واکنش پیمان جبلی به حواشی و شایعات/ هیچکدام از شنیده‌ها صحت ندارد

پیمان جبلی رئیس رسانه ملی در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره تغییرات ساختاری در سازمان صداوسیما تأکید کرد که هیچکدام از شنیده‌ها صحت ندارد.

به گزارش مشرق، پیمان جبلی رییس سازمان صداوسیما امشب دوشنبه ۸ آذرماه در جمع خبرنگاران و در حاشیه مراسم پایانی جشنواره تلویزیونی مستند، در پاسخ به سوالی درباره پرداخت حق پخش مسابقات فوتبال به باشگاه‌ها گفت: ما تابع قانونیم و هر آنچه قانون بگوید ما به آن عمل می‌کنیم. ما سال‌های پیش از قانون تبعیت کردیم و امسال هم از قانون تبعیت می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تغییرات ساختاری در رسانه ملی گفت: ساختار تابع دو عنصر مهم است؛ یکی تحول در رویکرد یکی تحول در محتوا، ما هر ساختاری را که با این دو یعنی تحول محتوایی و تحول رویکردی انطباق داشته باشد، همان ساختار را ساختار کارآمدی می‌دانیم. هر ساختاری که با این دو نوع تحول نتواند همراهی کند قاعدتاً تغییر خواهد کرد. باید بودجه امسال را براورد کنیم و هر آنچه باشد بر مبنای آن عمل می‌کنیم.

وی درباره ساترا و تکلیف شبکه نمایش خانگی گفت: همانطور که گفتم ما تابع قانون هستیم و باید ببینیم قانون درباره ساترا چه می‌گوید و ما تابع آن هستیم. قانون بودجه سال ۱۴۰۰ نقش ساترا به عنوان نهاد قانونی کنترل کننده پخش خانگی از قبل مشخص شده بود و ما تابع قانون هستیم و قانون هم به خوبی اجرا خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه اولین تغییرات ساختاری صداوسیما در چه حوزه‌ای خواهد بود؟ مثل ادغام اداره کل صداوسیما یا معاونت سیما یا سیما فیلم، گفت: با اطمینان می‌گویم هیچکدام از گمانه زنی‌هایی که شنیده‌اید صحت ندارد. ما بر اساس یک اصل مشخص تحول که بر مبنای دو عنصر عدالت و هویت است پیش می‌رویم و این تحول در دو حوزه رویکرد و محتوا در حوزه‌های مختلف مثل تولیدات سرگرم کننده و نمایشی و خبر و برنامه‌های تلویزیونی اتفاق خواهد افتاد.

وی اضافه کرد: در حوزه محتوا به محتواهایی که باید بیش از این پرداخته شود و محتواهایی که قابلیت پرداختن بیشتر را دارد و این دو تحول و سرفصل تحولی اصل خواهد بود و تغییری که بخواهد رخ دهد بر اساس قابلیت تحقق این دو تحول خواهد بود.

جبلی در پاسخ به اینکه این تغییرات را از کجا شروع می‌کنید به شوخی گفت: از سازمان صداوسیما شروع می‌کنیم.

هیچ ظرفیتی را هدر نمی‌دهیم

جبلی در ادامه درباره بازگشت چهره‌هایی همچون عادل فردوسی‌پور به رسانه ملی گفت: تلویزیون ترکیبی از فکر و ایده و هنر و زیبایی و ظرفیت‌های انسانی است که در قالب‌های مختلف هنرمند هنرپیشه و مجری و عوامل دیگر از سرمایه‌های سازمان هستند و از هر کدام باید به بهترین شکل ممکن استفاده کرد که این پازل زیبا شکل بگیرد هیچ ظرفیتی را در دوره جدید هدر نمی‌دهیم و از تمام ظرفیت‌ها تا حد امکان صیانت می‌کنیم و بهره مند خواهیم شد. اینکه در موردهای مشخصی که اسم بردید قبلاً هم‌گفته بودم تمام سرمایه‌های انسانی ما برای ما ارزشمند هستند و جایشان در رسانه ملی همیشه باز خواهد بود. اما اینکه در دوره تحولی جدید در ارتباط با چهره‌ها چه خواهیم کرد امیدواریم بتوانیم صیانت بهتری از چهره‌ها انجام دهیم.

جبلی در پاسخ به سوال دیگری درباره توقف برخی سریال‌ها به دلیل محتوا عنوان کرد: سریال‌ها و بقیه تولیدات تلویزیونی در قالب‌های مختلف باید در راستای هدایت فرهنگی، سالم سازی فضای فرهنگی جامعه و وفای به امانتی که جامعه در اختیار ما قرار داده باشد. هر تولید و محتوایی که نتواند آن را حفظ کند طبیعتاً مورد پذیرش مردم هم نیست. ما شاهد بوده‌ایم که از برخی تولیدات گلایه‌هایی شده است زیرا آنان به این امانت وفادار نبوده‌اند و تلاشمان این است که امانت دار صادقی برای جامعه باشیم زیرا رسانه امانت مردم است که در اختیار ما است.

وی اضافه کرد: فرهنگ مردم، سرمایه است که باید حداکثر دقت را به این امانت داشته باشیم. فرهنگ مردم، داشته مردم و سرمایه مردم است که در دست ما است و ما باید حداکثر دقت در وفای به این امانت را داشته باشیم.

تلویزیون نباید برای تأمین هزینه‌ها نیازمند آگهی باشد

وی در پاسخ به سوالی درباره آگهی‌های بازرگانی گفت: اساساً تلویزیون حاکمیتی که صداوسیما از مصادیق آن است نباید برای تامین نیاز هزینه‌ای و بودجه‌ای خود نیازمند به پخش آگهی باشد. تلویزیون‌های دولتی و حاکمیتی در دنیا هیچ‌کدام به آگهی وابسته نیستند و اگر هم از آگهی بازرگانی استفاده می‌کنند با هدف فرهنگسازی است. متاسفانه اینجا صداوسیما در وضعیتی بوده که بودجه‌اش و درآمدهایش هیچ گاه متوازن نبوده است و ناچار بوده درآمدش را از طریق پخش آگهی تامین کند. آگهی‌هایی که از تلویزیون پخش می‌شود می‌تواند تاثیر بسیار خوبی در رونق دادن به تولید و معرفی کالای ایرانی و صنعت دارد اما در شکلی هدفمند که به اصل پیام ضربه نزند. ما می‌خواهیم از آگهی به عنوان وسیله تامین درآمد و نیاز صداوسیما به سمتی حرکت کنیم که آگهی را متناسب با ماموریت فرهنگی محقق کنیم.

جبلی در پاسخ به اینکه تا چه حد آنتن فروشی به پایان می‌رسد؟ گفت: شاید آنتن فروشی را عبارت خوبی ندانم چون وقتی به صنعت تولید میدان می‌دهید یک خدمت متقابل بین صداوسیما و تولید است. با این حال حجم و نوع و کیفیت آگهی بازرگانی باید متناسب با ماموریت فرهنگی ما به عنوان امانت‌دار جامعه باشد. شاید در حال حاضر با روش‌های محدودی مواجه باشیم برای تامین درآمد سازمان که آگهی بازرگانی یکی از مهمترین آنهاست اما تلاش داریم اولاً سهم بودجه صداوسیما را در بودجه دولتی که با همکاری دولت و مجلس باید اتفاق بیفتد افزایش دهیم ثانیاً روش‌های دیگری برای تامین نیازهای مالی صداوسیما بوجود بیاوریم که نیاز اجباری ما به پخش آگهی کمتر شود و آگهی متناسب با هدف فرهنگی ما پخش شود.

وی در پاسخ به سوالی که گفته شده است برنامه «دورهمی» مطابق با سلیقه او نیست هم گفت: گمانه زنی‌هایی که درباره سلیقه من می‌شود حدس و گمان است و همه آنچه که دیده و شنیده‌اید با واقعیت تناسبی ندارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا با فشاری در مقابل تحولات مواجه بوده است یا خیر گفت: من تکرار می‌کنم صداوسیما بزرگترین دستگاه فرهنگی کشور است و نگاه به سازمان حاکی از بیم و امید است امید از اینکه سازمان در جایی که باید باشد قرار بگیرد و نقش خود را به عنوان رسانه مردم و جامعه و نظام به خوبی ایفا کند و خوف از اینکه مسیری را که دنبال می‌کند نتواند به توفیقات لازم برسد.

جبلی اضافه کرد: این مسیولیت سنگین رسانه ملی نباید تحت‌الشعاع تمایلات یا اراده‌های متفرقه‌ای قرار بگیرد که هر کدام در جای خود محترم است و نباید رویکرد خاص یا انتخاب خاصی بر رسانه ملی تحمیل شود. رسانه ملی امانت‌دار جامعه است و نباید تحت تاثیر قرار بگیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تغییر مدیران عنوان کرد: بنای ما بر این است که ببینیم کجا هستیم و کجا باید برویم نقطه مطلوب ما کجاست و هرکسی هر مدیری یا جایگاهی آیا متناسب با این مسیر تحولی می‌تواند نقش ایفا کند یا خیر برای ما اصل انتصاب نیست مهم این است که طرح تحولی اجرا شود و هرکسی با این طرح تطبیق پیدا کند حتماً در خدمتش هستیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • سیدمصطفی موسوی شعار IR ۰۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 0
  اولی ترین مهم تحولی رسانه ملی متناسب سازی وخوش قواره کردن ساختار تشکیلاتی ونیروی انسانی است، صدا وسیما بقدری حجیم شده وانباشت نیرو، غالباً نا کار آمد وغیرانقلابی دارد که لاجرم سهم زیادی بعنوان حقوق ودستمزد از بودجه سازمان می بلعد با ذکر این حقیقت که یکی از علل اصلی فقر مالی کارکنان سازمان صدا وسیما خصوصاً در قاعده وفرودست ، همان است که گفتیم وآن فربگی مضاعف است. که بشدت رویکرد ومحتوا را منحرف وبه انزال وابتدال کشیده ومدیریت این رسانه حاکمیتی بسیار حیاتی وحساس را به چالش بلکه به پرتگاه میکشد . آقای جبلی برای توفیق در ایجاد تحول در محتوا واصلاح ریشه ای رویکرد، بشدت به مشارکت عقول وکاربست تجربه ها نیاز دارد .نباید از این ساحت وبهره مندی از آن غافل شود.
 • علی IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 0
  آگهی های اعصاب خرد کن تلویزیون مغایر ودر تضادی وحشتناک با سبک زندگی ایرانی اسلامی وبازسازی فرهنگی ومشوق ارزش مصرف گرایی بی حد واندازه وترویج اشرافیگری ودامن زدن به احساس محرومیت نا امید کننده ونا کامی قشر جوان وزمینه ساز اختلافات خانوادگی و فضای رویایی وخیالی سطح زندگی در آگهی ها با سطح زندگی اکثریت مردم وجوانان است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس