کد خبر 1302076
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی اندیشکده راهبردی تبیین نوشت: دولت آمریکا شرکت «امنیت پاسارگاد»، رییس و پنج تن از کارمندان آن را به اتهام دخالت سایبری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا مورد تحریم قرار داد. به ادعای دولت آمریکا، آن‌ها از اوت تا نوامبر سال ۲۰۲۰ با ارسال ایمیل‌های تهدیدآمیز و اطلاعات غلط، تلاش کرده‌اند در اعتماد شهروندان آمریکا به صحت روند برگزاری انتخابات تردید ایجاد کنند.

 اتهام حملات سایبری از جمله بهانه‌های تحریمی آمریکا علیه روسیه، چین، ایران و کره شمالی در سالیان اخیر بوده است. بیشترین تعداد تحریم در این زمینه علیه افراد و نهادهای روسی رخ داده است. ایران بسیار کمتر به این بهانه تحت تحریم بوده؛ چنان‌چه یک بار در ۱۳۹۷ «شرکت مبنا» و ۱۰ ایرانی به اتهام سرقت اطلاعات از دانشگاه‌های آمریکا تحت تحریم قرار گرفتند. در این خصوص نکاتی گفتنی است:

1- اعمال این تحریم‌ها در آستانه مذاکرات را می‌توان تلاشی برای تأثیرگذاری بر موضع ایران از طریق ایجاد اجماع و هماهنگی میان آمریکا با کشورهای اروپایی قلمداد کرد. این مسأله با توجه به حساسیت اروپایی‌ها به مسأله انتخابات و دموکراسی، قابل فهم است.

2- این تحریم‌ها هم‌چنین می‌تواند مصرف داخلی برای دولت دمکرات بایدن داشته باشد تا به مخالفان ایران اعم از دمکرات‌ها و عمدتاً جمهوری‌خواهان نشان دهد که گفتگو در پرونده هسته‌ای، به مسیری برای تعدیل مواضع در قبال ایران در دیگر مسائل بدل نخواهد شد.

3- علاوه بر این می‌تواند بخشی از عملیات روانی و جنگ رسانه‌ای آمریکا علیه رسانه‌ها و افکار عمومی جهان باشد تا ایران را -در حالی که خود از قربانیان حملات سایبری است- در جایگاه متهم قرار دهد.

4- بخشی دیگر از این جنگ روانی علیه افکار عمومی کشورمان می‌باشد تا عامل تحریم‌ها، سیاست خارجی ایران معرفی شود و پشتیبانی داخلی از موضع ایران در مذاکرات، تضعیف شود.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس