آنفلوانزا می تواند خطر کووید ۱۹ را افزایش دهد

یک فوق تخصص ریه با اشاره به شیوع آنفلوانزا، نسبت به مصرف بی رویه داروها و به ویژه آنتی بیوتیک ها که منجر به مقاومت دارویی می شود، هشدار داد.

به گزارش مشرق، ساسان توانا، درباره واکسیناسیون آنفلوانزا و کووید ۱۹، اظهار کرد: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا بسیار بالا است به طوری که سالانه ۲۹۰ هزار تا ۶۵۰ هزار مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا در جهان اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: نتایج یک مطالعه در آمریکا درباره ارزیابی میزان تأثیر واکسن آنفلوانزا بر روی افراد نشان داد در افرادی که سالم هستند در ازای هر هزار نفری که واکسینه نشدند، ۸,۲ نفر و در افراد در معرض خطر ۳۸ نفر به آنفلوانزا مبتلا می‌شوند.

توانا یادآور شد: در مجموع میزان اثربخشی واکسن آنفلوانزا در این مطالعه ۴۸ درصد برآورد شد.

این فوق تخصص ریه تاکید کرد: در بسیاری از مبتلایان به بیماری‌های مزمن ریوی مانند آسم واکسیناسیون آنفلوانزا توصیه می‌شود زیرا میزان عوارض و خطرات را در آنها کم می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مشابهت علائم آنفلوانزا و کووید ۱۹، استفاده از تست‌هایی که به طور همزمان هر دو بیماری را تشخیص می‌دهد بسیار راهگشا دانست.

وی درباره بیماری‌های همراهی که باعث افزایش شدت بیماری کووید ۱۹ می‌شود، گفت: برخی از این بیماری‌ها مزمن هستند اما برخی از بیماری‌های حاد مانند آنفلوانزا می‌توانند خطر کووید ۱۹ را افزایش دهند.

توانا یادآور شد: مطالعات مختلفی درباره تأثیر واکسن آنفلوانزا بر روی شدت بیماری کووید ۱۹ و سایر بیماری‌های ویروسی انجام شده است، که بسیاری از آنها به نفع واکسیناسیون علیه آنفلوانزا است.

این فوق تخصص ریه در پایان هشدار داد: برخی مطالعات آماری پیش بینی می‌کند که احتمالاً میزان بستری ناشی از آنفلوانزا در فصل بعدی به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت و برای جلوگیری از آن لازم است بین ۲۰ تا ۵۰ درصد واکسیناسیون آنفلوانزا نسبت به فصل‌های قبلی افزایش یابد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس