پرونده دعوای حقوقی بیماران پروانه‌ای

صبح امروز دادگاه رسیدگی به موضوع دعوای بیماران پروانه‌ای(ای‌بی) به طرفیت دولت آمریکا در شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل به ریاست قاضی پورمریدی برگزار شد.

به گزارش مشرق، صبح امروز دادگاه رسیدگی به موضوع دعوای بیماران پروانه‌ای (ای‌بی) به طرفیت دولت آمریکا در شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل به ریاست قاضی پورمریدی برگزار شد.

این دومین جلسه دادگاه و نخستین جلسه علنی رسیدگی به دادگاه است که در آن به دادخواست ۲۹۵ نفر از بیماران ای‌بی و خانه ای‌بی به طرفیت ۳۰ تن از اشخاص حقوقی و حقوقی از جمله دولت آمریکا در خصوص خسارات تحمیل شده این دولت به بیماران «ای‌بی» به واسط تحریم‌های دارویی رسیدگی می‌شود.

پس از بیان مقدمات از سوی رئیس دادگاه فیلم کوتاهی از وضعیت بیماران «ای‌بی» که ناشی از تحریم‌های دارویی بود به نمایش درآمد و پس از آن قاضی پورمریدی اظهار کرد: این دادخواهی مردم ایران است بخشی از بیماران دادخواست داده‌اند که بر اثر تحریم‌های آمریکا امکان تهیه اقلام دارویی و پانسمان‌های مورد نیاز را ندارند و سبب شده که ۱۵ نفر از این بیماران جان خود را از دست بدهند.

وی افزود: بیمارانی که دادخواست دادند تقریبا از تمام استانها و شهرهای کشور هستند. تحریم‌های دارویی حتی بیماران تالاسمی و دیگر مبتلایان به بیماریهای نادر را تحت تأثیر قرار داده و سبب شده بیماری آنها تشدید شود و حتی حق حیات برخی از این بیماران سلب شود.

پورمریدی ادامه داد: جلسه غیرعلنی این دادخواست ۱۳ تیرماه برگزار شده بود امر ابلاغ از طریق وزارت امور خارجه و همچنین پست انجام شد اما هیچ لایحه دفاعی از سوی دولت آمریکا ارائه نشده است در حقیقت آنها هیچ دفاعی ندارند که بخواهند ارائه کنند. خسارت‌های وارد شده نیز خسارت‌های بدنی و مالی و از دست دادن فرصت‌های ممکن‌الوصول مانند فرصت زندگی، تحصیل و شغل است که در آیین دادرسی کیفری ما شناخته شده و می‌تواند مورد رسیدگی قرار بگیرد.

دادخواستی ۲ هزار صفحه

در ادامه رسول تقدسی یکی از وکلای ۲۹۵ شاکی پرونده طی سخنانی گفت: دادخواست خود را در ۲۷۷ صفحه به اضافه ۲ هزار صفحه مستندات به دادگاه ارائه داده‌ایم و خواسته دعوای حاضر تقاضای صدور حکم علیه خواندگان از جمله دولت ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، ماک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که مستقیم و غیرمستقیم در وضع تحریم‌ها علیه ایران نقش ایفا کردند و باعث ایجاد آسیب‌های روحی و روانی، جمسی بیمارن ای‌بی شدند.

وی افزود: به استناد ۵۰ فرقه معاهدات داخلی و کنونسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی خواستار جبران خسارت‌های مادی و معنوی و اعمال مجازات‌های تنبیهی هستیم.

تقدسی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص قوانین داخلی رسیدگی به جبران خسارات علیه شخصیت‌های کشورهای دیگر گفت: قانونی در سال ۱۹۹۶ در آمریکا به تصویب رسید که اگر به اصطلاح افراد آسیب دیده از حملات تروریستی در هر جای جهان می‌توانند علیه دولت‌هایی که ادعا می‌شود عملیات تروریستی را انجام دادند طرح دعوا کند و ما هیچ کم از آمریکا نداریم و همانند شهروندان آمریکای دعوای خود را مطرح کرده‌ایم و خواستار جبران خسارت‌های مادی و معنوی و ادامه مجازات‌های تنبیهی هستیم.

وی ادامه داد: به موجب بند ۴ طرح‌نامه مودت و کنسولی ایران و آمریکا که در سال ۵۵ به تصویب مجلسین دو کشور رسیده است و جزو قوانین لازم‌الاجرای کشور ماست دولت آمریکا متعهد به رفتار عادلانه نسبت به اتباع و اموال شرکتهای کشور ماست. مبنای این قانون یک معاهده بین دو کشور است که باید اجرا شود.

تقدسی در ادامه با اشاره به درد و رنجی که موکلین خود از ناحیه تحریم‌های دارویی متحمل می‌شوند، گفت: پانسمان بیماران ای‌بی از سوی یک شرکت سوئدی تأمین می‌شد تا اینکه این شرکت اعلام کرد نمی‌تواند به واسطه تحریمهای اقتصادی آمریکا این پانسمان‌ها را در اختیار بیماران ایرانی قرار دهد از آن زمان موکلین من درد و رنجی را تحمل کردند که قابل توصیف نیست.

حق سلامت و دارو بیش از ۵۰ سال است که در عهدنامه‌های بین‌المللی مطرح شده

وی تأکید کرد: ما براساس معاهدان و میثاق‌نامه و ذیل اسناد بین‌المللی دادخواست خود را مطرح کردیم دسترسی به حق سلامت و دارو بیش از ۵۰ سال است که در عهدنامه‌های بین‌المللی مطرح شده و دادخواست ما که بالغ بر ۵۰ قرارداد بین‌المللی است استناد کرده است. در بسیاری از اسناد بین‌المللی بر حق سلامت کودکان تأکید شده است و طبق اعلام کمیسیاری حقوق بشر سازمان ملل و نیز دیده‌بان حقوق بشر تحریمهای موثر بر اقتصاد ایران بر بیماران بیماریهای نادر از جمله بیماران مبتلا به بیماری ای‌بی تأثیر گذاشته است.

تقدسی در پایان گفت: بودجه‌ای که در آمریکا برای وزارت بهداشت این کشور و درمان بیماران شهروندان آمریکای ترسیم شده است در سال ۵۷۴ میلیارد دلار است که به این مبلغ می‌توان ۶۷ میلیارد دلار دیگر هم افزود چطور است که مسئولان آمریکایی برای جان شهروندانشان این همه ارزش قائلند اما جان شهروندان بیمار ایرانی را با تحریم‌های دارویی به مخاطره می‌اندازند.

فوت ۱۵ بیمار پروانه‌ای در یکسال گذشته

در ادامه این دادگاه حجت‌الاسلام هاشمی موسس و مدیرعامل خانه ای‌بی که دختر ۲۱ ساله او به نام فاطمه‌السادات مبتلا به بیماری ای‌بی است در جایگاه قرارر گرفت و خطاب به قاضی و  دادگاه گفت: بسیاری از کشورها تکنولوژی تولید پانسمان را ندارند و به این علت کشور ما نیز این پانسمان را از شرکت سوئدی فراهم می‌کرد تا اینکه با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و شدت گرفتن تحریم‌ها در مدت زمان می ۲۰۱۸ تا می ۲۰۱۹، ۱۵ نفر از عزیزان مبتلا به ای‌بی تحت تأثیر تحریم‌ها و نبود پانسمان مورد نیاز جان خود را از دست دادند. کودکان همچنین به دلیل عدم استفاده از پانسمان درد و رنج و عفونت بیشتری را تحمل می‌کنند زیرا پانسمان اجازه می‌دهد که بیمار لباس بپوشد و کمتر پوست و گوشت او کنده شود و حتی بتواند به کمر بخوابد و درد کمتری را تحمل کند.

وی افزود: بیماری که حق حیات دارد فقط به این علت که پانسمان به او نمی‌رسد حق حیات از او گرفته می‌شود و سایر تبعات را باید تحمل کند. ۱۵ نفری که در آن یکسال فوت کردند حق حیات داشتند والبته بیماران دیگری که شاهد فوت دوستان خود هستند متوجه می‌شوند که نبود پانسمان چه تبعاتی می‌تواند برای آنها داشته باشد.

آمریکا به چه استناد حق حیات کودکان پروانه‌ای را سلب می‌کند؟

هاشمی ادامه داد: از دولت ایالات متحده آمریکا که خودش را مهد تمدن و آقای جهان می‌داند تعجب می‌کنم که به چه استنادی حق طبیعی حیات را از کودکان بیمار مبتلا به ای‌بی سلب می‌کند که از زمان تحریم بیکار ننشستیم و با کشورهای مختلف مذاکره کردیم از جمله می‌خواستیم پانسمان‌های شرکت سوئدی از طریق ترکیه و هندوستان تأمین کنیم اما زمان ثبت سفارش چون آمار پانسمان مصرفی در این کشورها مشخص است شرکت سوئدی از فروش آنها خودداری کرد تا اسیر تبعات تحریم‌ها نشود.

وی افزود: بعد از شدت گرفتن تحریم‌ها به کمک رسانه‌ها صدای خود را به گوش جهانیان رساندیم وزیر امور خارجه وقت کشورمان این موضوع را توئیت کرد و آقای تخت‌روانچی نماینده وقت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل از کودک قربانی به نام آوا که اهل اهواز بود اسم برد پس از آن بود که برای اولین بار در تاریخ ۴۳ ساله جمهوری اسلامی همتای آمریکایی آقای تخت‌روانچی به او مراجعه کرد و بابت تحریم پانسمان بیماری پروانه‌ای عذرخواهی کرد که می‌تواند به عنوان یک سند به آن استناد کرد.

مدیرعامل خانه ای‌بی در ادامه با بیان مشکلاتی که این بیماران در خصوص از دست دادن دست و پای خود دارند و بافت‌های مخاطی درون بدنشان به هم می‌چسبد گفت: براساس تمدن، فرهنگ و آداب اسلامی فرزندان مبتلا به ای‌بی اتباع خارجی هم شامل ارائه خدمات خانه ای‌وی می‌شوند.

وی در پایان ضمن اعلام گلایه از برخی کم‌کاری مسئولین داخلی اعلام کرد که به زودی شکایتی علیه مسئولینی که در داخل کشور نسبت به بیماران پروانه‌ای و بیماران خاص توجه ندارند شکایت خواهد کرد.

هیچ کجای دنیا، دارو شامل تحریم نیست

در ادامه دادگاه کیخسروی، یکی از بیماران پروانه‌ای در جایگاه قرار گرفت و اظهار کرد: من  متولد ١٣٧٠ و ساکن شهرستان سبزوار هستم و در کارشناسی ارشد حقوق تحصیل می کنم و به نمایندگی از بیش از ٩٠٠ بیمار پروانه‌ای در دادگاه حضور دارم تا از حقوق این بیماران دفاع کنم.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۹۴ که با کمک حاج‌آقا خانه ای‌بی تشکیل شد و توانستیم کنار هم جمع شویم روحیه ما خیلی بهتر شد، متاسفانه از ماه می ۲۰۱۸ پانسمان‌ها برای ما قطع شد و همین کار باعث شد تعدادی از بیماران را از دست بدهیم که همین اتفاق روحیه بچه‌ها را بسیار تضعیف کرد.

هادی کیخسروی گفت: یکی از قربانیان پانسمان‌ها خود بنده هستم، متأسفانه کمبود پانسمان‌ها باعث شد من نقص عضو شوم و از خرداد ۱۳۹۰ یکی از پاهایم را از دست دادم و الان با پروتز را می‌روم اما هرگز دست از تلاش بر نداشتم. از دادگاه می‌خواهم حکمی صادر شود تا حق ما گرفته شود.

وی در پایان گفت: با صدای بلند از می کنم در هیچ کجای دنیا، دارو شامل تحریم نیست اما کشور آمریکا زورش به سیاستمداران نرسیده و تحریم‌ها را علیه ما اعمال می‌کند.

کیخسروی از دادگاه خواستار حکمی شد تا حداقل دنیا تأثیر تحریم‌ها بر بیماران پروانه‌ای ای را شاهد باشد و ببیند تحریم دارو و اقلام درمان چه تاثیری بر این بیماران داشته است.

تحریم‌ها را با گوشت و پوست خود احساس کردم

پس از صحبت‌های بیماران پروانه‌ای مادر یکی از بیماران در جایگاه قرار گرفت و با چشمانی اشکبار گفت: من سعیده احمدی هستم مادر فاطمه. دختر من ۸ ساله است متاسفانه این تحریم‌ها را با گوشت و پوست و استخوان احساس کردم. وقتی دخترم را به حمام می‌بردم، تمام حمام پر از خون می‌شد و مجبور بودم حواسش را پرت کنم تا درد کمتری حس کند زمانی که پانسمان‌ها در اختیارمان قرار می‌گرفت بیماری قابل کنترل می‌شد اما اگر پانسمان در اختیار نداشتیم بیماری پیشرفت می‌کرد الان تمام بدن دختر من درگیر شده است.

هر آدمی که رنج بیماران پروانه ای را می‌بیند فقط باید گریه کند

در پایان، قاضی پور مریدی گفت: دادگاه در مفهوم لغوی نیست جای داد زدن است، هر آدمی که رنج بیماران پروانه ای را می‌بیند فقط باید گریه کند و البته نهادهای بین‌المللی وظیفه دارند به داد این خانواده‌ها برسند.

وی افزود: تلخ‌تر اینجاست که آمریکا سازنده این پانسمان‌ها نیست که بگوییم با توجه به مشکلات سیاسی و زورگویی حق دارد با ما مراوده تجاری نکند بلکه سوئد سازنده دارو است و هیچ اختلاف سیاسی با ایران ندارد.

پورمریدی در پایان ضمن تشکر از بیماران پروانه ‌ی و خانواده‌های آن‌ها برای طرح شکایت گفت:بعد از ارائه لوایح تکمیلی ظرف یک هفته رای صادر خواهد شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس