کد خبر 1281922
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴
علی لندی

رسانه‌های اوگاندا به بازتاب گسترده ایثار شهید لندی، نوجوان ایذه‌ای که جان خود را برای نجات همسایه‌اش از دست داد، پرداختند و یاد ایوون ناماگاندا قهرمان مشابه در کشور خود را گرامی داشتند.

به گزارش مشرق، محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در تازه‌ترین مطلب ارسالی خود به مهر به روایت بازتاب فداکاری شهید علی لندی، نوجوان فداکار ایذه‌ای در رسانه‌های اوگاندا پرداخته است. در این رسانه‌ها نام شهید لندی در کنار ایوون ناماگاندا، دختر نوجوانی که جان عده‌ای را از آتش نجات داد و خود میان شعله‌ها جان به جان آفرین تسلیم کرد، آمده است. این گزارش را در ادامه بخوانید:

فداکاری و از جان گذشتگی علی لندی نوجوان ایذه‌ای کشورمان در روزنامه دولتی نیوویژن اوگاندا و رسانه‌های آنلاین، شبکه‌های اجتماعی، کانال‌های تلگرامی و گروه‌های خبری از جمله پان آفریکن نیوز، هملند، مطالعات فرهنگی ایران – آفریقا، ایران اوگاندا، بلال نیوز و… با عناوین و محتوای مختلف «ملت ایران در غم از دست دادن دانش‌آموز ایثارگر عزادار است»، «تاریخ باردیگر در ایران تکرار شد»، «علی لندی و ایوون ناماگاندا نماد دو قهرمان ایران و اوگاندا»، «تسلیت و همدردی امام خامنه‌ای (مد ظله العالی)»، «رئیس جمهور ایران از علی لندی به عنوان یک قهرمان ملی یاد کرد»، «علی لندی در ایران خاطره دختر جوان اوگاندایی را در جهان زنده کرد»، «فردا برای نجات جان انسان‌ها دیر است»، «به همسایه نگویید برای کمک فردا بیا»، «داستان علی لندی در ایران شبیه داستان ایوون ناماگاندا»، «فداکاری علی لندی برای نسل‌های آینده همه ملت‌ها» و همچنین نزد شخصیت‌های علمی و فرهنگی اوگاندا از جمله پروفسور کاتریگاه رئیس دانشگاه کامپلا، پروفسور سبیالا و… بازتاب‌های بسیار وسیعی داشته است.

در بخشی از مطالب مندرج در رسانه‌های خبری فوق الذکر آمده است که «علی لندی نوجوان فداکار ایذه‌ای برای نجات جان دو نفر از همسایه‌ها، خودش را به خطر انداخت و در اثر سوختگی شدید درگذشت. علی چند روزی در بیمارستان امام موسی کاظم (ع) اصفهان بستری و تحت درمان بود. پیشتر وزیر کشور به استانداران اصفهان و خوزستان دستور تسریع در رسیدگی به روند درمانی این قهرمان پانزده ساله را صادر کرده بود که در پی آن استاندار، شهردار و مسوولان مختلف اصفهان با حضور در بیمارستان از نزدیک در جریان روند رسیدگی‌ها قرار گرفتند.»
روزنامه دولتی نیوویژن و برخی رسانه‌های اوگاندا با ارج نهادن به فداکاری دانش‌آموز پانزده ساله ایرانی برای نجات دو زن از میان شعله‌های آتش به قیمت از دست دادن جان خود او را «قهرمان ملی ایران» نامیدند.

 این رسانه‌ها نوشتند که علی لندی نوجوان پانزده ساله اهل شهرستان ایذه استان خوزستان، که چند روز پیش در پی بروز حادثه آتش‌سوزی و به خطر افتادن جان دو زن، در اقدامی شجاعانه برای نجات آنها تلاش کرد و دچار سوختگی شدید شد روز جمعه هفته گذشته در بیمارستان امام موسی کاظم (ع) اصفهان جان خود را دست داد. آنها همچنین اشاره کردند که ایرانیان از فقدان نوجوان پانزده ساله ایثارگر که برای نجات جان همسایگان خود وارد ساختمان سوخته شد، در اندوه عمیقی به سر می‌برند.

درج پیام‌های تسلیت و همدردی رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور

در بخشی از بازتاب‌های روزنامه نیویژن و رسانه‌ها و شبکه‌های خبری اوگاندا آمده است که «در پی اقدام شجاعانه و ایثارگرانه علی لندی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی با ادای احترام به پسر فداکار، تسلیت و همدردی خود را با خانواده داغدار علی ابراز کردند.»

رئیس جمهور ایران آقای رئیسی از علی لندی به عنوان یک «قهرمان ملی» یاد کرده و گفته است داستان ایثار او باید نسل به نسل روایت شود. بسیاری از مقامات ایران نیز اقدامات شجاعانه علی را ستایش و با خانواده داغدیده او همدردی کردند.
تاریخ باردیگر در ایران تکرار شد

رسانه‌های خبری اوگاندا با اشاره به دو اقدام بشردوستانه مشابه در تاریخ ایران با بیان اینکه تاریخ بار دیگر در ایران تکرار شد، نوشته‌اند که «ریزعلی خواجوی که جان مسافران یک قطار را در مارس ۱۹۶۲ (سال شمسی ۱۳۴۱) هنگام رانش زمین از کوه‌های مشرف به راه آهن نجات داد. همچنین البرز زارعی، کوهنورد سی و هشت ساله که در اطفای حریق در مناطق جنوب غربی ایران کمک می‌کرد، پس از هیجده روز ابتلا به عفونت ناشی از سوختگی در ژوئن ۲۰۲۰ جان خود را از دست داد.»

علی لندی و ایوون ناماگاندا نماد دو نوجوان قهرمان ایران و اوگاندا

پروفسور آدم سبیالا استاد دانشگاه و فعال رسانه‌ای اوگاندا در پیام تسلیت خود با عنوان «علی لندی و ناماگاندا نماد دو نوجوان قهرمان ایران و اوگاندا» که در رسانه‌ها منتشر شد، نوشت: ما در اوگاندا به نمایندگی وجدان بشریت درگذشت علی لندی نوجوان قهرمان ملی ایران را از عمق قلب به رهبر معظم انقلاب اسلامی، دولت، ملت ایران و خانواده داغدار او تسلیت می‌گوییم. به ندرت در میان ملت‌ها پیش می‌آید که چنین جوانان فداکاری برای نجات جان‌هایی که عضو خانواده او نیستند، اقدام به فداکاری قهرمانانه کنند. آری علی لندی چنین کرد. چنین روح بزرگ، فراتر از مرزهای ملی یک کشور هستند. علی لندی به تمام بشریت تعلق دارد. اقدام فداکارانه علی لندی در ایران ما را در اوگاندا به یاد قهرمان ملی ۱۴ آوریل ۲۰۰۸، دوشیزه ایوون ناماگاندا دختر ده ساله می‌اندازد. ایوون ناماگاندا در یک اقدام فوری درهای قفل شده از بیرون را به سرعت شکسته و بعد از نجات تعداد زیادی از دانش آموزانی که در خوابگاه مدرسه منطقه واکیسو گرفتار آتش شدید شده بودند، متوجه شد دانش آموزان بیشتری در میان شعله‌های آتش جهنم خوابگاه مدرسه گرفتار هستند لذا برای نجات آنها از شعله‌های آتش عبور کرد و آنها را نیز نجات داد. وی سر انجام در ادامه نجات دانش آموزان بیشتر در سومین بار با فرو ریختن سقف خوابگاه، وی و نوزده نفر در آتش سوختند. ما به داشتن چنین قهرمانانی افتخار می‌کنیم. ما درد شناس بوده و با جمهوری اسلامی ایران همدرد هستیم.

علی لندی و ایوون ناماگاندا: دو قهرمان ملی

روزنامه نیوویژن نیز نوشته است علی لندی نوجوان پانزده ساله ایرانی مانند ناماگاندا در اوگاندا هنگام نجات همنوعان خود در آتش سوزی جان خود را از دست داد. او برای نجات مادر و دخترش که همسایه او بودند از میان شعله‌های آتش عبور کرد و به سرعت مادر و فرزند را در حالی که در پشت خود حمل می‌کرد نجات داد.

این روزنامه با اشاره به اقدام علی لندی و ایوون ناماگاندا نوشیه است که افراد بسیار کمی هستند که بتوانند آتش را ببینند و مستقیماً به درون آن بروند و کسی را نجات دهند. طبیعت این افراد با داشتن روحیه ایثارگری طوری است که ابتدا به دیگران سپس به خود فکر می‌کنند.

دختر خانم نوجوان ایوون ناماگاندا در سال ۲۰۰۸ با شکستن درهای ورودی قفل شده از بیرون، وارد جهنمی از آتش که مدرسه شبانه روزی بوددو منطقه واکیسو را در برگرفته بود وارد شد و بعد از نجات تعداد زیادی از أانش آموزان بر اثر فرو ریختن سقف خوابگاه در آتش سوخت.

علی لندی در ایران خاطره دختر جوان اوگاندایی را در جهان زنده کرد

روزنامه دولتی نیوویژن اوگاندا در ادامه گزارش تحلیلی خود نوشته است که اقدام مشابه دانش‌آموز نوجوان علی لندی در ایران خاطره دختر جوان اوگاندائی را در جهان زنده کرد. علی لندی پانزده ساله در شهر ایذه واقع در جنوب غربی استان خوزستان ایران در ۹ سپتامبر، مشابه کاری که دختر جوان اوگاندایی انجام داد در آتش سوخت. علی لندی جهان را به یاد آن دختر جوان در اوگاندا انداخت.
علی لندی برای نجات مادری هشتاد ساله و دخترش که همسایه او بودند در ساختمان در حال سوختن فرو رفت. علی سریع مادر را با پشت خود و سپس دختر را از میان شعله‌های آتش به بیرون حمل کرد.

 روزنامه نیویژن نوشت که تمام بدن نوجوان قهرمان ایرانی را شعله‌های آتش سوزانده بود. سریع به بیمارستان طالقانی اهواز و سپس به بیمارستان امام موسی کاظم (ع) اصفهان منتقل شد. متاسفانه علی هرگز نتوانست افرادی را که نجات داده بود ببیند. وی پس از دو هفته تحت مراقبت‌های ویژه، روز جمعه سپتامبر جان خود را از دست داد.

این روزنامه در ادامه گزارش تحلیلی خود نوشته است که علی با وجود اینکه جان خود را از دست داده است اما پیام‌های سازنده‌ای نه تنها بر کشور خود، بلکه بر کل جهان از خود به جا گذاشته است.
پارلمان اوگاندا در ۹ ژوئن ۲۰۱۷، طی برگزاری مراسم ویژه‌ای ناماگاندا را رسماً قهرمان ملی این کشور معرفی کرد.

فردا برای نجات جان انسان‌ها دیر است

روزنامه نیویژن در ادامه گزارش تحلیلی خود نوشته است که محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کامپالا از شجاعت علی لندی ستود و با اشاره به پیام دو قهرمان نوجوان ایرانی و اوگاندایی بیان کرد که همسایگان خوب در همه سطوح اعم از ملی و بین‌المللی اینگونه با یکدیگر رفتار می‌کنند. او گفت برای حل مشکل همسایه نباید تا فردا صبر کرد بلکه برای نجات همه جانبه دیگران هم اکنون باید وارد عمل شد، زیرا فردا برای نجات انسان‌ها بسیار دیر است.

روزنامه فوق الذکر با اشاره به ضرب المثلی و با توجه به اقدام فوری دو نوجوان ایوون ناماگاندا و علی لندی نوشته است به همسایه خود نگویید فردا بیا. اگر می‌توانید همین امروز به او کمک کنید.

افتخار دادن جان برای نجات همنوعان

روزنامه دولتی نیوویژن در ادامه گزارش تحلیلی خود نوشته است آقای عیسی لوییمبازی کاتونگولو، رئیس گروه جوانان کونووِکا می‌گوید داستان علی لندی در ایران شبیه داستان ایوون ناماگاندا در اوگانداست. او می‌گوید این افتخار بزرگی است که جان خود را در نجات همنوعان خود از دست بدهیم.

وی گفت: اقدام دو نوجوان ایرانی و اوگاندائی نشان می‌دهد که جوانان در توسعه جامعه نقش حیاتی دارند. باید دید که بعد از مردن یک انسان مردم چگونه از او یاد خواهند کرد.

فداکاری علی لندی برای نسل‌های آینده همه ملت‌ها

موسی سوئد موگانزا از دانشگاه ماکِرِره در پیام تسلیت خود که در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی منتشر شده است همدردی عمیق خود را با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران امام علی خامنه‌ای (مدظله العالی)، دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران و خانواده داغدار شهید علی لندی ابراز کرده است.

او در پیام خود آورده است که فداکاری علی لندی برای نسل‌های آینده همه ملت‌ها سازنده بوده و به یادگار می‌ماند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  17 0
  خداهردو شهید و شهیده جان بر کف رو در بهشت همسفره اهل بیت قرار بده ان شاء الله
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  15 0
  خدا هردوتا شونو رحمت کنه و در بهشت جایگاه بالایی بهشون بده!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس