شروع خوب آیت‌الله رئیسی با پیوستن به سازمان همکاری‌های شانگهای

یک نشریه روسی در تحلیلی نوشت، نگاه به شرق می‌تواند یک پیروزی راهبردی برای ایران در دوره ریاست جمهوری رئیسی باشد.

به گزارش مشرق، یک نشریه تحلیلی روسی در گزارشی در زمینه نگاه ایران به شرق  و پیوستن به سازمان همکاری‌های شانگهای نوشت، ایران، کشوری با جهان بینی کاملاً متفاوت و اهداف خاص از این پس دیگر به عنوان یک عضو کامل نمی‌تواند تنها  روند جلسات را نظاره گر باشد، بلکه باید مواضعی را در مورد مسائل دستور کار سازمان همکاری شانگهای اتخاذ کند.

نشریه «مدرن دیپلماسی» در بخشی از این گزارش نوشت، پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای، شروع خوب دیگری را برای «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران در بُعد سیاست خارجی است. این امر به ویژه در میان مذاکرات متوقف شده برای احیای برجام  بسیار مهم است. از نظر فنی، احیای برجام برای تهران و واشنگتن با ارزش است، که هر دو طرف هر از چند گاهی آن را تأیید می کنند. با این حال، اعتماد بین طرفین پس از آنقدر پایین است که چشم انداز توافق‌های جدید به طور فزاینده‌ای مبهم است.

نگاه به شرق پیروزی راهبردی ایران است

این نشریه در بخش دیگری نوشت، پیوستن به سازمان همکاری شانگهای، برای ایران نماد تثبیت سیاست خارجی این کشور با نگاه به شرق است. حتی بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای در زمان ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی این روند را تغییر نخواهد داد. «نگاه به شرق» می‌تواند یک پیروزی راهبردی برای ایران باشد. این دیدگاه پیشتر در دوره یکی از روسای جمهور اسبق ایران مطرح شده بود. ایران در آن سال‌ها به مقام ناظر در سازمان همکاری شانگهای دست یافت و دو تلاش ناموفق برای عضویت کامل انجام داد.

به نوشته این نشریه، آرمان‌های ضد تروریستی ایران با دیدگاه کشورهای دیگر آسیای میانه همپوشانی دارد. مبارزه ایران با داعش و تعامل معنادار آن با روسیه و ترکیه در سوریه، یکی دیگر از شاخص‌های مهم است.

ایران دیگر نظاره گر جلسات سازمان همکاری‌های شانگهای نیست

مدرن دپیلماسی در بخش دیگر این تحلیل نوشت که ایران، کشوری با جهان بینی کاملاً متفاوت و اهداف خاص از این پس دیگر به عنوان یک عضو کامل نمی‌تواند تنها نظاره گر صرف جلسات باشد، بلکه باید موضعی را در مورد مسائل دستور کار سازمان همکاری شانگهای اتخاذ کند.

تا آنجا که به منافع ایران مرتبط می‌شود، سازمان همکاری‌های  شانگهای در کوتاه مدت کاملاً با اهداف سیاسی  این کشور مطابقت دارد. این نهاد در درجه اول به همکاری تهران در زمینه امنیت و نزدیکی سیاسی کمک خواهد کرد. با این حال، همکاری اقتصادی نزدیک‌تر می‌تواند محصول جانبی این امر باشد.

تاثیر عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای

مدرن دیپلماسی نوشت، در هر حال، می‌توان عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای را مرحله مهمی در بلوغ این سازمان به سوی یک نهاد بین‌المللی مستحکم نامید. تاکنون، این سازمان بر مبارزه با تروریسم، تجزیه طلبی و افراط گرایی تمرکز کرده است، اگرچه دستورات آن اجازه می‌دهد تا با طیف وسیع‌تری از مسائل برخورد کند.   گسترش عضویت، مشروعیت سازمان همکاری شانگهای را افزایش می‌دهد، در عین حال، انتظارات از سازمان به عنوان یک قدرتمند جهانی در حال افزایش است. سازمان همکاری شانگهای باید مسئولیت بیشتری را برعهده بگیرد و فراتر از مسائل امنیتی را بررسی کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • حمید IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  0 0
  این شروع بسیار خوبی است جناب رییسی ولی ارتباطاط مالی شما بدلیل عدم پذیرش fatfبه راحتی انجام نمی شود مثل اینکه بریم فروشگاه وخرید کنیم بدون کارت بانکی ان شاالله به یاری حدا این مشکلو با حفظ ابروی مملکت حل کنید
  • IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
   1 0
   هزاران مقاله و مصاحبه در رد ادعای شما ارائه شده، شرایط فعلی هیچ ربطی به FATF ندارد بیخودی سیگنال اشتباه ندین، همه متوجه هستن!!!
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  1 0
  به امید موفقیت دولت سیزدهم و سلامتی و رفاه بیشتر برای هموطنان عزیز!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس