کد خبر 1289096
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۰
۲۴۰۰ روز تجاوز ائتلاف سعودی به یمن به روایت آمار

یک مرکز حقوق بشری به آماری از ۲۴۰۰ روز تجاوز و حمله ائتلاف سعودی به مناطق یمن پرداخت که طی آن ده‌ها شهید و زخمی برجا گذاشته و به ویرانی مراکز بهداشتی منجر شده است.

به گزارش مشرق، مرکز حقوق بشری «عین الانسانیه» به جنایات ائتلاف سعودی طی ۲۴۰۰ روز تجاوز، اشاره کرد.

این مرکز در گزارش خود آورده است: شمار شهیدان و زخمی شدگان طی این بازه زمانی به ۴۴۲۲۱ رسیده است. ۴۲۷۰ کودک و ۲۸۵۰ زن نیز شهید شده‌اند.

بر اسا این آمار، طی ۲۴۰۰ روز تجاوز ائتلاف سعودی ۱۵ فرودگاه، ۱۶ بندر، ۳۱۲ نیروگاه و مولد برق، ۵۵۸ شبکه و مرکز ارتباطاتی، ۲۵۴۲ مرکز وایستگاه تامین آب آشامیدنی، ۱۹۹۴ مرکز دولتی و ۵۷۴۹ جاده و پل تخریب شده‌اند.

در این مدت شماری مراکز اقتصادی هدف قرار گرفته‌اند از جمله ۳۹۸ کارخانه، ۳۶۵ حامل سوخت، ۱۱۵۴۹ مرکز تجاری، ۴۷۷ مرغداری و مرکز پرورش دام، ۸۴۸۳ وسیله حمل و نقل و ۴۷۶ قایق ماهیگیری.

همچنین مراکز خدماتی که ائتلاف سعودی آنها را نابوده کرده است شامل ۹۴۶ انبار غله، ۴۰۵ مرکز سوخت، ۶۸۹ بازار، ۸۸۴ محموله غذایی، ۵۷۹۹۵۴ منزل، ۱۸۰ مرکز دانشگاهی، ۱۴۷۸ مسجد، ۳۷۱ مرکز گردشگری، ۳۹۲ بیمارستان و مرکز درمانی، ۱۱۲۸ مدرسه و مرکز آموزشی، ۸۳۲۶ زمین زراعی، ۱۳۶ مرکز ورزشی، ۲۵۰ مرکز تاریخی و ۵۰ مرکز رسانه‌ای است.

واکنش وزارت خارجه یمن به سیاست دوگانه شورای امنیت علیه یمن

وزارت خارجه یمن با صدور بیانیه‌ای از سیاست دوگانه شورای امنیت در برخورد با موضوع صلح و جنگ در یمن انتقاد و اعلام کرد: شورای امنیت در بیانیه اخیر خود تحول مثبتی نداشت و سیاست مثبتی در قبال مظلومیت ملت یمنی  اتخاذ نکرد که در معرض جنگ غیرقابل توجیه و غیرقانونی به مدت هفت است.

کشور یمن،

وزارت خارجه یمن بیان کرد: مایه تاسف است که شورای امنیت حق دفاع ملت یمن از خود و حاکمیتش را محکوم می‌کند و در عین حال جنایات جنگی و جنایات ضد بشری و اقدامات تجاوزکارانه کشورهای ائتلاف را نادیده می‌گیرد.

در این بیانیه آمده است: شورای امنیت حملات هوایی روزانه ائتلاف سعودی به یمن را نادیده می‌گیرد و محاصره ظالمانه علیه ملت یمن و محروم کردن آن از ساده ترین حقوق مشروع از جمله ممانعت از سفر بیماران برای درمان را نمی‌بیند.

وزارت خارجه یمن بیان کرد: شورای امنیت در قبال نقض حاکمیت یمن و اشغال اراضی آن و ویرانی زیرساخت‌های آن چشمان خود را بسته است. اقدامات تروریست‌های القاعده و داعش و دیگر گروه‌های خطرناک مورد حمایت متجاوزان را نمی‌بیند.

وزارت خارجه یمن عملکرد شورای امنیت را غیرمنصفانه و فاقد حداقل توازن دانست که اعتماد ساز نیست و کمکی به برقراری صلح نمی‌کند و فقط طرف دیگر را به ادامه جنایات علیه ملت یمن ترغیب می‌کند.

در این بیانیه محروم کردن حق ملت یمن در دفاع از خود و حاکمیتش ناعادلانه و مغایر با همه قوانین و ارزش‌های انسانی قلمداد شده است.

وزارت خارجه یمن بیان کرد: با نگاهی به رویکرد صنعا و طرف دیگر می‌توان حامی صلح و مانع برقراری صلح را متوجه شد.

در این بیانیه آمده است: مواضع صنعا کاملا دفاعی است. دولت نجات ملی یمن آماده توقف حملات در ازای توقف حملات به یمن است و این برعکس رژیم سعودی  که به دنبال امتیاز گرفتن و مانع تراشی است.

وزارت خارجه یمن از شورای امنیت خواست که اجازه حضور نماینده دولت نجات ملی در جلسات شورا را بدهد و به دیدگاهش درباره صلح توجه کند و اطلاعات را از دشمنان صنعا نگیرد که معمولا گمراه کننده و بدون مدرک است.

در پایان این بیانیه بر آمادگی دولت نجات ملی یمن برای همکاری سازنده و مفید در راستای تحقق صلح و امنیت در یمن، منطقه و جهان تاکید شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس