گزارش موسسه سیپری درباره افزایش فروش تسلیحات در دنیا/ آمریکا همچنان در صدر

جدیدترین گزارش موسسه صلح سیپری نشان می‌دهد که فروش شرکت‌های تسلیحاتی دنیا در سال کرونایی ۲۰۲۰ همچنان افزایش داشته و آمریکا با فاصله زیاد در صدر لیست بزرگترین فروشندگان تسلیحات در دنیا قرار داشته است.

به گزارش مشرق به نقل از نشریه "دی سایت" آلمان، جدیدترین گزارش موسسه تحقیقات صلح استکهلم سیپری نشان می دهد که صد تا از بزرگترین تولیدکنندگان اسلحه در دنیا در سال ۲۰۲۰ با وجود بحران کرونا فروش خود را به شدت افزایش داده‌اند.

این شرکت ها در مجموع ۵۳۱ میلیارد دلار (۴۷۰ میلیارد یورو) تسلیحات به فروش رسانده‌اند که نسبت به سال قبل از آن حدود ۱.۳ درصد افزایش داشته است.

بیشتر بخوانید:

تاثیر همه گیری بر افزایش خشونت مسلحانه در آمریکا

تولید کنندگان سلاح در آمریکا همچنان در این لیست فروش تسلیحات در صدر قرار دارند و بعد از آن تولید کنندگان سلاح چینی قرار می گیرند.

"الکساندرا مارکشتاینر"، از کارشناسان موسسه سیپری در این باره می گوید: با وجود اقتصاد جهانی در حال رکود و به وجود آمدن تنگناها در زنجیره تامین اما شرکت های تسلیحاتی تا حد زیادی از طریق تقاضاهای دولتی پایدار برای کالاها و خدمات نظامی از این تهدید مصون بودند.

وی افزود: برخی از دولت ها حتی پرداخت های خود در صنعت تسلیحات را برای کاهش تاثیرات بحران کرونا افزایش داده‌اند.

شرکت های تسلیحاتی آمریکایی در سال ۲۰۲۰ هم در صدر لیست موسسه سیپری قرار داشته و با فاصله زیاد بیشترین فروش تسلیحات را ثبت کرده‌اند. فروش تسلیحات برای ۴۱ شرکت آمریکایی که در این لیست قرار داشتند بالغ بر ۲۸۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۱.۹ درصد افزایش داشته است.

بیشتر بخوانید:

چرا روسیه بهترین فروشنده تسلیحات به ایران است؟

همچنین تولید کنندگان اسلحه در آمریکا ۵۴ درصد از کل فروش تسلیحات در میان ۱۰۰ شرکت برتر را به خود اختصاص دادند.

"نان تیان"، از دانشمندان ارشد در موسسه صلح سیپری هم در این باره گفته است: شرکت های چینی هم به پیشرفته ترین تولید کنندگان فناوری های نظامی در جهان تبدیل شده‌اند. ۵ شرکت تسلیحاتی چینی دراین رتبه بندی ۱۳ درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده‌اند. به این ترتیب چین با فاصله زیاد در این لیست در رتبه دوم قرار گرفته و بعد از آن انگلیس قرار می گیرد.

نان تیان در این باره گفت: تولید کنندگان تسلیحات چینی از برنامه های نوسازی نظامی کشورو ادغام پروژه های نظامی و غیر نظامی در سال های اخیر سود برده‌اند.

تولید کنندگان اروپایی هم در اولین سال کرونایی رکوردی متفاوت را نشان دادند و ۲۶ شرکت تسلیحاتی اروپا روی هم ۲۱ درصد از کل فروش تسلیحات (۱۰۹ میلیارد دلار) را به خود اختصاص دادند.

چهار شرکت آلمانی در فهرست سیپری افزایش فروش ۱.۳ درصدی را ثبت کردند و راین متال به عنوان بزرگترین شرکت تسلیحاتی آلمانی افزایش فروش ۵.۲ درصدی را ثبت کرد.

روسیه هم در جایگاه چهارم این رتبه بندی در زمینه فروش تسلیحات قرار گرفته و نه تنها رشد فروش را ثبت نکرد، بلکه کاهش آشکار حدود ۶.۵ درصدی را نشان داده و ۲۴.۶ میلیارد دلار فروش تسلیحات را ثبت کرد.

سازمان امدادی کاتولیک Misereor انتقاد شدیدی به افزایش معاملات تسلیحاتی وارد کرده و "پیرمین اشپیگل"، مدیر اجرایی این سازمان در این باره گفت: این گزارش بار دیگر نشان می دهد که کشورهای این دنیا در دوران بحران اولویت های نادرستی را تعیین می کنند.

وی افزود: این پاندمی برای خیلی انسان ها به مفهوم از دست دادن معیشت بود. هم زمان صنعت تسلیحات در حال رونق است و تولید کنندگان تسلیحات آلمانی هم تجارت خوبی را به قیمت قربانی شدن تعداد زیادی از مردم در مناطق بحرانی انجام می دهند. دولت فدرال جدید آلمان باید حالا درباره برنامه های خود برای کنترل صادرات و خلع سلاح جدی عمل کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس