کد خبر 1249646
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۹
حسین شریعتمداری

دولت محترم کنونی باید گزارش مستندی از محل هزینه مبالغ کلان ارائه بدهد. به عنوان مثال توضیح درباره مبالغ کلانی که برای طرح‌های آبرسانی به روستاها (مثلاً خوزستان) برداشت شده است...

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

الف- کمتر از دو هفته به پایان دوره ۸ ساله دولت آقای روحانی (دولت‌های یازدهم و دوازدهم) و آغاز به کار دولت سیزدهم به ریاست آقای رئیسی باقی‌مانده است. آنچه در این جابجایی نباید و نمی‌تواند نادیده گرفته شود اینکه جناب روحانی دولت را با چه خصوصیاتی به آقای رئیسی تحویل می‌دهد و طی ۸ سالی که بر کرسی ریاست قوه مجریه نشسته بودند، با امکانات، ظرفیت‌ها، بیت‌المال و همه فرصت‌هایی که در اختیار داشته‌اند چه کرده‌اند؟

این ارزیابی از آنجا ضروری است که علاوه‌بر رئیس‌جمهور منتخب، مردم نیز باید از کارنامه دولتی که ۸سال بر قوه مجریه، یعنی با اهمیت‌ترین، پُراختیارترین و تعیین‌کننده‌ترین قوه از قوای سه‌گانه کشور حاکم بوده است، با خبر باشند. از این روی پیشنهاد می‌شود و لازم است که جناب رئیسی از آقای روحانی بخواهند گزارشی مستند و مبتنی بر آمار و ارقام واقعی از شرایط کنونی و دستاوردها و یا از دست‌دادهای دولت به جناب ایشان ارائه کنند. دولت جناب روحانی نباید از این درخواست که طبیعی و منطقی و قانونی است شانه خالی کنند و یا، آن را به حساب بی‌اعتمادی به دولت خود بنویسند! درخواستی است دوستانه و خیرخواهانه.

ب- حالا به چند نمونه از ادعاهای دولت کنونی که فقط ‌اندکی از بسیارها و مشتی از خروارهاست نگاهی بیندازید؛

۱- در این ۷ سال که از عمر دولت ما گذشته است، به اکثر آن وعده‌هایی که به مردم دادیم عمل کردیم. وعده ما به مردم اعتدال، تعامل سازنده با جهان، رفع تحریم‌ها و رساندن مردم به حقوق حَقه‌شان، بود. همچنین حق هسته‌ای را به عنوان یک حق قانونی برای ملت ایران تأیید کردیم و از سال ۹۴ به بعد فعالیت هسته‌ای ما قانونی بود. همچنین کشور را از PMD و شرایط سخت آژانس رهاندیم! (رئیس‌جمهور - ۲۴ آذر ۹۹).

۲- این طور شد که به وین آمدند و ایستادند و مذاکره می‌کنند و قبول دارند که تمام تحریم‌های اصلی را برخواهند داشت. الان بحث‌هایی که می‌کنیم روی جزئیات ریز و موارد جزئی است والا آن مسائل اصلی از جمله، تحریم نفت و تحریم پتروشیمی و تحریم کشتیرانی و بیمه و بانک مرکزی و بانک‌ها را قبول کردند این چیزها تمام شده است یعنی گام اصلی و بزرگ را برداشته‌ایم و توافق اصلی انجام شده البته مواردی هم هست که بحث می‌کنیم برای اینکه به توافق نهایی برسیم اما کار را دولت انجام داد. (رئیس‌جمهور - ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰)

۳- من دو، سه ماه پیش تمام ذهنم مشغول این بود که آیا این دولت و ما می‌توانیم. ما دو بیل می‌خواستیم یک بیل برای اینکه به کمر کرونا بزنیم یک بیل هم می‌خواستیم به کمر تحریم بزنیم. من همیشه فکر می‌کردم این دو بیل را پیدا کنیم و این دو بیل را پیدا کردیم و به کمر هر دو زدیم! (آقای روحانی - ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰)

۴- ‫اینکه می‌گفتیم هم سانتریفیوژها می‌تواند بچرخد و هم زندگی مردم، در عمل محقق شد و طی سال ۹۵ و ۹۶ و ابتدای سال ۹۷ تورم یک رقمی داشتیم که در تاریخ کشور سابقه نداشته است. همچنین در سال ۹۵ شاهد رشد اقتصادی ۲ رقمی بودیم و در دنیا رتبه اول را داشتیم. این اقدامات بزرگ در سایه مذاکره و تعامل سازنده حاصل شد و هر کسی حرف دیگری بزند، دروغ می‌گوید.‬‬

امروز یک سفره آماده‌ای است، باید در باز شود و بیایند مردم کنار سفره قرار بگیرند. سفره آماده است کار آماده شده است! (رئیس‌جمهور- ۲۳ تیر ماه ۱۴۰۰)‬

۵- ‬به عنوان رئیس ‌دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده است و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود و طرف ما می‌داند راهی جز بازگشت به قانون، مقررات و تعهدات خود و موافقت‌نامه برجام وجود ندارد! (روحانی - ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰).

۶- ‫ما کشور را بدون نفت اداره کردیم. یک نفر این را نگفت، که به دولت خسته نباشید بگوید که بعد از صد سال که نفت کشور کشف شده برای اولین بار در تاریخ، ایران را بدون پول نفت اداره کردید! (۲ تیر ۱۴۰۰).‬‬

۷- در صنعت یک حرکت خوب و بزرگ انجام شده و این حرکت خوب در صنعت افتخارآمیز است، وقتی می‌گوییم مصرف برق بالا رفته گاهی خوشحال‌کننده است وقتی می‌گویند در بخش صنعت، مصرف برق زیاد شده خوشحال‌کننده است یعنی صنعت توسعه پیدا کرده است. وقتی مصرف برق صنعت ما امسال نسبت به پارسال ۱۰ درصد بالا رفته است معنای آن این است که صنعت توسعه پیدا کرده است و افتخار می‌کنیم! (رئیس‌جمهور- ۱۶ تیر ۱۴۰۰). ‬

و ده‌ها -و شاید صدها- نمونه دیگر از این دست که از سوی رئیس‌جمهور محترم ادعا شده است ولی با واقعیات محسوس و مستند همخوانی ندارد. از این روی راستی‌آزمایی آن قبل از تحویل دولت ضروری است و راهکار فوری و فوتی ارائه گزارشی مستند و متکی بر آمار و ارقام واقعی از سوی دولت کنونی به دولت سیزدهم است. ‬

ج- ‬صندوق توسعه ملی با دو مأموریت اصلی تاسیس شده است. اول آنکه بخشی از درآمد حاصل از صادرات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و زاینده تبدیل شده و سهم نسل‌های آینده از این منابع خدادادی حفظ شود و دوم اینکه‌، بودجه جاری دولت‌ها به تدریج از این منابع که آثار مخرب در شاخص‌ها و متغیرهای کلان اقتصادی دارند، رهایی یابد. با این توضیح به سراغ بخشی از برداشت‌های دولت آقای روحانی از این صندوق استراتژیک که در رسانه‌ها منتشر شده است می‌رویم. بخوانید!

- طرح آبیاری تحت فشار و نوین ۱۰۰ میلیون یورو

- آبخیزداری و آبخوانداری ۱۰۰ میلیون یورو

- مقابله با اثرات مخرب ریزگردها ۲۰ میلیون یورو

- تجهیزات آزمایشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا سقف ۳۰ میلیون یورو

- طرح‌های نوآورانه جهاد دانشگاهی تا سقف ۱۵ میلیون یورو

- طرح‌های نوآورانه معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور تا سقف ۷۰ میلیون یورو

- سازمان صدا و سیما در اجرای ماده ۹۳ قانون برنامه ششم و توسعه کمی و کیفی برنامه‌های تولیدی، پویانمایی، مستند، فیلم و سریال تا سقف ۱۵۰ میلیون یورو

- طرح‌های آبرسانی روستایی و عشایری و توسعه شبکه‌های آن تا سقف ۱۰۰ میلیون یورو

- شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور تا سقف ۳۵ میلیون یورو

- کارخانه‌های نوآوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور تا سقف ۲۵ میلیون یورو

- افزایش سرمایه دولت در صندوق ضمانت صادرات تا سقف ۱۰۰ میلیون یورو

- طرح فاضلاب شهر اهواز تا سقف ۵۰ میلیون یورو.

دولت محترم کنونی باید گزارش مستندی از محل هزینه این مبالغ کلان ارائه بدهد. به عنوان مثال توضیح درباره مبالغ کلانی که برای طرح‌های آبرسانی به روستاها (مثلاً خوزستان) برداشت شده است که موضوع مهم این روزهاست!

د-‌ گرانی افسارگسیخته کالا و خدمات مورد نیاز مردم. چوب حراج به بیت‌المال و تعطیلی صدها کارخانه و مراکز تولید. کاهش ده‌ها برابری و نزدیک به سقوط ارزش پول ملی. سرازیر کردن ۳۰ میلیارد دلار ارز و ۶۰ تن طلا به حلقوم مفسدان و رانتخواران. افزایش ۸ برابری قیمت مسکن، تنزل ۶ رتبه‌ای اقتصاد کشور از هجدهمین رتبه در اقتصاد دنیا. شکستن رکوردهای تورم، رکود و ضریب جینی و گسترش فقر و بیکاری و فاصله طبقاتی.

و از سوی دیگر؛ تاسیسات هسته‌ای کشور را به مرز نابودی کشاندند و پیشرفت هسته‌ای را متوقف کردند. قرار بود در مذاکرات هسته‌ای تحریم‌ها را لغو کنند ولی نه فقط هیچ تحریمی لغو نشد بلکه به علت نابلدی، نفوذ عوامل دشمن و گرایش به سازش، صدها تحریم دیگر نیز به آن اضافه کردند. نقدینگی را که می‌توانست و باید روانه عرصه تولید شده و باعث کسب و کار شود، از ۴۳۰ هزار میلیارد تومان به ۳۷۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش دادند و تولید و کسب و کار را با رکود شدید و بی‌سابقه (و نه کم‌سابقه) روبه‌رو کردند. کشور را از خودکفایی در تولید گندم و گوشت قرمز و گوشت مرغ به واردات این اقلام ضروری و معیشتی مردم کشاندند. با دیپلماسی انفعالی، راه را برای باج‌خواهی دشمنان باز کردند و امنیت و اقتدار کشور را به مخاطره ‌انداختند و ...

این موارد ناهنجار و پلشت از کجا پدید آمده و این بار سنگین و کمرشکن چرا و به چه علت بر گرده مردم تحمیل شده است؟! و ... اینها از جمله مواردی است که دولت محترم باید گزارش مستندی از آن به ریاست محترم دولت سیزدهم ارائه کند.

هـ- و بالاخره ارائه یک گزارش شسته و روفته اولاً به دلایل یاد شده بسیار ضروری و گره‌گشاست و ثانیاً کار دشواری نیست و صد البته بر کلی‌گویی‌های غیر قابل ارزیابی و گُنگ ترجیح دارد و ثالثاً سندی ماندگار در تاریخ ایران اسلامی خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  21 15
  10 از مشکلات تقصیر تحریمها است. 30 درصد هم حداکثر به خاطر دولت بی کفایت است. اما بقیه مشکل به خاطر زیاده خواهی مردم و جایگزین شدن فرهنگ مصرف گرایی به جای قناعت و جایگزینی منافع شخصی به جای ایثار و فداکاری است.
  • رضا IR ۰۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   9 3
   واقعا با این طرز فکر برات متاسفم مردم به گدایی افتادن،اونوفت میگی زیادی خواه برا چی زیاد نخوان؟تو به من بگو
  • IR ۰۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   6 0
   ۳۰ درصد به خاطر دولت؟ بسیار خب، دولت بیاد پاسخگو باشه ببینم این پولایی که گرفته رو خرج چی کرده و حاصلش الان چی شده که به اینجا رسیدیم. برای همین خوزستان مگه سه چهار بار مبالغ کلان نگرفتن؟ کو نتیجه؟ بانیان وضع موجود باید محاکمه بشن.
  • IR ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   3 1
   صد در صد مشکلات از حماقت است آنهم حماقت امثال تو که مسند های مدیریتی رو غصب کرده اند
  • فهرجی IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   11 2
   اصلا درست نیست. اگه به فرهنگ غلط باشه که ده سال پیش هم مردم همین فرهنگ رو داشتن... خیر؛ مشکل دولت پرمدعا و بی‌کار بود هشت سال ول کردن امور داخلی و چسبیدن به توافقی در ظرف توهم! هشت سال حرف! هشت سال انتظار پوچ! و البته هشت سال دروغ.... پررویی اوه اوه اوه پررویی نجومی را چه کنیم؟!
  • عبدالله مومن IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   11 0
   فقط نگذارید که فرار کند و رفقای خود را هم فراری دهد. والسلام
  • به رضا SE ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   4 0
   باید برای تفکر امثال شما خون گریه کرد که تا هستید توجیه گر فرومایگی ها هستید. فقر یک عده نتیجه زیاده خواهی دیگران است.
  • ابی IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   6 1
   این نظر کاملا منطقی است وعلاوه بر این موارد تنبلی ورفاه طلبی یقه خیلی از ما ملت را گرفته که نه ربطی به تحریم دارد ونه به دولت . وقتی اینهمه ساخت وساز هست ولی کارگر ایرانی با ناز وکرشمه به سر کار میرود وتازه موقع کارش از کار میزند ومزد کلانی هم طلب میکند این نه به تحریم ربط دارد ونه به دولت فشل ما
  • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   1 3
   میبینم بهانه تونو برای دوران فلاکت رئیسی آماده کردید. پس زیاده خواهی مردم دلیلشه؟؟؟؟؟ اولا صف پوست و اسکلت مرغ رو نمیبینی احمق؟؟؟؟بعدش اصلا ما زیاده خواهیم نمیتونید بزنید به چاک.
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   1 0
   50 سال قبل، کسانی که یادشان هست بیاید و بگویند، مردم عادی چند بار در سال مزه مرغ یا برنج را می چشیدند؟ جز اینکه این غذاها ویژه مراسمهای خاص مثل عروسی ها و ولیمه حج بود؟ کجا مردم می گفتند ما هر چه بخواهیم برنج می کاریم و مالک آبیم؟ کجا مردم وقتی آنهمه بحران برق سال های 65 تا 75 بود اعتراض و ناراحتی می کردند؟
  • US ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   1 0
   .... با این نظری که دادی .
  • علی IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   2 0
   درود بر استاد شریعتمداری
 • علی IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  15 1
  حاج‌حسین ، طبق کدوم قانون؟! فردای تحویل مسند قدرت (و البته چپاول) کی به کیه؟! اگر قرار به جواب دادن بود که توی هشت سال اندازه هشتادسال اینقدر وقیحانه دروغ نمیگفتن!
 • ایرانی IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  14 2
  روحانی کارش روبراکدخداکرده؟!کمراقتصادملی وقدرت خریدملت راشکسته؟پس بایدن گزارش میده؟!
 • عبدا.. IR ۰۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  3 0
  منتقدتیزبین مان مدیرکیهان انقلابی خوب بود به نقش دیوان محاسبات هم اشاره داشت که گزارش کمی وکیفی به مجلس ومردم ارایه کندوصحت وسقم برخی ادعاهارابیان کند3/5/1400
 • قاسمی IR ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 14
  شما اصولگراها کی میخواین دست از ورجی برداریم فکری به حال تحریم کنیین مردم می‌دونن چطور زندگی کنند اگر گرندای کور دست شما باز بشه دیگه کسی نیست فضولی کنه همیشه باز میمونه
 • IR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  4 0
  بسیار پیشنهاد بجا و درستی ست که جناب روحانی باید حتما انجام دهد
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 0
  رابعا من که هرجا شیخ حسن و دارودستشو ببینم .....
 • رسول رضایی IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 0
  انشا ا.. ببینیم این رئیس جمهور جدید با چه وضعی دولت رو اداره و تحویل رئیس جمهور بعدی می دهد چون از اول انقلاب این کارنامه همیشه رو به نزول بوده
 • مصطفی IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  5 0
  همش رو نمیشه گردن حسن روحانی انداخت . اگر قوه قضاییه در طول این چهل سال بجای تماشا از دور با دانه درشت ها و آقا زاده ها برخورد جدی می کرد. پیگیر تر بود رصد می کرد. وامثال طبری را نداشت شاید هیچ وقت این روز ها رو نمیدیدم. ما کلا وضع قوانین و تقسیم قدرت تو کشور مشکل داره.
 • ايراني غيور IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  8 0
  چه كسي ميخواد بازخواست كنه از اول انقلاب تا حالا چه كسي بازخواست شده ايشان هم بعد تحويل در مجمع تشخيص بكار گماشته ميشه كدام خائن وجاسوس محاكمه شده كه اين دومي باشه لطفا ملت را مسخره نكنيد.....
  • ابی IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   3 0
   از حق نباید گذشت جاسوس که محاکمه شده امثال نیما زند. وجمشید شارمهداختلاس گر هم محاکمه شده مثل امیر خسروی. سیاهی وسفیدی را باید با هم دید ومثبتات را نباید انکارکرد وهمش پلشتیها را بزرگ نمایی کرد. ولی از حاکمیت جمهوری اسلامی انتظار بیش از اینها است. بعنوان مثال یکی از موارد که باید اجرایی شود محاکمه مسئولین مستقر است که خطایشان به جامعه سرایت میکند امثال دولت فعلی.
 • محسن IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  1 7
  جناب آقای شریعتمداری علناً در کار دو رییس جمهور مداخله می فرمایند! می گویند: پیشنهاد می‌شود و «لازم است که جناب رئیسی» از آقای روحانی بخواهند گزارشی مستند و مبتنی بر آمار و ارقام واقعی ... به جناب ایشان ارائه کنند. «دولت جناب روحانی نباید» از این درخواست که طبیعی و منطقی و قانونی است شانه خالی کنند ... ( تأکیدهای داخلِ گیومه از بنده است. می بینید که ایشان چگونه هم برای جناب رییسی و هم برای جناب روحانی «باید و نباید» می فرمایند ! )
 • hsh110 IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  2 0
  آره اونم جواب داده !!!
 • محرض IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  1 1
  از جناب دکترین ساز آقای شریعتمداری درخواست یک توضیح مختصر دارم و آن اینکه وقتی همۀ این برداشتها وارقام برداشت دولت به یورو و دلار هست پس چطور به ملت بدبخت وبیچاره دستمزد ودرآمد ریالی می دهند؟
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 8
  در اندازه خودت اظهار فضل کن روحانی بعد از معارفه و تحلیف مرداد ماه از تیغ کینه های ناجوانمردانه تو راحت میشه
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  4 0
  روز تنفیذ دولت این مستندات حرفها و گزارشاتش را به رهبر معظم انقلاب ارایه دهد بعد قوه قضاییه و مجلس بررسی کنند اما تا نتیجه نهایی همه مدیران دولت ممنوع الخروج شوند اگر مستندات درست بود به او و وزرایش جایزه دهند اگر خلاف بود بازداشتشان کنند تا در تاریخ کسی گزارش غلط به ملت ندهد که کشور را به نابودی بکشد
 • ابی IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  3 0
  اکر رو.....بازخواست نشود من یقین حواهم کرد که امید داشتن به عدالت در حمهوری اسلامی خیالی است عبس
  • ابی IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   0 0
   چرا بجای حانی نقطه چین گذاشتی/؟
 • حسن زاده IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  2 0
  کاش هر کسی در هر موقعیتی که هست هر چند کوچک، آخر مسئولیتش گزارش ارائه دهد حتی شریعتمداری عزیز!
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  1 0
  احسنت. ولی این گزارش رو نباید به رییسی بدهد باید به دادگاهی که برای او و همه وزرای ناکلرآمدش تشکیل میشه داده شود.
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  1 0
  آقای شریعتمداری از کاشناسان خبره ویک چریک پیر زجز کشیده زندانهای ساواک ومبارزین راستین قبل انقلاب است که جز بخاطر دین ودنیای ایرانیان قدمی بر نداشته. او دخالت نکند من بیسواد نابلد دخالت کنم؟
 • ن خ IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 0
  پرزیدنت ایتالیایی پوش اگه بخواد صادقانه گزارش بده ک همشون باید زندانی بشن
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  1 0
  درود بر اقای شریعتمداری مثل همیشه درست گفتن خدا حفظشان کند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس