کد خبر 1257845
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷
چین

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهارات و بیانیه‌های مقام‌های کانادا در محکومیت صدور حکم زندان برای جاسوس کانادایی را دخالت در امور داخلی پکن خواند و رد کرد.

به گزارش مشرق، به دنبال اظهارنظرهای مقام‌های مختلف کانادا از قبیل نخست‌وزیر درباره صدور حکم ۱۱ سال زندان برای یک تبعه کانادایی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که این سخنان، مداخله در امور قضایی داخلی چین است.

بنا بر گزارش رسانه‌های دولتی چین، «هوا چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین از احکام صادر شده دادگاه‌های این کشور علیه دو تبعه کانادایی دفاع کرد.

به گزارش «سی‌جی‌تی‌ان»، این مقام دولت چین درباره اظهارات و بیانیه‌های دولت کانادا در خصوص احکام قضایی اخیر علیه اتباع کانادایی اعلام کرد، کانادا در امور قضایی داخلی چین دخالت نکند.

نخست‌وزیر کانادا اقدام دادگاهی در چین را در صدور حکم ۱۱ سال زندان برای  «مایکل اِسپاوور» که در چین مشغول جاسوسی بود، محکوم کرد. وی صدور حکم اعدام برای «لوید اسچلنبرگ» به جرم قاچاق مواد مخدر را هم محکوم کرده بود.

«هوا چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد، اقدامات کانادا به طرزی جدی حاکمیت قانون را نقض کرده و چین این اقدامات را محکوم می‌کند

وی روز پنجشنبه (امروز) گفت، دادگاه‌ها در چین پس از بررسی حقایق مربوط به جنایات مرتکب شده توسط این دو تبعه کانادایی، احکام را مطابق قانون صادر کردند و حقوق و منافع مشروع آنها محفوظ است.

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد، چین کشوری مبتنی بر حاکمیت قانون است و صرف نظر از ملیت مجرم، مقامات قضایی طبق قانون با او رفتار برابری می‌کنند و از هویت خارجی نمی‌توان به عنوان سپری برای فرار از مجازات استفاده شود.

هوا چونینگ از کانادا به دلیل داشتن استاندارد دوگانه درباره این اصل که همه در برابر قانون برابر هستند، و همچنین تلاشش برای سیاسی کردن مسائل حقوقی انتقاد کرد.

تنش‌ها در روابط کانادا و چین که از زمان بازداشت «مِنگ وانژو» مدیر مالی شرکت «هوآوی» به اتهام نقض تحریم‌های ایران ادامه دارد، با صدور حکم زندان برای یک جاسوس کانادایی و حکم اعدام برای یک قاچاقچی کانادایی وارد مرحله تازه‌ای شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس