.

با نگاهی به حوادث سلسله وار لبنان در ۲ سال گذشته طراحان فتنه «الطیونه» و اهداف آنها از این جنایت روشن می شود.

سرویس جهان مشرق _ فتنه، آشوب، درگیری مسلحانه و ... واژه هایی است که از ۲ سال گذشته یعنی از زمان آغاز اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ در لبنان، در اخبار مربوط به تحولات این کشور به شکل قابل توجهی به چشم می خورد.

موج تازه فتنه های لبنان از کجا کلید خورد؟

استعفای دولت «سعد حریری» نخست وزیر پیشین لبنان در جریان اعتراضات ۲۰۱۹ در این کشور طبق یک برنامه سازماندهی شده، شروع پروژه ای بود که نتایج آن امروز در خیابانهای لبنان دیده می شود. لبنانی ها به دلیل ساختار سیاسی وابسته به کشورهای خارجی هرگز حتی در مسائل ملی و حیاتی خود نیز قادر به تصمیم گیری مستقل نبوده اند و همواره چشم امید به خارجی ها دوخته اند.

فتنه تازه سمیر جعجع و فالانژها در لبنان/ ترور رفیق حریری، انفجار بندر بیروت و فتنه‌های خلده و الطیونه / طراحان جنایت «الطیونه» چه هدفی را دنبال می کنند؟ +تصاویر

بارزترین طرفهای خارجی که بیشترین تاثیر را در تصمیمات و امور داخلی لبنان دارند کشورهای غرب به سرکردگی آمریکا و فرانسه هستند. این دو کشور با تکیه بر سیاست «چماق و هویج» برنامه های خود را در لبنان پیش می برند و بر همین اساس فرانسه در ظاهر سیاست نرم تری در قبال لبنان اتخاذ کرده و ایالات متحده برعکس آن عمل می کند. پرواضح است که اصلی ترین هدف آمریکا و متحدانش در منطقه تامین منافع رژیم صهیونیستی است که لازمه آن نابودی و یا دست کم تضعیف محور مقاومت می باشد. این استراتژی آمریکا در همه کشورهای منطقه که به نوعی تحت اشغال نظامی واشنگتن قرار دارند همچون سوریه و عراق دیده می شود. اما این تقابل ایالات متحده با مقاومت در لبنان ابعاد گسترده تری دارد؛ چرا که بعد از جنگ ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ حزب الله و رژیم صهیونیستی و شکست خفت بار اسرائیل، تل آویو و واشنگتن به خوبی متوجه شدند که گزینه نظامی مقابل مقاومت لبنان کارساز نیست.

جنگ نرم آمریکا ضد مقاومت

از همین جا بود که «جنگ نرم» محور آمریکایی ضد مقاومت در لبنان آغاز شد؛ جنگی که مجریان آن ابزارهای داخلی واشنگتن در لبنان از جمله سیاستمداران، فعالان اجتماعی، اصحاب رسانه و چهره های معروف هستند. این برنامه ایالات متحده علیه حزب الله تحت عنوان پروژه ۵ مرحله ای واشنگتن که طراح آن «مایک پامپئو» وزیر خارجه دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا بود از اکتبر ۲۰۱۹ و چند روز قبل از آغاز اعتراضات مردمی در این کشور به اجرا درآمد. نخستین مرحله این طرح با عنوان خلاء سیاسی بعد از استعفای سعد حریری تحت فشار مستقیم آمریکا و عربستان سعودی اجرا شد که ۲ مرحله بعدی آن یعنی فروپاشی مالی و اقتصادی را به دنبال داشت تا به مرحله چهارم که انفجار اوضاع امنیتی و اجتماعی لبنان است برسد و زمینه را برای مرحله آخر یعنی حمله همه جانبه رژیم صهیونیستی علیه لبنان فراهم کند؛ آن هم در شرایطی که مقاومت طبق برنامه آمریکا تضعیف شده و قادر به دفاع از کشور نباشد.

ایستگاه انفجار بیروت؛ دستاویز جدید واشنگتن علیه حزب الله

البته آمریکایی ها ایستگاه های مختلفی در روند اجرای این پروژه داشتند که انفجار بندر بیروت در ۴ آگوست ۲۰۲۰ مهم ترین آن بود. چند ساعت بعد از انفجار بیروت بود که مانورهای آمریکا و متحدانش علیه حزب الله و متهم کردن آن در این انفجار آغاز شد. بعد از اینکه هیچ یک از اتهامات ضد حزب الله در این پرونده ثابت نشد طرفهای غربی به سرکردگی آمریکا پیشنهاد بین المللی شدن تحقیقات انفجار بیروت را مطرح کردند؛ یعنی همان اتفاقی که در پرونده ترور «رفیق حریری» نخست وزیر فقید لبنان افتاد و حقیقت ترور هرگز روشن نشد.

فتنه تازه سمیر جعجع و فالانژها در لبنان/ ترور رفیق حریری، انفجار بندر بیروت و فتنه‌های خلده و الطیونه / طراحان جنایت «الطیونه» چه هدفی را دنبال می کنند؟ +تصاویر

پیشنهاد سپردن تحقیقات انفجار بیروت به تیم های بین المللی در وهله نخست مورد انتقاد خانواده های قربانیان این انفجار قرار گرفت و بعد از آن گروه ها و احزاب مختلف لبنانی به آن اعتراض کردند. در این میان نکته مهمی که احزاب لبنانی و به ویژه حزب الله درباره آن هشدار می دادند احتمال سیاسی کاری در پرونده انفجار بیروت بود؛ چیزی که در عملکرد «فادی صفوان» نخستین قاضی این پرونده دیده شد و همین امر عامل برکناری او بود.

سیاست زدگی پرونده انفجار بیروت و هشدارهای سید حسن نصرالله

با عوض شدن بازپرس قضایی پرونده انفجار بیروت و سپرده شدن این مسئولیت به «طارق البیطار» لبنانیها امیدوار بودند که تحقیقات در این زمینه در مسیر درست خود سپری شود اما اقداماتی که قاضی البیطار انجام داد مغایر با نظر و خواست مردم لبنان بود. روشن است که ورود ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم به لبنان که موجب انفجار بیروت شد، در سال ۲۰۱۳ و در زمانی که اعضای جریان غربگرای ۱۴ مارس در دولت لبنان روی کار بودند وارد این کشور شد و عملیات مربوط به ذخیره و نگهداری آن نیز در طول سالهای حضور ۱۴ مارسی ها از جمله سعد حریری در عرصه قدرت لبنان بود. اما قاضی البیطار روند رسیدگی به این پرونده را از ضعیف ترین مهره و شخصی مانند «حسان دیاب» نخست وزیر سابق لبنان که تنها چند ماه قبل از انفجار بیروت روی کار آمده بود آغاز کرد.

فتنه تازه سمیر جعجع و فالانژها در لبنان/ ترور رفیق حریری، انفجار بندر بیروت و فتنه‌های خلده و الطیونه / طراحان جنایت «الطیونه» چه هدفی را دنبال می کنند؟ +تصاویر

این درحالی است که سخنی از مسئولان سابق لبنان که در عملیات ورود و ذخیره مواد منفجره به بندر بیروت نقش داشتند به میان نمی آید. سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در سخنرانی اخیر خود به همین موضوع اشاره کرده و با انتقاد شدید از بازپرس پرونده انفجار بیروت از او خواست تا اگر قادر به اجرای عدالت و اجتناب از سیاست زدگی در این پرونده نیست کنار برود. موضوعی که به شک و شبهات در خصوص سیاسی کاری در این پرونده دامن می زند، حمایت کنگره آمریکا از قاضی البیطار بعد از فشار مردم لبنان برای برکناری وی است.  

شاید مسئله ای که دراین میان بسیار جلب توجه می کند شباهت دو پرونده انفجار بیروت و ترور رفیق حریری باشد؛ جایی که آمریکا و مهره های داخلی آن در لبنان سعی کردند در هر دو پرونده، حزب الله و سوریه را متهم کنند و هدف اصلی آن نیز کاملا روشن است: حذف حزب الله از صحنه لبنان.

سرنوشت پرونده ترور رفیق حریری در انتظار انفجار بیروت؟

به همین دلیل نگرانی های زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه سرنوشت پرونده ترور رفیق حریری برای انفجار بیروت نیز تکرار شود. در جریان ترور رفیق حریری در فوریه ۲۰۰۵ ورود تیم تحقیقاتی سازمان ملل به پرونده موجب شد تا در وهله نخست تکمیل این پرونده ۱۵ سال طول بکشد و علاوه بر آن نتیجه پرونده نیز آنگونه که آمریکا و رژیم صهیونیستی و موسسات بین‌المللی می‌خواستند رقم بخورد و صحبتی از مقصران اصلی ماجرا به میان نیاید.

فتنه تازه سمیر جعجع و فالانژها در لبنان/ ترور رفیق حریری، انفجار بندر بیروت و فتنه‌های خلده و الطیونه / طراحان جنایت «الطیونه» چه هدفی را دنبال می کنند؟ +تصاویر

در پرونده ترور رفیق حریری هدف محکوم کردن سوریه و حزب‌الله بود و در نهایت سال گذشته دادگاه بین المللی ویژه لبنان حکم ۵ بار حبس ابد را برای «سلیم عیاش» عضو حزب‌الله لبنان را که هیچ یک از اتهامات علیه او درباره ترور رفیق حریری ثابت نشده بود صادر کرد. با توجه به این موارد و درحالی که هشدار و تذکرات برای برکناری قاضی البیطار جهت جلوگیری از سیاست زدگی پرونده انفجار بیروت سودی نداشت، حزب الله و جنبش امل و جریان مسیحی «المرده» اعلام کردند که در تاریخ پنجشنبه ۱۴ اکتبر تجمع اعتراض آمیزی مقابل کاخ دادگستری لبنان برگزار خواهند کرد. البته هیچ فراخوانی از جانب این ۳ حزب منتشر نشد  همه مردمی که برای تظاهرات به منطقه «الطیونه» لبنان در اطراف کاخ دادگستری آمدند به ویژه خانواده های قربانیان انفجار بیروت برای دفاع از حق طبیعی خود در این تجمع مشارکت کردند؛ تجمعی که با یک حادثه خونبار همراه شد.

درحالی که مردم به سمت ساختمان دادگستری در حرکت بودند افراد مسلحی از پشت بام های اطراف شروع به شلیک به سمت مردم کردند و این جنایت ۷ کشته و بیش از ۶۰ زخمی بر جای گذاشت؛ مشابه اتفاقی که چند ماه قبل در منطقه «خلده» بیروت رخ داد و افرادی ناشناس، مردم حاضر در مراسم تشییع یکی از عناصر حزب الله که در حادثه ای مشکوک به شهادت رسیده بود را هدف گرفتند.

جنایت الطیونه و بازی تازه آمریکا در آستانه انتخابات پارلمانی لبنان

جالب توجه است که هم زمان با اعلام حزب الله و جنبش امل برای تجمع مقابل کاخ دادگستری، «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی و از سرکردگان جریان ۱۴ مارس در یک کنفرانس خبری از طرفداران خود خواسته بود تا برای مقابله با حزب الله آماده شوند و به خیابانها بیایند. حتی روز بعد از حادثه نیز جعجع درحالی که سعی میکرد خود را بی گناه جلوه دهد با اشاره به اینکه اگر حزب الله دست از تحریکات خود بر نمیداشت این اتفاق نمی افتاد، در واقع اعتراف کرد که جنایت الطیونه به دستور او و متحدانش برای ضربه زدن به حزب الله صورت گرفته است.

فتنه تازه سمیر جعجع و فالانژها در لبنان/ ترور رفیق حریری، انفجار بندر بیروت و فتنه‌های خلده و الطیونه / طراحان جنایت «الطیونه» چه هدفی را دنبال می کنند؟ +تصاویر

البته وقوع چنین حادثه ای در لبنان هم زمان با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی این کشور آن هم توسط شخصی مانند سمیر جعجع و حزب وی موضوع عجیبی نیست و تاریخ زندگی این شخصیت سرسپرده به آمریکا مملو از جنایت های گوناگون است. لبنانیها سمیر جعجع را با حزب مسیحی فالانژها در جنگ داخلی ۲۰ ساله لبنان (۱۹۷۵-۱۹۹۵) می‌شناسند. سمیر جعجع و حزب فالانژها عموما یادآور کشتار و جنایت‌های متعدد در جنگ داخلی و همچنین همکاری گسترده با رژیم صهیونیستی در دوره اشغال لبنان هستند.

- کشتار «عین الرمانه»؛ شلیک به سوی اتوبوس حامل اعضای جبهه آزادیبخش فلسطین در ۱۳ آوریل ۱۹۷۵ با ۲۷ کشته

- یورش به شهرک «اهدن» در ۱۳ جولای ۱۹۷۸ با ۳۳ کشته

- جنایت صبرا و شتیلا  با یورش به اردوگاه صبرا و شتیلا و کشتار آوارگان فلسطینی به دستور رژیم صهیونیستی که از ۱۶ الی ۱۸ سپتامبر ۱۹۸۲ طول کشید و بین ۷۰۰ الی ۳۵۰۰ مرد و زن و پیر و کودک در این جنایت سلاخی شدند. آریل شارون به عنوان وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی (معروف به قصاب صبرا و شتیلا) دستور این کشتار را صادر کرده بود.

- جنایت روستای الصفره، در ۷ جولای ۱۹۸۰ با ۸۳ کشته.

فتنه تازه سمیر جعجع و فالانژها در لبنان/ ترور رفیق حریری، انفجار بندر بیروت و فتنه‌های خلده و الطیونه / طراحان جنایت «الطیونه» چه هدفی را دنبال می کنند؟ +تصاویر

مواردی که گفته شد بخشی از جنایتهای جعجع و حزب وی ضد لبنانیهاست و همچنین نقش او در جنایت الطیونه کاملا آشکار است. اما ۲ هدف عمده از این جنایت که آمریکا و متحدان آن دنبال میکنند؛ یکی جلوگیری از افشای هویت واقعی عاملان انفجار بیروت است؛ زیرا در حالت خوشبینانه و در صورت روی کار آمدن یک قاضی عادل در این پرونده، پشت پرده انفجار بیروت و ردپای ۱۴ مارسی ها و حتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در این جنایت افشا خواهد شد.

مسئله دوم مربوط به هدف اصلی واشنگتن ضد حزب الله است تا در آستانه انتخابات پارلمانی با کشاندن این حزب به جنگ داخلی در لبنان، یا مانع برگزاری انتخابات لبنان شود و یا با تضعیف جایگاه مردمی حزب الله وزنه نمایندگان آمریکا را در پارلمان لبنان بالا ببرد؛ به ویژه بعد از ابتکار حزب الله با واردات سوخت از ایران و نجات مردم لبنان از این بحران.

فتنه تازه سمیر جعجع و فالانژها در لبنان/ ترور رفیق حریری، انفجار بندر بیروت و فتنه‌های خلده و الطیونه / طراحان جنایت «الطیونه» چه هدفی را دنبال می کنند؟ +تصاویر

به همین دلیل تکرار حوادثی مانند جنایت مناطق خلده یا الطیونه شاید تا مارس آینده و زمان برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان دور از انتظار نباشد تا مسئولان لبنانی یا تحقیقات  در پرونده انفجار بیروت را به دست تیم های بین المللی بسپارند و همان نتیجه ای که در پرونده ترور رفیق حریری حاصل شد به دست بیاید و یا اینکه اگر تحقیقات در دستگاه قضایی لبنان انجام میگیرد، در نهایت به نتیجه دلخواهد آمریکا برسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • CA ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  11 44
  وای خداااااا، یعنی سمیر جعجع انقدر تو لبنان قدرت داره که بندر منفجر کنه و نخست وزیر ترور کنه، مظلومه که واقعا حزب الله که، بابا حجم اطلاعات و تحلیلات نادرست و گمراه کننده شما واقعا داره زیاد میشه، واقعیت لبنان چیز دیگه است،
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   20 5
   نمونش رو تو ایران هم داشتیم، طرف که رئیس جمهور ما بود جناب بنی صدر خائن که جاسوس آمریکایی ها بود، یا طرف پادشاه ایران بود! رضا شاه و پسرش، که توسط آمریکایی ها به قدرت رسید و ... شما هم بجای دستمال بازی، اما و اگر و شاید سعی در پاک کردن حقایق نداشته باشید.
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   21 1
   یعنی تو نمیفهمی منظور از سمیر جع جع اون و اربابهای خارجیشه که حمایتش میکنن یا اینکه خودتو زدی اون راه نفهمی؟؟!!
  • IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   17 1
   واقعیت لبنان اینه که با سرزمین های اشغالی هم مرز رژیم غصبی جعلی اسرائیل بین سیاستمدران لبنانی نفوذ کرده و مزدورانی برای خودش اجیر کرده که هر توطئه ای رو با کمک عواملش در لبنان انجام داده و می‌دهد، همه این وقایع یک حامی و اسپانسر دارد ( اسرائیل)
  • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   0 0
   خیلی اند این را اجیر کردند و باید تاوان بدهد
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  19 3
  فتنه گران در سرتاسر عالم مثل هم هستند.. «الفتنة اشد من القتل»-191 سوره بقره. ان شالله که به یاری خداوند سربازان حضرت ولیعصر(عج) به زودی کل فتنه گران را از صفحه روزگار محو کنند
  • ایرانی IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   7 14
   از نظر شما هر کس اعتراض کنه فتنه گره مردم باید لال باشن تا شما راحت مافیا دزدی و اختلاص و غیره را انجام بدید ولی ملت دیگه مثل قبل نیست اسلام و امام حسین ع شهادت و وطن و...چیزهایی که دستاویز کردید برای چاپیدن مملکت دیگه جواب نمیده
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   2 3
   البته اونی که دزدی کرد و سر ملت کلاه گذاشت همین ادبیات شما را استفاده می کرد به دین و کشور و انقلاب حمله کردید بعد از ملت سواری گرفتید جیبتون هم پر شد الان باز هم دارید ژست اپوزسیون می گیرد .... شما همه از اون استاد کلید ساز گرفته تا دوستان غرب گرای دولت تان یک کرباس هستید. آقا پشت اسم مردم هم قایم نشوید
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   1 0
   به 09:20 - نفهمی که اسم ایرانی روی خودت گذاشتی، مقاله را بخوان تا بفهمی که آنهایی که تظاهرات کردند مورد حمله تک تیراندازانی از ساختمانهای اطراف قرار گرفتند و مقاله آمرین آنهایی را که به سمت تظاهرکنندگان تیراندازی کردند به عنوان فتنه گر معرفی می کند نه تظاهرکنندگان را.
  • IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   1 0
   اینا هم فتنه گرانو زدن دیگه
  • بادبادک باز IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   1 1
   آقای ایرانی فتنه و اغتشاش با اعتراض فرق داره هر کی اعتراض کنه فتنه گر نیست ولی اونی که اموال مردم رو آتیش میزنه و با ایجاد آشوب امنیت رو بهم میریزه قطعا فتنه گره والا این مثلا اعتراضات چند سال اخیرمون هم بیشتر اغتشاش بوده تا اعتراض تا مردم میومدن درست و درمون حرف شون رو بزنن یه عده می پریدن وسط به آتیش زدن اموال مردم و آسیب زدن به اموال ملت و اسلحه کشی و تیرباران کردن پاسدار و اینو اون خب همچین آدمی اغتشاش گره نه معترض اعتراض با قلم و زبان و شعاره نه با سلاح و آتیش و هرج و مرج تو هیچ کجای دنیا اسم اینو اعتراض نمیذارن منتشر کن
 • iran IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  19 3
  پشت تمام این جریانات مخرب ویرانگر رژیم صهیونیستی اسرائیل غده سرطانی منطقه است ، لبنان ملت یک کشور یکدست نیست برای همین هم رژیم اسرائیل در بین سیاستمدران لبنانی مهره و مزدورانی دارد که هر زمان لازم باشد از این مهره ها استفاده خواهد کرد .. اگر حزب الله لبنان نبود امروز کشوری با این نام هم وجود نداشت امروز کل لبنان ضمیمه اراضی کشور جعلی غصبی اسرائیل شده بود ..
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  3 20
  افراد عاقل طوری طراحی کرده اند که حرب الله هم کتک می خورد هم محکوم می شود و هم مجبور است ساکت شود و عذرخواهی کند . ایناه نتیجه غلبه میدان بر دیپلماسی است
  • IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   6 2
   حزب الله کمر آمريکا وصهیونیست راشکست وهیمنه آمريکا زير گام های اقتدار مقاومت‌ له‌ شده‌ است‌ برای جبران‌ شکست های پی درپی خود از مقاومت وحزب آلله دست به‌ اقدام‌ های تروریستی وجلع اسناد تروریستی خود عليه مردم‌ لبنان‌ می پردازند اما باز هم از حزب‌الله شکست خواهند خوردن ومفتضل خواهندشد اما تو درهمين توهم باش تا دولت بدمد
 • رضا IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  6 3
  یادش بخیر...افراطی های سنی شهرک عرسال لبنان که با جبهه النصره هم پیمان بودن تو اولین حمله به ارتش لبنان بیست افسر ارتش رو گروگان گرفتن و بعدن دونفر رو سربریدن....روری که ارتش لبنان جلویه یه باند از اوباش محل گریه میکرد و همزمان داعش و جبهه النصره سرازیر کوههای مرز لبنان و سوریه شدن تا وارد لبنان بشن حزب الله دلاور بود که لبنان و تمام مردم لبنان رو نجات داد..اونجوقع جعحع کجا بود؟؟ من نمیدونم چرا حزب الله اینقدر با این اوباش مماشات میکنه...بخدا اگه اونا ده درصد قدرت حزب الله رو داشتن یه شیعه تو اون سررمین زنده نمیموند....ایران و متحدانش باید سیاست تهاجمی رو در پیش بگیرن تا کشوری مثل اذربایجان شیر نشه و مدعی اذربایجان ایرانم بشه..امارات فسقلی مدعی جزائر سه گانه بشه.....حزب الله باید به شدت واکنش نشون بده و مردم لبنانم ازش حمایت میکنن چون خونهای ریخته شده حزب الله رو دیدن که اگه نبود امروز ناموسشون و کشورشون دسته داعش بود..
 • CA ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  3 1
  انفجار بندر بیروت ساده و خود به خودی نبود. یک بمب دقیق طراحی شده بود که بدنه بمب سوله بود. نیترات آمونیوم به خودی خود و به راحتی منفجر نمیشود. نیاز به خرج داشت آتش سوزی جای بسته که دما و فشار داخلش بالا بره. انبار کردن لاستیک کند سوز برای ایجاد دما و فشار بالا نداشتن تهویه وجود مواد منفجره و ارتباط طوری که در زمان درست منفجر بشه به اسم انبار وسایل آتش بازی انفجار دقیق زمانی و کامل نیترات آمونیوم با چینش درست محموله برای انفجار قوی و همزمان با تشکیل قارچ انفجار شبیه قارچ اتمی. اتفاقی نبوده و طراح ماهر با آشنایی کامل داشته. نمیشه به سهل انگاری چند نفر تقلیلش داد گرچه سهل انگاری رشوه نفوذ جزو عوامل بوده ولی وقتی دزد به خانه میزنه صاحب خانه رو بابت سهل انگاری محاکمه نمیکنن تا دزد از دیده ها و یادها پنهان بشه. مردمی که اعتراض کردن به حکم قاضی اعتراضشون به توهین به شعور مردم بوده. انتظار یافتن و محاکمه دزد و نفوذی ها بوده نه پوشاندن موضوع و ایجاد راه فرار و مخفی شدن برای دزد و قاتل و عامل نابودی شهر و اقتصادش. حالا هم میخوان مساله رو به درگیری قومی مذهبی و درگیری سیاسی تبدیل کنن و تقلیل بدن و همان دستی که طراح و عامل انفجار بوده به جای جواب پس دادن و محاکمه و مواخذه و هدف انتقام بودن بهره برداری بیشتری هم از این انفجار بکنه در راه فروپاشی و جای پاش رو محکم تر کنه. مردم لبنان در این 60 70 سال و مخصوصا سالهای اخیر نشانه های زیادی رو به چشم دیدن که برای تشخیص درست و غلط خیلی بیشتر از کافیست.
  • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   1 0
   کار خودشونه
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  2 10
  نتیجه خرج کردن پول مردم ایران که راضی نیستن. و ما از این بابت خوشحالیم . نه از مرگ ادم ها.
 • علی IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  3 1
  به الله قسم اگر ماهم تا دیر نشده تکلیف وطن فروشان و منافقین داخل رو روشن نکنیم..وبا سلام صلوات باهاشون برخورد کنینیم..عاقب ما هم همین میشه
 • سید روح اله IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  7 1
  سمیر جعجع حرام لقمه ای هست که مسئول شهادت احمد متوسلیان هست.
 • سیدامیر IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  2 0
  عمو چوپان و عمو چوپان ها سالهاست از پی گله رفتن تو کار سیاست اول رجز میخونن بعد که کتک میخورن به غلط می افتن اخرشم چند تریلون دلار رو دست نظام خرج میزارن . نظام جمهوری اسلامی به مدیران و کارگزاران مدیر و مدبر نیاز دارد. حلقه های انحصار را بشکنید
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  4 3
  قضات ایران هم دست کمی از البیطار ندارن . تو ضعیف کشی تک هستن .
 • محمد IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  2 1
  جعجع با پول عربستان و به فرمان اسرائیل جنایت میکند، حزب الله باید اول این غده سرطانی را سرکوب کند بعد ...
  • IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   1 2
   حزب الشیطان غده سرطانیه و به زودی خلع سلاح خواهد شد
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   0 1
   کسانی که مسلمانان را میکشند و حامیانشان غده سرطانی اند
 • IR ۲۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
  0 0
  جعجع که رئیس جمهور لبنان را قبلا کشته است چطور ازاد می گرده لبنان واقعا کجاست !!!1
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  0 0
  به کوری چشم تو و اربابات آرزوی خلع سلاح حزب شیطان رو تا حالا که به گور بردین از حالا به بعدشم همین طور، بی بته حزب ا.... که سلاحشو رو به اربابهای صهیونیست و دوستان داعشیت گرفته، چرا میسوزی؟ بگو آخه منم داعشی هستم، تف به تو

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس