کد خبر 1279035
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۱
شهر پاریس

نرخ تورم فرانسه به بالاترین سطح سه سال اخیر خود رسید.

به گزارش مشرق، مرکز آمار فرانسه اعلام کرد؛ نرخ اولیه تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۲.۱ درصد رسید که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در ۳۴ ماه اخیر بوده است.

مهم‌ترین عامل افزایش نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده که در آن تورم به ۱۴.۴ درصد افزایش یافته است. در بین سایر بخش‌ها نیز نرخ تورم بخش تنباکو با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۴.۸ درصد رسیده و تورم بخش مواد غذایی به یک درصد کاهش پیدا کرده است.    

متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۲۱ برابر با ۴.۴۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم فرانسه در این ماه ۰.۲ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۰.۴ درصد کمتر شده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در این ماه به ۰.۵ درصد رسیده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور فرانسوی زبان یعنی بلژیک افزایشی بوده است و متوسط نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به سپتامبر با افزایش ۰.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۹ درصد رسیده است. این نرخ تورم که بالاترین تورم ثبت‌شده در این کشور در ۳۸ ماه اخیر بوده است بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش سوخت با ۱۷.۳ درصد و آب و برق با ۷.۷ درصد قرار گرفته است. از سوی دیگر بیشترین اثر کاهنده تورم در بخش مواد غذایی با منفی یک درصد و مراقبت های درمانی با ۲.۲ درصد مشاهده شده است.

متوسط نرخ تورم بلژیک در بازه زمانی ۱۹۲۱ تا ۲۰۲۱ معادل ۵.۶۹ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به تورم ۲۲۲.۸۱ درصدی ژانویه۱۹۴۷ و پایین‌ترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۸.۱۱ درصدی ماه اکتبر سال ۱۹۲۱ بوده است. بر مبنای ماهانه تورم این کشور در این ماه ۰.۲۵ درصد بوده که ۰.۲۲ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.   

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
  1 0
  یه جوری تیتر زدی فکر کردم 50 درصد تورم دارن،
 • RU ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
  1 0
  ایران با تورم بالای چهل درصد عضو پنج کشور با بیشترین تورم در جهان است و اکثر کشورهای درست و حسابی جهان، حتی خیلی از کشورهای جهان سوم در جهان تورم زیر پنج درصد دارند .ایران طی چهل سال گذشته تورم زیر ده درصد در سال نداشته و همیشه بالاتر از ده درصد بوده حتی در بهترین شرایط ممکن فروش نفت.
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
  2 0
  بیچاره فرانسویا . چرا نمیان تو ایران بدون تورم در رفاه کامل زندگی کنن؟
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
  1 0
  عزیزجان زیاد نگران فرانسه نباش خودتو خسته نکن راه دور نرو متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۲۱ برابر با ۴.۴۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است. تورم را از 43 سال پیش تا کنون در کشور خودمان مقایسه کن مثلا دلار عمو سام یا 1357 معادل 75 ریال بوده و الان سال 1400معادل270000 ریال است حالا برو پرتقال فروش را پیدا کن.
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
  2 0
  ای کاش راهکارهای اقتصادی خودمون رو به تمام دنیا ارائه میدادیم تا بقیه هم مثل ما گل و بلبل شن
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
  1 0
  دو سه درصد را نوشتی می‌تازد پس مال ما که ۵۰۰ تا ۹۰۰ درصده حتما توفان با سرعت ۲۰۰ کیلومتره نگاهی به قیمت مسکن و خودرو و لبنیات و نان و ... بکن بعد شر و ور بگو مشرق

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس