مصوبه مجلس برای «محرمانه ماندن اموال مسئولان» دروغ است - کراپ‌شده

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، ضمن رد شایعات اخیر مبنی بر مصوبه مجلس برای محرمانه ماندن اموال مسئولان، توضیحاتی درباره جوسازی های اخیر علیه مجلس ارائه کرد.

به گزارش مشرق، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس طی گفت و گویی، در واکنش به هجمه های اخیر برخی رسانه‌ها به مجلس یازدهم به بهانه محرمانه ماندن اموال مسئولان بعد از اعلام اظهار داشت: مجلس هشتم مصوب می‌کند، همه مسئولان کشور اموال خود را اعلام کنند، شورای نگهبان آن را مغایر قانون اساسی می‌داند با اصرار مجلس هشتم، مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده می‌شود و بعد از مدتی با قید محرمانه تایید می‌شود، حال باید از هجمه کنندگان پرسید، این چه ارتباطی به مجلس یازدهم دارد؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: اصل ۱۴۲ قانون اساسی رسیدگی به اموال برخی از مسئولان حاکمیتی، قبل و بعد از دوره تصدی مسئولیت توسط آنها ذکر شده و براین اساس باید دارایی مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت، توسط رئیس قوه قضاییه رسیدگی شود که بر خلاف حق، افزایش نیافته باشد.

وی ادامه داد: به دلیل جامع نبودن این اصل قانون اساسی، در مجلس هشتم و در۱۷ اردیبهشت ماه سال ۹۱ با پیگیری نمایندگان قانونی تصویب شد که به موجب آن تمام مقامات و کارگزاران کشوری اعم از شهردار، رئیس‌جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس، فرمانداران و ... باید اموال خود را به قوه قضائیه اعلام کنند که این مصوبه در شورای نگهبان به دلیل مغایرت با قانون اساسی رد شد و به دلیل اصرار مجلس شورای اسلامی این مصوبه برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام در زمان ریاست آیت الله هاشمی ارسال شد اما این مصوبه حداقل سه سال در مجمع باقی ماند.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: در مجلس نهم نمایندگان بویژه من و آقای دهقان نقندر برای تعیین تکلیف این مصوبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیار پیگیری کردیم که در نهایت مجمع تشخیص بعد از سه سال در مورخه ۹ آبان ماه سال ۹۴ این مصوبه مجلس را با اصلاحاتی تایید کرد.

امیرآبادی فراهانی با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت قید محرمانگی را به مصوبه مجلس اضافه کرد، بیان کرد: به موجب ماده ۵ این قانون که در مجمع به آن الحاق شد، «فهرست دارایی های افراد مشمول و نیز اسناد و اطلاعات مربوط به آن به جز در مواردی که در این قانون و آیین‌نامه ذیل آن تعیین شده است، محرمانه بوده» و برای افشاء و انتشار آن مجازات تعیین شد.

وی ادامه داد: بعد از ارسال این قانون به مجلس، آقای لاریجانی در مورخه ۱۴ آذر ماه سال ۹۴  برای اجرا به دستگاه قضا ابلاغ کرد و براساس ماده ۶ این قانون قوه قضائیه به ریاست آقای آملی لاریجانی موظف می‌شد، حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از لازم الاجراءشدن این قانون، آیین‌نامه اجرائی آن را تهیه و پس از تأیید رئیس قوه قضائیه ابلاغ کند.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به اینکه براین اساس قید محرمانگی بر اعلام اموال کارگذاران و مسئولان کشور در مجمع تشخیص مصلحت نظام و در زمان ریاست مرحوم آیت الله هاشمی قید شد، گفت: در همان زمان نمایندگان و جریان انقلابی انتقاد جدی را به موضوع محرمانگی اموال مسئولان داشتند اما مجمع بر مصوبه خود اصرار کرد.

وی بیان کرد: متاسفانه در زمان ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی بر دستگاه قضا آیین نامه اجرایی این قانون به منظور اجرا، تدوین و ابلاغ نشد و در نهایت در تاریخ ۲۰ خرداد ماه سال ۹۸ پس از انتصاب آقای رئیسی به ریاست قوه قضائیه، آیین‌نامه اجرایی این قانون از سوی وی ابلاغ شد.

امیرآبادی فراهانی تاکید کرد: به موجب آئین‌نامه ابلاغی این قانون و به استناد ماده ۵ آن که اطلاعات مسئولان را محرمانه تلقی کرد، در بند ۲ آیین‌نامه این قانون سامانه‌ای «با رعایت ساز و کارهای امنیتی، حفظ محرمانگی و حریم خصوصی و همچنین صحت و تمامیت داده‌ها» برای ثبت اموال مسئولان راه‌اندازی شد که نمایندگان در مجلس دهم به همراه دیگر مسئولان اموال خود را به دستگاه قضا برای ثبت در این سامانه اعلام کردند.

وی افزود: همچنین با استناد به ماده ۵ قانون مجلس، در بند ۸ آیین‌نامه ابلاغی دستگاه قضا اعلام شد، فهرست دارایی مقامات مسئول و سمت‌ها و مشخصات افراد مشمول و اسناد و اطلاعات مربوط به آن که به قوه قضاییه ارائه می­‌شود، محرمانه بوده و افشای آن ممنوع است و برای متخلفان از ثبت کامل دارایی‌ها در سامانه به موجب بند ۱۹ آیین‌نامه این قانون، تعقیب کیفری توسط دادستان پیش‌بینی شد. البته در بند ۱۸ این آیین‌نامه، حق به رئیس قوه قضائیه داده شد تا نتیجه بررسی اموال و دارایی مسئولان ذکر شده در اصل ۱۴۲ قانون اساسی را منتشر کند.

نماینده مردم قم در مجلس اظهار کرد: اکنون طرح نظارت بر مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران در مجلس و در کمیسیون حقوقی قضایی در حال بررسی است زیرا تطبیق اموال و دارایی‌های مسئولان، صرفا به خوداظهاری مقامات محدود نشده و باید از مسیرهای متعدد دیگری این اطلاعات اخذ شود و مجلس یازدهم با تنوع بخشیدن به مسیرهای دریافت اطلاعات، سعی در اجرای بهینه قانون مذکور دارد.

امیرآبادی فراهانی تصریح کرد: در حقیقت براساس این طرح سازمان‌ها موظفند، اطلاعات مالی و اقتصادی مسئولان را در سامانه قوه قضائیه مانند گذشته به اشتراک بگذارند و اعلام شده، این اطلاعات محرمانه بماند و مجلس تصمیم جدیدی برای این موضوع نگرفته است. البته این طرح اکنون در حال رسیدگی و بررسی در کمیسیون است و مواد آن هنوز به طور کامل تصویب نشده و پس از تصویب و نهایی شدن به صحن علنی برای بررسی ارسال خواهد شد که در آنجا نیز براساس پیشنهادات نمایندگان امکان اصلاح و تغییر وجود دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: براساس تفسیر شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی در یک بازه زمانی مشخص و طولانی حق اصلاح یا تغییر مواردی را که مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبات قبلی مجلس اضافه می‌کند را ندارد و در حال حاضر امکان اصلاح و تغییر قید محرمانه ماندن که مجمع تشخیص به قانون مجلس اضافه کرد را ندارد.

منبع: خانه ملت

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  8 0
  طرح شفافیت هیچی طرح مالیات بر خونه خالی هیچی ماایات بر خونه لاکچری که اصلا!!
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
   0 3
   چی‌میگی
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  6 1
  طرح شما. نهایتا موجب همون محرمانگی میشه
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
   0 5
   ساکت قضاوت کننده
 • حسن IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  5 0
  اموال مسئولین بایستی شفاف در دید مردم باشه تا جلوی فساد گرفته بشه. اگرم کسی اموال زیادی داره و نمیخواد کسی بفهمه اصلا مسئول نشه. مسئول شدن تو کشور ما برابر با بهره مندی از کلی امکانات و مزایا مثل خانه دولتی و ماشین دولتی و ... هست. در حالی که بایستی برابر با کار و زحمت و خدمت به مردم باشه و همه هم از قبول مسئولیت فرار کنن نه اینکه مثل الان براش سر و دست بشکنن.
  • حسن IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
   6 0
   میخواد مصوبه مجلس باشه یا مجمع یا هر جای دیگری. نتیجش عدم شفافیت و باز بودن دست مقامات جهت استفاده از رانت و اختلاس و .... افزودن دارایی هاشون هست.
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  4 1
  چه توقعی از دشمن داری؟
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  4 0
  تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها.
 • محمدایوب IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  1 0
  مسئولین وخانواده آنان ولی نعمت مردم هستند ومردم مانند دوران هخامنشیان برده واز طبقات فرودست هستند چه معنی دارد از اموال شاهان وپادشاهان اطلاع یابند. اکبرجان براساس همین محرمانه اعلام کرد کوروش آسوده بخواب. پادشاهان بیدارند
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  3 0
  مهم نتیجه و خروجیه کاره. که دستپخت همتون با همه.
 • IR ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  1 0
  مردم شماها رو خوب میشناسن همه کار میکنین گندش که در میاد انکار میکنین مجلس دنا پلاسی و بلیط وی آی پی و ضد شفافیت بهتر از این نمیشه
 • ث IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  0 0
  روزنامه شرق باید بابت چنین ادعای کذبی بازخواست شود
 • ژن های خوب IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  0 0
  تا زمانیکه مسئولان در مال اندوزی ، تجمل گرایی ، اشرافی گری و تصاحب پست های کلیدی توسط ژن های با یکدیگر رقابت می کنند ، عدالت در کشور اجرا نخواهد شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس