کد خبر 1294258
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۰
نوجوان ۴۰ ساله چه ویژگی دارد؟

روانشناس کودک و نوجوان گفت:نوجوانی سن تقویمی نیست، سن تحولی است و ممکن است تا چهل سالگی کسی در نوجوانی مانده باشد؛ زیرا هنوز نتوانسته شخصیت و هویت خود را به درستی شکل دهد.

به گزارش مشرق، فاطمه سادات رازقی متخصص روانشناسی کودک و نوجوان در برنامه صبح پارسی شبکه جام جم، اظهار داشت: دوره نوجوانی برای هرکس که این مرحله را رد کرده یادآور دوره‌ای پر فراز و نشیب است؛ زیرا تغییرات اصلی شخصیت ما در نوجوانی رقم خورده است.

رازقی ادامه داد: نوجوانی دوره فشار و گذار و سال هایی پر استرس برای انسان است که هم خود نوجوان و هم والدین را درگیر چالش های خود می کند.

بیشتر بخوانید

«رفاقت ناجور» از وابستگی به همجنس می‌گوید

وی تصریح کرد:دوره نوجوانی دوره‌ای است که فرد نه آرامش و بیخیالی کودکی را دارد نه فهم و انسجام ذهنی بزرگسالی را و به خاطر همین دچار سردرگمی‌های شدید می‌شود که فرد را آشفته و اخلاق او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این روانشناس افزود:در این دوره رشد اخلاقی، جسمی، فردی، اجتماعی، جنسی و ذهنی فرد به صورت مجزا و موازی با هم در حال رشد کردن است و در این دوره از وابستگی فرد به والدین کم می‌شود.

رازقی افزود: کودک از بدو تولد تا شش ماهگی خودش را جزئی از مادرش می‌داند و نمی‌تواند چیزی خارج از مادرش را برای خودش متصور شود. در شش ماهگی متوجه می‌شود که از مادر مجزا بوده و مراحل رشدش از آن زمان آغاز می‌شود.

وی متذکر شد: در نوجوانی این رشد باید به یکپارچگی برسد و شخصیتی را برای فرد شکل دهد که به آن هویت گفته می‌شود. همه اطلاعاتی که نوجوان در تمام عمرش از محیط خانواده و اجتماع گرفته در یک ظرف می‌ریزد و از آن خروجی می‌دهد که هویتی منحصر به فرد را شکل می‌دهد و باعث می‌شود هیچ دو نفری کاملا شبیه به هم نباشند.

رازقی بیان کرد: چیزی که به عنوان چالشی برای تربیت درست رخ می‌دهد این است که خانواده، آموزش و پرورش، رسانه و اجتماع باهم همسو نباشند یا فرد چیزی را در خانواده به عنوان ارزش دریافت کند که در دیگر نهادهای تربیتی‌اش آن موارد ارزش نباشند و یا برعکس.

این روانشناس متذکر شد: در این موقعیت فرد تعارض را حس می‌کند و این تعارض‌ها باعث می‌شود همه ابعاد رشد به صورت همزمان پیش نروند و فرد درگیر تعارضات بماند؛ در نتیجه این موضوع شخص پس از گذران دوره نوجوانی‌اش بازهم هویتش شکل نگرفته و در سنین بزرگسالی هم درگیر کامل ابعاد رشدی خود می‌ماند.

وی ادامه داد: نوجوانی سن تقویمی نیست، سن تحولی است و ممکن است تا چهل سالگی کسی در نوجوانی مانده باشد؛ زیرا هنوز نتوانسته شخصیت و هویت خود را به درستی شکل دهد.

رازقی افزود: به همین خاطر شخصیتی که از فرد سراغ داریم متناسب با چیزی که جامعه از او انتظار دارد نیست و می‌بینیم فرد رفتارهای پیش بینی نشده‌ای از خود نشان می‌دهد که جامعه از کسی با سن او آن رفتار را انتظار ندارد.

وی گفت: وقتی از سن تحول می‌گذریم درست کردن بحران‌های هویت سخت است اما غیر ممکن نیست. در این موقعیت جامعه نقش های خود را به افراد داده و افراد متناسب با نقششان ذهیتی را برای خود ایجاد کرده‌اند و تغییر کردن در این شرایط به سختی انجام می شود.

این روانشناس اظهار داشت: شکل گیری هویت یعنی اینکه در دوره نوجوانی در همه ابعاد رشد به بلوغ برسیم. یک کودک در ابتدا نقش پذیری جنسیت ندارد و برای خودش جنسیت دختر یا پسر بودن متصور نیست؛ در سه تا پنج سالگی کودک تمایزهای بین دختر و پسر را متوجه می‌شود و برایش نقش پذیری جنسی به وجود می‌آید.

وی یادآور شد: در سنین بالاتر این نقش پذیری با رشد جسمی، عقلی و اجتماعی همراه می شود و فرد می‌فهمد که به عنوان یک زن یا یک مرد در زندگی چه کارهایی را می‌خواهد انجام دهد؛ بنابر این می‌توان نتیجه گرفت که ابعاد مختلف رشد از هم منفک نیستند و برهم موثر اند.

رازقی تاکید کرد: وقتی بلوغ را در دوره خودش نداشته باشیم آسیب خواهیم دید. اینکه بدانیم کدام نهاد در کند شدن روند هویت پذیری اشتباه کرده تاثیری در آسیب ندارد.

وی اضافه کرد: اما وقتی فرد متوجه می‌شود که مسیر اشتباهی را طی کرده و حالا باید مسیر خود را عوض کند امر غیر ممکنی نیست اما فرد هرچه دیرتر به ضرورت این تغییر پی ببرد بیشتر باید هزینه معنوی بدهد تا به آن تغییر برسد.

وی گفت: خانواده مهمترین عامل شکل گیری هویت است. اولین آدم‌هایی که کودک با آنها در ارتباط است اعضای خانواده هستند. امنیت کودک با مادرش شکل می‌گیرد.

این روانشناس بیان داشت:کودک در بدو تولد هیچ چیزی را بالفعل با خودش ندارد و همه امور در وجود کودک بالقوه است که خانواده آن را بالفعل می‌کند. پس این نهاد نقش بسیار تاثیرگذاری در تربیت فرزندان و هویتشان در دوره نوجوانی دارند.

رازقی با اشاره به نقش مهم خانواده در شکل گیری هویت، تصریح کرد: والدین باید پیش از فرزندآوری مراحل رشد را به خوبی بدانند. پدر و مادر باید چند گام از فرزندشان جلوتر باشند و بدانند در چه سنی چه چالش‌هایی ممکن است برای فرزندشان به وجود بیاید.

وی ادامه داد: راه حل‌های آن چیست نه اینکه ابتدا با مسئله مواجه شود و بعد به دنبال حل مسئله باشد. چیزی که فرزند در کودکی می‌بیند در نوجوانی‌اش بروز و ظهور می‌یابد.

وی بیان کرد: اینکه مادر فرزندش را به مهدکودک می گذارد و سر کار می رود تاثیرات منفی زیادی را در رشد و تربیت می گذارد. بچه ها نمی توانند از والدین دور شوند و وقتی والد اشتباه می کند کودک آن را نادیده می گیرد اما درونش دچار چالش می شود.

این روان شناس تصریح کرد:کودک نمی تواند بگوید که دوست ندارد در مهدکودک بماند یا کاری کند که با محرک های اطرافش به چالش نخورد و این چالش ها در هویت یابی نوجوانی خودشان را نشان می دهند.

رازقی افزود: اگر فرزندمان دچار چالش هایی در شخصیتش است باید از گذشته او فهمید که چطور تربیت شده و رشد یافته است. نباید به صورت مقطعی به تربیت نگاه کنیم؛ در دوره نوجوانی نقش خانواده کمرنگ تر می شود و تا در دوره کودکی برگ برنده دست ما است باید از آن برای تربیت فرزندمان استفاده کنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
  17 3
  نوجوان چهل ساله یعنی اکثر جونای امروز که محتاج والدینشونن بخاطر سیاست اشتباه اقتصادی حکومت
  • IR ۲۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
   6 0
   و البته پیران 20-30 ساله که زیر بار مشکلات کمر خم کردند!
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
  9 3
  روانشناسی غربی در ایران حاصلش این شلم شوربایی شده که می بینید اونقدر دخترها غربی شدن که اصلا هدف ازدواج را نمی فهمند . مسخره تر اون که آدمی که تا آخر عمر حتی خودش را نمی شناسد با ۲۰۰ تا سوال مسخره که هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی نداره شناسایی می کنند
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
  10 7
  چه جالب قران مجید 1400 سال قبل 40 سالگی را مرزبلوغ و کمال نهایی فرمود سوره احقاف
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
  3 3
  وزیر نوجوان طرفدار تیم بی افتخار پیروزی
 • US ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
  4 1
  درست
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
  2 1
  اينجور كه بيش ميره جند سال ديكه هشتاد سلكى همين نوجوان حساب ميشه بعلت فرزند سالارى
 • علی IR ۲۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
  4 0
  خسته نباشید بابت مقاله خوبتون دقیقا من خودم تو دوران نوجوونی موندم ۳۱سالمه ولی همیشه ۵سال زیر سنم یا حتی ۱۰سال بهم میخوره توی تجربه کردن بعضی چیزا از همسن های خودم هنوز عقبم خیلی دیر تجربه کردم و خیلی دیر درس میگیرم از موضوعات هی تکرار مکرر کاش یکی بود بتونه کمکمون کنه شرایط رفتن پیش روانشناس هم نیستم
  • ADi_ZO IR ۰۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۴
   4 1
   ولی من عکس شما هستم ، 14 سالمه ولی دوستام بهم میگن بیش از اندازه جدی هستی و یه جورایی بیخیالی مثل ادم بزرگا فکر میکنی ، حتی والدینم این حرف هارو بهم میزنن، یه جورایی احساس میکنم یه مرد 31 ساله تو بدن یه پسر 14 ساله ام ،خیلی احساس غرور میکنم ولی از یه طرف اینکه دوستام به خاطر جدی بودنم یا فکر های بزرگسالانم باهام کنار نمیان ناراحت کنندس 😳
  • آوش IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۴
   1 0
   من ۴۰ سالمه مجرد هر کجا و هر محیطی میرم فکر میکنن ۲۵ سالمه،چ اخلاق چه قیافه،قسمتی از مشکل رو هم خودم برای خودم ایجاد کردم ..اعتماد ب نفسم کمه دوست دارم مشاوره برم متاسفانه دستمزد یک روانشناس برابر با یک ماه حقوق کاری من است اونم یک جلسه، جامعه ای که آدم هاش مشکل روحی دارند ،،چه پیشرفرفتی میتونه داشته باشه.
  • زهرا IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۴
   1 0
   خب منم این جوریم خیلی جدی هستم من بیشتر توی زندگی خیلی چیز ها را کشف میکنم مثلاً هرموقع که بیخیال هستی یک اتفاق بد برات میوفته یا همیشه دور ترین صدا نزدیک ترین یا بر عکسش
 • FR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۳
  6 2
  برای امپراطوری بازی و قدرت منطقه ای جوانان تا ۵۰ سالگی نوجوان هستند به سن تکلیف برای ازدواج نرسیدند پول ها رو برای قدرت منطقه ای جمونگ بازی نظامی ها و نظامی های گمنام برون مرزی خرج میکنیم زمین بازی میخان اینها نمیشه که نوجوانان ۴۰ ۵۰ ساله مجرد فعلا صبر کنند تا ما خوب قدرت منطقه ای بازی کنیم بعد اگر خواستیم بهشون لطف میکنیم
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۴
   0 0
   شما کشور خودت و بچسب
 • خانم خانه،منزل یا مادر بچه ها IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۴
  1 0
  من سه تا فرزند دارم یک دختر ۴ ساله،یک پسر ۲ ساله و یک نوجوان ۴۰ ساله که ...
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۴
  1 0
  آره شایدم جوانانی تو هفتاد سالگی اگه زنده بمونن نامزد کنن و صدوشصت سالگی هم عروسی کنن شما چیکار کردین با دهه شصت و هفتاد و بیچاره دهه هشتاد و نود تاریخ خودش قضاوت خواهد کرد
 • شفیق IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۴
  1 0
  درست بیست سالمه ولی متاسفانه بد موقه جون شدم متاسفم که جوان بیست ساله هستم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس