نگرانی رژیم صهیونیستی؛ لبنان قوی در کنار مرزهای فلسطین اشغالی/ ناتوانی گروه‌های افراطی در صحنه سیاسی لبنان

کارشناس ارشد مسائل منطقه گفت: رژیم صهیونیستی سیاست تضعیف لبنان را پیوسته دنبال می‌کند؛ زیرا لبنان قوی در کنار مرزهای فلسطین اشغالی همواره موجب نگرانی اسرائیلی‌ها است.

به گزارش مشرق، جعفر قنادباشی، با اشاره به تنش‌های اخیر لبنان، اظهار داشت: قرار است دادگاهی برای حادثه دو سال گذشته انفجار در دیروز برگزار شود در این دادگاه روند درستی را طی کند مسلماً مقصرین اصلی مشخص خواهند شد. همان طور که دیدید کسانی مورد حمله قرار گرفتند که خواستار عدالت بودند و خواستار این بودند که مقصرین اصلی انفجار بندر بیروت دستگیر و محاکمه شود گروه‌های افراطی نمی‌خواهند چنین اتفاقی بیفتد.

کارشناس ارشد مسائل منطقه اضافه کرد: یکی از اصلی‌ترین اعترافاتی که می‌کنند این است که آن‌ها بودند که پشت قضیه بود قرار داشتند و می‌خواستند که روند دادگاه به هم بخورد اینکه به صحنه می‌آیند، نشان می‌دهد که همین گروه‌های افراطی و حامیان آن‌ها بودند که در انفجار بندر بیروت نقش داشتند.

بیشتر بخوانید:

تحلیلگر آمریکایی: برنامه هسته‌ای ابزار بازیابی سیادت درباره ایران است

وی در ادامه تصریح کرد: گروه‌های افراطی و برای احزاب رقیب حزب‌الله لبنان حس می‌کنند که در صحنه سیاسی و جایگاه مناسبی ندارند و در واقع خودشان را بازنده همه رقابت‌های سیاسی مناقشاتی که تاکنون در لبنان درست شده است، می‌دانند.

قنادباشی با بیان اینکه طرف بازنده پیوسته سعی می‌کند که بازی را برهم بزنند و به نوعی نسبت به شکست‌های خود واکنش نشان بدهد، اظهار داشت: این که رو به افراد و کشتار می‌آورند در واقع به زبان بی‌زبانی بیان می‌کند که ما بازنده هستیم و هیچ کار دیگری در صحنه سیاسی نمی‌توانیم انجام دهیم و توانایی پیروز شدن در رقابت‌های سیاسی را نداریم و تاثیرگذار نیستیم.

کارشناس ارشد مسائل منطقه افزود: در مقابل حزب‌الله و گروه‌هایی که در صحنه سیاسی لبنان هستند قانونی عمل می‌کنند و در موقعیت برنده هستند و آینده خوبی در صحنه سیاسی لبنان خواهند داشت. این گروه‌ها موفق شدند و خرید سوخت از ایران، ابتکار عمل را در صحنه سیاسی به دست بیاورند و همچنین با رفتار محترمانه و قانونی پایگاه خود را مستحکم‌تر کنند؛ این پرونده خوب باعث شده است که مورد حمله گروه‌های افراطی قرار بگیرند.

وی رژیم صهیونیستی را به دنبال سیاست تضعیف لبنان دانسته و تصریح کرد: زیرا لبنان قوی در کنار مرزهای فلسطین اشغالی همواره موجب نگرانی اسرائیلی‌ها است. دلیل اینکه آمریکایی‌ها در صدر سیاست خاورمیانه‌ای خود حفظ امنیت اسرائیل را مد نظر دارند و آمریکا به همراه برخی کشورهای غربی، همسو با اسرائیل خواستار یک لبنان ضعیف و فروپاشیده هستند.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه اضافه کرد: زمانی که می‌بینند لبنان مسیر حل مشکلات را آغاز کرده و در مسیر دور شدن از بحران‌های اقتصادی و سیاسی می‌خواهد گام بردارد، شروع به تحریک عوامل خود و گروه‌های افراطی در لبنان می‌کنند و سعی در متوقف کردن این روند دارند.

قنادباشی در پایان خاطرنشان کرد: لبنان کشوری است که از نظر اقتصادی کاملاً اوضاع وخیمی تا پیش از انتخاب نخست وزیر جدید داشت. بعد از انتخاب نخست وزیر جدید و وارد شدن سوخت، روند تازه‌ای در لبنان آغاز شده است. گروه‌های افراطی نمی‌خواهند این روند طی شود؛ لذا تحرکاتی را ایجاد می‌کنند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس