کد خبر 1290698
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۷
دیدار وزرای خارجه ایران و ترکمنستان

وزیر خارجه ترکمنستان که برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به تهران سفر کرده است با وزیر خارجه کشورمان دیدار کرد.

به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با رشید مردوف، وزیر خارجه ترکمنستان دیدار کردند.

وزیر خارجه ترکمنستان برای شرکت در اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به تهران آمده است.

همچنین قرار است در این سفر جلسه کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان در جریان است سفر برگزار شود.

دیدار وزرای خارجه ایران و ترکمنستان +فیلم و عکس

تهران روز چهارشنبه پنجم آبان ماه ۱۴۰۰ میزبان دومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان درباره تحولات این کشور است. 

در نشست روز چهارشنبه وزرای خارجه ایران، چین، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و روسیه شرکت می‌کنند. البته وزرای خارجه چین و روسیه به صورت مجازی در این نشست شرکت خواهند کرد.

دانلود

در نخستین نشست وزرای خارجه ۶ کشور همسایه افغانستان شامل ایران، چین، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان که ۱۷ شهریور ماه به صورت مجازی و به ریاست پاکستان برگزار شد، توافق شد که دور بعدی این نشست در تهران برگزار شود. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان طی سخنانی در این نشست از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای در اختیار گذاشتن تمامی امکانات خود به منظور پیشبرد مذاکرات بین الافغانی خبر داد.

۲۶ مهر ماه «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد که تهران روز چهارشنبه پنجم آبان ماه میزبان نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان و روسیه درباره اوضاع افغانستان خواهد بود و افزود: این نشست یک روزه خواهد بود.دستورکار نشست تهران ادامه گفت‌وگوهایی است که در دور اول به صورت مجازی برگزار شد. این کشورها متمرکز خواهند بود که به تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و صلح و ثبات در افغانستان کمک کنند.

دیدار وزرای خارجه ایران و ترکمنستان +فیلم و عکس

رشید مرودوف وزیر امور خارجه ترکمنستان ۱۱ مهر ماه با حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان تلفنی گفت‌وگو کرد و در این گفت‌وگو آخرین وضعیت روابط دو کشور و تحولات مربوط به افغانستان و برگزاری نشست سران کشورهای عضو سازمان اکو مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیرخارجه ترکمنستان دیدار اخیر روسای جمهور دو کشور در تاجیکستان را نقطه عطفی در روابط خواند و بر پیگیری و اجرای تفاهمات به عمل آمده بین روسای جمهور تاکید کرد. 

امیرعبدالهیان با اشاره به سیاست همسایگی دولت سیزدهم و اهمیت روابط با ترکمنستان، لزوم توسعه همکاری‌های همه جانبه بین دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

در این تماس دو طرف ضمن تاکید بر مسئولیت مستقیم وزارت خارجه‌های دو کشور در پیگیری توافقات سران، در خصوص تسریع در برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور در تهران در آینده نزدیک و بررسی همکاری‌ها در حوزه‌های حمل و نقل و تجارت توافق به عمل آمد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس