کد خبر 1290234
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳
درخواست سازمان انتقال خون از مردم

مدیرعامل سازمان انتقال خون به سوالات مختلف پیرامون ذخایر خون و همچنین عملکرد این سازمان پاسخ داد.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پیمان عشقی در ابتدای یک گفتگوی تلویزیونی با اشاره به تاثیر شرایط ویژه نیمه دوم سال از جمله کوتاه شدن ساعات روز و سردی هوا بر میزان مشارکت و حضور مردم در مراکز اهدای خون، خاطرنشان کرد: در این ایام شاهد کاهش آمارهای اهدای خون از سوی مردم هستیم که در فراخوان اخیر به این مهم و ضرورت حضور مستمر مردم در مراکز اهدای خون سراسر کشور با هدف تامین خون مورد نیاز بیماران تاکید شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: ما در همه شاخص‌های اهدای خون از کشورهای منطقه با فاصله جلو هستیم و در برخی شاخص‌ها هم به اندازه کشورهای توسعه یافته رشد کرده ایم، اما در میزان مشارکت بانوان، آمارها بسیار پایین است و حدود ۵ درصد از کل آمار اهداکنندگان خون را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی یادآور شد: اهدای خون بانوان اهدای خون یک فرد نیست و اهدای خون یک خانواده است، چرا که اگر یک بانو کاری را انجام بدهد بر تمام اعضای خانواده هم می‌تواند اثرگذار باشد و برخی باورهای غلط مثل این باور که خانم‌ها کم خون هستند و نمی‌توانند اهداکننده خون باشند، باعث شده سهم بانوان ایرانی در جمع اهداکنندگان خون بسیار کم باشد که البته با پویش‌های مختلف و آگاهی افزایی اجتماعی که در دستور کار قرار دادیم، شاهد رشد یک درصدی مشارکت بانوان در اهدای خون طی سال گذشته هستیم و امیدواریم با همراهی بیشتر بانوان، این مشارکت‌ها افزایش پیدا کند.

عشقی با اشاره به اینکه تا سال ۱۳۹۵ به ازای هر هزار نفر در کشور ۲۷ اهداکننده خون داشتیم، اظهار کرد: اهدای خون در ایران صد در صد داوطلبانه و بدون چشمداشت می‌باشد که از سال ۹۵ تا هم اکنون، اهدای خون شرایط نزولی پیدا کرد و مسئله زمستان، مسئله کرونا و مشکلات دیگری در این سیر نزولی آمارهای اهدای خون در کشور موثر بوده است و مردم عزیز ما باید بدانند که خون یک داروی بیولوژیک و حیاتی است و تنها از انسان به انسان و از شهروند به شهروند دیگر داده می‌شود که به دلیل جراحی ها، زایمان، تروما و بیماری‌هایی همچون تالاسمی، نیاز به خون به صورت یک نیاز مستمر است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: کشور ما در حال پیر شدن است و جامعه جوان ما که بین ۱۸ تا ۲۴ سال سن دارند، در سال گذشته سهم ۱۴ درصدی از آمار کلی اهداکنندگان خون را داشت، ولی این آمار در امسال به ۸ درصد رسیده است.

عشقی در بررسی دلایل کاهش اهدای خون با اشاره به اینکه سبک زندگی مردم و به ویژه جوانان متفاوت شده است، گفت: حجامت، تتو کردن و امثال این‌ها تا یک سال فرد را از اهدای خون معاف می‌کند البته هر اهداکننده‌ای حتی اگر صد بار هم خون داده باشد، خونش مورد آزمایش قرار می‌گیرد، اما این معافیت یک ساله برای این است تا سلامت خون اهدایی برای ما محرز شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۲ و نیم میلیون نفر به مراکز اهدای خون سراسر کشور مراجعه کرده اند، اما ۲ میلیون نفر از آن‌ها موفق به اهدای خون شده اند، یعنی ۵۰۰ هزار نفر معاف هستند و برای تامین خون مورد نیاز بیمارستانها، سلامت اهداکننده نیز باید تضمین شود که یکی از مسائل مهم، افزایش فشار خون در بین جوانان است که باعث معاف شدن آن‌ها از اهدای خون می‌شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون در ادامه این گفتگو در مورد دلایل مصرف بیشتر خون در سال‌های اخیر گفت: تخت‌های بیمارستانی در کشور افزایش پیدا کرده است به طوری که از ۸۶۰ بیمارستان در سال ۱۳۹۲ به ۹۴۰ بیمارستان رسیدیم و همین‌ها باعث افزایش اعمال جراحی قلب، پیوند کبد و البته مصرف خون زیادتری نسبت به گذشته شده است، اما باید دقت کنیم که در شش ماهه اول امسال نسبت به وضعیت مشابه زمانی در سال گذشته، ۱۲ درصد افزایش اهدای خون داشتیم در حالی که درخواست خون در بیمارستان ها، ۴۰ درصد افزایش یافته است و وضعیت اهدای خون و مصرف خون مورد نیاز بیماران باید متناسب با هم باشد که نیاز به حضور و مشارکت مستمر و منظم مردم عزیز در مراکز اهدای خون است.

عشقی با تاکید بر اینکه اهدای خون باید به صورت مستمر جزئی از سبک زندگی مردم باشد، خاطرنشان کرد: درخواست ما این است که ۳ ماه یک بار، ۴ ماه یک بار مردم به صورت منظم بیایند و اهدای خون را یک ضرورت همیشگی برای نجات جان همنوعان بدانند و بهترین راه برای جلوگیری از اتلاف وقت هم نوبت دهی اینترنتی اهدای خون از طریق سایت سازمان انتقال خون است.

وی ادامه داد: بعد از خانه، امن‌ترین جایی که مردم می‌توانند بروند، پایگاه‌های انتقال خون در سراسر کشور است، چون فقط انسان سالم با ماسک، فاصله گذاری و رعایت حداکثری دستورالعمل‌های بهداشتی در این مراکز حضور دارند و جای هیچ نگرانی برای حضور داوطلبان اهدای خون نیست.

مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: بیماران مبتلا به کرونا ۲۸ روز پس از بهبودی و رفع علائم بیماری می‌توانند خون خود را اهدا کنند، همچنین کسانی که واکسینه شدند اگر از واکسن‌های با ویروس کشته شده مثل سینوفارم و برکت استفاده کردند بعد از رفع عوارض تب و درد اولیه می‌توانند اهدای خون کنند و کسانی هم که واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک زده اند، احتیاطا بعد از ۱۴ روز برای اهدای خون تشریف بیاورند.

وی با اشاره به اینکه سازمان انتقال خون ایران سختگیرانه‌ترین استانداردها را در دوران کرونا رعایت کرد، اضافه کرد: خیلی از کشورها استانداردها را پایین آوردند تا اهدای خون داشته باشند، اما به لطف همراهی مردم از ابتدای مسئله کرونا و انجام اهدای خون مستمر، تمام استانداردها برای تضمین سلامت خون در ایران رعایت شد.

وی ادامه داد: اهدای خون به هیچ عنوان خطری برای ایمنی بدن ندارد و این باورهای غلط را باید از ذهن مردم پاک کنیم و درخواست ما از مردم این است که برای اهدای خون به زن باردار، بچه شیرخواره، بیماران تالاسمی و سرطانی‌ها فکر کنند که منتظر خون ما هستند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: ۶۰درصد اهداکنندگان خون در کشور ما کسانی هستند که به صورت مستمر در مراکز اهدای خون حضور پیدا می‌کنند و امیدواریم این آمار افزایش پیدا کند. بیش از ۲۰۰ مرکز اهدای خون در سراسر کشور تا ساعت ۴ بعدازظهر باز هستند و تا ساعت ۸ شب هم برخی مراکز بالاخص در استان تهران آمادگی خدمت به اهداکنندگان خون را دارند و البته برخی مراکز اهدای خون نیز در روزهای تعطیلات آماده حضور مردم هستند.

عشقی در پایان این گفتگوی تلویزیونی از افرادی که احساس می‌کنند سلامت جسمی و سبک زندگی سالمی دارند دعوت کرد تا اهداکننده مستمر خون باشند.

وی با تاکید بر اینکه در صورت پذیرش داوطلبان اهدای خون سوالاتی توسط پزشک پرسیده می‌شود، اضافه کرد: سلامت فرهنگ زندگی مردم ما باعث شده، سلامت خون اهدایی در ایران بالا باشد، چون داوطلبان اهدای خون به خاطر اطمینانی که دارند، به تمام سوالات با صداقت پاسخ می‌دهند و جالب این است وقتی به خاطر بیماری یک داوطلب که اهدای خون برایش مضر است، از اهدای خون او جلوگیری می‌شود شاهد گلایه او هستیم و این حس انسان دوستی بسیار در بین مردم ما وجود دارد، اما سلامت اهداکننده برای ما بسیار مهم است و خوشبختانه امنیت و سلامت خون‌های اهدایی در ایران، آن طوری که سازمان بهداشت جهانی گزارش داده است در حد کشورهای پیشرفته اروپایی می‌باشد. در پایان از هر کسی و با هر گروه خون دعوت می‌کنم به مراکز اهدای خون بیاید و البته گروه‌های خونی منفی و بالاخص گروه خونی اُ، بیشتر مورد نیاز است و مراکز سیار اهدای خون ما نیز آماده هستند که اگر ادارات سالن و محیطی برای اهدای خون همکارانشان دارند، با ادارات کل انتقال خون در استان‌ها در میان بگذارند تا کارکنان آن‌ها برای اهدای خون بیایند و در این شرایط حساس، یاری رسان و نجات بخش بیماران عزیز باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس