.

تحولات به وجود آمده در ائتلاف‌های آسیایی و غربی، نشان دهنده بروز نظم جدیدی در معادلات و موازنات بین‌الملل است که تأثیرات راهبردی قابل ملاحظه‌ای بر جمهوری اسلامی ایران دارد.

سرویس جهان مشرق _ هفته گذشته شاهد تغییرات ویژه‌ای در ساختار محافل بین‌المللی و منطقه‌ای بودیم که می‌تواند تغییراتی را در موازنه‌های بین‌المللی ایجاد کند. یکی از این تحولات عضویت کامل ایران در پیمان شانگهای بود و دومین پدیده نیز مربوط به ایجاد توافق امنیتی - استراتژیک اوکوس با مشارکت آمریکا، انگلیس و استرالیا بود که زاییده اختلافات راهبردی کشورهای اروپایی با سیاست‌های آمریکاست. این تحولات اگر نگوییم به دنبال ایجاد نظم جدید در عرصه بین‌الملل است، اما دست‌کم می‌تواند زمینه‌ساز رویکردهای جدیدی در موازنه‌های بین‌المللی باشد.

آمریکا بعد از پایان جنگ سرد، هزینه‌های سیاست‌های تک قطبی خود در جهان را سرسام آور دید و برای پیشبرد اهداف و راهبردهایش در جهان سعی کرد ضمن تقویت ائتلاف‌های بین‌المللی نظامی و راهبردی از جمله پیمان ناتو، هزینه‌های سیاست خارجی خود در کشورهای مختلف را با متحدان اروپایی‌اش تقسیم کند. این عامل باعث تقویت پیمانهای بین‌المللی با مشارکت متحدان اروپایی کاخ سفید شد.

با این وجود، اعمال نفوذ حداکثری آمریکا در این پیمان‌ها و تناقض در راهبرد سیاسی آمریکا با برخی طرف‌های بین‌المللی، تنش‌هایی را در این سازمان‌ها ایجاد کرد که نقش آنها را در تحولات جهانی به حاشیه راند. از جمله این موارد می‌توان به عدم مشورت آمریکا با اعضای ناتو در روند اشغال عراق با وجود مخالفت کشورهایی از جمله آلمان، فرانسه و بلژیک اشاره کرد.
دولتهای متعدد آمریکا گرچه در مواضع خود ادعا می‌کردند که سیاست‌های یکجانبه آمریکا مطلق نیست و جز در سایه همکاری این کشور با دولت‌های جهان آزاد نمی‌تواند موفقیت آمیز باشد، اما تناقضات زیادی بین این مواضع و رفتارهای آمریکایی‌ها وجود داشت. این موضوع باعث شد کشورهای اروپایی زمزمه‌هایی در خصوص ضرورت ایجاد استراتژی دفاعی اروپا مستقل از پیمان ناتو و آمریکا مطرح کرده و سیاست‌های اقتصادی، صنعتی، نظامی و امنیتی خود را نیز مستقل از آمریکا پیش ببرند. این چیزی بود که رهبران اروپایی در اجلاس سران گروه هفت از آن تحت عنوان حاکمیت خودمختار استراتژیک استقبال کردند.

نظم نوین جهانی در سایه شانگهای و اوکوس/ تحکیم روابط اروپا با چین و روسیه، پاسخی به خنجر از پشت امریکا +تصاویراز دیگر موارد اختلاف راهبردی آمریکا و اروپا می‌توان به موضوع چین اشاره کرد، آمریکا در حالی اولویت سیاست خارجه خود را تقابل با نفوذ روزافزون چین در جهان تعریف کرده که اروپایی‌ها به دنبال تقویت راهبرد اقتصادی خود با این قدرت نوپای جهانی هستند. آنها نه تنها از سیاست خصمانه واشنگتن در قبال چین استقبال نمی‌کنند، بلکه به دنبال تقویت مناسبات با کشورهای آسیایی از جمله چین و روسیه در زمینه دریافت گاز از روسیه و تقویت حضور در طرح راه ابریشم چین هستند و به همین علت تلاش دارند موضع بی‌طرفانه‌ای در این تقابل اتخاذ کنند.

نظم نوین جهانی در سایه شانگهای و اوکوس/ تحکیم روابط اروپا با چین و روسیه، پاسخی به خنجر از پشت امریکا +تصاویر


تولد پیمان اوکوس بین کشورهای آمریکا، انگلیس و استرالیا و اختلافات عمده‌ای که بین این کشورها و فرانسه در زمینه بحران زیردریایی‌ها و مسایل راهبردی دیگر پدید آمده، نتیجه علنی شدن اختلافاتی است که در مواضع اروپا با آمریکا شکل گرفته و نشان می‌دهد که اروپایی‌ها دیگر نمی‌خواهند بر خلاف منافع ملی خود هزینه‌ سیاست‌های واشنگتن را تأمین کنند.

نظم نوین جهانی در سایه شانگهای و اوکوس/ تحکیم روابط اروپا با چین و روسیه، پاسخی به خنجر از پشت امریکا +تصاویردر طرف مقابل، نشست اخیر سران پیمان شانگهای که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شده و یکی از مصوبات آن علاوه بر محکوم کردن خروج ناگهانی و بدون برنامه‌ریزی آمریکا از افغانستان و اعلام حمایت از استقلال این کشور، به رسمیت شناختن جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو کامل این پیمان بود، نیز ضربه محکمی به سیاست‌های تک قطبی آمریکا وارد کرده و نشان داد که فارغ از تلاش‌ها و فشارهای آمریکا، مرحله جدیدی از تعامل مثبت بین کشورهای منطقه ایجاد شده است.
عضویت کامل ایران در پیمان شانگهای آثار تحریم‌های آمریکا بر ایران را از بین می‌برد و ثابت می‌کند که بازارهای آسیایی برای فروش نفت ایران که اروپایی‌ها به بهانه تحریم‌های آمریکا از خرید آن ناتوانند، کافی است و مناسبات استراتژیک بین کشورهای این پیمان زمینه گسترده‌ای در روند ایجاد نظم بین‌المللی جدید مبتنی بر هم‌زیستی و تعامل منطقه‌ای و بین‌المللی و دوری از سیاست‌های تک قطبی و یکجانبه گرایانه ایجاد خواهد کرد.

کشورهای آسیایی در پیمان شانگهای ثابت کردند که به مزایای بلوک‌بندی‌های جدید و پایان دوره تک قطبی آمریکا در ساختار نظام بین‌الملل یقین دارند و در مناسبات بین‌المللی دیگر تنها نباید منافع آمریکا را در نظر بگیرند. البته در این زمینه نباید تلاش های جمهوری اسلامی ایران در روند مقابله با سیاست‌های ‌مداخله جویانه آمریکا در منطقه فراموش شود. علاوه بر اینها سطح توافق ایران با روسیه و چین به عنوان دو قدرت بزرگ منطقه‌ای و بین‌المللی نیز در اثبات شکست سیاست‌های آمریکا در کشورهای مختلف از جمله افغانستان تاثیرگذار بود.
تطابق متغیرات به وجود آمده در نتیجه پیمان شانگهای و تشکیل ائتلاف اوکوس نشان دهنده تغییراتی در روند نظم بین‌الملل دو دهه پس از ۱۱ سپتامبر است و تاکید مجدد بر این نظریه است که آمریکا بعد از دوره تک قطبی، به سمت انزوای بین‌المللی در حرکت است و مجبور است نظم چند قطبی حاکم بر جهان که از حدود دو دهه پیش بر آن حاکم شده و  سیاستمداران واشنگتن با وجود موضع‌گیری‌های رسمی خود در تأیید آن، عملا از پذیرش این روند سرباز می‌زنند، را بپذیرد.

نظم نوین جهانی در سایه شانگهای و اوکوس/ تحکیم روابط اروپا با چین و روسیه، پاسخی به خنجر از پشت امریکا +تصاویر


به این ترتیب می‌توان گفت آمریکا در یک هفته دو ضربه بزرگ دریافت کرده و بعد از تلاش‌هایی که اروپایی‌ها در جهت مستقل نشان دادن خود از سیاست‌های آمریکا و  گرایش به سمت پروژه‌های آسیایی نشان می‌دهند، موضوع عضویت  کامل ایران در پیمان شانگهای ضربه بزرگ دیگری به پیکره تحریم‌های جائرانه آمریکا ضد این کشور بود که البته پیش از این با اقداماتی از جمله اعزام کشتی‌های صادراتی ایران به سواحل ونزوئلا و لبنان شکست آن ثابت شده بود.
برآیند این موازنه‌ها، کفه وزنه منطقه‌ای ایران و محور مقاومت را سنگین‌تر کرده و موقعیت بهتری را در تعامل با پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به جریان‌های متخاصم با هژمونی آمریکا در منطقه می‌دهد که نتایج آن را بیش از پیش در تحولات آینده خواهیم دید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  6 1
  طبق بند دو اصل چند منشور ملل متحد آمریکا حق داره با جمهوری فرانکستان (فرانسه سابق) به صلاحدید خود در رابطه با قراردادهای فیمابین عمل کنه و جمهوری فرانکستان وظیفه داره درمقابل این تلاش ها که در جهت اعمال دمکراسی هست تشکر کنه
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
   22 5
   ما تورکان فرانسه، با ایجاد اتحاد بین آذربابجان و تورکیه و فرانسه،کلی زیر دریایی می خریم، و با پهپاد بایراکتار، به آمریکا و استرالیا و انگلیس حمله می کنیم تا تورکان استرالیا و تورکان انگلیس با تورکان فرانسه متحد شوند و بتوانند کره ماه رو تسخیر کنند، بر اساس نوشته های گدیمی، آدم فضایی هایی که در ماه زندگی می کنند، از تورکها بودند که در سه هزار سال قبل از آتیلای خونخوار به کره ماه مهاجرت کردند
  • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
   3 0
   ایران : ما از حقوق تضییع شده مردم مستضعف فکری استرالیا که از نژاد مُنقلاساکسونها (انگل لیس-عمریکا-استرالیا) هستند دفاع میکنیم، فرانسه باید ضرر و زیان حاصل شده بخاطر قرارداد زیردریایی ها رو تمام و کمال به استرالیا پرداخت کنه. طبق اذعان رییس جمهور استرالیا : آخه کدوم منقلی زیردریایی اتمی رو رها میکنه میره زیردریایی ذغالی میخره، بستن اون قرارداد از روی خریت بود
  • US ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
   0 0
   دقایق قبل/ علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفت دقایق قبل/ علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفتند - کراپ‌شده علامه حسن‌زاده آملی دقایقی پیش دار فانی را وداع گفتند. به گزارش مشرق، یکی از نزدیکان علامه حسن‌زاده آملی اعلام کرد؛ علامه حسن‌زاده آملی دقایق قبل دار فانی را وداع گفتند. علامه حسن حسن‌زاده آملی متولد اواخر سال ۱۳۰۷ در قریه ایرا بخش لاریجان شهرستان آمل است که از فیلسوفان متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی است. این عالم برجسته و شهره جهان اسلام علامه ذوالفنون و علامه دهر بوده و در ادبیات، علوم غریبه، ریاضی، هیئت و طب تبحر خاص دارد همچنین معظم‌له به غیر از زبان فارسی و مازندرانی به زبان‌های فرانسوی و عربی نیز تسلط داشته، اشعار اثرگذار و جذاب به زبان طبری و فارسی دارد و تاکنون حدود ۱۹۰ اثر از علامه حسن‌زاده آملی به ثبت رسیده است
  • US ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
   0 0
   دقایق قبل/ علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفت دقایق قبل/ علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفتند - کراپ‌شده علامه حسن‌زاده آملی دقایقی پیش دار فانی را وداع گفتند. به گزارش مشرق، یکی از نزدیکان علامه حسن‌زاده آملی اعلام کرد؛ علامه حسن‌زاده آملی دقایق قبل دار فانی را وداع گفتند. علامه حسن حسن‌زاده آملی متولد اواخر سال ۱۳۰۷ در قریه ایرا بخش لاریجان شهرستان آمل است که از فیلسوفان متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی است. این عالم برجسته و شهره جهان اسلام علامه ذوالفنون و علامه دهر بوده و در ادبیات، علوم غریبه، ریاضی، هیئت و طب تبحر خاص دارد همچنین معظم‌له به غیر از زبان فارسی و مازندرانی به زبان‌های فرانسوی و عربی نیز تسلط داشته، اشعار اثرگذار و جذاب به زبان طبری و فارسی دارد و تاکنون حدود ۱۹۰ اثر از علامه حسن‌زاده آملی به ثبت رسیده است
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  2 5
  نظم نوین جهانیتون مبارک... مبارکه جهانخواران فعلی و آینده
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
   4 3
   فعلا شما آبو بریز....!! خخخخخ
 • شربت اوغلی IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  10 2
  امریکا ناچار است جلوی تورکان تعظیم کند وگرنه ما تورکان سودان جنوبی شنا کنان خود را به امریکا میرسانیم و با تیرکمان انجا را فتح مینماییم
  • IR ۰۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
   0 0
   خخخخ
  • شیرکو شیرکاکائو US ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   0 0
   اوف برتو کوررررد ها از نسل بیگ بنگ اند و قبل از اینکه کهکشان راه شیری و منظومه شمسی و سیاره زمین تشکیل بشه بر اون فضا حکومت میکردن حالا از همون عامریکا بگیر تا مناطق شما واس ماست و اگه نیاز باشه دستمالمان را میچرخانیم و خودمان را با گیوه مسلح میکنیم و با همکاری UFO ها به زمین می اییم و دوباره خاکمان را تصرف میکنیم هژی بژی اشی مشی
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  6 20
  ایران در این دو نظم هیچ جایگاهی نداره
  • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
   6 1
   اسرائیل که اصلا در هنگام ایجاد این نظم وجود نخواهد داشت مناخیم جان!!!! خخخخخخخخ
  • امیرو IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
   3 1
   چی میگی , اصل ماجرا ایرانه ,
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  8 5
  چرت نگید. آخرش با هم آشتی میکنن. این فرانسه هراز چند گاهی یه تریپ متفاوت بر میداره بعدش حق خودشو میگیره میاد تو گروه. ژنرال دوگل و ژاک شیراک و میتران هم از این فیس و افاده ها داشتن.
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
   7 0
   یعنی این غربی‌ها این قدر خاک تو سرن؟؟!! البته شنیده بودم اگه صرف کنه ناموسشون رو هم میفروشن ولی باورم نمیشد!!!!
 • ایرانی IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  4 0
  تمام این نظرات درست اما چرا تاسیس یک بانک مشترک بین اعضای پیمان شانگهای که در آن شهروندان حقیقی و شرکتهای حقوقی کشورهای عضو میتوانند با باز کردن حساب جاری بدون استفاده از دلار و صرفا با استفاده از هر یک از ارزهای مورد نظرشان چه ارز ملی و چه یوان و یا روبل - آنقدر مشکل و زمانبر است؟ آیا این تعلل غیر موجه به آمریکاییهای فرصت طلب امکان خرابکاری و ایجاد تروریسم بیشتر در منطقه را نخواهد داد؟
 • مهدی اسدی IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  3 4
  سلام : چه نظرات تخصصی ؛ کارشناسی ؛ مودبانه و جالبی ارایه می شود ؟!
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  11 1
  آمریکا دقیقا همان مختصات و حال و هوای قدرت های بزرگ قبل فروپاشی را دارد وقتی که دهه ها قدرت بلامنازع جهان هستند و چنان به وجود این قدرت خود یقین و چنان به زورگویی ها و قلدری ها علیه سایر ملت ها اعتیاد پیدا می کنند که دیگر در اواخر کار خود قدرت تحلیل و واقع بینی را از دست می دهند چین یک حقیقت است که هیچ کشوری در جهان یارای تقابل با اقتصاد آن را ندارد چینی ها 100ها میلیون نفر نیروی کار نخبه , دانشمند و کارگر دارند که فرهنگ شان کار بسیار زیاد و توقع کمه همین 8 زیردریایی اتمی که قرارداد بسته شده تا از سال 2030 کم کم تحویل داده بشه باعث می شه چین تا همان 2030 حداقل 15 زیردریایی اتمی برد بلند به آب ها بیاندازد چون هم اقتصادش را دارد هم توان علمیش را , روسیه یک حقیقت است گاز روسیه نباشد هزاران نفر در اروپا از سرما می میرند کل اقتصاد و صنعت اروپا به مشکل می خوره و بعد اروپا درگیر مشکلات کش دار بعدی می شه ضمن اینکه روس ها قوای نظامی کارآمدی هم دارند دیدین اکراین به پشتوانه آمریکا شرارت کرد کریمه را از دست داد باز دارن این کار را می کنن دفعه بعدی خرس صبور روسی روی دوپایش بایستد نصف دیگر اکراین هم به خاک روسیه ضمیمه شده غرب هم نهایتا بتواند چند تحریمی تصویب کند ایران هم یک واقعیت است گرچه بیشتر پتانسیل های ایران مثل زیرساخت های ترانزیت آزاد نشده تا ایران نتواند از موقعیت های ویژه خود بهره ببرد اما همین ایران با همین درصد ناچیز پتانسیل های آزادشده اش حداقل واقعیت انکارناپذیر غرب آسیاست و بدون جلب نظر ایران اتفاقی در این منطقه نخواهد افتاد و ایران اگر در تله های غرب شیرجه نزند پتانسیل های تبدیل شدن به قدرت فرامنطقه ایی را هم دارد آمریکا با واقعیت ها می جنگد و همان مرض فروپاشی قدرت ها را گرفته دست و پای بی خود می زنه تا سال 2030 آمریکا قدرت سوم یا چهارم دنیا می شه .
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  2 0
  امریکا شروع ب عقب نشینی کرده، پس دادن دختر هواوی، تغیر مواضع انطور که در سخنرانی بایدن گفته شد، امریکا میخواهد کشورهای دیگر را بسازد و درست بسازد گویا سازندگی کشورهای دیگر را قبول ندارند و فقط امریکا قادر ب چنین کاری هست. همه گیری پیمان شنگهای انها را بخود اورده، با اینکه لحن را کمی عوض کردند اما با بستن پیمان های نوع در صدد هموار کردن دور برگردون هستند. از این باید بسیار مراقب بود. دوران سختی را سپری میکنند و اینده مبهم است.
 • مسعود IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  1 1
  باید بین چین، ایران و روسیه ائتلافی در حوزه فناوری و امنیتی شکل بگیرد. اروپا پادوی آمریکاست و مثل خنجری از پشت به این دو کشور وارد خواهد شد. دست دادن ذلیلانه وزیر خارجه فرانسه با وزیر خارجه آمریکا بعد از این زیرپا کشیدن آمریکا علیه فرانسه را همه دیدند. بلوک چین - ایران - روسیه واقعی و عملیاتی می تواند باشد نه تخیل روسیه - اروپا - چین.
 • شربت اوغلی کارشناس ارشد امور بین مللی IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  10 1
  پدر بایدن از اتراک ایرلند شمالی بود و در بچگی رقابت شدیدی با فتح الله گولن و اردغان داشت و در کوچه همیشه کوتک میخورد بنابرین مجبور به مهاجرت به امریکا شد و بخاطر همین با اردوغان بد است
  • IR ۰۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
   0 0
   خخخخ جالب بود
  • کاکا قاقا US ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   0 0
   شما که تا دیروز می گفتید بایدن از نسل اکراده که :)
 • امیرو IR ۱۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  4 0
  جالبه , اروپای خبیث اومد به سمت چین! اما من مطمئن هستم چینیها احمق و غرب زده نیستند تا تمام دره ارا برویشان باز کنند و تمام اسرار نگفته را در جلسات خصوصی به اونها بگن.
 • US ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  0 0
  دقایق قبل/ علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفت دقایق قبل/ علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفتند - کراپ‌شده علامه حسن‌زاده آملی دقایقی پیش دار فانی را وداع گفتند. به گزارش مشرق، یکی از نزدیکان علامه حسن‌زاده آملی اعلام کرد؛ علامه حسن‌زاده آملی دقایق قبل دار فانی را وداع گفتند. علامه حسن حسن‌زاده آملی متولد اواخر سال ۱۳۰۷ در قریه ایرا بخش لاریجان شهرستان آمل است که از فیلسوفان متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی است. این عالم برجسته و شهره جهان اسلام علامه ذوالفنون و علامه دهر بوده و در ادبیات، علوم غریبه، ریاضی، هیئت و طب تبحر خاص دارد همچنین معظم‌له به غیر از زبان فارسی و مازندرانی به زبان‌های فرانسوی و عربی نیز تسلط داشته، اشعار اثرگذار و جذاب به زبان طبری و فارسی دارد و تاکنون حدود ۱۹۰ اثر از علامه حسن‌زاده آملی به ثبت رسیده است
 • US ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  0 0
  دقایق قبل/ علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفت دقایق قبل/ علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفتند - کراپ‌شده علامه حسن‌زاده آملی دقایقی پیش دار فانی را وداع گفتند. به گزارش مشرق، یکی از نزدیکان علامه حسن‌زاده آملی اعلام کرد؛ علامه حسن‌زاده آملی دقایق قبل دار فانی را وداع گفتند. علامه حسن حسن‌زاده آملی متولد اواخر سال ۱۳۰۷ در قریه ایرا بخش لاریجان شهرستان آمل است که از فیلسوفان متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی است. این عالم برجسته و شهره جهان اسلام علامه ذوالفنون و علامه دهر بوده و در ادبیات، علوم غریبه، ریاضی، هیئت و طب تبحر خاص دارد همچنین معظم‌له به غیر از زبان فارسی و مازندرانی به زبان‌های فرانسوی و عربی نیز تسلط داشته، اشعار اثرگذار و جذاب به زبان طبری و فارسی دارد و تاکنون حدود ۱۹۰ اثر از علامه حسن‌زاده آملی به ثبت رسیده است
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
  1 0
  منظور امریکا در هر مذاکره ای فریب طرف مقابل در هر موردی است. به هیچ فریبی هم قانع نیست. هر روز خواست دیگری ارائه می کند. تا طرف مقابل بطور کامل تسلیم شود.
 • شهروند شهرستان ارومیه IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
  1 0
  سلام تحولات جهانی در سالهای پیش رو آبستن حوادث بزرگی خواهد بود که معادلات جهانی را بهم خواهد زد اما باید موشکافه و ظریفانه به تحولات با عینک واقیتها نگریست و به دنبال پاسخ سوالاتی گشت که ذهن کنجکاو را به دور از صحنه های تبلیغاتی رسانه های حکم فرمای جهان که در پی گسترش ان هستند به اندیشه واداشت 1- واقعا چه کسانی حاکمان فعلی جهان هستند؟2- ابزار این حاکمان پنهان اما در حاشیه چیست اینرنت و ماهواره ها چه نقشی در کنترل ذهن انسانها دارندو سکانداران واقی آنها چه کسانی هستند؟3-جنگ های آینده چگونه خواهند بود؟4-سلاحهای زورگویان و حاکمان در خفا جهانی چه ها هستند؟5-اصلا جریان انتخابات در کشور های غربی و شرقی را چه کسانی اداره می کنند ؟ 6-نقشه راه حاکمان در خفا برای اینده بشریت چیست؟7- صهیونیستها در غرب افراطی های بودایی و هندو و وهابی ها و سکولار های اسلامی و افراطی های اسلام نمادر جهان اسلام در نقشه جدید حاکمان در خفا در کجا قرار دارند؟8-آیا باید به سکانداران انقلاب اسلامی ایران واجب است که یاد آوری کنیم زیاد در شرق ذوب نشویم و از غرب دور تر و چرا ؟9- چرا نباید فریب بازی بزرگان سیاست چه در غرب و چه در شرق نباید ما را از اصالت رسیدن به اصل دوم گام انقلاب دور کند؟10- و در آخر راستی نقشه راه ما برای رسدن به انقلاب جهانی امام زنده عدالت گستر جهان امام مهدی عج الله الفرجه چیست؟ خداوندبه ما لیاقت یاوری آن عزیز در غایب اعطا فرماید انشالله و توکل الله
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  0 0
  گروهى از افراد نخبه وباهوش بخصوص دراين صد سال اخيرتوانستند بر برخى ازجوامع وطبيعت درحدتوانايى كه داشتندمسلط شوند واسم خودرا كدخدا وان جوامع رادهكده جهانى بنامندفعلا كشورهاى چين وروسيه همراه كشورهاى تحريمى گوش كامل به دهان كدخدا ندارند دشمنان كدخدا محسوب ميشوند واين مشكل اصلى دشمنى كدخدا با انها است درمورد ايران هم حرف اصلى شان اينست هم درسايه شانگهاى بود وهم شاهد اجراى برجام دولت بايد دندان يكى را بكند نكندن دندان برجام مانع استفاده ايران ازسايه برجام كه خواست كدخدا است وبالكانيزه شدن كشوراست ميشود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس