کد خبر 1309419
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
دستان مافیایی روی سر طلای سرخ / سود ۷۰۰ میلیارد تومانی که به جیب زعفران کاران نرفت + اسناد

این روزها قیمت زعفران ناشی‌ از تصمیمات گرفته شده برای این صنعت در دولت قبل تا هر کیلوگرم ۴۵ میلیون تومان بالا رفته و صدای تولید کننده و صادر کننده را در آورده‌ است.

به گزارش مشرق، طلای سرخ، زعفران، محصولی که در کنار فرش، ایران را به آن می‌شناسند امروزه قیمت بعضی از انواع آن تا کیلویی ۴۵ میلیون تومان در ایران بالا رفته است.در ماه‌های اخیر اتفاقاتی در این صنعت روی داده که فریاد بسیاری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان آن را بلند کرده است. 

ماجرا از سال ۹۸ شروع شد و تا امروز ادامه پیدا کرده است، همه چیز از یک قرارداد شروع شد. سازمان تعاون روستایی وقت، ۴۶ تن زعفران را از کشاورزان خریداری کرد و سپس آن را به یک مجموعه فروخت؛ براساس تعهد اخذ شده از خریدار، قرار بود همه محصول صادر شود اما بعد از ۲ سال خریدار میخواهد آن را در بازار داخلی عرضه کند.

میزان کل خرید زعفران تعاون روستایی در سال ۹۸ بیش از ۷۴ تن بوده که این مجموعه بخشی از آن را فروخته و بقیه به میزان ۴۶ تن باقی‌مانده است.

این محصول که از کشاورز به نرخ هشت تا نه میلیون تومان خریداری شده، تعهد صادرات داشته اما قرار است این حجم زعفران در بازار داخلی فروخته شود آن هم در حالی که تفاوت سود آن، حداقل  ۷۰۰ میلیارد تومان است که به جیب تولیدکننده نمی‌رود.

این مسئله باعث شد تا تولیدکنندگان زعفران به سراغ نمایندگان مجلس بروند و هیات رئیسه‌ی مجلس و همچنین کمیسیون اصل نود به ماجرا ورود پیدا کنند.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰مجلس شورای اسلامی در این ارتباط اظهار داشت: با توجه به مستندات، این مساله پیگیری و در صورت تائید تخلف، به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.

نماینده مشهد در مجلس، به بحث عرضه این زعفران‌ها در بازار داخلی اشاره و تصریح‌کرد: این محصول فقط برای صادرات بوده و قرار نیست در داخل کشور توزیع شود و طبق تفاهم‌نامه، این میزان زعفران باید صادر شود.

وی با بیان اینکه ۱۹ شهریورماه امسال در جلسه بررسی مشکلات زعفران‌کاران در محل کمیسیون تلفیق مجلس، صورت‌جلسه‌ای  در این باره صادر شد، گفت :خرید زعفران از کشاورزان توسط تعاون روستایی وقت با هدف حمایت از کشاورزان  بود همچنین  فروش این زعفران ها به بخش خصوصی با هدف صادرات انجام شد تا تنشی در بازار داخلی ایجاد نشود؛ اکنون نیز نباید این زعفران‌ها دوباره در بازار داخلی به فروش برسد.

 بنابراین گزارش بر اساس  صورت جلسه‌ای که در این خصوص  انجام شده مقرر است که این زعفران ها باید با شرایط زیر بفروش برود:

الف ) قیمت گذاری شفاف با حضور کمیته ای ۳ طرفه با حضور نمایندگان دولت و شورای ملی زعفران و تعاونی روستایی

ب) تعهد به فروش فقط جهت صادرات

پ) فروش پارت پارت زعفران تا این اجناس بین کل فعالین این بخش تقسیم شود.

 تعاونی روستایی وقت همچنین بدون توجه به مصوبات و صورت جلسه، شرایط فروش زعفران های خریداری شده‌ را یکطرفه و به دلخواه خود تغییر داده و زعفران ها را با  شرایط پرداخت یکساله با قیمت حدود ۸ میلیون واگذار کرد و شرط صادرات و شرط  فروش بخش به بخش نیز رعایت نشد.

 از نکات جالب توجه‌  دیگر درباره  قرار داد منعقد شده در دولت قبل، زمان قرارداد طرفین بوده که بهمن سال ۹۹ است و دقیقا ۲۰ روز قبل از فروش رسمی این زعفران‌ها است.

بر اساس اطلاعات واصله صادرکنندگان زعفران نسبت به این امر شکایت‌ هایی نیز انجام داده اند.

  دستان پنهانی در سازمان تعاونی روستایی وقت  این معامله پرابهام  را به صورت پوشیده و  پنهان از چشمان شورای ملی زعفران، اتحادیه صادرکنندگان، مجلس شورای اسلامی و سازمان صمت  با شرایط دلخواه خود بفروش رسانده‌اند  و باعث ایجاد رانتی به نفع یک شخص شده است که در آن زیر پا گذاشتن  مصوبات مجلس و دولت به چشم می‌خورد.

 قالب صادرکنندگان زعفران معتقدند شروطی که سازمان تعاونی روستایی در سال های گذشته برای صادرات زعفران گذاشته که کماکان ادامه دارد در تضاد شرایط فروش این زعفران ها است و چرا باید برای این شخص شرایط و شروط  خاص در نظر گرفته شود.

این مسئله نگرانی صادرکنندگان و تولید کنندگان زعفران که باعث ایجاد صد ها هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم شده اند را به همراه داشته ، چرا که انجام این قرارداد باعث تعطیلی اکثر مجموعه ها خواهد شد و هیچ کدام  از آنها توان رقابت با چنین رانتی را ندارند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 2
  • IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
    1 0
    مگه قرار نشد دولت قیمت گذا ی دستوری رو‌کنار بگذاره !؟ و قیمت کذاری با عرضه و تقاضا تعیین بشه !؟ پس این تعیین قیمت شفاف با حضور دولت و شورای ملی زعفران و تعاون روستایی چیه !؟خوب این بنده خدا میخواد عرضه کنه اون ۴۶ تن رو در بازار چرا جلوش رو میگیرند !؟ / اینطور که ما میبینیم شعار دوری از قیمت گذاری دستوری فقط هدفش گران کردن اجناس است اونهم به بهانه حمایت از تولید کننده / یا دولت بیاد به نفع مردم قیمت تعیین کنه یا واقعا دست از دخالت در بازار (عرضه و تقاضا ) و قیمت گذاری دستوری برداره / تنها چیزی که در قیمت گذاری این حضرات لحاظ نمیشه توان خرید مردم هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس