینگی در شهریور امسال چه بود/ بانک مرکزی کنترل خلق پول بانک‌ها را کلید زد

بانک مرکزی اعلام کرد که در بیست و دومین حراج اوراق بدهی دولتی ۶ هزار میلیارد اوراق فروخته شد.

به گزارش مشرق، بانک مرکزی نتیجه بیست و دومین حراج اوراق بدهی که امروز برگزار شد را منتشر کرد.

در این حراج هیچ بانک و موسسه اعتباری غیربانکی شرکت نکرد. براساس این گزارش ارزش اوراق فروش رفته به خریداران حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه ۶ هزار میلیارد ریال بود.  

به گزارش بانک مرکزی، حراج بیست و سوم اوراق نیز سه شنبه ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.  

اوراق عرضه شده در حراج بیستم مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود ۶ ماهه است.  

سفارش بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی در حراج بیستم از طریق سامانه بازار بین بانکی ارسال خواهد شد. مهلت ارسال سفارش‌ها نیز تا ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه خواهد بود.  

در این حراج آراد ۹۲ با سررسید آبان ماه ۱۴۰۲ و نرخ سود اسمی سالیانه ۱۵ درصد و به قیمت هر ورقه یک میلیون ریال خواهد بود. مبلغ عرضه ۱۰هزار میلیارد ریال خواهد بود.  

آراد ۹۳ با سررسید آبان ماه ۱۴۰۲ و نرخ سود اسمی سالیانه ۱۷ درصد و به قیمت هر ورقه یک میلیون ریال خواهد بود. مبلغ عرضه ۴۴.۱ هزار میلیارد ریال خواهد بود.  

آراد ۹۴ با سررسید آبان ماه ۱۴۰۲ و نرخ سود اسمی سالیانه ۱۷ درصد و به قیمت هر ورقه یک میلیون ریال خواهد بود. مبلغ عرضه ۴۷.۹ هزار میلیارد ریال خواهد بود.  حداقل حجم سفارش ۵۰۰ هزار ورقه است.

وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش همه پیشنهادات دریافتی یا فروش تمام اوراق عرضه‌شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت‌شده را به منظور تصمیم‌گیری به آن وزارتخانه ارسال و وزارتخانه مزبور نسبت به تعیین سفارش‌های برنده اقدام می‌کند.

در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان انجام می شود. بانک مرکزی بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. کارگزاری این بانک ضمن تامین‌ زیرساخت معاملات و برگزاری حراج، تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق مالی اسلامی دولتی فروش‌رفته نداشته و اوراق مزبور را در بازار اولیه به منظور تامین مالی دولت خریداری نخواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس