کد خبر 1300694
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰
محدودیت‌های هوشمند جایگزین رنگ‌بندی

یکی از برنامه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا بعد از سرعت گرفتن روند واکسیناسیون، حذف محدودیت‌های کرونایی به شیوه رنگ‌بندی و جایگزینی آن با اقدامات هوشمند است.

به گزارش مشرق، محدودیت‌های تردد و سفر در طول دوران پاندمی کووید ۱۹ در کشور، همواره با مشکلات و چالش‌هایی همراه بوده است و همین موضوع باعث شد تا ستاد ملی کرونا به فکر هوشمند سازی برنامه‌های کنترلی باشد. از همین رو، طرح کنترل هوشمند را در دستور کار قرار داد و اجرای آن نیز در ۳ استان به صورت پایلوت کلید خورد و نتایج اجرای طرح مدیریت هوشمند در یکی از استان‌های پایلوت (قزوین) به شکلی بود که ستاد ملی مقابله با کرونا تأیید به سرعت در کل کشور اجرایی شود.

بر همین اساس، با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، در آینده دیگر شاهد تعطیلی‌های گسترده نخواهیم بود و تعطیلی‌ها منحصر به بخش‌هایی می‌شود که تست مثبت وجود دارد و یا واکسن تزریق نکرده‌اند و مابقی مناطق کشور می‌توانند فعالیت اقتصادی خود را انجام دهند.

بیشتر بخوانید

محدودیت‌های کرونایی هوشمند از چه زمانی شروع می‌شود؟

محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در ارتباط با اجرای طرح محدودیت‌های هوشمند در کشور، گفت: مدیریت هوشمند محدودیت‌ها یعنی محدودیت‌ها فقط برای افرادی که شیوه‌نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون را رعایت نمی‌کنند، اعمال می‌شود.

وی افزود: در مدیریت هوشمند قبلی فعالیت‌ها منوط به رنگ بندی شهرها بود ولی در این طرح تصور ما این است که شرایط کل کشور قرمز است و در این شرایط قرمز تمام پنج گروه شغلی می‌توانند با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون فعالیت کنند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در ترددهای بین استانی صاحبان خودروهایی که ۲ دوز واکسن را تزریق کرده باشند، جریمه نخواهند شد.

وی در تشریح چگونگی دریافت کارت دیجیتال واکسیناسیون، اظهار داشت: از آنجا که اساس طرح بر مبنای سامانه و نرم افزارهای مختلف است و ممکن است برخی افراد تلفن همراه هوشمند نداشته باشند یا حتی خط تلفن همراه نداشته باشند این افراد می‌توانند از کارت واکسن استفاده کنند.

فرهادی افزود: باقی افراد باید با مراجعه به سامانه وزارت بهداشت کارت واکسیناسیون دیجیتال خود را دریافت کنند که می‌توانند هم چاپ کنند و هم می‌توانند تصویر آن را در گوشی‌های خود ذخیره کنند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در خصوص اصناف هم گفت: الزامات پنجگانه در این خصوص طراحی شده است که اولین آن کارکنان دولت هستند سپس اصناف و واحدهای صنعتی، کارگاهی، تجاری، واحدهای آموزشی و واحدهای مرتبط با مناسبت‌ها و در نهایت ترددها و ترددهای بین استانی خواهد بود.

فرهادی افزود: اصناف نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند که یک گروه دو سویه هستند یعنی علاوه بر کارکنان، ارباب رجوع هم دارند مثل رستوران‌ها، تالارهای پذیرایی، نانوایی‌ها و…، که هر دو گروه یعنی هم کارکنان و هم مراجعان باید واکسینه باشند و دسته دوم هم یک سویه هستند که باید همه کارکنان آن واکسینه شده باشند.

مسافرت با کارت واکسن یا تست منفی PCR

با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی محدودتر شده و افرادی که به هر دلیلی واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند اجازه ندارند سفر کنند مگر آنکه تست PCR منفی با مهلت ۷۲ ساعت را در اختیار داشته باشند.

کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: در طرح محدودیت‌های هوشمند که از اول آذر اجرایی می‌شود، آزادی عمل افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند، بیشتر می‌شود و در ترددهای بین استانی و شبانه مشکلی نخواهند داشت.

شرط ورود به ورزشگاه‌ها

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از فعال سازی سامانه کنترل واکسیناسیون در ورزشگاه‌ها از اول آذر ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: سامانه الکترونیکی ثبت واکسیناسیون با استفاده از کد ملی هم اکنون در وزارت بهداشت فعال است.

وی افزود: این سامانه برای کنترل واکسیناسیون تماشاگران در ورزشگاه‌ها و همچنین حضور در مجموعه‌های ورزشی سرپوشیده از اول آذر فعال خواهد شد.

به نظر می‌رسد با اجرای طرح هوشمند سازی محدودیت‌های کرونایی در کشور، مشکلات و چالش‌های ترددها و سفرها، تا حدودی حل شود. البته به شرطی که اعمال محدودیت‌های هوشمند، با نظارت دقیق اجرا شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • BE ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  34 0
  اقدامات هوشمند ؟؟!! یا تکنیکهای اهریمن بزرگ! دریچه ورود به زندان یکپارچه جهانی !!کمی تفکر لازمه !
 • IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
  0 2
  محدودیت تردد شبانه چی میشه؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس