کد خبر 1265001
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۵
وزارت صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اولویت‌های اصلی وزارت صمت تمرکز بر سه مقوله تجهیزات الکترونیکی، صنعتی و وسایل حمل و نقل است.

به گزارش مشرق، سیدرضا فاطمی امین در یک برنامه خبری اولویت های وزارت صمت را تشریح کرد و گفت:  دولت باید با شرایط و اولویت‌های جدید، کسب و کارها را با منافع ملی همسو کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت  افزود: اگر از ضرورت تعامل با نخبگان می‌گوییم، هدف مان ضرورتِ به اجماع رسیدن و اقناع آنان است.

وی درباره گلایه مندی‌های از نبود راهبرد توسعه صنعتی در کشور بیان داشت: اگر بخواهیم قدرت اقتصادی، ارزش افزوده بالا و اشتغال قابل توجهی داشته باشیم باید بر سه مقوله تجهیزات الکترونیکی، صنعتی و وسایل حمل و نقل متمرکز شویم.

وزیر صمت با بیان اینکه باید اهداف و سمت و سوی وزارت صمت مشخص باشد، افزود: ۸۰ درصد مشکلات واحدهای اقتصادی مربوط به تامین مالی، بیمه تامین اجتماعی و مالیات است.

ببینید:

فیلم/ وزیر صمت: به دنبال کاهش مالیات بر تولید هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش مالیات بر عملکرد واحدهای تولیدی گفت و افزود: از وعده‌های دولت سیزدهم حمایت واحدهای تولید و کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد در طی ۴ سال آینده است.

سیدرضا فاطمی امین از مدیریت زنجیره تامین و روابط بین بنگاه‌های اقتصادی سخن گفت تا علاوه بر ایجاد یک همکاری محیط رقابتی هم بوجود آید.

وزیر صمت در خصوص مبارزه با فساد در دولت سیزدهم از راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها تا پایان سال خبر داد و افزود: با ایجاد نظام قاعده گذاری برای ثبات در اجرای مقررات بوجود می‌آورد، راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها برای مقابله با امضاهای طلایی، حیات خلوت‌ها و سلطان‌ها خواهد بود و در این خصوص طرح‌هایی برای شفاف سازی فعالیت‌های تولید و توزیع کالا و پیشگیری از قاچاق، احتکار و تقلب ارائه کرده ایم.

وزیر صمت گفت: یک کالا از کارخانه تا مصرف کننده حداکثر باید ۱۳ درصد افزایش قیمت داشته باشد، اما در عمل این طور نیست.

فاطمی امین "قیمت دستوری" اجناس یا "رهاسازی" قیمت‌ها را اشتباه عنوان کرد و گفت: با این کار تولید دچار مشکل می‌شود یا سودهای هنگفتی ایجاد می‌شود، باید ضوابط قیمت گذاری ایجاد شود. لازمه این کار شفاف سازی بورس هم بخاطر قیمت فولاد لازم است. بسیاری از پروژه‌های پیش بینی شده نیاز به ابزارهای لازم دارد.

وی حضور بازرسان و ناظران بر عملکرد بنگاه‌های اقتصادی را غیرحرفه‌ای خواند و گفت: اگر جریان کالا و مالی کنترل شود سازمان حمایت به طور خودکار به آسانی می‌تواند اعمال قانون کند و با گرانفروشی برخورد کند.

 وزیر صمت طرح صندوق مکانیزه فروش را شکست خورده اعلام کرد و گفت: اطمینان می‌دهم بر اشراف بر کالای مصرفی خانوار قیمت‌ها را کنترل و مدیریت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره وجود دلالان و تاثیر آن‌ها در افزایش قیمت‌ها گفت: هزینه‌ها در نظام توزیع ما بالا است مانند انبارداری، حمل و نقل و ابزار کنترل قیمت را در اختیار نداریم.

وی راهکار وزارت صمت برای جلوگیری از تکرار خاطرات تلخ قیمت گذاری مرغ درگذشته از پیش بینی دقیق نیاز بازار و میزان مصرف جامعه گفت و افزود: باداشتن اطلاعات دقیق از نیاز تولید کننده و مصرف بازار می‌توان اقدامات پیشگیرانه انجام داد.

سیدرضا فاطمی امین گفت: ما در کشور سیزده هزار مگاوات کسری برق داریم و باید در چند سال آینده تولید برق در شهرک‌های صنعتی شکل بگیرد و باید زنجیره تامین تولید برق ایجاد شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس