کد خبر 1276022
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰
اما و اگرهای مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی/ آیا منبع درآمدی جدید دولت از دی ماه عملیاتی می‌شود؟

در جدیدترین اظهار نظرها رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که در صورت تکمیل سامانه املاک و اسکان برگ تشخیص مالیاتی برای خانه‌های خالی از دی ماه صادر خواهد شد.

به گزارش مشرق، با وجود اینکه مجلس و دولت در قانون بودجه ۱۴۰۰ بر روی مالیات ستانی از خانه‌های خالی حساب کردند اما پس از گذشت ۵ ماه از سال جاری این پایه مالیاتی همچنان به مرحله عملیاتی نرسیده است.

نظرات کارشناسان و مسئولین سازمان مالیاتی برنقش کلیدی سامانه املاک و اسکان برای آغاز مالیات‌ستانی تاکید دارد. در واقع این سامانه همان بانک اطلاعاتی است که برمبنای داده‌های خود باید مدت زمان خالی بودن هر خانه را مشخص کند.

بیشتر بخوانید:

مالیات خانه‌های خالی تا امروز صفر

در صورتی که خانه بیش از مدت زمان تعیین شده در قانون خالی باشد باید آن را به سامانه سازمان امور مالیات اطلاع دهد تا این سازمان برهمین اساس از مالک خانه طلب مالیات کند.

با وجود تلاش‌های انجام شده اما این سامانه همچنان تکمیل نشده و به تازگی نیز پس از اعمال برخی تغییرات دوباره راه‌اندازی شده تا افرادی که اطلاعات خود را وارد نکردند یا باید آن را ویرایش کنند، کار خود را تکمیل کنند.

امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص احتمال صدور برگ تشخیص مالیاتی از ابتدای دی گفت: طبق قانون مالیات بر خانه‌های خالی باید ۱۲۰ روز یا ۴ ماه یک خانه خالی مانده باشد، بنابراین خانه‌هایی که از ابتدای سال جاری تا مرداد ماه خالی مانده باشد، مشمول این قانون می‌شوند و اطلاعات آن‌ها را وزارت راه و شهرسازی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌دهد و ما در دی ماه امسال اولین سری برگه تشخیص مالیاتی را برای مالکان خانه‌های خالی ارسال خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

 مالیات بر خانه‌های خالی به کجا رسید؟

لازم به ذکر است که رئیس کل سازمان امور مالیاتی نیز به ارسال اطلاعات از سوی سامانه املاک و اسکان تاکید کرده است و باید دید که اقدامات اصلاحی و تکمیلی این سمانه تا آن زمان تکمیل خواهد شد یا خیر.

محمدعلیزاده معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی نیز پس از اظهار نظر رئیس سازمان امور مالیاتی در یک برنامه تلوزیونی در خصوص صدور برگ تشخیص مالیاتی برای واحدهای مسکونی خالی از دی ماه گفت: به موجب مفاد ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم هر واحد مسکونی اگر طی یک سال شمسی بیش از ۱۲۰ روز خالی بماند جزو خانه‌های خالی محسوب می‌شود و برهمین اساس مشمول جرایم مالیاتی این ماده قانونی می‌شود.

وی افزود: ملاک و معیار تشخیص خانه‌های خالی سامانه املاک و اسکان است که برمبنای خروجی که از این سامانه به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود، مشخص خواهد شد که کدام واحدهای مسکونی به طور قطعی بیش از ۱۲۰ روز خالی بوده‌اند. براساس این اطلاعات و با فرآیندی که در نظام مالیاتی کشور ایجاد شده، برای مالکین این گونه خانه‌ها که خالی از سکنه باقی مانده‌اند برگه مطالبه مالیات صادر خواهد شد.

علیزاده در خصوص تعداد خانه‌های شناسایی شده گفت: در حال حاضر سامانه املاک و اسکان در حال تکمیل داده‌ها و اطلاعات خود است و هنوز خروجی از این سامانه از طریق وب سرویس‌هایی که باید با سامانه سازمان امور مالیاتی  برقرار شود و واحدهای مسکونی خالی از سکنه را منتقل کند، ما هنوز اطلاعاتی را دریافت نکرده‌ایم.

وی گفت: با توجه به اینکه وزارت راه تا آخر مهر ماه برای تکمیل این سامانه مهلت دارد، این امکان برای همه مردم وجود دارد که تا پایان این زمان نسبت به تکمیل محل سکونت و کد پستی که باید الصاق شود، اقدام کنند.

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی در خصوص اظهار نظر مطرح شده از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی در مورد صدور برگ تشخیص از دی ماه گفت: اگر ۱۲۰ روز مهلت خالی بودن خانه را از ابتدای سال محاسبه کنیم، در این صورت خانه‌هایی که تا تیر ماه خالی بودند و خالی بودن آنها استمرار دارد، شامل این ماده می‌شوند و با خروجی سامانه املاک و اسکان برای صاحبان این واحدهای مسکونی برگه مالیاتی صادر خواهد شد. 

وی با بیان اینکه این مالیات به منظور بازدارندگی از خالی ماندن خانه‌های خالی وضع شده است، گفت: به محض اینکه یک واحد مسکونی تحت هر شرایطی خالی از سکنه شود و جزو خانه‌های خالی قرار گیرد، براساس اجاره بهای آن واحد مسکونی در همان منطقه، مالیات آن محاسبه می‌شود.

گفتنی است که  هادی خانی معاون فناوری سازمان امور مالیاتیدر گفتگوی اخیر خود، گفت: ما همچنان منتظر هستیم که سرویس دریافت رسمی اطلاعات بر روی بستر GSB دولت از سوی وزارت راه و شهرسازی تکمیل و به سازمان امور مالیاتی تحویل شود تا بتوانیم وارد فاز مالیات‌ستانی شویم.

لازم به ذکر است که پیش از آن خانی در تیر ماه گفته بود که براساس نتیجه جلسه‌ای که در مجلس و با حضور نمایندگان وزارت راه برگزار شده بود، قرار براین بوده که ظرف مدت دو تا سه هفته مسیر تعیین شده برای انتقال اطلاعات از طریق سامانه املاک و اسکان به سازمان امور مالیاتی اصلاح شود اما همچنان این موضوع محقق نشده است.

همانطور که ذکر شد آغاز فرآیند مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی با تکمیل سامانه املاک و اسکان و انتقال اطلاعات از طریق بستر تبادل داده دولت رابطه مستقیم دارد و تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد امکان صدور برگ تشخیص مالیاتی وجود نخواهد داشت. در حال حاضر مهلت مشخص شده برای تکمیل این سامانه مهر ماه تعیین شده و باید دید در نهایت این پایه مالیاتی به مرحله اجرا خواهد رسید یا خیر.

در آخر باید براین نکته تاکید کرد که به عقیده برخی کارشناسان مالیات برخانه‌های خالی به دلیل مشکلات و سختی در شناسایی خانه‌ها یکی از پایه‌های مالیاتی است که اجرای آن با سختی رو به رو است از این جهت به نتیجه رسیدن مالیات برخانه‌های خالی تلاش و پیگیری مسئولین در وزارت راه و سازمان امور مالیاتی را می‌طلبد.    

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • مرتضی خان IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
  0 0
  این طرح هم مخالفان و موافقانی دارد اما بنده مخالف این طرح هستم به این دلیل که سازند ه ها از ترس مالیات یا نمی سازند و یا میروند به کشوره های دیگه. موتور محرکه اقتصاد ایران ساخت و ساز است هرگاه ساخت و ساز رونق بگیرد یعنی رونق اقتصادی. در ضمن خودم فقط یک واحد ۷۰ متری در این دنیا دارم.
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
  0 0
  کار خیلی خوبیست، همه چی در کشور باید اطلاعاتش در پایگاه داده های مکانی بطور متمرکز، جمع آوری شود. اما این را هم اضافه کنید متظور از خانه خالی مشمول مالیات، آن خانه ایست که دومین خانه فرد در همون شهر محسوب می شود، شاید شخصی به هردلیلی، خانه اش را خالی بگذارد و مستاجر باشد. این قبیل خانه ها برای سودجویی نیست و احتکار به حساب نمی آید. مازاد بر یک خانه ، نگهداشتن آن برای کنترل بازار مسکن، حتما باید مشمول مالیات شود. نگران رفتن سازنده ها به خارج هم نباشید. اگر اینکار صورت نگیرد، پس مدیریت منابع میشه کشک. مخالفین این طرح، قطعا سودجو و محتکر هستند.
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
  0 0
  کاش بجای این قانونهایی که انتهاش اجرا نشدن یا به سختی و ناقص اجرا شدن هست کمی فکر داشتند و از همه صاحب خانه ها از اجاره اش نصفش را مالیات میگرفتند برا تامین طرحهای مسکن در هر صورتی هم این پول بلاخره از جیب مستاجر میره چه بهتر به عنوان مالیات از صاحب خانه گرفته میشد برا خانه دار شدن خودش و امثال خودش در اینده نزدیک

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس