سد

بی‌توجهی «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر نسبت به مساله سد النهضه در سخنرانی‌های اخیرش پس از اتمام مرحله دوم آبگیری سد، توجه ناظران تحولات مصر را به خود جلب کرده است.

به گزارش مشرق، العربی الجدید در گزارشی به سه دلیل نادیده انگاشتن اظهار نظر درباره سدالنهضه از سوی عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر پرداخته است.

این رسانه نوشت: بی‌توجهی «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر نسبت به مساله سد النهضه در سخنرانی‌های اخیرش پس از اتمام مرحله دوم آبگیری سد، توجه ناظران تحولات مصر را به خود جلب کرده است.

این در حالی است که همه میانجیگری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای بازگرداندن طرف‌های درگیر یعنی مصر، سودان و اتیوپی به میز مذاکرات بی‌نتیجه مانده است و آدیس‌آبابا از هر گونه وساطتی برای وادارسازی این کشور به امضای توافق الزام‌آور در رابطه با سد النهضه سرباز می‌زند.

در همین رابطه، منابع آگاه در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کردند: بی‌اعتنایی اخیر السیسی به مساله سد النهضه از سه عامل اساسی نشات می‌گیرد؛ نخست اینکه السیسی و حلقه نزدیکان وی معتقدند که هرگونه سخن گفتن علنی درباره سد النهضه پس از تکمیل مرحله دوم آبگیری هیچ بازخورد مثبتی نخواهد داشت و برعکس منجر به خدشه وارد شدن به وجهه و پایگاه مردمی حکومت می‌شود به خصوص پس از آنکه مصر در توسل جستن به شورای امنیت ناکام ماند.

اما دلیل دوم بی‌توجهی به مساله سد النهضه در مقطع کنونی این است که السیسی از تحرکات اتیوپی در مجامع بین‌المللی درخصوص اتهام‌زنی به مصر در احتمال حمله نظامی و نیز حمایت از گروه‌های جدایی‌طلب دولت آبی احمد بیم دارد به ویژه اینکه اتیوپی اخیرا تماس‌های گسترده‌ای با کشورهای اروپایی، چین و روسیه برقرار کرده و طی آن از تلاش‌های مصر و سودان در حمایت از گروه‌های مخالف دولت اتیوپی در تیگرای، بنی شنقول و قمز برای اشغال منطقه سد النهضه و تسلط بر آن انتقاد جدی کرده است.

لذا دولت مصر به همه رسانه‌های این کشور دستور داده به هیچ عنوان درباره راهکار نظامی سد النهضه صحبت نکنند و این ایده را ترویج کنند که روند مذاکرات طولانی است و دولت با پروژه‌هایی نظیر آبیاری‌های نوین، توسعه و احداث ایستگاه‌های تصفیه آب، شیرین‌سازی آب دریا و کاهش مساحت زمین‌های زراعی برای محصولات آب‌بر می‌تواند پیامدهای احتمالی این سد را مهار کند.

اتیوپی پیشتر از اظهارنظر رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه مصر در احتمال توسل جستن به راهکار نظامی برای حل بحران سد النهضه در یادداشت اعتراضی به شورای امنیت استفاده کرد.

اما دلیل سوم این سکوت به دیدگاه حاکم بر نهاد ریاست جمهوری مصر در عدم تشدید مواضع مربوط می‌شود مگر آنکه «خسارتی غیرقابل تحمل» روی بدهد که نتوان آن را جبران کرد.

در این چارچوب، جدولی از میزان ورود آب از رود نیل به مصر طی سال جاری و آتی در بازه‌های زمانی مختلف تدوین شده است تا حجم خسارت احتمالی سنجیده شود، در این میان، وزارت آب مصر در گزارشی به رئیس جمهوری و دستگاه‌های اطلاعاتی اعلام کرده است مصر می‌تواند حداکثر کاهش ۵ میلیارد متر مکعبی از رود نیل را جبران کند، اما کاهش بیش از این مقدار مشکلات بغرنجی ایجاد خواهد کرد. اما در سایه پیش‌بینی بارش‌های شدید در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳، تصریح شده است که طی این سال‌ها تنها با کاهش ۵۰۰ میلیون متر مکعبی مواجه خواهیم شد.

العربی الجدید در ادامه به نقل از برخی از منابع نوشت: رایزنی‌های کنونی مصر درباره امکان برگزاری جلسه گفتگوی جدید در ماه آگوست جاری یا سپتامبر آتی تحت نظارت سازمان ملل یا اتحادیه آفریقاست. نگرانی‌های واشنگتن و غربی‌ها و چین درباره روی آوردن قاهره به راهکار نظامی تا زمانی که خسارت غیرقابل تحملی رخ دهد، برای حل بحران از بین رفته است.

این منابع اعلام کردند: این پیام‌ها سبب شده است که موضوع در آینده با رعایت همه جوانب آن مورد توجه قرار گیرد و مسائل فنی را شامل شود.

منابع مذکور به العربی الجدید بیان کردند: اتیوپی تاکنون موعد شروع به تولید برق از سدالنهضه را مشخص نکرده و این در حالی است که میزان آب کنونی به راحتی اجازه تولید برق را می‌دهد.

 مصر در تامین ۹۰ درصد از آب شرب خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش حقابه این کشور از نیل، آثار اجتماعی و اقتصادی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در حالی است که آدیس‌آبابا تصریح دارد که سد النهضه با سرمایه‌گذاری ۴.۶ میلیارد دلاری در تبدیل این کشور به قطب انرژی منطقه نقش‌آفرین است و می‌تواند علاوه بر درآمدزایی به فقرزدایی در این کشور منجر شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • محسن IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۷
  0 0
  این حرفا چیه سی‌سی یهودی زادست و یک هدف داره اونم داغون کردن مصر بزرگ
 • علی IR ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۷
  1 0
  حکومت وابسته بیش ازهمه به فکر حفظ حکومت خودش است مگر شاه ایران درمقابل فشار امریکا وانگلیس راضی به جدایی بحرین نشد
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۷
  0 0
  خشک شدن نیل و نابودی مصر یکی از نشانه های غیر حتمی ظهور است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس