فصل تابستان و هوای گرم باعث می شود تا میل بیشتری به آب داشته باشیم. یکی از راه های حل مشکل نیاز به آب، رفتن به استخر و آب تنی است.

به گزارش گروه خواندنی های مشرق، این روزها بازار استخرهای مختلف در اکثر نقاط کشور بسیار گرم است و سیل عظیمی از نوجوانان روزانه به این مکان ها مراجعه می کنند تا از امکانات استخرها استفاده کنند. اما نکته ای که در این میان می توان به آن اشاره کرد این است که آیا همیشه این استخرها پاک هستند و می توان از آن ها بدون هیچ دغدغه هایی از آن ها استفاده کرد؟

در ادامه به برخی از نکات که باید در استخر رعایت کنیم و اینکه چه بیماری هایی ممکن است در این محل ها برای ما بوجود آید اشاره می کنیم.

نکات بهداشتی در استخر

مهمترین عواملی که می توانند استخرها را آلوده کنند خود ما هستیم پس باید نکات بسیار زیادی را در مورد بهداشت استخرها رعایت کنیم تا این محیط ها را حداقل برای نفر بعدی تمیز نگاه داریم. با توجه به برخی از نکات می توانیم بهداشت و تمیزی داخل استخرها را بیشتر کنیم.

نکته اول: در همان ابتدای ورود به استخر به قوانین تنظیم شده دقت کنید. در استخرها تا یه محل خاصی می توانید از کفش خودتان استفاده کنید و ادامه راه را باید با دمپایی های مخصوص طی کنید. احرتام گذاشتن به این قانون باعث می شود تا فضای رختکن ها آلوده نشود و بهتر است تا آن را رعایت کنید.

نکته دوم: بعد از تعویض لباس ها حتما از دوش آب استفاده کنید. بیشتر سعی کنید تا از آب گرم برای دوش گرفتن استفاده کنید. این کار باعث می شود تا عرق های بدن شما پاک شوند این آلودگی های سطحی وارد استخر نشود. برخی از افراد دیده می شوند که سعی میکنند تا زودتر از این مرحله بگذرند که این کار می تواند برای دیگران نیز مضر باشد.نکته سوم: یکی از نکاتی که کمتر دیده شده که مردم رعایت کنند استفاده از استخر کلر است. این استخر کوچک که در درب ورودی استخرها قرار دارد بیهوده در آنجا قرار نگرفته است.  استفاده از این استخر کوچک می تواند پاهای شما را تاحدی ضد عفونی کند تا الودگی های کمتری وارد محیط استخر شود.

نکته چهارم: در هنگام استفاده از استخر ممکن است دچار حساسیت هایی شوید. این حساسیت ها می توانند باعث تا آبریزش بینی پیدا کنید. سعی کنید پس از دچار شدن به این حالت از اب استخر خارج شوید و در گوشه ای استراحت کنید. برای جلوگیری از دچار شدن به این حالت بهتر است از دماغگیر استفاده کنید.

بیماری های ممکن در اب استخرها:

عوامل قارچی

عوامل قارچی از پوست افراد مبتلا در آب استخر جدا می شوند و روی پوست تمامی شناگران می نشینند. بعضی افراد به طور سرشتی دفاع کاملی در برابر عوامل قارچی دارند، لذا هیچ گاه دچار ضایعات قارچی نمی شوند، ولی افراد مستعد خصوصا آنها که به دلیل ابتلا به بعضی بیماری های ضعیف کننده سیستم ایمنی مانند لوپوس، بیماری قند، کم خونی ، مصرف داروهای کورتونی و غیره به آسانی به این عوامل قارچی مبتلا شده اند، پوست شان بیمار می شود.شایع ترین قارچ پوستی که از آب استخر آلوده ایجاد می شود، قارچ" تینا ورسیکولر" است که به صورت ضایعات سفید، قهوه ای تیره، قهوه ای روشن و غیره دیده می شود، این ضایعات باعث خارش خفیف تا شدید می شود و در موقع عرق کردن، ضایعات تشدید می شود. بعد از حمام گرفتن، رنگ ضایعات کمی روشن تر می شود و به تدریج مجددا تیره می شود. عامل این بیماری قارچ"مالاسز" یا"فورفورا" می باشد که تمایل به مزمن شدن دارد.

این ضایعات با درمان های طبی، به طور موقت بهبود می یابند، ولی با قطع درمان، ضایعات عود می کنند. خصوصا در فصول گرم بهار و تابستان که پوست تعریق بیشتری دارد، ضایعات پوستی شدت می یابند.

قارچ شایع دیگر که از آب آلوده ی استخرها می تواند به پوست انسان سرایت کند، قارچ"کاندیدا آلبیانس مونلیا" است که نواحی چین دار پوست مانند لای انگشتان پا، کشاله ران و زیر بغل را گرفتار می کند. این قارچ، مخمری است  به رنگ سفید که در عمق چین های پوست از بسیار کم تا متوسط دیده شده و باعث خارش پوستی می شود که با درمان های طبی به سرعت بهبود می یابند، ولی چنان چه بعد از استخر یا حمام، چین های پوستی خود را به دقت با حوله تمیز و خشک نکنند، رطوبت باقی مانده در چین ها، پوست را مستعد ابتلا به قارچ کاندیدا می کند.(خصوصا در افرادی که زمینه بیماری قند،  کم خونی، مصرف داروهای کورتونی، استرس های مداوم روحی، کار جسمی سنگین، مداوم و غیره دارند.) این قارچ پوستی به آسانی از آب آلوده استخر در چین های پوستی جایگزین شده و باعث بیماری قارچی پوست می شود.

و بالاخره قارچ های کچلی پوست و مو از عللی است که انتقال آن از راه آب استخر شیوع کمتری دارد. این بیماری به صورت ضایعات حلقوی با زمینه قرمز و پوسته مختصری روی آن است که اغلب با خارش همراه است و چنانچه به موقع درمان مناسب طبی ضد قارچ صورت نگیرد می تواند باعث از بین رفتن دائمی موهای انسان شود.

بیماری های ویروسی

بیماری های ویروسی ناشی از آب استخرها روی پوست انسان شامل موارد زیر است:

"مولوسکوم کنتازیوزوم"، یک بیماری ویروسی پوست و مخاط در انسان است که معمولا از طریق تماس با افراد مبتلا منتقل می شود. ولی از طریق راه های غیر مستقیم مانند لوازم شخصی از قبیل حوله و آب استخرها نیز می تواند فرد را آلوده کند. این ضایعات پوستی، برجسته، متعدد و منتشر با خارش است که بیشتر کودکان را آلوده می کند. فرد مبتلا به دلیل سرایت بسیار شدید باید بلافاصله مجزا از دیگران تحت درمان قرار گیرد.بیماری ویروسی دیگری "فلج اطفال" است که از طریق مدفوع آلوده، مگس و سوسک آلوده که روی مواد غذایی می نشینند، افراد سالم را آلوده می کنند. مواردی از طریق آب استخرها باعث آلودگی انسان ها شده است که بیماری خطرناک و فلج کننده است. خوشبختانه با واکسن مؤثری که در سراسر کشور به اطفال تزریق شده، خطر آن بسیار کم شده است.

بیماری های ویروسی تبخال و زونا به طور نادر از طریق آب استخرها منتقل شده است. یکی از بیمارهای شایع ویروسی ناشی از آب استخرها، گروه ویروس های "آدنوویروس ها" هستند که مهم ترین و آسان ترین راه انتقال آن، آب استخرها است که به طور عمده باعث ورم ملتحمه چشم می شود و همه گیری های متعددی از طریق آب استخرها گزارش شده است که علاوه بر تورم ملتحمه چشم نشانه های عمومی ماند تب، تهوع، استفراغ و تورم غدد لنفاوی هم دارد که درمان آن شامل رعایت بهداشت فردی و درمان علامتی چشم است.

بیماری های باکتریایی

بیماری های باکتریایی ناشی از آب استخرها، در روی پوست انسان نسبت به بیماری های قارچی، انگلی و ویروسی کمتر دیده می شود. در مواردی، باکتری های موجود در ادرار می توانند از طریق استخر بر روی پوستی که قبلا صدمه دیده است، باعث عفونت باکتریایی شود. بیماری هایی از قبیل: زرد زخم و کورک پوستی می توانند از طریق آب آلوده استخرها در روی پوست ایجاد شوند.

بیماری های انگلی

آمیب "منگنو آنسفالیست" که محل زندگی اش آب های آلوده می باشد، می تواند موقع شنا کردن از راه بینی وارد شده و خود را به سیستم اعصاب مرکزی برساند. البته در استخرها بحث کنترل ممکن است اتفاق نیفتد، ولی کودکان و جوانانی که در استخرهای غیر بهداشتی مانند برکه ها شنا می کنند، احتمال ابتلا به این بیماری عصبی خطرناک را دارند.

"تریکومونیازیس" یک بیماری انگلی است که معمولا از طریق مقاربت انتقال می یابد، ولی مواردی از طریق آب استخرهای آلوده(شنا شده توسط افراد آلوده) به اشخاص سالم منتقل می شود و باعث علائم ادرار، به صورت سوزش می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده