امکان افزایش ظرفیت عرضه اوراق دولتی در بازار سرمایه وجود دارد/انصاری: تامین مالی اقتصاد ایران از بورس همچنان محدود است

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه، امکان افزایش ظرفیت عرضه اوراق دولتی در بازار سرمایه وجود دارد، گفت: تامین مالی اقتصاد ایران از بورس همچنان محدود است.

به گزارش مشرق، حجت‌الله انصاری با بیان اینکه، شرکت‌های تامین سرمایه از طریق انتشار ابزارهای مالی مانند اوراق بدهی، اوراق مشارکت، صکوک اجاره، استصناع و مرابحه تامین مالی می‌شود، گفت: خریداران این اوراق سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی بوده که عمدتا خریداران حقوقی فعالیت وحضور پر رنگ تری دارند.

وی افزود: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه بین ۱۰ تا ۱۲ درصد است و عمده تامین مالی کشور به صورت سنتی از طریق بانک‌ها انجام می‌شود.

این فعال بازار سرمایه در مورد اینکه امسال چقدر تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام گرفت، گفت:‌ امسال از طریق اوارق اجاره سهام و اوراق تبعی ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تامین مالی انجام شد.

انصاری در برابر این پرسش که آیا دولت برای تامین کسری بودجه خود می‌تواند به بازار سرمایه مراجعه کند؟، گفت:‌ همان گونه که شرکت‌ها تامین مالی خود را از بازار سرمایه انجام می‌دهند، دولت هم می‌تواند تامین مالی کند و این کار معمول است که از طریق انتشار اوراق بدهی انجام می‌شود.

وی افزود: اگر دولت بخواهد از بانک مرکزی استقراض کند، باعث افزایش پایه پولی و ایجاد تورم می‌شود، در حالی که بانک مرکزی علاقمند به کنترل تورم است.

این فعال حوزه تأمین سرمایه در مورد اثرگذاری انتشار اوراق دولتی بر نرخ بهره اظهار داشت: انتشار اوراق دولت نرخ‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما باید بازار سرمایه ظرفیتی باشد که هم دولت و هم شرکت‌ها برای تامین مالی به این بازار مراجعه کنند. البته افزایش انتشار اوراق باعث افزایش نرخ بهره می‌شود.

این کارشناس اقتصادی در خاتمه گفت: با افزایش عرضه اوراق، قیمت اوراق در بازار کاهش یافته و به همین دلیل نرخ اوراق در بازار ها افزایش می‌یابد. اما به هر حال سهم اوراق دولتی در بازار سرمایه باید افزایش یابد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
    0 0
    آره تا همون ۱۰ درصد از سهام راصفر نکنید ولکن نیستید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس