رئیس بانک مرکزی علی صالح‌آبادی

رئیس کل بانک مرکزی توسعه تعاملات بانکی با کشورهای دوست و همکار، تقویت صادرات غیر نفتی و تعامل با بخش خصوصی را جزو برنامه‌های جدی این بانک اعلام کرد.

به گزارش مشرق؛ به نقل از بانک مرکزی، علی صالح آبادی با حضور در یک برنامه تلوزیونی ضمن تشکر و قدردانی از اعتماد رئیس جمهور، هیئت وزیران  و وزیر اموراقتصادی و دارایی در اعطای مسئولیت بانک مرکزی به وی درباره راهکارهای ارتقا و حفظ ارزش پول ملی گفت: یکی از موضوعات موثر در جهت تقویت پول ملی، نظارت موثر بانک مرکزی بر شبکه بانکی است.


وی ادامه داد: بانک‌ها باید از بخش تولید، بخش‌های مولد اقتصادی و مسکن حمایت کنند و تسهیلات هم به این سمت حرکت کند و از فعالیت سرمایه‌ها در بخش‌های غیر مولد اقتصادی اجتناب شود.


صالح آبادی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی باید نظارت موثر بر مصرف تسهیلات بانکی داشته باشد و این نظارت قطعاً بر تورم اثر گذار است. اگر سرمایه‌ها به بخش‌های غیر مولد برود و نظارت بر مصرف تسهیلات وجود نداشته باشد موجب تورم می‌شود؛ در حالی که حمایت از تولید و کمک به بخش تولید در جامعه می‌تواند به رشد اقتصادی کمک کند و همچنین از تورم جلوگیری کند.

اصلاح ناترازی‌های بانکی
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: موضوع کنترل اضافه برداشت‌ها هم در تورم بسیار مهم است و اینکه بانک‌ها از بانک مرکزی اضافه برداشت داشته باشند موجب افزایش پایه پولی و نقدینگی و تورم در جامعه می‌شود.


وی گفت: یکی از برنامه‌های جدی بانک مرکزی این است که با کمک و همکاری سیستم بانکی، ناترازی‌هایی که امروز در شبکه بانکی، دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی و همچنین ناترازی در درآمد و هزینه سیستم بانکی وجود دارد، با همکاری سیستم بانکی و بانک‌ها مرتفع کنیم؛ به گونه‌ای که اضافه برداشت‌های بانک‌ها از بانک مرکزی کنترل شود که این موضوع بر تورم اثر گذار است.


صالح آبادی ادامه داد: موضوع دیگر، کسری بودجه دولت و نیاز دولت به نقدینگی است که اضافه برداشت دولت از بانک مرکزی و کسری بودجه از طریق منابع بانک مرکزی یکی از ریشه‌های تورم است. البته با هماهنگی وزارت امور اقتصاد و دارایی و سایر دستگاه‌های دولتی تلاش می‌کنیم از روش‌های غیر تورم زا منابع درآمدی دولت تامین شود؛ کما اینکه از استقرار دولت جدید در ۴۰ روز گذشته، اضافه برداشت‌ها از بانک مرکزی کنترل شده و از روش‌های دیگر تامین مالی دولت در حال انجام است.

فروش اموال مازاد شبکه بانکی
رئیس کل بانک مرکزی افزود: فروش اموال مازاد شبکه بانکی یکی از موضوعات است که دنبال خواهد شد. کمک بانک مرکزی به بانک‌ها در کاهش معوقات بانکی هم می‌تواند در سیستم بانکی اثر گذار باشد و اضافه برداشت‌ها را از بانک مرکزی کنترل می‌کند.

برنامه‌های ارزی رئیس کل
وی درباره نوسانات نرخ ارز هم گفت: ثبات دربازار ارز توسط بانک مرکزی و سایر اعضای دولت دنبال خواهد شد. بازار ارز باید برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر شود، بنابراین در این راستا هم سیاست‌های لازم را اتخاذ خواهیم کرد. البته سیاست‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد. مثلا تقویت تعاملات بانکی ما با کشورهای دوست و همکار که جزو برنامه‌های جدی است و همچنین تقویت صادرات غیر نفتی کشور و تعامل با بخش خصوصی هم بسیار مهم است که ارز حاصل از صادرات غیر نفتی و عرضه آن در بازار و سامانه نیما می‌تواند به تعادل دربازار کمک کند.


صالح آبادی خاطر نشان کرد: ما باید بتوانیم در بازار ارز تعادل در عرضه و تقاضا را ایجاد کنیم تا یک آرامشی را دربازار ارز ایجاد کند.


رئیس کل بانک مرکزی افزود: ما سیاست‌های جانب عرضه ارز را تقویت خواهیم کرد و در جانب تقاضای ارز هم اولویت‌های کشور مدنظر قرار می‌گیرد و نگاه به تولید داخل برای توسعه هم باید داشته باشیم.

سهولت دسترسی مردم به تسهیلات
وی ادامه داد: سیستم بانکی کشور باید در خدمت آحاد مردم باشد؛ ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که دسترسی آحاد مردم به نظام بانکی و تسهیلات بانکی تسهیل شود و یکی از کارهایی که در این زمینه جزو اولویت‌ها می‌باشد این است که در سیستم بانکی به جای اینکه نگاه بانک‌ها صرفاً به موضوع وثیقه برای تسهیلات باشد، اعتبار سنجی و رتبه مناسب مشتری است که باید مورد توجه قرار گیرد.


 رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: باید نظام رتبه بندی را در کشور توسعه دهیم تا مردم بتوانند با رتبه مناسب و خوش حسابی و با وضعیت مطلوب خود شخص تسهیلات را دریافت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  5 0
  تقویت واستقلال حراستها ازشبکه بانکی ومدیران کل ، و زیرمجموعه سازمان حراست کل کشور بودن حراستهابسیارضروری بوده وتقویت بخش نظارتی وبرخوردقاطع با خائنین واخلالگران وبازنگری دربرخی قوانین لازم و تحول جدی لازم وضروریست!
  • ناشناس IR ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
   0 0
   تا زمانی که ساختار رانتی و انحصاری شکسته نشود . دزد هم پیدا میشود . متاسفانه اینقدر جاذبه این رانتها و تفاوت قیمتها زیاد است که شبکه ای عمل میکنند و همه را هم میخرند . شما اگر دندان درد شدید بگیری . دکتر نمیاد با چماق بزنه تو سر مریض که چرا همش درد داری . بلکه ریشه درمانی میکند تا درد تمام بشود !! ظاهرا یکعده در این مملکت با شعارهای دهان پرکن و مقدس اصرار دارند همه چیز انحصاری باشد . و آدم میترسد اکثرشان از ذینفعان این ماجرا باشند
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  8 5
  دولتی بی برنامه و فاقد ایده .سردرگم .شب امتحانی برنامه نوشته میشود.ادعای ما کارنامه داریم.کارنامه...
  • IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
   0 1
   ساکت فاسد
  • حامد IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
   0 1
   شما آب بریز اونجایی که آتش گرفته و میسوزه
  • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
   0 0
   اینهایی که گفتی مشخصات دولت ناکارآمد بنفش بود که تمام شد
  • IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
   0 0
   اول یکم صبر داشته باش بعد شروع کن به غر زدن
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  0 0
  جان پدر مادراتون دلار بیارید 25 تومن
  • IR ۰۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۶
   0 0
   دلار نرخش هزارتومنه همونی که احمدی نژاد کردش سه تومن که به ملت خدمات داده بشه اما با لجبازی عده ای بسیاریش نشد
  • احمد IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۷
   0 0
   25راضی میشی شما چه کم توقع
 • FR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  0 0
  با سلام و تبریک یک اتاق فکر نه به معنی فارسی آن برای ایشان ضرورت حیاتی دارد یادداشت های اخیر مرا در ایبنا انشالا دیده باشند مشاورین با سواد و اقتصاد پولی وبانکی خوانده و مستقل و دلسوز اولین گام باید باشد احمد یزدان پناه
 • رضا محمدی IR ۲۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  0 0
  بسه تعالی با سلام جناب نامه‌ای اعتراض نگهبانان بانک‌ها تعداد نگهبانان 23 هزار نفر در سراسر کشور است و مدتها ست معترضند ولی به قول خودشان مثل ثوپ فوتبال بین مقامات و نهادها پاسکاری میشوند اگه حمله ای به بانک بشود من اولین کسی هستم که مورد حمله و زیان قرار می‌گیرم من و تمام همکارانم به خاطر شرایطمان افسردگی گرفتیم ولی همه ما را که می‌بینند فکر می‌کنند چون نگهبان بانکیم پس ما هم مثل کارمندان بانک ماهی چند میلیون تومان حقوق داریم حقوق ما روزی 80 هزار تومان دست ما را می گیرد روزهای تعطیل و جمعه هم حقوق نداریم قانون کار چند سال است به ما قول می دهند شرایطمان طبق قانون کار بشود اما خبری نیست موسسات به ما قرارداد سفید امضا از ما می گیرن و از نظیر عیدی،سنوات، حق مسکن، و سایر مزایا محروم میباشیم بنده یک سال نگهبان بانک هستم وحالا قرارداد تموم شد و بانک قرارداد تمدید نکرد از اول برج 6تا حالابیکارم هیچ امنیت شغلی نداریم. خواهشمندم پیگیری کنید. با احترام نگهبانان مسلح بانک‌های دولتی و خصوصی استان خوزستان.
  • IR ۰۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۶
   0 0
   ظلم ظلمه اینم ظلم هست دولت فقط میتونه به یه عده اندک و خاص رسیدگی کنه
 • ناشناس IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  1 0
  با این رییس جدید بانک هم هیچ اتفاقی برای کاهش ازر پیش نخواهد آمد فقط در حد شعار است حداقل باید قیمت ارز بین هفده هزار تومان تا نودزده هزار تومان ثابت بماند تا بازار آرام بگیرد که نمیشه
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  1 0
  این اگر در شورای فقهی بورس عضو بوده چطور نفهمیده این بورس تبدیل به قمار شده و رسیدگی نکرده
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۶
  0 0
  صحبت های اسشون اصلا چیز جدیدی نداشت همان ادامه مسیر قبلی هاست، ریشه مشکلات در خلق پول توسط بانک ها ست تا جلوی این گرفته نشود تورم ادامه خواهد داشت
 • قربان فدایی IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۶
  0 0
  رئیس کل بانک مرکزی قویترین شخص دنیا هم باشد هیچ کاری نمی تواند بکند چون مشکل در بانک مرکزی یا مدیریتی نیست مشکل در سیاستهای کلان کشور در قبال دنیاست که باید اصلاح و مواضع مناسب و تعاملات صحیح اتخاذ شود تا تحریمها و تنگناها برداشته شده و کشور بتواند نفس بکشد و خفه نشود حل این معضل اصلا از چهارچوب وظایف بانک مرکزی خارج است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس