گفت و گوی تلفنی وزیران خارجه روسیه و تاجیکستان با محور افغانستان   

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و سراج الدین مهرالدین همتای تاجیکستانی وی در گفت و گویی تلفنی در خصوص اوضاع افغانستان و همکاری های دو کشور گفت و گو و تبادل نظر کردند.  

به گزارش مشرق، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در گزارشی اعلام کرد: وزیران خارجه روسیه و تاجیکستان درخصوص موضوع های همکاری های دوجانبه و نیز مقدمات برای برنامه های در سطح عالی بین دو کشور در ماههای آینده تبادل نظر کردند.  

در ادامه گفت وگوی تلفنی، بر هماهنگی تلاش های دو کشور در مسائل مربوط به اوضاع افغانستان باتوجه به تصمیم های گرفته شده در اجلاس های اخیر سران سازمان همکاری شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی و نیز نشست اخیر مسکو درخصوص افغانستان تاکید شد.

روسیه و تاجیکستان در مساله افغانستان همکاری نزدیکی دارند و مقام های روس اعلام کرده اند که حضور نظامی روسیه، امنیت تاجیکستان را دربرابر تهدید احتمالی نفود تروریست ها از افغانستان تضمین می کند.
در ماههای اخیر روسیه برای دفاع از تاجیکستان در برابر تروریست ها، پایگاه ۲۰۱ خود در دوشنبه را به تسلیحات پیشرفته مجهز کرده است و در چارچوب سازمان امنیت جمعی نیز چند رزمایش با تاجیکستان در این کشور برگزار کرده است.  

لاوروف و مهرالدین درخصوص برخی ابعاد همکاری دو کشور در عرصه مهاجران کاری و همکاری های فرهنگی و انسانی نیز تبادل نظر کردند.

طرف روسی همچنین توجه طرف تاجیک را به انتقال مدیریت مدرسه شماره هفت منطقه کولاب از نظارت وزارت دفاع روسیه به دانشگاه روسیه و تاجیکستان شهر دوشنبه جلب کرد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس