سهم دربی‌های مهم جهان از تساوی«بدون گل» چقدر است؟

شاید لازم باشد تساوی دیدار روز گذشته پرسپولیس و استقلال در دربی تهران در یک بازی سرد را با دربی‌های مهم دنیا مقایسه کنیم تا بهتر بتوان با مفهوم دربی آشنا شد.

به گزارش مشرق، شب گذشته، دربی‌های جذابی در فوتبال اروپا برگزار شد. ابتدا، وستهم طی یک بازی جذاب دربی لندن را با ۳ گل از صدر نشین جدول برد و بایرن مونیخ با نتیجه مشابه، در کلاسیکر را فتح کرد اما بحث روز در میان فوتبال دوستان ایرانی حول محور دربیِ سرد و کسل‌کننده تهران که با تساوی بدون گل همراه بود، می‌چرخد.

به همین بهانه، فارغ از مباحث تاکتیکی و روانی، سایت میدان مروری آماری داشته بر کیفیت نتایج به دست آمده در طول تاریخ برگزاری دربی‌های جهان و اساساً این موضوع را بررسی می‌کنیم که دربی‌های مهم در فوتبال جهان، چند درصد از تساوی بدون گل سهم دارند؟

از فوتبال انگلستان گرفته تا آلمان، ایتالیا و حتی فوتبال فرانسه که گل سر سبد دیدارها، دربی است. دربی‌هایی همواره جذاب، به دور از احتیاط و صد البته، "چشم نواز"!

دربی منچستر: منچستر یونایتد – منچستر سیتی (۱۰.۲%)

از بزرگترین دربی‌های فوتبال انگلستان، دیدار بین تیم‌های شهر منچستر است که از زمان ورود مالکان متمول به این لیگ، چنین دیداری هم جذابیت‌های دو چندان پیدا کرده و تحت هدایت پپ گواردیولا، اکثر دیدارها پر گل به پایان می‌رسند. دو تیم، مجموعاً ۱۸۶ بار در دیدارهای رسمی به مصاف یکدیگر رفته‌اند و از این میان، تنها ۱۹ بازی با تساوی بدون گل پایان یافته است.

سهم دربی‌های مهم جهان از تساوی«بدون گل» چقدر است؟

در کلاسیکر: بایرن مونیخ – دورتموند (۴.۵%)

رقابت دورتموند و بایرن مونیخ برای رسیدن به عنوان قهرمانی بوندسلیگا، یکی از جذاب‌ترین دیدارها را به ارمغان آورده است. دیشب، این دو تیم برای صد و سی و دومین مرتیه مقابل یکدیگر صف آرایی کردند که در طول تاریخ، تنها ۶ دیدار با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسیده است.

دربی دلا مدونینا: اینتر میلان – آث میلان (۷.۸%)

شمال ایتالیا، نبرد دو تیم ریشه‌دار که یکی نماینده مردم بورژوازی است و دیگری به نمایندگی از پرولتاریای جامعه به میدان می‌رود، هرگز در یک دیدار فوتبال خلاصه نمی‌شود. یک جنگ تمام عیار برای به اهتزاز پرچم آبی یا قرمز بر فراز مجسمه مدونینا در مرکز شهر. این دو تیم در طول تاریخ، ۲۲۹ مربه به مصاف یکدیگر رفته‌اند و تنها ۱۸ دیدار با نتیجه تساوی بدون گل به پایان رسیده است.

سهم دربی‌های مهم جهان از تساوی«بدون گل» چقدر است؟

دربی دلا کپیتاله: لاتزیو – رم (۱۲.۹%)

پایتخت ایتالیا هم معاف از یک دیدار پر هیجان نیست. دیداری که هر ساله حداقل دو بار در یک استادیوم برگزار می‌شود و عقاب‌های شهر به تبعیت از دیکتاتورِ بنیانگذارشان، بنیتو موسولینی، برای شکار گرگ‌های رم در استادیوم المپیکو حاضر می‌شوند. لاتزیو مجموعاً ۱۷۷ مرتبه مقابل تیم همشهری‌اش صف آرایی کرده که ۲۳ دیدار، با تساوی بدون گل به پایان رسیده است.

لو کلاسیک: پاری‌سن ژرمن – المپیک مارسی

فوتبال فرانسه، در یک دیدار خلاصه می‌شود. بندر نشینان مارسی در برابر اتو کشیده‌های پایتخت‌نشین. دیداری پر از نفرت، خشونت و سرشار از هولیگانیسم. در میان سایر لیگ‌های اروپایی، برخی از تیم‌های لیگ فرانسه به سبب قدمت کمترشان، بازی‌های زیادی نیز در برابر رقبا برگزار نکرده‌اند اما مجموع ۱۰۱ دیدار بین پاری‌سن ژرمن و المپیک مارسی، در مجموع ۲۳ تساوی داشته که بدون شک، تعداد دیدارهایی که بدون عبور توپ از خطوط دروازه‌ها به پایان رسیده، بسیار کمتر است.

دربی روهر: شالکه – دورتموند (۷.۵%)

دیگر دیدار جذاب در فوتبال آلمان، رقابت بین دو تیم از منطقه روهر است. آبی‌های گلزن کرشن در برابر زرپوشان وستفایا. دیداری که در مجموع ۱۵۸ مرتبه برگزار شده و تنها ۱۲ بار، عدد نقش بسته بر اسکوربورد استادیوم از صفر تجاوز نکرده است. فوتبال آلمان، بر خلاف تصورات جذاب‌ترین دربی‌ها را دارد. شاید بتوان ضرب المثل معروف در فوتبال آلمان را به این جمله تغییر داد: "بوندسلیگای آلمان، رقابتی سرشار از دیدارهای پر هیجان است که در نهایت، یک تیم از باواریا جام قهرمانی را بالای سر می‌برد. "

سهم دربی‌های مهم جهان از تساوی«بدون گل» چقدر است؟

دربی شمال غرب لندن: آرسنال – چلسی

پایتخت انگلستان شاید تنها شهر در دنیای فوتبال باشد که تعداد دربی‌هایش "بی‌نهایت" است! زادگاه فوتبال، هر فصل با صعود یا سقوط تیم‌ها، تعداد دربی‌هایش در طول لیگ نیز کم و زیاد می‌شود. تاتنهام، وستهم، کریستال پالاس، کوئینز پارک رنجرز، واتفورد، برنتفورد، فولهام، چارلتون و ...

اما بدون شک، جذاب ترین دیدار در قسمت شمال غربی شهر برگزار می‌شود. جایی که تا به حال، آرسنال ۲۰۴ مرتبه به مصاف چلسی رفته و در این میان، مجموعاً ۵۹ مرتبه تساوی به ثبت رسیده است؛ اما در دوران لیگ برتر، از سال ۱۹۹۲ به بعد، صرفاً ۶ مرتبه سابقه داشته که توپی از خطوط دروازه‌ها عبور نکند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس