مراسم تنفیذ

رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند: رئیس‌جمهور محترم در معرفی وزرا و هم مجلس محترم در اظهارنظر درباره وزرا شتاب به خرج دهند و ان‌شاءالله زودتر دولت تشکیل بشود و مشغول به کار شود.

به گزارش مشرق،  مراسم تنفیذ ریاست جمهوری دوره سیزدهم، صبح امروز در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی با تنفیذ رأی ملت، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در حکم تنفیذ، حضور پر معنا و عزت‌آفرین مردم در انتخابات و انتخاب شخصیتی مردمی، پرهیزگار و دارای سوابق درخشان مدیریت را نشانه عزم راسخ ملت بر پیمودن مسیر نورانی انقلاب یعنی مسیر عدالت، پیشرفت و آزادی دانستند و با اشاره به آمادگی کشور برای حرکت جهشی در همه عرصه‌ها، بر رفع موانع تولید، تقویت پول ملی، توانمندسازی قشرهای متوسط و پایین جامعه و حرکت پر شتاب به سمت جایگاه شایسته کشور تأکید کردند.

مظهر وفاق ملی باشید/ با مردم صادقانه حرف بزنید/ با فساد و مفسد بی‌امان مبارزه کنید/ با ظرفیت‌های فراوان کشور بر مشکلات موجود غلبه کنید

متن حکم تنفیذ که حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی آن را قرائت کرد، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

والحمد لله رب العالمین و صلی الله علی محمّد و آله الطاهرین سیما بقیة الله فی الارضین

خداوند علیم و قدیر را سپاس میگویم که با فضل و عنایت خود، ایران را بار دیگر در آزمون سیاسی و اجتماعی انتخابات، سرافراز فرمود، و ملت عظیم‌الشأن، در شرایطی پیچیده و دشوار، با حضور پر معنا و عزّت‌آفرین خود، حاکمیت رأی مردم بر اداره‌ی امور کشور را نمایان ساخت، و با انتخاب شخصیتی مردمی و عالیقدر، از تبار سیادت و علم، و مزیّن به پرهیزگاری و خردمندی، و دارای سوابق درخشان مدیریت، عزم راسخ خود را بر پیمودن مسیر نورانی انقلاب که مسیر عدالت و پیشرفت و آزادی و عزّت است، نشان داد.

امروز میهن عزیزمان، تشنه‌ی خدمت و آماده‌ی حرکت جهشی در همه‌ی عرصه‌ها، و نیازمند مدیریتی با کفایت و جهادی و دانا و شجاع است که بتواند توانمندی‌های آشکار و نهفته‌ی ملت، بویژه جوانان را که بسیار فراتر از مشکلات است، بسیج کرده و به میدان کار و تلاش سازنده آورد؛ موانع را از سر راه تولید بردارد؛ سیاست تقویت پول ملّی را بجِدّ دنبال کند، و قشرهای متوسط و پایین جامعه را که سنگینی مشکلات اقتصادی بر دوش آنها است، توانمند سازد؛ مدیریتی که با مشی فرهنگی خردمندانه، مسیر اعتلای مادی و معنوی ملت ایران را هموار کرده، حرکت کشور به سمت جایگاه شایسته‌اش را شتاب بخشد.

اکنون با تشکر از مردم عزیز و با پیروی از گزینش آنان، رأی به عالم فرزانه و خستگی‌ناپذیر و کارآزموده و مردمی، جناب حجةالاسلام آقای سیدابراهیم رئیسی را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب میکنم و از خداوند متعال توفیق و سربلندی ایشان و همکارانشان را مسألت مینمایم و یادآوری میکنم که رأی ملت و تنفیذ اینجانب تا هنگامی است که مشی همیشگی ایشان در پیمودن صراط مستقیم اسلام و انقلاب ادامه داشته باشد که به فضل الهی چنین خواهد بود ان‌شاءالله.

و السلام علی عباد الله الصالحین

سیّدعلی خامنه‌ای

۱۲ مرداد ۱۴۰۰

مظهر وفاق ملی باشید/ با مردم صادقانه حرف بزنید/ با فساد و مفسد بی‌امان مبارزه کنید/ با ظرفیت‌های فراوان کشور بر مشکلات موجود غلبه کنید

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در سخنانی در مراسم تنفیذ، با مسألت از خداوند متعال برای مبارک گرداندن این روز پر امید برای مردم و کشور، حضور ملت در انتخابات ریاست جمهوری را کاملاً پر معنا و نماد مردم‌سالاری دینی خواندند و با تشکر از «رئیس جمهور و دولت دوازدهم»، برای آقای رئیسی و همکاران دولت جدید نیز توفیق و عنایت ویژه الهی آرزو کردند.

ایشان، مراسم تنفیذ را متکی بر قانون اساسی و رسم بنیانگذاری شده به‌دست امام خمینی(رض) برشمردند و افزودند: این مراسم، مظهر موضوع بسیار مهم «جابجایی عقلانی، آرام و متین» در قوه مجریه و در واقع در مدیریت کشور است.

رهبر انقلاب، وجود تنوع سیاسی را از دیگر مضامین بسیار مهم مراسم تنفیذ خواندند و افزودند: گرایش‌های مختلف سیاسیِ دولت‌ها، نشان‌دهنده تنوع سیاسی در کشور و این واقعیت نشانه آزادی و سلامت انتخابات است.

ایشان با اشاره به برگزاری انتخابات در سلامت و امنیت کامل، از همه دستگاههای برگزارکننده انتخابات و تأمین‌کننده نظم و امنیت و به‌طور ویژه از ملت عزیز ایران صمیمانه تشکر کردند و افزودند: از مدت‌ها پیش توطئه تحریم انتخابات در محافل سیاست‌گذاری دشمنان طراحی و دنبال می‌شد و در داخل هم عده‌ای از روی غفلت و عده‌ای شاید از روی غرض همین خط را دنبال می‌کردند اما ملت پاسخ قاطع داد و با توجه به اوضاع و احوال، مشارکت خوبی در انتخابات داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جابجایی قدرت در قوه مجریه را امیدآفرین برشمردند و گفتند: حضور افراد جدید با اراده‌های تازه و ابتکارات نو، برای همه به خصوص جوانان امید می‌آفریند که این امیدواری بسیار مغتنم است.

ایشان افزودند: این جابجایی برای صاحبان فکر و نظر و اندیشه نیز فرصتی است که با دقت و تأمل، خطاهای دوران گذشته را پیدا کنند و راه حل ارائه دهند.

مظهر وفاق ملی باشید/ با مردم صادقانه حرف بزنید/ با فساد و مفسد بی‌امان مبارزه کنید/ با ظرفیت‌های فراوان کشور بر مشکلات موجود غلبه کنید

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تکیه بر ارزش‌های انقلاب در تبلیغات انتخاباتی آقای رئیسی تأکید کردند: این مسیر درست باید ادامه یابد چرا که ملت را به حقوق اساسی خود می‌رساند و ایران را در جایگاه شایسته قرار می‌دهد.

ایشان در همین زمینه افزودند: ارزش‌های انقلاب مفاهیم موهومی نیست بلکه در سخنان امام بزرگوار، به طور روشن و مکرر بیان شده و باید همین سخنان ملاک قرار گیرد و دنبال شود.

رهبر انقلاب، ورود ملت به مسائل مختلف را کلید اصلی حل مشکلات خواندند و افزودند: پیگیری ارزش‌های انقلاب موجب افزایش انگیزه‌های مردم و ورود آنان به میدان می‌شود که این حضور بی بدیل و بی‌جایگزین، بسیار مغتنم و کارگشا است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تبدیل مردم را از یک جمع منفعل و پراکنده به مجموعه‌ای متحد، پرانگیزه، هدفدار و آرمانخواه، هنر اصلی انقلاب و امام خواندند و افزودند: هر عامل و عنصری که بتواند اتحاد، انگیزه و امید ملت را افزون و مردم را وارد میدان کند، مغتنم است که ارزش‌های انقلاب این ویژگی تعیین کننده را دارد.

رهبر انقلاب با اشاره به شعارهای انتخاباتی آقای رئیسی مبنی بر «مردمی بودن و از مردم شنیدن و در میان مردم بودن»، گفتند: مردمی بودن موضوع بسیار مهمی است و رییس‌جمهور محترم و همکارانشان باید تلاش کنند این شعار در واقعیت محقق شود و به معنی واقعی و بدون در نظرگرفتن امتیازهای طبقاتی و گروهی، در میان همه مردم باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطر نشان کردند: البته حضور در میان مردم نباید موجب غافل شدن از ارتباط با نخبگان شود و ارتباط و تبادل نظر با نخبگان، لازم و مفید است.

رهبرانقلاب با تأکید بر اینکه دولت باید مظهر وفاق ملی و نگاه ملاطفت آمیز به عموم مردم باشد، افزودند: یکی از کارهای مهمی که به مردمی بودن دولت کمک می‌کند، تعهد به گفتگوی صادقانه و بدون پیرایه‌های سیاسی با مردم است. باید با مردم صادقانه حرف زد، مشکلات و راه‌حل‌ها را گفت و توقعات را بیان کرد و کمک‌های لازم را نیز به مردم تقدیم کرد.

مظهر وفاق ملی باشید/ با مردم صادقانه حرف بزنید/ با فساد و مفسد بی‌امان مبارزه کنید/ با ظرفیت‌های فراوان کشور بر مشکلات موجود غلبه کنید

توصیه بعدی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولت سیزدهم، شناخت ظرفیت‌های فراوان کشور و توجه جدی به آنها بود.

ایشان گفتند: این روزها از مشکلات و کمبودهای کشور گفته می‌شود که زیاد هم هستند اما ظرفیت‌های کشور در بخش‌های آب، نفت، معادن، بازار گسترده داخلی، همسایگان و استعدادها و آمادگی‌های حیرت‌آور جوانان، بسیار فراتر از مشکلات و فوق‌العاده هستند.

رهبر انقلاب خاطر نشان کردند: بدون تردید با این ظرفیت‌ها می‌توان بر مشکلات غلبه کرد به شرطی که خوب شناخته و سپس با تلاش خستگی‌ناپذیر و شبانه‌روزی به کار گرفته شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از جنبه‌های مردمی بودن را مبارزه بی‌امان با فساد و مفسد برشمردند و افزودند: آقای رئیسی در مسئولیت قبلی، مبارزه با فساد را شروع کرد و اقدامات خوبی انجام داد اما اصل قضیه و بسترها و زمینه‌های فساد در قوه مجریه است که باید با آن به‌طور جدی مبارزه کرد.

ایشان فرارهای مالیاتی، انحصارهای بی‌دلیل، فعالیت‌های ناسالم سوداگرانه و سوء استفاده از ارز ترجیحی را نمونه‌هایی از موارد فساد برشمردند که باید با آنها با برنامه و پیگیری، مقابله کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حل مشکلات اقتصادی را نیازمند برنامه و حرکت براساس برنامه کلی طراحی شده دانستند و گفتند: با کارهای روزمره و اقدامات پیش‌بینی‌نشده نمی‌توان مشکلات را حل کرد ضمن آنکه همه بدانند حل مشکلات اقتصادی زمان‌بر است و مسئولان باید همه تلاش خود را به کار گیرند تا این زمان هر چه ممکن است کوتاه‌تر شود.

مظهر وفاق ملی باشید/ با مردم صادقانه حرف بزنید/ با فساد و مفسد بی‌امان مبارزه کنید/ با ظرفیت‌های فراوان کشور بر مشکلات موجود غلبه کنید

ایشان سرعت عمل در تشکیل دولت را ضروری خواندند و افزودند: شرایط کشور اقتضا نمی‌کند که تشکیل دولت به تأخیر بیفتد بنابراین رییس‌جمهور محترم در معرفی وزرای پیشنهادی و مجلس نیز در بررسی صلاحیت وزیران شتاب به خرج دهند.

نکته پایانی که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند موضوع جنگ تبلیغاتی بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش دشمنان برای تأثیرگذاری و مسلط شدن بر افکارعمومی کشورها از جمله مردم ایران از طریق جنگ نرم و جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای گفتند: اگر افکار عمومی یک ملت در اختیار بیگانه قرار گیرد آن ملت طبق میل بیگانه پیش خواهد رفت.

رهبر انقلاب با اشاره به وجود ضعف و کم‌کاری در کارهای رسانه‌ای و تبلیغاتی در داخل کشور خاطر نشان کردند: باید در این مسایل قوی‌تر و هوشمندانه‌تر عمل کرد.

در این مراسم همچنین حجت‌الاسلام رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با تشکر از همه مردم و نقش‌آفرینان در انتخابات گفت: در انتخابات ۲۸ خرداد، ملت با وجود همه مشکلات معیشتی و بهداشتی، حماسه بزرگی خلق و دشمنان را ناامید و دوستان را امیدوار کرد.

آقای رئیسی، پیام‌های انتخابات ۲۸ خرداد را تحول‌خواهی، عدالت‌طلبی، مبارزه با فقر، فساد، تبعیض و رانت‌خواری، پاسداشت ارزشهای انقلاب، لزوم رفع مشکلات و در یک کلمه تغییر وضع موجود دانست و گفت: مشکلاتی از جمله تورم ۴۴ درصدی، رشد فزاینده نقدینگی، افزایش بدهی‌های دولت، کسری بودجه، بیکاری و مشکل مسکن که به علت دشمنی‌ها و همچنین برخی ناکارآمدی‌های داخلی ایجاد شده، نیازمند اصلاح است و مردم توقع دارند اعتماد آسیب‌دیده آنان ترمیم شود.

مظهر وفاق ملی باشید/ با مردم صادقانه حرف بزنید/ با فساد و مفسد بی‌امان مبارزه کنید/ با ظرفیت‌های فراوان کشور بر مشکلات موجود غلبه کنید

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه هر جا به رهنمودهای رهبری بی‌توجهی شد دچار مشکل شدیم، خاطرنشان کرد: به دنبال رفع تحریمها خواهیم بود اما سفره مردم را به اراده بیگانگان گره نمی‌زنیم.

آقای رئیسی گفت: «کسری بودجه، ثبات بازار سرمایه، کنترل تورم، کرونا و موضوع آب و برق» از جمله مسایل مهمی است که حل آنها فوریت دارد و دولت با نگاه به ۱۰ مسئله فوری، یک برنامه تحولی کوتاه‌مدت تهیه کرده است.

رئیس‌جمهور افزود: برنامه تحولی چهار ساله دولت که به زودی در اختیار صاحبنظران قرار می‌گیرد، زمینه‌ساز اجرای برنامه توسعه هفتم خواهد بود.

در این مراسم وزیر کشور نیز گزارشی از روند برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد.

آقای رحمانی‌فضلی، «قانون‌مداری، امانتداری، بی‌طرفی، امنیت کامل، رقابت سالم، مشارکت حداکثری و حفظ سلامت مجریان، داوطلبان و رأی‌دهندگان» به منظور افزایش شور و نشاط سیاسی و مشارکت مردم را جزو اصول برگزاری انتخابات برشمرد و گفت: شورای نگهبان صحت و قانونی بودن انتخابات را بدون ابطال حتی یک صندوق رأی اعلام کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 21
 • داود IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  28 13
  جانم فدای رهبر
  • IR ۱۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   12 4
   ای جان جان عشق شیرین ما سید علی خامنه ای دلبر فرزانه ما خدایا تو حافظش باش تا ظهور حضرت اباصالح المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن اعدائهم واهلک عدوهم اجمعین
  • محمد IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   9 0
   همه ی کسانی که باید می بودند، بودند. فقط جای حاج قاسم خیلی خالی بود
 • محمد مهدی IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  23 9
  سلام ودرودخدا بر رهبر عزیزمان امام خامنه ای. حفظه الله.
 • حنانه IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  18 6
  درود بر رهبر عزیزم
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  13 3
  این انقلاب مسیر خود و مسئولین شایسته خود را پیدا کرده و در ریل اصلی خود افتاده بود، بزرگترین اشتباه این دولت ایحاد مانع ، متوقف کردن طرح های راهگشا وتخریب امید و باور مردم بود که متاسفانه تا حد زیادی هم موفق شد
  • IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   10 0
   مقصر رای کنسرتی و ترس از دیوار کشی بود
 • GB ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  11 1
  ان شاءالله
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  8 2
  خوبی رییسی اینه که صداقت داره و واقعا دلسوز ایران اسلامی است
  • IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   2 0
   دقیقا
 • عبدالله IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  10 5
  جان آقا سنه قربان آقا.
 • مهدی مختاری IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  7 1
  جانان من
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  5 1
  امیدواریم با یک کابینه جهادی این بیانات عملی شود. و امیدواریم لیست کابینه آن چیزی که در خبرگزاری به عنوان حدس و گمان آمده نبوده باشد!
 • FR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  9 1
  ان شالله رییسی از این امتحان الهی سربلند بیرون میاد.
 • داود IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  7 2
  فدایی داری آقای خوبیها
 • DE ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  8 3
  جانم فدای رهبر
 • مسلم IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  9 2
  یا علی
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  7 3
  الحمدلله
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  10 1
  درود بر انقلابیون
 • امیرو IR ۱۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  11 2
  یک سری از لیبرتی نشین ها آمده اند و هرجا شخصی به نوعی به رهبر عشق ورزید مربع منفی را علامت میزنند. پس برای اینجانب هم بزنید. سلام بر رهبر عزیزم و آرزو میکنم همیشه سلامت باشی
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  1 0
  از چند وقت ديگه همه مشكلات حل ميشه
  • محمد علی IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   1 0
   صبر کن وقتش
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  4 0
  درود بر رهبر عزیزم
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  3 0
  رييس جمهور شدنت مبارك
 • IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  1 2
  اگر به نصایح حکیمانه ی رهبر عزیز عمل شود، قطعا ایران اسلامی مقتدر پیشرفت خواهد کرد در همه امور
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   1 2
   دقیقا
  • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   1 3
   فدای حضرت ماه
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  2 2
  پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد.
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
   2 2
   احسنت
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
  1 1
  درود بر نائب عام امام زمان
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  2 1
  درود خدا برمشرق وبصیرتش.
 • سادات IR ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
  1 1
  جانم فدای رهبرم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس