دادستان کل کشور

حجت الاسلام منتظری در پاسخ به اینکه چرا برخی مقامات تحت تعقیب نشدند؟ گفت: واقعیت آن است که ما می‌خواهیم ترک فعل‌ها را تعقیب کنیم، اما ترک فعل‌ در قانون، جرم تلقی نشده است.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور در مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب، ضمن تبریک این روز و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو گفت: شما دانشجویان گرانقدر پس از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای روحیه دشمن شناسی و استکبار ستیزی شهدای دانشجو، روز ١٦ آذر را همچنان گرامی و بزرگ می‌دارید.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین پیام‌های ارزشمند ١٦ آذرماه دشمن شناسی و دشمن ستیزی قشر جوان و دانشگاهیان است که باید این روحیه را حفظ کرد.

منتظری افزود: حوادثی مانند ٢٨ مرداد، ١٦ آذرماه برای ما پیام‌های مهمی دارد که این پیام‌ها هیچ گاه مندرس نمی‌شود.

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه شما دانشجویان باید جایگاه خود را در کسب علم و دانش قدر بدانید، تصریح کرد: کشور و مملکت با اهتمام به علم و دانش می‌تواند روز به روز راه افتخار را طی کند و به سر بلندی‌های ارزشمند دست یابد.

وی با بیان اینکه راه کسب علم، انحصاری است، گفت: علم قدرتی است که هر ملت و کشوری که آن را به دست آورد قطعا در برابر همه ناملایمات و سختی‌ها می‌تواند مقاومت کنند.

منتظری تصریح کرد: اگر شما بقای کشور را با عزت و افتخار می‌خواهید و اگر دنبال راه امام راحل (ره) هستید باید خود را مجهز به قدرت علمی کنید که مورد توجه اسلام، قرآن و اهل بیت (ع) است.

وی با بیان اینکه قدرت استکباری علم دارد، لیکن تزکیه ندارد، افزود: هر جامعه‌ای اگر علم داشت، اما تزکیه نداشت تبدیل به استکبار و امریکا می‌شود.

دادستان کل کشور تصریح کرد: شما دانشجویان آینده ساز کشور هستید و سال‌های آینده، شما باید کشور را اداره کنید لذا امید است قدرت سازندگی در بسیج، بتواند اثر ارزشمند خود را بگذارد.

منتظری در ادامه خطاب به دانشجویان عنوان کرد: تا می‌توانید بر علم و تزکیه خود در این دوره ارزشمند بپردازید؛ چرا که این دوره به سرعت می‌گذرد و ما این دوره را گذراندیم.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: این مرحله، مرحله کسب علم و توانمندی‌های جوانی است و باید قدر آن را دانست. باید تلاش کرد کسانی که از این صراط مستقیم انحرافی پیدا کردند آن‌ها را به هر طریق ممکن به مسیر صحیح بیاوریم.

منتظری در ادامه بیان کرد: با اطلاعات فراوانی که به عنوان یک طلبه کوچک و مسئول دارم، می‌دانم شما دشمنان بسیار گسترده‌ای دارید و حملات عجیبی برای گرفتن هویت شما و از بین بردن ارزش‌های معنوی شما فعالند و کار می‌کنند.

دادستان کل کشور اظهار کرد: شما فکر می‌کنید دشمن برای دستیابی به شما کم هزینه می‌کند؟ زمانی که جنگ شروع شد هیچ یک از شما عزیزان آن دوره را یا ندیدید یا یادتان نیست. این جبهه‌های جنگ پر از جوانانی بود که سینه‌های خود را سپر قرار می‌دادند تا دشمن نتواند به خاک کشور تجاوز کند.

وی ادامه داد: جوانان بسیاری شهید شدند تا انقلاب باقی بماند. سلاح دشمن در آن روز توپ، تانک، مسلسل، هواپیما و موشک بود، اما امروز سلاح دشمن بسیار خطرناک‌تر است که در اعماق جان من و شما تاثیرگذار است و به همه خانه‌ها پرتاب می‌شود.

منتظری در ادامه تصریح کرد: فضای مجازی یک توانمندی و فناوری بسیار ارزشمندی است؛ اما به همان میزان می‌تواند خطرناک باشد.

دادستان کل کشور عنوان کرد: دشمن امروز به صورت شبیخون به فرهنگ، اعتقادات، نوامیس، عزت و عفت شما یورش برده است و لذا هر چه در توان داریم باید در برابر تلاش دشمن به کار ببریم.

تمایلی برای تصدی سمت نداشتم و 2 بار رد کردم

منتظری خاطرنشان کرد: از زمانی که بنده در این سمت منصوب شدم به هیچ وجه خودم شخصا تمایل برای تصدی این سمت نداشتم و خود را لایق ندانستم. دو بار پیشنهاد شد و هر دو بار رد کردم، اما مسائلی اتفاق افتاد که در نهایت پذیرفتم.

دادستان کل کشور اظهار کرد: از زمانی که این سمت را پذیرفتم، به عنوان مدعی العموم وارد معرکه شدم و بسیاری از مسائلی که دنبال کرده و می‌کنم مسائلی است که بیان نشده و اقتضا نداشته که در مجامع عمومی و رسانه‌ها بیان کنم.

منتظری با اشاره به اولین جلسه شورای عالی اقتصاد با حضور مقام معظم رهبری تصریح کرد: من به عنوان عضو کوچک شورای عالی اقتصاد در این شورا حضور داشتم. جلسه مفصلی بود و مقام معظم رهبری دغدغه‌ها و اهداف خود از تشکیل این شورا بیان فرمودند.

دادستان کل کشور گفت: بنده از مسائلی که در حوزه اقتصاد بود بی اطلاع نبودم و از مسائل مختلف بانکی، ارزی و بورس مطلع بودم.

وی عنوان کرد: در اولین جلسه این شورا به رئیس جمهور وقت گفتم ما مردان جنگ اقتصادی نیاز داریم. پس از آن رئیس گمرک را خواستم و به او گفتم با مساعدت یکدیگر با مسئله قاچاق واقعا مبارزه کنیم و ابزار کار را معرفی کردیم و گفتم من نیز از اختیارات خود استفاده خواهم کرد.

تا پایان دولت قبل نتوانستیم از سامانه‌ها برای مبارزه با قاچاق استفاده کنیم

منتظری اظهار کرد: یکی از راهکارهای موثر در مبارزه با قاچاق استفاده از سامانه‌ها و اتصال سامانه‌های دستگاه‌ها با یکدیگر است؛ اما تا پایان دولت قبل نتوانستیم به این مهم دست یابیم.

دادستان کل کشور تصریح کرد: در رابطه با فضای مجازی عزیزی نکته‌ای را در خصوص فیلترینگ تلگرام اشاره کرد. بنده رئیس کارگروه مصادیق مجرمانه هستم، در دوره آقای روحانی هر چه کردم که این کارگروه را با حضور وزرا تشکیل دهم فقط دو بار توانستم.

ما می‌گوییم فضای مجازی باید مدیریت شود و صحبت ما فیلترینگ نبود

وی عنوان کرد: در خصوص وی پی ان‌ها تصمیمی طبق قانون گرفتیم که دستگاه‌های نیازمند به وی پی ان بر اساس آن تعریف و ابلاغ شدند و به وزارتخانه‌ها ابلاغ کردیم؛ اما تا امروز هیچکدام از دستگاه‌های مورد خطاب به وظیفه خود عمل نکردند. ما می‌گوییم فضای مجازی باید مدیریت شود و صحبت ما فیلترینگ نبود.

وی درباره ترک فعل مسئولان گفت: این مطالبه به حقی است، اما متاسفانه در قوانین ما ترک فعل، جرم تلقی نشده است که البته ما با کمک مجلس به دنبال رفع آن هستیم تا بتوانیم بر اساس قانون عمل کنیم.

منتظری در پاسخ به اینکه چرا برخی مقامات تحت تعقیب نشدند؟ افزود: از زمانی که مجلس یک سری گزارشاتی به قوه قضاییه ارسال کرده و از سوی مردم نیز شکایاتی به دستمان رسیده است اقداماتی صورت گرفته، اما واقعیت آن است که ما می‌خواهیم یکسری ترک فعل‌ها را تعقیب کنیم، اما این ترک فعل‌ها تخلف است و جرم تلقی نشده است.

وی درباره نحوه برخورد با مسایل اقتصادی افزود: باید برخورد با موضوعات اقتصادی به گونه‌ای باشد که دفع سرمایه گذاری صورت نگیرد که این مهم نیاز به تدابیری دارد.

دادستان کل کشور درباره عدم رضایت مردم از احقاق حقوق عامه افزود: بحث حقوق عامه را به عنوان اولین اقدام در دستور کار قرار دادم و در همایشی این موضوع را مطرح کردم.

وی با بیان اینکه موضوع صیانت از حقوق عامه در قانون اساسی تعریف شده، اما حتی یک سطر هم در این خصوص قانون وجود ندارد، افزود: البته ما یک آیین نامه تنظیم کردیم که به امضای رییس قوه قضاییه رسیده است و در همین راستا در صدد ارسال لایحه‌ای نیز به مجلس هستیم، ضمن آنکه آنقدر مصادیق حقوق عامه زیاد است که از کارشناسان زیادی برای همکاری دعوت کردیم.

در هشت سال اخیر ضربه اقتصادی زیادی به ما وارد شد

منتظری درباره موضوعات اقتصادی گفت: در دوره‌های گذشته به ویژه در هشت سال اخیر ضربه اقتصادی زیادی به ما وارد شد و امید است با رویکرد دولت سیزدهم و مجلس و رهنمودهای مقام معظم رهبری این مشکلات حل شود.

وی با بیان اینکه مسئولان اجرایی و مدیران اقتصادی کشور باید کار جهادی کنند تصریح کرد: بنده دست نیاز به شما دانشجویان دراز می‌کنم تا به ما کمک کنید چراکه ما در قوه قضاییه مشکلات فراوانی داریم که البته این مشکلات دلیل بر کم کاری نیست، اما به واقع اراده وجود دارد، اما مشکلات زیاد است.

هر فسادی از دستگاه قضا گزارش شود، رسیدگی می‌شود

دادستان کل کشور با تاکید بر خورد با فساد در درون دستگاه قضایی افزود: هرکسی از یک قاضی یا یک کارمند، فسادی را به صورت مستند سراغ دارد به بنده گزارش دهد و مطمئن باشید آن را رسیدگی خواهیم کرد.

دادستان کل کشور در بخش پایانی سخنان خود گفت: امیدواریم اگر چنانچه لیوانی را در دست گرفتیم با اینکه یک بخش خالی و یک بخش پر دارد، به قسمت پر آن هم توجه شود.
وی اظهار کرد: در کشور ما خدمت های زیادی شده است و نمی توانید آنچه که ما قبل از انقلاب دیدیم را تصور کنید.

بنا بر این گزارش، وحید چگینی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب هم در این مراسم با گرامیداشت روز دانشجو اظهار کرد: واحد تهران جنوب یک دانشگاه جامع با بیش از ۴۰ هزار دانشجو یکی از سه دانشگاه پردانشجوی کشور است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه انجمن های علمی زیادی در داخل این واحد است، تشکل های دیگری نیز در این واحد وجود دارد که در جهت اهداف عالیه نظام فعالیت می کنند.

وی اظهار کرد: از این جهت جز دانشگاه های فعال کشور از نظر سیاسی، فعالیت های مذهبی و اجتماعی است. یکی از نکات قابل ذکر حضور ۴۸۰۰ دانشجوی عراقی و افغانستانی در این دانشگاه است.

چگینی عنوان کرد: واحد تهران جنوب به عنوان رابط علمی با روسیه مطرح است و با سه دانشگاه آلمان نیز قرارداد داریم و دانشجو اعزام می کنیم.

گفتنی است پیش از سخنرانی دادستان کل کشور، تعدادی از دانشجویان به بیان دغدغه‌های خود پرداختند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  3 1
  ترک فعل جرم اعلام نشده ولی عقل ...؟ طرف به وظیفش عمل نکرده میگن جرم نیست. دوره اخرالزمان همینه.
  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
   1 0
   متاسفانه کار های عمدی و ویرانگر را ترک فعل نام میگذارند تا موضوع منحرف شود
  • متقاضی مسکن مهر IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
   1 0
   مثلاً زنگ بزنی اتش نشانی نیاد جزغاله بشی بعد بگن ترک فعل جرم نیست!!
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  2 0
  ماده 576 قانون مجازات اسلامی به استناد این ماده می توان مستنکفین از قانون را تحت پیگرد قرار داد
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  3 1
  مملکتی که مسئول اش شماهاباشین ته اش این است
 • FI ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  3 0
  آیا چپاول داراییهای کشور توسط برادران رئیس و معاون, و رانت های مختلف توسط نزدیکان, استخدام مدیران دو پاسپورتی, نصب مدیران مجرم عزل شده در جایگاههای حساس دیگر, دروغ های اثبات شده پی در پی, سماجت در اقدامات مضر, گم شدن 18 میلیارد دلار زبان بسته, انتقال ده ها تن طلایی زخیره شده کشور به خارج و...... و... هم ترک فعل محسوب میشوند؟؟؟؟
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  فکر می کنم انتخاب ایشان یک جورهایی از اول اشتباه بود همه دنیا سعی می کنند با اصلاح فرٱیندها و انتخاب افراد حائز صلاحیت و رویه های سیستمی از جمله کنترل های هوشمند نسبت به اطمینان از عملکرد مدیران خود اطمینان حاصل کنند . از ٱقای اژه ای درخواست اصلاح دیدگاه رده های زیرین و میانی قوه را داریم
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  1 0
  پیام غیر مستقیمی به مفسدان می‌دهد که امنیت شما تضمین هست و به فساد با خیال راحت ادامه دهید.
  • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
   0 0
   اتفاقا منظور اینه که ان شاءالله بزودی جرم تلقی میشه بعدش اژه ای گفت پرونده ترک فعل‌ها آغاز شده
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  کی باید آن را جرم تعریف کند؟ من یا شما یا دستگاه قضایی یا... لایحه ای بدهید مجلس که تصویب کند
 • علی IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  یقین بدانیداکثریت تخلفات صورت گرفته توسط مسولین که منجربه ایجادخسارت شده ویامیشود ، حداقل ازطریق تشکیل پرونده های حقوقی قابلیت طرح دعوا ورسیدگی درمحاکم دیوان عدالت اداری ویادرانواع ومواردی نیزدرمحاکم عمومی دادگستری، رادارد،،اگرچه حتی فاقدهیچ یک ازارکان ثلاثه جرم(رکن قانونی،مادی ومعنوی(سوءنیت))باشد،،فقط وفقط اراده جدی مخلصانه صادقانه جهت احقاق حقوق واجرای عدالت به آسانی وبدرستی،(بعنوان وظیفه اصلی عدلیه درتمام جوامع درتمام تاریخ)،رامیخواهد،،،به امیدروزی که این اراده جدی مخلصانه ایجادشود،،،
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  ادم‌احساس میکنه یک رودربایستی با روحانی و حهانگیری و رفقا بجود داره؟؟ حالا چرا؟
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  1 0
  مرگ ترک فعل نوعی فساد فی الارض نمیشه؟؟؟ کدام فساد بدتر از ترک فعل و تخریب اقتصاد کشور امام زمان ع ؟؟؟؟
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  خود( ترک فعل) در حقیقت یک( انجام فعل) است یعنی ( انجام فعل ترک‌کردن یک فعل دیگر), خب بفرمایید اینم راه حلش بسم الله محاکمه شون کنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس