یمن.jpg

عملیات رزمندگان یمنی در مرکز یمن فقط به آزادی استان البیضاء و جمع کردن بساط تروریست های داعش و القاعده خلاصه نشد و راه برای نقره داغ کردن مزدوران سعودی در استان های شبوه و مارب باز کرد.

سرویس جهان مشرق؛ در یک ماه گذشته استان البیضاء در مرکز یمن یکی از کانون های درگیری بوده و نیروهای ارتش و رزمندگان انصارالله در محورهای مختلف عملیات های گسترده ای را علیه عناصر ائتلاف سعودی ترتیب دادند.

نیروهای یمنی حملات را در این استان پس از دو ماه آرامش نسبی و پاکسازی مناطق وسیعی از مناطق شمالی (بخش های ناطع، نعمان) از سر گرفتند و در گام نخست موفق شدند ضربات مهلکی را به مزدوران سعودی وارد آورند.

عملیات همه جانبه در البیضاء از هفته پایانی شهریورماه آغاز شد و زمانی که آزادسازی مناطق اشغالی در محور شرقی این استان در دستور کار قرار گرفت، رسانه ها برای دریافت خبر پاکسازی کامل بخش «الصومعه» آماده شدند.

شروع عملیات در محور شرقی استان البیضاء از اهمیت خاصی برخوردار بود چرا که رزمندگان یمنی دست بر روی نقطه ای (بخش الصومعه) گذاشتند که به یکی از پایگاه های اصلی تروریست های القاعده و داعش در مرکز یمن تبدیل شده بود.

عناصر گروهک های تروریستی القاعده و داعش در بخش الصومعه حضور پررنگی داشتند و در تمامی این سالها با کمک های مالی و تسلیحاتی ائتلاف توانسته بودند، خطوط دفاعی مستحکمی را برای حفظ مناطق اشغالی ایجاد کنند.  

روایتی از عملیات برق آسا در پایگاه اصلی القاعده و داعش؛ البیضاء کلید رزمندگان یمنی برای فتح «مارب و شبوه» + نقشه میدانی و عکس
پاکسازی پایگاه تروریست ها در شرق البیضاء

با شروع عملیات، شواهد و داده های میدانی از یک درگیری تمام عیار، سخت و طولانی خبر می داد اما رزمندگان با انجام حملاتی که براساس اصل غافلگیری پیش بینی شده بودخطوط دفاعی تروریست ها را در کمترین زمان ممکن در هم شکستند و با سرعت زیاد پیشروی کردند.

به گزارش مشرق، نیروهای یمنی در جریان درگیری هایی که ۷۲ ساعت ادامه داشت، موفق شدند با سرعتی چشمگیر تروریست های القاعده و داعش را عقب برانند و مناطق مهم بخش الصومعه را از اشغال خارج کنند و به کنترل دربیاورند.

البته باید توجه داشت عاملی دیگر که باعث شد رزمندگان به سرعت مناطق اشغالی را در بخش الصومعه پاکسازی کنند و پیروزی بزرگ را به دست آوردند همراهی برخی از اهالی منطقه و قبایل بود که باعث شد زمان شکست تروریست ها کاهش یابد.

در جریان عملیات در بخش «الصومعه» در شرق استان البیضاء، مناطق مهمی از جمله «آل ثریا، الضمره، العقله و...» پاکسازی و امن شدند و در مجموع مساحتی در حدود ۱ هزار و ۳۲۰ کیلومتر مربع به سیطره رزمندگان یمنی درآمد.

پاکسازی کامل بخش الصومعه فقط به رسیدن نیروهای یمنی به مرزهای استان «ابین» خلاصه نشد و پیروزی در این عملیات مقدمه ای برای شروع حملات بزرگتری بود که باعث شد بخش های مهمی از استان های «شبوه و مارب» آزاد شوند.

روایتی از عملیات برق آسا در پایگاه اصلی القاعده و داعش؛ البیضاء کلید رزمندگان یمنی برای فتح «مارب و شبوه» + نقشه میدانی و عکس

در جریان این عملیات بخش های «عسیلان، عین و بیحان»  در محورهای جنوب غرب و غرب استان شبوه از اشغال خارج و رزمندگان همچنین موفق شدند مناطق و کوه های «ضلفاء، حقیل، المساوقه، افقان، اراک، بعره، الودم، الرف، شهر حریب، المدارین، الکعب و ...» را در جنوب شرق استان مارب به کنترل دربیاورند و همین مسئله به خوبی اهمیت عملیات را در بخش الصومعه نشان داد.

انجام عملیات در محور شرقی استان البیضاء به معنای شلیک تیر خلاص به سعودی ها بود چرا که هم کنترل بخش الصومعه (پایگاه تروریست های داعش و القاعده) را از دست دادند و از سویی دیگر در مارب و شبوه هم نقره داغ شدند و باید منتظر شکست های دیگر هم باشند.

نیروهای یمنی در عملیات پاکسازی مناطق غربی و جنوب غربی استان شبوه و جنوب شرق استان مارب موفق شدند معدود مناطق اشغالی را در محور شمالی استان البیضاء (حدود ۵ درصد از بخش های مسوره و السودایه ۱) از تصرف مزدوران سعودی خارج کنند.

به گفته منابع میدانی، در عملیات خیره کننده رزمندگان یمنی، دهها تن از تروریست های القاعده و داعش از پای در آمدند و به هلاکت رسیدند و عناصری هم که جان سالم به در بردند به سمت استان ابین و سایر مناطق متواری شدند.

رژیم سعودی بدون شک تلاش می کند در روزها و هفته های آینده ساختار متلاشی شده مزدوران خود را ترمیم کند و در اولین گام تروریست ها را در خطوط تماس استان ابین و مرزهای شرقی استان البیضاء (بخش الصومعه) برای انجام ضد حملات مستقر یا به خطوط نبرد در استان های شبوه و مارب اعزام خواهد کرد تا از این طریق روحیه ضعیف شده آنان را بازسازی و احیا کند.

در حال حاضر، حدود ۹۸ درصد از خاک استان البیضاء به مساحت حدود ۹ هزار و ۸۰ کیلومتر مربع پاکسازی شده و تنها مناطقی کوچکی از بخش «الزاهر» در محور جنوب و هم مرز با استان ابین (نصبه الکساد، الهضبه، وادی طسه و ...) در اشغال هستند.

روایتی از عملیات برق آسا در پایگاه اصلی القاعده و داعش؛ البیضاء کلید رزمندگان یمنی برای فتح «مارب و شبوه» + نقشه میدانی و عکس

استان البیضاء به دلیل قرار گرفتن در مرکز یمن و هم مرز بودن با استان های مهم «صنعاء، ذمار، مارب، إب، لحج، ابین، شبوه و ضالع» از اهمیت استراتژیک و بالایی برخوردار است و یکی از نقاط اتصال شمال به جنوب یمن به شمار می آید.

به گزارش مشرق، در سال های گذشته این استان به یکی از مراکز اصلی تجمع القاعده و داعش  تبدیل شده بوده و تروریست ها در راستای منافع سعودی ها فعالیت می کردند اما رزمندگان با پاکسازی این مناطق ضربه سختی را به ریاض و واشنگتن وارد کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • GB ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  38 0
  تا چشم حسودان درآد
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  24 1
  یمن وظهور در هم تنیده هستند.انشاء الله خداوند،به برادرانمان در یمن ُپیروزی کامل را عطا فرمایدُصلوات.
 • مهدی IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  37 2
  درود بر ارتش یمن ، از پیشروی های یمن بسیار خشنود میشیم
 • IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  21 2
  خدا قوت بر رزمندگان اسلام
 • IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  23 0
  شهر مارب درآستانه آزاد شدن است مرحبا انصارالله
 • ایرانی IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  22 0
  اللهم انصر الاسلام و المسلمین و النصر جیوش المسلمین به امید پیروزی سربازان مقاومت یمنی
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  13 0
  طرح جدید آتش بس احتمالا فریب مجدد باشد مردم یمن باید مراقب باشد
 • علیرضا FR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  13 0
  به امید پیروزی هم تباران خودمون در یمن امید به خدا سعودی رو تیکه پاره میکنن
 • مصطفی IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  1 0
  ترکیه با پهباد بیرقدار به کمک عرعرستان برسه. توهمات یک پان ترک وقتی فکر میکنه ترکیه خیلی قویه. طوری که طرفدارای خردوغان تبلیغ میکنند ما فکر میکنیم ترکیه هزینه تسلیحاتیش و تکنولوژی نظامیش از آمریکا که تو منطقه ترکوندیمش پیشرفته تره. این خردوغان تا حالا کجا بوده اینقدر پیشرفت کرده. خداییش به دور از تعصب ارتش آمریکا بسیار قدرتمنده و بالاترین سطح تکنولوژی تجهیزات داره اما نکته جالب شکست این ابرقدرت گردن کلفت در برابر ایرانه. الان آمریکا جرأت نداره بگه به ایران حمله میکنم بعد الهام خانم برای ما شاخ شده.
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  1 0
  زنده باد رزمندگاه حوثی یمنی مرگ بر امریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر آل سعود
 • حسام IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  0 1
  عربستان با مذاکره زمان خرید دژی از مارب ساخت تا درسی برای سیاستمداران بی سیاست ما باشد هزاران شهید ومجروح این روزهای انصارالله کاری ازپیش نبرد پیشروی ها فقط در مناطق کوهستانی بدون نفت وگاز بود مارب وافغانستان دوتا ازناپختگی سیاسی سیاست مداران ما رانمایان کردهزاران خانواده درهزاره دردایکندی از خانه هایشان آوارهوجان ومال وناموسشان برای پشتون ها و سندی های پاکستان توسط طالبان حلال اعلام شد حقانی ها که با پول وهابیون فعالیت ومورد حمایت اسرائیل وآمریکا هستند بر افغانستان مسلط شدند وحاکمان ما آن را پیروزی بزرگ می دانند . سواحل یمن می توانست بجای وارب قتلگاه متجاوزان شود وجنگ به پایان برسد هرگز این اتفاق نیفتاد تعز بجای مارب آزاد می شد پایان عملی جنگ بود صد حیف .
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  0 0
  خدا خیر بدهد آنانی را که دعای مرزداران می خوانند
 • جواد IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  0 0
  الحمدلله
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  0 0
  سلام.انشالله پیروز نزدیکه.. انصارالله و مردم یمن هم دارن پیروز میشن و همه دارن ضربات بسیار شدید به کمر مشرکین عالم میزن! .. خدا لعنتشون کن و به عذابشون در دنیا بی افزاه که چندین سال مردم یمن رو قطعی و گرسنگی و .. قرار دادن ! اونم فقط به جرم اینکه،این انسان ها شریف به دنبال خدا بودن. انشالله خودشون،جزو کسانی خواهند شد،که امریکا و غرب رو نابود خواهند کرد و انتقام میلیاردها انسان رو ازشون میگیرن..!
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  0 0
  باید پرونده تعز روی میز آورده شود باید در محور کوه های شبکه و به سوی تنگه حرکت کرد و ارتباط حدیده با جنوب را قطع کرد
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  0 0
  باید محاصره تعز تکمیل شود
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  0 0
  باید موشک های ضد زره و ضدهواییی به صورت گسترده استفاده گردد
 • SE ۰۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  0 0
  فتح قدس از طریق یمن!
 • مسعود IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 0
  درود بر یمن زنده باد مردم مقاوم یمن..هم تباران آریایی ایران..در یمنی پیش منی آی کاکام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس