جدیدترین اخبار کرونا در ایران| عادی‌انگاری و نگرانی‌های تازه/ سطح ۴۵درصدی رعایت پروتکل‌ها منطقی نیست/ مراقب چاشنی سرمای هوا در پیک ششم باشیم+ نقشه و نمودار

درحالی فراز و فرودهای شاخص‌های کرونایی ادامه دارد که کاهش قابل‌توجه رعایت پروتکل‌ها در سراسر کشور نگران‌کننده است.

به‌گزارش مشرق، تجزیه و تحلیل‌ نمودارهای منتشرشده از همه‌گیری کرونا در سراسر کشور نشان می‌دهد شرایط همچنان شکننده است و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا پایان همه‌گیری الزامی است.

انتشار اخبار مرتبط به آمارهای کرونایی در سراسر کشور نشان می‌دهد درست زمانی که گمانه‌زنی‌های بسیاری نسبت به احتمال آغاز پیک ششم در اوایل آبان ۱۴۰۰ جدی شده است رعایت شیوه‌نامه‌های کرونایی از سوی هموطنان به سطح نگران‌کننده ۴۵درصدی که هیچ تناسبی با شرایط ندارد، رسیده است و برخی مسئولان نگران از آغاز پیک ششم زودتر از پیش‌بینی‌های انجام‌شده، هستند.

وزیر کشور روز گذشته در این زمینه اظهار داشت: شرایط فعلی هنوز تثبیت نشده است و بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند عامل آغاز پیک ششم کرونا در کشور باشد بنابراین توصیه بر این است که برای جلوگیری از ایجاد گرفتاری در پیک ششم همه در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی همکاری کنند و جدیت داشته باشند.

احمد وحیدی در ادامه افزود: افزایش گسترش سطح واکسیناسیون در سراسر کشور به هیچ عنوان معنای عادی شدن شرایط را ندارد و همه باید، علاوه بر مشارکت در طرح ملی واکسیناسیون در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز همکاری بالایی داشته باشند تا این بیماری ریشه‌کن شود و شرایط به حالت عادی گذشته بازگردد.

وحیدی همچنین تأکید کرد: اصنافی که با مردم ارتباط مستقیم دارند برای فعالیت خود باید واکسن خود را دریافت کرده باشند و درصورتی که در طرح ملی واکسیناسیون مشارکت نداشته باشند اجازه فعالیت ندارند.

وی تصریح کرد: کد ملی این گروه از اصناف مستقیم از وزارت بهداشت استعلام شده است و درصورت دریافت واکسن مجاز به فعالیت هستند و در غیر این صورت اجازه آغاز فعالیت اقتصادی و ارایه خدمات به مردم را ندارند.

شرایط شکننده است

در همین حال کارشناسان بهداشت و درمان بااشاره به فراز و فرودهای آماری از ابتدای ماه می‌گویند: هنوز شرایط به تثبیت نرسیده است و هر لحظه درصورت عادی‌انگاری امکان آغاز موج تازه‌ای از کرونا در سراسر کشور وجود دارد بنابراین هموطنان لازم است همکاری کامل در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته باشند.

این گروه می‌گویند: سطح رعایت ۴۵درصدی پروتکل‌های بهداشتی به هیچ عنوان مناسب شرایط زمان حاضر کشور از نظر بیماری کرونا نیست و باید توجه داشته باشیم که با کوچکترین غفلت پیک ششم سخت‌تر از پیک پنجم آغاز می‌شود و فصل سرما در تشدید بحران اثرگذاری بالایی دارد، چون در این فصل از سال احتمال بیماری‌های معمول مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا وجود دارد که کرونا می‌تواند اثرگذاری بالاتری از خود نشان دهد.

کارشناسان همچنین درباره اهمیت رعایت پروتکل‌ها معتقدند: هم‌اکنون اگرچه تلاش دولت در افزایش سطح ایمنی جمعیت با استفاده از واکسیناسیون همگانی است، اما شواهد نشان می‌دهد کاهش مشارکت هموطنان در این طرح می‌تواند مشکل‌آفرین باشد چون چرخه انتقال ویروس ادامه خواهد بود و نهایتاً با افزایش تعداد بیماران دوباره شاهد روند صعودی بیماری در سراسر کشور خواهیم بود و احتمال افزایش مجدد تعداد متوفیان بسیار جدی است.

این گروه تأکید می‌کنند: بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی در چند هفته اخیر هم‌اکنون در برخی مناطق کشور به‌خصوص استان‌های گردشگرپذیر مثل مازندران و گیلان درحال خودنمایی است و روند افزایشی نرخ ابتلا در این استان مهر تأییدی است که بی‌توجهی به پروتکل‌ها چقدر سریع در آمارها اثرگذاری خود را نشان می‌دهد و نباید نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,


استان آذربایجان‌غربی/ فوتی‌های کرونایی افزایش یافت

جواد آقازاده، با اشاره به افزایش فوتی‌های کرونایی در آذربایجان‌غربی و با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته ۲۳ تن از هم استانی‌ها جان خود را از دست دادند اظهار داشت: تاکنون ۶ هزار و ۵۶۰ نفر بر اثر کرونا قربانی شدند.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی گفت: همچنین با ابتلای یک هزار و ۲۰۸ نفر دیگر شمار کلی افرادی که از ابتدا تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند به ۲۸۹ هزار و ۲۷۸ نفر رسید.

وی در ادامه گفت: در شبانه روز گذشته ۷۲۵ نفر بیمار مشکوک به کرونا و ۳۰۰ نفر بیمار در بخش آی‌سی‌یو بستری شدند.

آقازاده با اشاره به بستری یک هزار و ۵۲۲ نفر به سبب سندروم حاد تنفسی اظهار داشت: همچنین۵۸ نفر به دستگاه ونتیلاتور وصل شدند.

وی در ادامه نیز به واکسیناسیون ۶۵ هزار و ۸۰۳ نفر اشاره کرد و افزود: تاکنون دو میلیون و ۴۹۶ هزار و ۳۹۵ نفر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

استان اصفهان/ ۸۴۶ مورد ابتلای جدید ثبت شد

در ۲۴ ساعت گذشته تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در  استان ۲۸۵۲ نفر بودند که ۸۴۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده ۳۱۶  نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت ۳۶۱ بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

در حال حاضر ۱۷۳۸ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند و از این تعداد۲۸۷ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در استان اصفهان را ۱۶  نفر بود و از این تعداد۱۱  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان ایلام/۴ مورد فوتی کرونا ثبت شد

محمد کریمیان، افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۱۶۲ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت:: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۴ مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان داشتیم و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا این لحظه ۱۰۹۶ نفر می باشد.

به گفته کریمیان موارد فوتی ناشی از کرونا  مربوط به شهرستان ایلام است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان بوشهر/ ۲۴ ساعت گذشته تنها یک مورد فوتی کرونا ثبت شد

سعید کشمیری با بیان اینکه روز گذشته یک مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان بوشهر گزارش شد اظهار داشت: اکنون از زمان شیوع بیماری کرونا تاکنون تعداد فوتی‌ها در اثر این بیماری در استان به یک‌هزار و ۹۸۲ نفر رسیده است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر سیر نزولی ابتلا و بستری در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر از یک‌هزار نفر در موج پنجم اکنون به ۱۱۵ نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تعداد بستری‌های روزانه بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر در موج پنجم را ۲۰۰ نفر دانست و گفت: با فروکش شدن این موج روز گذشته ۴۲ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند که از این تعداد ۸ مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۱۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بوشهر بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، ۴ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری روند ترخیص بیماران کرونای را در استان بوشهر مطلوب دانست و تصریح کرد: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته ۳۴ بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان ترخیص شده‌اند، که از این تعداد ۱۴ نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به مهار پنجم بیماری کرونا در استان بوشهر گفت: روند بیماری کرونا نزولی است، اما با توجه به ساده‌انگاری در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نگرانی خیز و موج ششم بیماری کرونا افزایش یافته است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر تأکید کرد: لازم است همه مردم شیوه‌نامه‌های بهداشتی از جمله استفاده مکرر از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را در دستور کار قرار دهند تا گرفتار موج بعدی بیماری کرونا نشویم.

استان سمنان/ ۱۸ بیمار جدید کرونا در مراکز درمانی بستری شدند

نوید دانائی، اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تا کنون ۴۴ هزار و ۵۱۵ بیمار مبتلا به کرونا مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده اند.

وی با اشاره به تعداد افراد بستری شده با تشخیص قطعی بیماری کرونا گفت: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۱۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان بستری شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: در مجموع از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تعداد ۹ هزار و ۹۴۰ در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

دانائی به آمار افراد بهبود یافته از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشاره کرد و گفت: از ابتدای بروز بیماری کرونا تعداد هشت هزار و ۷۱۰ نفر بهبود یافتند.

وی همچنین افزود: از ابتدای بیماری کرونا تا کنون نیز ۳۴ هزار و ۵۷۵ بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان فارس/ ورودی بیماران به مراکز درمانی افزایشی شد

 براساس آخرین آمار ثبت شده درباره رنگ‌بندی استان‌ها رنگ نارنجی به تدریج از نقشه استان فارس در حال رنگ باختن است و جای آن را رنگ زرد و آبی گرفته که این امر نوید کنترل کرونا و مهار پیک پنجم تلقی می‌شود. 

بر این اساس ۳ شهرستان گراش، فیروزآباد و مهر در وضعیت آبی؛ شهرستان‌های جهرم، خفر، استهبان، سروستان، کوار، شیراز، زرقان، مرودشت و ممسنی نارنجی و مابقی استان به رنگ زرد درآمده است. 

با این حال بررسی‌ها نشان از این دارد که آمار ورودی به بیمارستان‌های استان همچنان قابل توجه است و سبب شده هشدارها از سوی متولیان بهداشت و درمان استان فارس همچنان ادامه داشته باشد.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و ۵۷۹ هزار و ۲۴۳ تست کرونا شامل یک میلیون و ۳۷۹ هزار و ۶۳۹ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۴۱۳ هزار و ۳۶۰ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون ۱۹۹ هزار و ۶۰۴ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۴۵ هزار و ۲۱۷ بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۵۸ هزار و ۵۷۷ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام جان باختن ۹ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون مجموع جانباختگان ناشی از کووید۱۹ از ابتدای شیوع بیماری به۶ هزار و ۷۸۶ نفر رسیده است. 

همچنین بر اساس این اعلام ۳۰۱ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان بستری شدند و هم اکنون هزار و ۹۳۶ بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های فارس بستری هستند که از این تعداد ۱۹۵ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

استان قزوین / فوتی‌های روزانه کرونا دو برابر شده

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین از افزایش ۲۰ درصدی موارد قطعی ابتلای به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در ۲۴ ساعت اخیر ۲۳۲ بیمار کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های منتخب کووید شناسایی شدند که این آمار در قیاس با روز پیش ۳۸ نفر بیشتر شده است.

پیمان نامدار به کاهش ۸ درصدی میزان بستری‌های روزانه کرونایی اشاره کرد و گفت: در شبانه‌روز گذشته ۵۹ بیمار کرونایی تازه به خاطر علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های قزوین بستری شدند که این آمار ۵ نفر از روز پیش کمتر است.

وی اضافه کرد: همچنین آمار بیماران بدحال کرونایی با ۳ درصد افزایش نسبت به روز گذشته به ۳۸ نفر نفر رسید که در مقایسه با روز گذشته یک نفر بیشتر شده است.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونای استان قزوین از افزایش ۱۰۰ درصدی آمار مرگ‌ومیر روزانه کرونایی خبر داد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۴ بیمار کرونایی بدحال جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با روز گذشته ۲ نفر بیشتر شده است.

نامدار افزود: همچنین آمار بهبودیافتگان روزانه کرونایی هم در قیاس با روز قبل ۲۳ درصد افزایش یافت و به ۷۰ نفر رسید که ۱۳ نفر بیشتر از روز گذشته بوده و در قیاس با شمار بستری‌ها ۱۱ نفر بیشتر شده است. 

وی ادامه داد: در نهایت هم مجموع آمار بستری‌های فعلی کرونایی ۵ درصد کاهش یافت و به ۳۷۴ نفر رسید که در مقایسه با روز گذشته ۱۹ نفر کاهش پیدا کرده است.

استان کرمان/ تعداد کل فوتی‌های کرونایی از مرز ۴۸۰۰ نفر گذشت

در ادامه روند نزولی کرونا در استان کرمان با بستری ۵۹ بیمار جدید کرونایی در استان کرمان مجموع بستری‌های قطعی کرونا در بزرگترین استان کشور به ۴۰ هزار و ۵۲۱ مورد رسیده و با فوت ۷ بیمار کرونایی دیگر در شبانه روز گذشته در استان، مجموع جانباختگان کرونا در استان کرمان از مرز ۴ هزار و ۸۰۰ نفر گذشته است.

واکسیناسیون کرونا نیز در استان کرمان در استان نیز با ظرفیت تزریق ۴۰ هزار دوز در روز همچنان در حال انجام است و تاکنون ۹۳ درصد افراد بالای ۶۰ سال و ۴۵ درصد دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال استان کرمان واکسن کرونای خود را دریافت کردند.

حسین صافی‌زاده معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار کرونا در استان کرمان اظهار داشت: آمارهای کرونا در استان، نسبت به هفته قبل بهتر شده و شاهد کاهش موارد سرپایی و بستری کرونا در بیمارستان‌های استان هستیم.

وی با بیان اینکه این نگرانی وجود دارد که بر اثر عادی انگاری و سهل انگاری‌ها وارد موج جدید بیماری شویم گفت: امیدواریم که سیر نزولی کرونا در استان کرمان همچنان ادامه داشته باشد.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۳۲۸ مورد است اظهار داشت: از این تعداد ۱۸۷ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۳۳ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۲۵ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۱۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۶۹ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۵۹ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۴۰ هزار و ۵۲۱ مورد رسیده است.

وی به فوت ۷ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: در میان فوتی‌های جدید کرونا در استان کرمان یک جوان ۱۹ ساله قرار داشت و مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۴ هزار و ۸۰۶ مورد رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و ۶۷۳ هزار و ۳۳۱ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را ۷۷۲ هزار و ۷۶۰ مورد است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان گیلان/ ۲ شهر آبی و باقی شهرستان‌ها زرد

 براساس آخرین آمار اعلامی از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در حال حاضر ۳۳۵ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان گیلان بستری هستند.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان ۷۵ بیمار کرونایی به تازگی به آمار بستری‌شدگان در بیمارستان‌های استان بستری شدند که این تعداد نسبت به شمار بستری‌شدگان در مرداد کاهش چشمگیر دارد.

همچنین ۸۱ بیمار کرونایی به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که ۱۷ نفر از این تعداد ۲۴ ساعت گذشته به این بخش منتقل شدند و ۷۹ بیمار کرونایی بدحال هستند.

به سبب دستورالعمل اعلامی مبنی بر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از آبان‌ماه اکنون واکسیناسیون دانشجویان و دانش‌آموزان در استان گیلان به سرعت در حال انجام است به طوری که میزان آن از میانگین کشوری بالاتر است.

طبق اعلام فردین مهرابیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان ۸۰.۸ درصد دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال در استان گیلان دز نخست و ۳۲.۶ درصد این جامعه هدف دز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

رنگ‌بندی کرونایی شهرستان‌های گیلان نیز طی روزهای گذشته ثابت بوده و همچنان دو شهرستان املش و رضوانشهر در وضعیت آبی، مابقی شهرستان‌ها در رنگ‌بندی زرد و استان از وضعیت نارنجی خارج شده است.

استان همدان/ بی‌رغبتی دریافت واکسن نگران کننده است

دکتر محمد خزائی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان‌اینکه نگران افراد واکسینه نشده هستیم، اظهار داشت: در پیک بعدی احتمال درگیری این افراد با ویروس کرونا بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه موج بعدی بیماری با فاصله تقریبی ۷۰ روز در راه است، تصریح کرد: هرچه آمار افراد واکسینه شده بیشتر باشد زودتر به وضعیت ایمنی می‌رسیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان‌اینکه از نظر واکسیناسیون نسبت به میانگین کشوری وضعیت بهتری داریم، عنوان کرد: تاکنون ۵۴ درصد کل جمعیت استان یک نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند.

خزائی با اشاره به اینکه ۹۷۰ هزار نفر در استان دز اول واکسن را تزریق کردند، گفت: بیش از ۴۰۰ هزار نفر  نیز دز دوم را دریافت کرده‌اند.

وی با بیان‌اینکه افراد واکسینه شده هم باید تا زمان قطع زنجیره کرونا پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند، اظهار داشت: برگزاری هرگونه مهمانی، مجالس عروسی، عزا و دورهمی خطر گردش ویروس را تشدید می‌کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر  اینکه همه واکسن‌های کرونا بعد از مدتی نیاز به دُز یادآور دارند، تصریح کرد: تزریق واکسن در تمامی دنیا یک سال است که انجام می‌شود بنابراین مدت زمان نیاز به یادآوری واکسن‌ها در مرحله مطالعه و بررسی است.

خزائی افزود: با توجه به اینکه کادر درمان اولین دریافت کنندگان واکسن بودند، از آبان ماه دز یادآور به  کادر درمان تزریق می‌شود و به همین ترتیب سایر افراد با توجه به زمان دریافت واکسن، تزریق یادآور خواهند داشت.

 وی به اعمال قرنطینه هوشمند در استان اشاره کرد و گفت: یکی از ملزومات این طرح داشتن کارت واکسن است که به محض دریافت ابلاغ به استان همدان تمامی جزئیات این طرح اطلاع‌رسانی می‌شود.

در همین حال دکتر حبیب‌الله معصومی، رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز از راه اندازی اتوبوس آمبولانس برای واکسیناسیون کرونا خبر داد و اظهار داشت: روزانه ۲۰۰ دز واکسن کرونا در اتوبوس آمبولانس اورژانس تزریق می‌شود.

وی با بیان‌اینکه اتوبوس آمبولانس اورژانس ۱۱۵ استان هر روز  در میدان امام خمینی(ره) شهر همدان مستقر است، تصریح کرد: ظرفیت تزریق روزانه ۳۰۰ دز واکسن در این اتوبوس وجود دارد.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی همدا گفت: از آن‌جا که محل استقرار این اتوبوس در میدان مرکزی شهر است کسبه و افرادی که برای خرید روزانه یا به هر دلیل دیگری از این محل گذر می‌کنند به راحتی می‌توانند برای تزریق واکسن اقدام کنند.

معصومی افزود: بازاریان نیازی به بستن مغازه و گرفتن مرخصی و دغدغه‌هایی از این دست برای تزریق ندارند در نتیجه استقبال مردم از این مکان تزریق واکسن بیش از نقاط دیگر است.

وی عنوان کرد: در مجاورت اتوبوس آمبولانس، چادر و سایه‌بانی نصب شده که افراد در بدو ورود در این محل ثبت‌نام و پذیرش می‌شوند. همچنین تعدادی صندلی تدارک دیده شده که پس از تزریق فرصت چند دقیقه استراحت فراهم باشد.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی استان همدان افزود: به غیر از این اتوبوس، در ۱۴ نقطه دیگر در سطح استان آمبولانس‌های اورژانس به درخواست معاونت بهداشتی دانشگاه به همراه کیت احیا برای مسائل احتمالی در شرایط تزریق واکسن مستقر هستند و در صورت لزوم مأمور به انجام خدمت خواهند بود.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  2 0
  تمام تقصیر متوجه مردم نیست بسیاری از مکان های تجمع مردم بازگشایی شده اند، مانند تالار ها، استخرها و مدارس در بسیاری از نقاط کشور در فصل سرد چنین مکان های بسته بدون تهویه هواد موجب گردش ویروس خواهد بود. چه توجیهی برای برای این بازگشایی ها از سوی ستاد کرونا وجود دارد؟ آیا مدارس ما به مانند مدارس ژاپن و کره دارای سیستم تهویه فعال هستند؟
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  1 1
  یه زمانی از کلمه مرگ وحشت داشتم چون جوان بودم و دلم میخواست دهها سال با آبرو و عزت زندگی کنم اما الان هر لحظه منتظر مرگم ...باور کنید هر لحظه چون نمیخوام زندگی با ذلت رو تجربه کنم چون نمیخوام هر روز شاهد پرپر شدن دقایق عمرم و ماندن حسرتها و آرزوهایم باشم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس