سید محمد مرندی

مشاور تیم مذاکره کننده ایرانی تاکید کرد که در صورت عدم بازگشت آمریکا به برجام، طرح جایگزین ایران ادامه برنامه هسته‌ای و تقویت روابط با کشورهای آسیایی است.

به گزارش مشرق، شبکه المیادین به نقل از «محمد مرندی» تحلیلگر ارشد سیاسی و متخصص مطالعات آمریکا که به عنوان مشاور به همراه تیم مذاکره‌کننده ایران در وین حضور دارد، گزارش داد، ایرانیها منتظر هستند تا سرنوشت دو پیش نویسی که به طرف غربی ارائه شده مشخص شود و بر این اساس به پیش نویس سوم عمل خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

مرندی: دست غرب برای فشار به ایران بسته است

وی با بیان اینکه دو پیش نویس ارائه شده در راستای برنامه اقدام مشترک و اجرای توافق(برجام) است افزود: پیش نویس سومی نیز وجود دارد اما هنوز ارائه نشده است.

براساس گزارش المیادین، مرندی اضافه کرد: ایرانی‌ها پیش نویسها را مناسب می‌دانند و آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نمی‌توانند بگویند که ایران بیش از آنچه که در توافق است، مطالبه کرده است. 

مشاور تیم مذاکره کننده ایرانی در ادامه افزود: در صورت عدم بازگشت آمریکا به برجام طرح جایگرین ایران ادامه برنامه هسته‌ای و تقویت روابط با کشورهای آسیایی است. 

مرندی همچنین در واکنش به نارضایتی اروپاییها از این دو پیش نویس نیز گفت: پیش نویسهای ما شب گذشته به طرف غربی ارائه شد و امروز در نشست برجام درباره آن بحث خواهد شد و طرف اروپایی نارضایتی خود را از این دو پیش نویس نشان داده است.

 مرندی پیش از این در مصاحبه با «کریستین امانپور» خبرنگار و مجری شبکه «سی‌ان‌ان» در واکنش به سوالی در خصوص اظهارنظر «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا که گفت دلیل زیادی برای خوشبینی وجود ندارد اما هنوز خیلی دیر نیست، تصریح کرد: اگر عدم خوشبینی وجود داشته باشد، به خاطر اقدامات ایالات متحده است. دولت فعلی در واشنگتن، رئیس‌جمهور آمریکا، منتقد کارزار فشار حداکثری ترامپ بود اما وقتی به قدرت رسید آن سیاست را ادامه داد و امروز هم به این سیاست ادامه می‌دهد. 

وی افزود: آمریکا ناقض آشکار توافق (برجام) و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است در حالی که ایرانی‌ها در حال اجرای کامل توافق هسته‌ای بودند. حتی بعد از آن که ایالات متحده توافق را ترک کرد ایرانی‌ها به تعهد به توافق به طور کامل برای مدت یک سال تمام ادامه دادند. حتی با این که اروپایی‌ها در عمل توافق را ترک کردند.

آخرین نشست دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ امروز جمعه در وین در حال برگزاری است. دستور کار این نشست بررسی پیش نویسهای ایران به کشورهای اروپایی است. 

پیش از این علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران از ارائه دو پیش نویس از طرف ایران به طرف غربی در زمینه لغو تحریمها و مساله هسته‌ای خبر داده بود. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  0 2
  فکر نمیکنید عکس اشتباهه
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  0 1
  عکسو اشتباه نزدین؟!
 • IR ۲۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  0 1
  عکس اشتباه است. محمد مرندی پسر عکس فوق است
 • IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  1 0
  عکس درسته
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  1 0
  الان هم خیلی کوتاه آمدین در حق قانونی که بتن ریختید و فراتر از قانون آژانس عمل کردین
 • IR ۰۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  0 1
  کاش یه موی دکتر مرندی توی تن حجاریان و نوچه هاش (تاجزاده و ..) بود.
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  0 0
  الحمدالله
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  1 0
  کل مطالبات منابع ما که به دلیل تحریم مسدود شده یا به هر دلیل دیگر توسط غربی‌ها پرداخت نشده است، در هر کشوری که باشد باید وصول گردد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس