سخنرانی سید حسن نصرالله آغاز شد

دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه امروز دوشنبه به بررسی تحولات لبنان و منطقه پرداخت.

به گزارش مشرق،  سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه امروز دوشنبه به بررسی تحولات لبنان و منطقه پرداخت.

نصرالله تأکید کرد که حزب الله در پی برگزاری انتخابات در زمان مشخص خود است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد از اینکه که هیچ یک از طرفهای لبنانی خواستار تعویق انتخابات پارلمانی باشند.

وی در آغاز سخنرانی خود به مسئله انتخابات پرداخت و گفت: «ما خواستار برگزاری انتخابات در زمان معین هستیم... ما پس از بحث با گروههای سیاسی به این نتیجه رسیدیم که هیچ گروهی خواستار تمدید فعالیت پارلمان کنونی نیست».

دبیر کل حزب الله گفت در زمینه انتخابات مظلوم واقع شده است، تصریح کرد: «ما برای اصلاح قانون اساسی به منظور تغییر سن رأی‌ و کاهش آن به ۱۸ سال، تلاش کردیم... ولی متأسفانه بسیاری از فراکسیونها مخالف تغییر این سن هستند به جز حزب الله و جنبش امل».

باید به پیشنهاد ایران درباره برق لبنان پاسخ داد

نصرالله در ادامه به مسئله قطعی برق در لبنان پرداخت و گفت: «تاریکی فراگیر به معنای ورود به یک فاجعه برای همه مردم لبنان هستیم... از دولت می‌خواهیم که برق، در دستور کار آن، در اولویت باشد تا راهکاری پیدا شود، نه اینکه فقط راهکارهای گذرا مشخص شود».

وی با بیان اینکه از شرق و غرب پیشنهادهای متنوعی برای حل مشکل برق لبنان وجود دارد، تصریح کرد: «با این تکلیف این موضوع مشخص شود... اگر آمریکا مانع حل مشکل برق لبنان است، باید این مسئله علنی شود تا اقدامات مقتضی صورت گیرد... باید به پیشنهاد وزیر خارجه ایران برای حل مشکل برق لبنان، پاسخ داد».

دبیر کل حزب الله ادامه داد: «تصور کنید که یک مسئول لبنانی از مسئول ایرانی بخواهد که وی  از آمریکا بخواهد تا به لبنان کمک کند. این دیگر چه مسئولیت‌پذیری است!؟... باید مشکل برق به صورت بنیادین حل شود... آمریکا از نظر ما دشمن است و دشمن نیز هر کاری انجام می‌دهد.... ولی کسانی که می‌گویند آمریکا همپیمانشان است، از این کشور معافیت بگیرند».

نصرالله در بخش دیگری سخنرانی خود به ارسال سوخت به لبنان پرداخت و تأکید کرد: «مرحله دوم از واردات سوخت، در اکتبر صورت خواهد گرفت... در مسئله سوخت نمی‌خواهیم با شرکتها و پمپ بنزینها رقابت کنیم، بلکه نیازهای ضروری را رفع کردیم».

میزان استقبال از گازوئیل ایران، بیش از حد انتظار بود

نصرالله در بخش دیگری سخنرانی خود به ارسال سوخت به لبنان پرداخت و تأکید کرد: «مرحله دوم واردات سوخت، در اکتبر صورت خواهد گرفت... در مسئله سوخت نمی‌خواهیم با شرکتها و پمپ بنزینها رقابت کنیم، بلکه نیازهای ضروری را رفع کردیم».

وی با اشاره به کمکهای ایران و سوریه برای انتقال سوخت به لبنان، تصریح کرد که همپیمانان مسئولان دولتی لبنان هیچ اقدامی در این زمینه برای این کشور انجام ندادند و میزان استقبال از گازوئیل ایران، بیش از حد انتظار بود.

نصرالله با بیان اینکه «ایران دیگر بیشتر از این چه کند؟ سوخت داده و گفته آماده ساخت دو نیروگاه یا احداث مترو است»، خاطر نشان کرد: «شما [سیاسیون و دولت لبنان] هستید که کاری نمی‌کنید... بیم آن می‌رود که عامدانه کاری برای شبکه برق لبنان نمی‌کنند تا فرو بپاشد تا بهانه‌ای برای خصوصی‌سازی آن شود».

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه واردات گازوئیل در حال حاضر، اولویت دارد، تأکید کرد: «شنیدیم که حکومت قصد دارد از ایران گازوئیل خریداری کند. ما از این مسئله حمایت می‌کنیم و تسهیلات لجستیک را برای آن تضمین می‌کنیم».

خواستار مشخص شدن حقیقت انفجار بیروت هستیم

نصرالله در ادامه به مسئله انفجار بیروت پرداخت و گفت:«درباره پرونده تحقیق درباره انفجار در بندر، ما خواستار تحقیق هستیم و بر آن تأکید داریم و از تحقیق دست برنخواهیم داشت... قاضی کنونی به جای درس گرفتن از اشتباهات قاضی قبلی، این اشتباهات را تکمیل و بدتر از او عمل کرد».

وی ادامه داد: «ما از کسانی هستیم که از نظر روحی، سیاسی و رسانه‌ای، از انفجار بیروت، ضربه خوردیم... از دیدگاه انسانی نیز ما خواستار [مشخص شدن] حقیقت و بازخواست هستیم... برخی، از خون شهدا و افراد زخمی در پی سوء استفاده‌های سیاسی هستند».

دبیر کل حزب الله خطاب به قاضی و بازپرس این پرونده گفت: «اصل این است که جناب بازپرس، به خانواده‌های شهدا بگویی که چه کسی کشتی [حامل نیترات آمونیوم] را وارد بندر کرد... با دستور چه کسی وارد کرد؟ اینها سوالاتی است که قاضی پرونده باید به پاسخ آن برسد... قاضی پرونده نباید اشتباهات قاضی سابق را تکرار کند... بازپرس در پی تسویه حسابهای سیاسی است».

آمریکا در پی ایجاد جنگ داخلی در افغانستان است

نصرالله در بخش دیگر سخنرانی خود به وضعیت افغانستان پرداخت و گفت که انفجار چند روز پیش در قندوز، «بسیار دردناک بود  که هر انسانی را به درد می‌آورد... ما در غم خانواده‌های مظلوم شریک هستیم و این حادثه را محکوم می‌کنیم».

وی با بیان اینکه گروه تروریستی داعش این جنایت را مرتکب شد، خاطر نشان کرد: «آمریکا مسئول [این جنایت] نیز هست؛ زیرا آمریکا داعش را از عراق به افغانستان منتقل کرد... وظیفه امروز داعش، ایجاد تنش داخلی است که به جنگ داخلی در افغانستان منجر شود».

دبیر کل حزب الله ادامه داد: «مسئولیت مسئولان کنونی افغانستان حمایت از شهروندان –بدون توجه به مذهب یا دین آنان- است... داعش در افغانستان یک عملیات هم ضد نیروهای آمریکایی انجام نداده است...سؤال این است که چرا آمریکا داعش را به افغانستان انتقال داد؟... آمریکاییها مرحله پساخروج از افغانستان را تدارک دیده‌اند.. این مرحله همان فراهم سازی مقدمات آغاز جنگ داخلی در افغانستان است».

نصرالله در پایان به مسئله ترور شهید «نزار بنات» پرداخت و گفت: «به نوارهایش گوش می‌دادم و از تفکرات وی درباره فلسطین و جنگهای منطقه خوشم می‌‎آمد... از تشکیلات خودگردان فلسطین، خواستار عدالت هستم و نباید خون وی ضایع شود».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
  6 6
  الله یحفظک یا سید.
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
  7 4
  سید عزیز.. خدا حفظت کنه. وقتی به این فکر می کنم که چقدر جای خالی حاج قاسم در این روزای سخت لبنان احساس می شه, دلم از درد تکه تکه میشه
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
  2 1
  نوش جونتون. شما نخورید کی بخوره!!! فقط خواهشا یه احترامی میذاشتین واسه کسی که براتون سوخت مجانی نفتکش نفتکش میاره چند لیتر بنزین هواپیما بهش بدید برگرده خونه!
  • IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
   0 1
   احمق ! اون دروغ بود تکذیب هم شد تو هم حرف مفت نزن اون هواپیمای ظریف بود که سوختگیری نشد
 • CA ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
  1 2
  بابا دو تا نیروگاشون حوابید که، کجا استقبال شده، ضمنا هواپیمای جناب امیرعبداللهیان هم بدون سوختگیری برگشت، یعنی از سوخت خودمون به هواپیمای خودمون ندادن ، خخخخخخخ
  • IR ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
   0 1
   احمق اون شایعه بوده خخخخخ و زهر مار اون هواپیمای طریف بود که سوختگیری نشد
 • کارشناس IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
  4 3
  سرنوشت شومی در چهره این شخص بوضوح نمایان شده است. خون این همه فلسطینی و لبنانی بیگناه برگردن اوست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس