کد خبر 1288247
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
چرا حکم قصاص قطعی آرمان برای چندمین بار لغو شد؟

"آرمان" مانند هفته پیش، روز گذشته نیز برای اجرای حکم قصاص به انفرادی برده اما در نهایت مجدداً از انفرادی به بند منتقل شد! علت تعویق مجدد در اجرای حکم قصاص آرمان چیست؟!

به گزارش مشرق، پرونده قتل غزاله توسط آرمان به آخرین مرحله خود نزدیک شده است، آرمان به مانند هفته پیش، روز گذشته نیز برای اجرای حکم قصاص به انفرادی برده اما در نهایت مجدداً از انفرادی به بند منتقل شد!

علت تعویق مجدد در اجرای حکم قصاص هنوز اعلام نشده اما طبق آنچه مطرح شده احتمال دارد حکم آرمان در هفته آینده اجرا شود هر چند به نظر می‌رسد که کشمکش‌های طولانی در این پرونده باعث آزرده خاطر شدن طرفین آن شده است؛ از سویی اولیای‌دم غزاله خواستار اجرای قصاص هستند و از طرفی خانواده آرمان و محکوم این پرونده در بلاتکلیفی قرار گرفته‌اند.

ماجرای قتل غزاله توسط آرمان چه بود؟

آرمان و غزاله در سفر خانواده‌هایشان به ترکیه در سال ۱۳۹۰ با یکدیگر آشنا و به هم علاقه‌مند شده بودند. این ارتباط بعد از بازگشت به ایران ادامه پیدا می‌کند تا اینکه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ فرا رسید. روزی که غزاله ناپدید می‌شود.

ساعت ۲۲ دوازدهم اسفند ۹۲ پدر و مادر غزاله، هراسان و نگران، به کلانتری ۱۰۳ گاندی مراجعه و خبر ناپدید شدن غزاله را به پلیس اعلام می‌کنند.

پدر غزاله گفته بود دخترش ساعت ۱۵ از خانه خارج شده و به مطب پزشک پوست در خیابان ظفر رفته اما تا این لحظه هیچ خبری از او ندارد و گوشی‌ تلفن همراهش هم خاموش است.

پلیس پس از اعلام مفقودی غزاله توسط پدر و مادر وی، بررسی‌های خود را آغاز می‌کند و پی می‌برد که غزاله پس از ترک مطب، در تماس تلفنی با یکی از دوستانش، به او گفته که به دیدار پسری به نام آرمان می‌رود.

آرمان ۱۴ اسفند به پلیس آگاهی احضار و ماجرای آشنایی خود با غزاله را تعریف می‌کند.

او گفت که ما بعد از آشنایی در ترکیه، از طریق تلفن، پیامک و یاهو با هم ارتباط داشتیم و آخرین ‌بار یک یا دو ماه قبل همراه دوستانش او را ملاقات کرده بودم و پس از آن، دیگر وی را ندیده‌ام. پدر و مادرم از رابطه ما مطلع بودند. رابطه ما از دو سال قبل شروع شد ولی در این مدت همیشه با هم چالش داشتیم.

آرمان درباره ماجرای روزی که غزاله مفقود شده بود، گفت: دوازدهم اسفند ماه غزاله با من تماس گرفت و گفت نزدیک خانه ما است اما هرگز به خانه ما نیامد. من از آیفون بیرون را نگاه کردم اما غزاله را ندیدم، به همین خاطر پیش برادر کوچکم در اتاق رفتم و به خاطر مصرف داروی ضدآلرژی فصلی، خوابم برد.

او در ادامه بازجویی‌ها وقتی با ادله پلیس آگاهی و بازپرس دادسرا روبه‌رو شد، به حضور غزاله در منزلشان و مرگ او اعتراف کرد و گفت: «غزاله با من تماس گرفت اما گوشی قطع شد. سپس خودم با او تماس گرفتم، او گفت وقت ویزیت دکتر عقب افتاده و او الان مقابل خانه ما است. صبر کردم مادرم از خانه خارج شود و بعد در را باز کردم و غزاله به خانه‌مان آمد. با هم صحبت کردیم اما او گفت دیرش شده. من او را بدرقه کردم و در را بستم اما ناگهان صدای جیغش را شنیدم. او به خاطر خیس‌بودن پله‌ها سُر خورده بود و صورتش خونریزی داشت. او را به داخل خانه آوردم، چون مرده بود و نفس نمی‌کشید، به دور او کیسه زباله کشیدم و آن را در چمدان چرخدار گذاشته و به میدان مینا بردم و به سطل زباله انداختم، سپس برگشتم و خون موجود در راه پله‌ها را پاک کردم.»

این بخشی از اعترافات اولیه آرمان بود. او که در زمان بازداشت، چند روز کمتر از ۱۸ سال سن داشت، در ادامه تحقیقات به قتل غزاله توسط خودش اعتراف کرد.

آرمان در بازجویی‌های بعدی با اعتراف صریح به قتل غزاله، توضیح داد: "وقتی غزاله به منزلمان آمد، با هم بحث کردیم، غزاله راجع به گذشته حرف زد و گفت دلش برای گذشته‌ها تنگ شده، ‌من نمی‌خواستم به گذشته برگردم برای همین اجازه ندادم حرف بزند، او مرا هل داد، من هم او را هل دادم که سرش به میله تخت خورد، من هم سرش را دو دستی گرفتم و چند بار به میله تخت کوبیدم و سپس میله بارفیکس را برداشتم و با آن نیز پنج ضربه به سرش زدم، بعد او را در چمدان چرخدار گذاشتم و به سطل زباله انداختم."

آرمان ده ماه بعد منکر قتل شد و ۱۴ دی ۹۳ مجدداً علت فوت غزاله را عجله وی برای رفتن و سقوط او از پله‌ها اعلام کرد، اما در نهایت قضات دادسرای جنایی تهران و قضات شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران، آرمان را قاتل غزاله دانستند و بر همین اساس آرمان به قصاص محکوم شد اما درخواست فرجام‌خواهی داد و حکم پس از تأیید توسط دیوان عالی کشور، به اجرای احکام فرستاده شد که شهریور ۹۵ ریاست قوه‌ قضائیه اجرای حکم را جهت بررسی مجدد متوقف کرد اما پس از بررسی طولانی که دو سال بطول انجامید، ایرادی در پرونده ملاحظه نشد و مجدداً پرونده جهت اجرای حکم اعاده شد.

در ادامه، هشتم دی ۹۷ جلسه صلح و سازش با حضور خدام آستان قدس رضوی برگزار شد و اولیای‌دم گذشت خود را منوط به معرفی محل اختفای جسد اعلام کردند اما به دلیل عدم کشف جسد، ۱۱ دی ۹۸ به عنوان تاریخ اجرای حکم قصاص تعیین شد.

صبح روز ۱۱ دی ۹۸، آرمان در زندان رجایی‌شهر تا پای چوبه دار رفت. اولیای دم برای اجرای حکم اصرار داشتند اما در آخرین لحظات، پدر و مادر غزاله به آرمان یک‌ماه فرصت دادند تا محل اختفای جسد فرزندشان را اعلام کند تا آنها از مجازات او گذشت کنند.

از فردای آن روز تلاش وکیل آرمان معطوف به اعاده دادرسی و محاکمه دوباره آرمان شد. درخواستی که از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد تا آرمان بار دیگر محاکمه شود.

وکیل آرمان مدعی شد بعد از تاریخ تشکیل پرونده قتل، برای غزاله در دانشگاه محل تحصیل او برگه مرخصی تحصیلی صادر و همچنین دفترچه بیمه‌اش هم تمدید شده است، به این ترتیب درخواست اعاده دادرسی کرد.

دو نفر از قضاتی که قبلاً رأی بر قصاص داده بودند اعلام کردند با توجه به ادعاهای مطرح شده از سوی وکیل آرمان، باید در این زمینه تحقیقات بیشتری شود.

موضوعات مذکور در ادامه مورد بررسی قرار گرفت، از دانشگاه غزاله استعلام صورت گرفت که دانشگاه پاسخ داد: درخواست مرخصی، نه توسط شخص غزاله بلکه توسط خانواده غزاله انجام شده و از زمان اعلام مفقودیت و قتل غزاله، او ‌هرگز به دانشگاه مراجعتی نداشته است و پدر و مادر غزاله به امید پیدا شدن دخترشان، برای او یک ترم مرخصی گرفته‌اند.

درباره تمدید دفترچه بیمه غزاله نیز از کارگزاری بیمه استعلام صورت گرفت که در استعلام صورت گرفته مشخص شد والدین غزاله (و نه شخص غزاله) در همان اوایل و به امید زنده بودن او، برای یک نوبت تمدید دفترچه دخترشان، به بیمه مراجعه کرده بودند.

آرمان نهایتاً بار دیگر پای میز محاکمه رفت و این بار در شعبه پنج دادگاه کیفری یک استان تهران، بار دیگر اعلام کرد قتل غزاله کار او نیست و نمی‌داند جسد کجاست و ممکن است غزاله زنده باشد.

در نهایت قضات دادگاه کیفری یک استان تهران وارد شور شدند و آرمان را در قتل غزاله مجرم تشخیص دادند و او را به قصاص محکوم کردند که رأی صادر شده یک بار دیگر در دیوان عالی کشور تأیید شد.

پرونده این قتل پس از انجام تحقیقات مفصل و تشکیل جلسات متعدد در دادسرای جنایی تهران سپس دو مرحله رسیدگی در دادگاه کیفری یک استان تهران (شعب چهارم و پنجم) و پنج  مرحله رسیدگی فرجام‌خواهی و اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور، اکنون در واحد اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران، روند اجرایی خود را طی می‌کند و رأی قطعی دادگاه مبنی بر قصاص است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  60 3
  دختر را رها می‌کنند تا هر طور رابطه میخواهد با هر کس در هر جا داشته باشد !!!پسر ازاد است هر زمان که خواست دختر غریبه را به اتاق خواب ببرد در حالیکه هنوز ۱۸ ساله هم نیست!!!و اینها خانواده های متمول و برخوردار و باسواد ما هستند!!!و نتیجه اش میشود ۸ سال عذاب و پشیمانی و مصیبت!!! آیا کسی در این میان از بین والدین مسئولیت خود را در مراقبت از فرزندان پذیرفته!!!؟آیا دادگاهی برای محاکمه والدین بی کفایت تشکیل شده!؟؟؟
  • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   9 35
   دوست عزیز تا کی میخاید صورت مساله رو اشتباه متوجه بشید؟! چرا فکر میکنید دختر باید محدود باشه تا همه مشکلات حل بشه؟! به جای این کارهای بی نتیجه و سفیهانه، فرهنگ مملکت رو ارتقا بدید و نیازهای حقیقی نوجوان ها و جوانهای کشور رو بفهمید.. کاری که چهل ساله تعطیل شده و در ذهن حاکمین دقیقا مثل شما گیر داده شده فقط به محدود و مهجور کردن دخترها.. و این هم نتیجش
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   19 2
   دختر بايد ازاد باشه !ورزش كنه درس بخونه موسيقي كاركنه !خوشگل و خوش اندام باشه !!اما در كنار همه اينها نجيب و خود دار باشه متين و دور از دسترس !دلربا و نهان !!انچه شما از ان دفاع ميكني هرزگي و پرده دري است كه البته والدين كم هوش و نا اگاه با ازادي و راحتي اشتباه ميگيرند!!!تعجب از شما كه پرونده پيش رو كه نتيجه همين تفكر است را يا نخواندي و يا چيزي متوجه نميشي!!!قطعا مادر و پدر مقتول پرونده هم نظري مشابه شما داشته اند و تلاش كردند تنگ نظر نباشند و الان هشت سال است در راهرو دادگاهها دنبال جسد دختر خود هستند!!!
  • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   12 2
   سریعا باید اعدام بشه .در این پرونده اعمال نفوذ شده
  • SE ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   4 2
   دوست عزیز تا کی میخواهند صورت مساله وارونه کنند بی غیرتها لذت میبرند که ناموسشان در آغوش دیگران باشد
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   6 0
   معلوم نیست سر دختر بیچاره چه بلایی اورده . ایشالله به زودی اعدام بششه فاتل جانی. بدبخت مادر دختره 8 سال چه زجری میکشه
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
   0 0
   اصل داستان و حقیقت همین نکاتی است که گفتید. بی بندوباری نتیجش این جور مسایلاست.
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  18 2
  سنجری در کرمانشاه شرایط اینو داشت قرار بود باهم اعدام بشن اونو اعدام کردن اینو سلبریتی هاپادرمیانی میکنن
  • IR ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   10 0
   سلبریتی ها همیشه از فاتل ها دفاع میکنن در مورد مقتول چی برای دختر بدخت دلشون نمیسوزه؟ مادر بیچاره چی؟ خیلی بی رحمن
 • علی IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  23 1
  خدابیامرزو بهش تعرض کرده .کشتش.جنازشو سربه نیست کرده..حالا ملت دنبال قاتل بروسلی هستن
  • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   6 13
   البته اگر اعدام نشه درهمین دنیا تقاصو پس میده این دنیا براش جهنم میشه من بجای مادر غزاله باشم با یک نفرین آزادش میکنم دیه هم‌میگیرم خرج دختران بی سرپرست میکنم والسلام
  • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   7 15
   پس نقش دختری که با پای خود و البته با رضایت قدم به این مهلکه نهاده چیست؟!مادر پدری که با پز روشنفکری و دموکراسی به خود زحمت نمیدهد که فرزند را از بدیهی ترین نکات خود مراقبتی آگاه کند کجاست؟!!اعدام یک بچه آیا دردی دوا میکند؟؟؟
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   0 6
   میخواست نره خونه پسره تا بهش تعرض نشه...باید وقتی میرفت پیه همه چی رو به تنش میمالید... پسره بیگناهه باید ازاد بشه
 • م US ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  13 13
  تا مردم به این نتیجه برسند که از دادگاه آبی گرم نمی شه و باید خودشون قصاص رو انجام بدن .
  • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   5 1
   مگه تگزاس که هر کی برای خودش قانون رو اجرا کنه حکم به قتل و اجرا کنه !!! اینطوری، سنگ روی، سنگ بند نمیشه عزیزم ! هر دو خانواده دختر و پسر تو این داستان غم انگیز شریک و مجرم هستند ، نهایتا" این جوان نادان و هوسران هم به حکم قاضی حکم قصاص و اعدام خواهد شد ..
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  12 1
  فقط اعدام
  • محمد AU ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   8 0
   البته که باید قصاص شود . این پسره حتی حاضر نیست محل دفن غزاله را نشان دهد
  • IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   3 0
   معلوم نیست چه بلایی سر جنازه آورده که حاضر نیست واقعیت رو بگه.واقعا اگه خانواده ها مراقب فرزندان شون این اتفاق ها نمیفتاد. این همه ناراحتی آبروریزی و... . خدا همه مون رو به راه راست هدایت کنه.
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  7 0
  حالا که قراره قصاص هم بشه باز هم راضی نیست جای جسد و بگه خیلی برام سواله چرا ؟؟ هنوز پشیمون نشده یا مگه اینکه جسد و سوزنده باشی که راضی بمیره ولی نگه
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   2 1
   جسد در سطل زباله انداخته شده و همان سالها مفقود شده!!!
 • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  19 0
  کاری به ریشه جرم و بخشش اولیا دم و گذشت و این حرفها ندارم!!من در عجبم که حکم دیوان طی چه پروسه ای به این راحتی میشکنه و عوض میشه و طرف تا پای چوبه دار میره و بر میگرده و خلاصه خوب شل کن سفت کنیه!!!راستی پدر قاتل چه کاره است؟؟؟؟
 • US ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  5 3
  خدا لعنت کنه اون والدین غزاله و ارمان که به رابطه نامشروع این دو نفر تن دادند و دچار قصور شدند
  • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   9 1
   عزیزم فعلا جای لعنت کردن نیست. خدا می دونه پدر ومادر مقتول چه زجری می کشن که از سرنوشت دختر شون خبر ندارن. نمک روی زخم نپاش.
 • GB ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  8 0
  بیچاره خانواده غزاله. این بابا اینقدر بی وجدانه که حتی حاضر نیست جای جسدو بگه.
 • FR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  4 0
  در سن قبل از هجده سالگی از گذشته حرف میزدند که کار به قتل میکشد ؟!
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  5 0
  فقط اعدام تمام. چرا اینقدر براش طلب بخشش میکنند عجیب است.
 • کوروش CA ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  5 1
  یک زمانی یک قشری اویل انقلاب در دانشگاه تهران روی چمن چسر ودختر ادعای روشنفکری میکردنند وخیلی از انیها ارتباط باهم وهمبسر میشونند که خوشبختانه گور این قشر از جامعه کم رنگ شد با آمدن قوانین جمهوری اسلامی ولی متاسفانه یک سری با بدست آوردن ثروت باد آورده در این چندن سال برای خودشان وفرزندانشان عشق وحال وبا مشاهد ماهواره ادعای روشنفکری وآزادی جنسی بین فرزندانشان پسر ودختر ولی متاسفانه بعلت ورود به حریم دختر مخصوصا مواجه با این رفتار های خشونت زده میشونند وثمرات این خشونت باعث همین مشگلات قتل ویا گرفتن وکیل میخواهنند میسر اتفاق افتاده را پنهان کنند بله امروز ما باید بدنبال علت باشیم نه معلول
 • بنده خدا IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  0 0
  خانواده دختره اینقدمعرفت ووجدان دارن که حاضرشدن جسددخترشون بهشون نشون بده تابهش رضایت بدن باز پسره طفره میره ...بنظرشماباایجورادماچکاربایدکرد نه اینکه حقش قصاصه
 • ا باس US ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  0 0
  من بیشتر کامنت ها رو خوندم یکی نوشته واسه همینه که نباید دختر آزاد باشه یکی دیگه نوشته پدر و مادر مسءول هستن دیگری میگه پول داری و بزن بکوب نتیجه آش همینه دیگری میگه معلوم نیست چه بلایی سر دختر آورده بعد م انداخته تو سطل اشغال اون یکی نوشته که حقش هست چرا رفته میخاست نره خونه پسره ووووپ یکی نمینویسه کسی می‌دونه که پسره گذشته چی بوده هر چند بعضی ها بگن دیره چه فرقی واسه دختر داره اون که مرده آیا منظور شما صد ها هزار دختر مضلوم دیگه هست یا اون ملیونی که در مسیر اینجور راها خاسته و نا خواسته قرار می‌گیرند یه خورده فکر کنید که به نظر و منطق شما چه راه حلی فکر می‌کنیم کمک میکنه که رفته رفته ریشه خوشم بشه نظر بدید لطفا بین خودتون کامنت بدارید من در جواب کسانی که به نازنین گلی که بدونه اینکه جوانه بزنه پر زد که مقصر خودش بود چرا دوست شد چرا رفت . من بهتون مسکن چرا با وجود اینکه من همین ربع ساعتی هست کهخبر رو خوندم و کامنت ها رو مرور کردم این دختر خانم قرار دکتر داشته و مادرش هم اطلاع نداشته و این که میزه در خونه این پسره با تعسف و دل پر درد باید بگم که طفلی حامله شده بوده و پسره قرار بوده اونم باهاش بره دکتر که نرفته و منتظر شده مادرش از خونه بره بیرون تا طفل معصوم بیاد خونه عامل گفته بیا بریم دکتر من چه خاکی به سرم بریزم اونم دیده نمیتونه از زیرش در بره فکر کرده اگر از پله حولش بده بچه صدق جنین میشه ، خیلی باید نامرد باشه که بود . بعد از اینکه غزاله رو ا اژدره ها ها میده متوجه میشه که غزاله نفس نمی کشه و بچه زنده هست یا حدس می‌زنه میدونه که تو ایران کسی که زن بار دار را به قتل برسونه ۱ سوته اعدام هست من موندم که چرا این همه سعی کردن که اعدامش نکنن. پلیس آگاهی باید آموزش بیشتری ببینن خیلی از این موضوع دلم شکسته عکس غزال رو که دیدم قیافه معصومانه داره طفلی یه اشتباه مرده و یا این که این نره خر با زور به طفل معصوم تجاوز کرده و وقتی دیده حامله هست سعی کرده جدا بشه من بگم این خون غزاله بوده که بعد از ۸ سال نداشت که آزاد بشه این احمق هم نوزاد کشه و مادر کش بچه کش و بعد قاتل که قبل از اعدامباید .......۲۷۴۶
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  0 0
  میدونید چرا این اتفاقات به ندرت در کشورهای پیشرفته نمی افته فقط بخاطر فرهنگ . CULTURE چیزی که ما رهاش کردیم . هر چیزی فرهنگ لازم داره که باید یاد بگیریم و رابطه بین پسر و دختر هم فرهنگ باید داشته باشه و آداب و رسوم خودشو داره . ما ادعا داریم ولی در واقه هیچی نداریم چون فرهنگ را رها کردیم
 • ماندانا US ۰۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
  0 1
  کاش میبخشیدند...ارمان فقط یه اشتباه کرد اون هم در نوجوانی ....قابلیت بخشش رو داشت...قاتل زنجیره ای که نبود...حیف که نبخشیدند.....حیف

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس