کد خبر 1247861
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶
کرونا نمایه

افزایش آمار ابتلا و عبور فوتی‌های پایتخت از مرز عدد ۱۰۰ در یک شبانه روز، باعث شد تا دو استان تهران و البرز بمدت شش روز تعطیل شوند.

به گزارش مشرق، گزارش‌های میدانی و آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد که شرایط کرونایی کشور در مرز بحران قرار دارد و اگر نخواهیم نسبت به رعایت پروتکل‌ها جدی باشیم، باید منتظر فاجعه در پیک پنجم کرونا باشیم.

بر اساس اعلام علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، روز گذشته دو رکورد اعجاب‌آور در استان تهران ثبت شد؛ به طوری که از روز آغاز کرونا تا کنون چنین موردی وجود نداشت و تعداد بستری شدگان در مراکز درمانی استان تهران از مرز ۸ هزار نفر گذشت و هم اکنون بیش از ۸ هزار بیمار بستری در مراکز درمکانی استان تهران وجود دارد. همچنین برای اولین بار میزان مراجعان سرپایی به مراکز درمانی استان تهران از مرز ۲۰ هزار نفر عبور کرد که این رکورد از زمان آغاز کرونا تا کنون سابقه نداشته و ثبت شد. ‌در روز گذشته در استان تهران ۹۲ فوتی داشتیم.

بیشتر بخوانید:

 افزایش ۲ برابری نرخ ابتلا در برخی استان‌ها+نقشه و نمودار

افزایش تعداد بیماران مبتلا با کرونا در کشور با وجود جهش مجدد ویروس کرونا منجر شد تا سویه دلتای این ویروس به سرعت در کشور بچرخد و افراد زیادی را درگیر خود کند، تا جایی که بر اساس اعلام مسوولان بیمارستان امام خمینی (ره) بیان کرده‌اند هر شب دو بخش به تعداد بخش‌های کرونایی افزوده می‌شود تا بتوانند پاسخگوی مراجعان کرونایی باشند. در همین حال، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، از افزایش ۱۸.۵ درصد مرگ‌های کرونایی در پیک پنجم خبر داده و گفته است که میزان بستری‌های کرونایی با افزایش ۳۵ درصدی مواجه شده است.

تمامی این آمار و ارقام می‌تواند هشداری برای مواجه شدن با فاجعه‌ای ناگوار باشد، اگر نخواهیم نسبت به رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی جدی باشیم. شرایط نا مناسب شیوع کرونا در تهران باعث شد تا مسوولان ستاد کرونا برای آرام‌تر شدن وضعیت تعطیلی ۶ روزه‌ای را در استان تهران و البرز وضع کنند.

رکوردهای اعجاب آور کرونا در «پایتخت»

*عادی انگاری دلیل بروز فاجعه

بی توجهی به دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا و عادی انگاری را باید یکی از دلایل اصلی شیوع مجدد سویه دلتا در کشور عنوان کرد به طوری که بر اساس اعلام علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا میزان رعایت پروتکل‌ها به طرز بی‌سابقه‌ای کاهش یافته و به عدد ۴۸ درصد رسیده است. یعنی اینکه ۵۲ درصد مردم به این نتیجه رسیده‌اند که کرونا وجود ندارد و این خیلی خطرناک است. زیرا، همین ۵۲ درصد می‌توانند زحمات ۴۸ درصد افرادی که پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند، به باد بدهند.

باید توجه کرد که از ۱۶ تا ۲۳ تیر ۱۴۰۰ به ترتیب سوپرمارکت و خواروبار فروشی، نانوایی‌ها و رستوران‌ها رتبه‌های اول تا سوم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضائی را در میان اماکن عمومی را به خود اختصاص داده‌اند و بعد از آن فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بانک‌ها، مطب‌ها، ادارات و سازمان‌ها، مراکز ورزشی، پیشخوان و پلیس +۱۰، آرامستان‌ها، داروخانه‌ها، تالارهای پذیرایی، پاساژها، پایانه‌های مسافربری درون شهری و اماکن متبرکه و مساجد قرار دارند.

*وارد خیز پنجم شدیم

علیرضا ناجی رییس مرکز تحیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار کرد: متاسفانه در خیز چهارم بیماری در کمال ناباوری وارد خیز پنجم کرونا شده ایم. یکی از مهمترین مواردی که در بحران کرونا به چشم می خورد، عدم قرنطینه کردن شهرها، روند کند واکسیناسیون و عدم تمکین مردم در رعایت بهداشت اجتماعی است.

رکوردهای اعجاب آور کرونا در «پایتخت»

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: طبق اطلاعات رسمی کاملا مشخص است که تمکین مردم به رعایت بهداشت اجتماعی، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است. کشور در حال حاضر در وضعیتی قرار دارد که روزانه بیش از ۲۰ هزار موارد مثبت جدید داریم و آرام آرام باید در طول دو هفته آینده منتظر آمار بیشتر مبتلایان و به دنبال آن افزایش موارد مرگ و میر باشیم.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با اشاره به این که خیزش پنجم کرونا به دلیل چرخش واریانت دلتا بسیار سهمگین تر از پیک های قبلی است خاطرنشان کرد: این موضوع و به تبع ضررهای ناشی از آن تماما مواردی است که  متوجه مردم است. عواقب کرونا عواقبی است که صددرصد متوجه مردم است؛ مثل از دست دادن جان و عوارض پایداری که ابتلا به این بیماری به جای می گذارد.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با بیان این که ایران از جمله کشورهایی است که شیوع بالای کرونا را تجربه کرده خاطرنشان کرد: خطر مرگ و میر و از کارافتادگی بعد از کرونا بسیار بالاست و متاسفانه در روزهای آینده باید منتظر عددهای بالاتر مرگ و میر ناشی از کرونا باشیم.

*کرونا مردم را راهی شمال کرد!

ظاهرا تعطیلی ۶ روزه استان‌های تهران و البرز فرصت مناسبی بود برای سفرهای تابستانه؛ بلافاصله پس از اعلام خبر تعطیلی ۶ روزه نقشه‌های ترافیکی نشان می‌داد که سیل عظیمی از مردم راهی شهرهای شمالی شده‌اند و در اولین ساعات بعد از ظهر، جاده‌های هراز و چالوس بار ترافیکی سنگینی مواجه شد.

* و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی

در پی اعلام تعطیلی تمامی ادارات استان تهران و البرز از امروز تا دوشنبه هفته آینده توسط ستاد ملی مقابله با کرونا، راهور اطلاعیه‌ای را مبنی بر دستورالعمل‌های اجرایی برای جلوگیری از ترددهای جاده‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است که جریمه یک میلیون تومانی برای ورود به شهرهای قرمز و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای ورود به شهرهای نارنجی و زرد برای متخلفان در نظر گرفته شده است و راهور در هر کجا که با خودروهای شخصی غیر بومی مواجه شود افراد متخلف را اعمال قانون خواهد کرد. فرمانده انتظامی شرق استان تهران نیز از اعمال ممنوعیت تردد در شرق این استان از ۲۹ تیر خبر داد و گفت: مجوزهای تردد صادره شده دارای تاریخ، در اجرای این طرح فاقد اعتبار است.

رکوردهای اعجاب آور کرونا در «پایتخت»

اما به نظر می‌رسید که ساکنان شهر تهران توجهی به این اظهارات نداشتند و بیش از باقی شهروندان، می‌خواستند خود را از ملال تابستانه رها کرده و به سواحل شمال کشور پناه ببرند و مثل هر سال، خاطرات خوشی از این تعطیلی نسبتا طولانی به یاد بسپرند!  ساعت ۱۴ دیروز، خبرگزاری‌ها به نقل از سامانه تلفن گویای ۱۴۱ مرکز مدیریت راه‌های کشور، در اعلام آخرین وضعیت ترافیکی در محورهای منتهی به مازندران نوشت: در محور کندوان مسیر جنوب به شمال محدوده تونل کندوان ترافیک سنگین مشاهده شده است. بررسی تصویری آخرین تصاویر ثبت شده از ورودی‌ جاده چالوس در دهانه شمالی تونل کندوان نشان می‌دهد که طی برخی ساعات ترافیک سنگینی در این نقطه ایجاد شده و مسافران زیادی در حال سفر به مازندران هستند.

افزایش سفرهای تهرانی‌ها با خودروی شخصی در حالی از ظهر دیروز آغاز شد که طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، از ساعت ۱۸ دیروز ۲۸ تیر، هرگونه تردد از استان‌های تهران و البرز به تمام نقاط کشور تا صبح روز دوشنبه ۴ مرداد، ممنوع و مقرر بوده که متخلفان، علاوه بر تقبل جریمه نقدی، به مبدا بازگشت داده شوند. این موضوع درحالی است که به نظر می‌رسد ستاد ملی مقابله با کرونا باید تمهیدات سخت‌تری را برای ممنوعیت سفرها در این روزها در نظر می‌گرفت و همین عدم سختگیری باعث خواهد شد تا سویه جدید ویروس کرونا در سراسر کشور تاخت و تاز کند و حتی در شهرهایی که شیوع بیماری شدید نیست بعد از تعطیلات شاهد افزایش شیوع بیماری باشیم.

نمودارها از شیوع بیماری تا ۲۸ تیر ماه حکایت از بالا رفتن موارد بستری بیماران کرونایی در تمامی استان‌های کشور دارد با این حال باوجود هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر شیوع ویروس دلتا با خصوصیت سرایت‌پذیری ۶۰ درصدی آن کماکان مسافرت‌های تعطیلات تابستانی با شدت بیشتری ادامه دارد؛ بازار و پاساژها شلوغ و پرازدحام است و اصناف و کسبه نیز نسبت به قوانین محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی‌ها بی‌تفاوت عمل می‌کنند، لذا با توجه به تجارب پیک‌های گذشته انتظار می‌رود مسوولا ستاد ملی مقابله با کرونا با بروزرسانی قوانین نظارت بیشتری بر اجرای پروتکل‌ها داشته باشند.ف

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  14 3
  جریمه پنج میلیون تومانی هنگام ورود به شمال، در صورت عدم خروج خودرو در ۲۴ ساعت آینده، به ازای هر روز یک میلیون تومان جریمه... در صورتی که جریمه رو تا یک هفته هم پرداخت نکنن توقیف خودرو.. ببینیم چند نفر هوس رفتن به شمال به سرشون میزنه..
  • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
   13 0
   نظر شما راجب مراسم خانم چرخنده چیه؟ همه مردم چه دیندار چه کم دین، چه تندرو چه کندرو، چه ریشو چه بی ریش، چه چادری چه بیحجاب، همه مردم و صاحب این کشورن. همه در هر جایگاه و با هر اعتقادی هست باید رعایت کنه.
  • مهدی IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
   1 0
   آمار کرونا همیشه بالا بوده ولی برای اینکه مورد بازخواست قرار نگیرند آمار را پایین اعلام می کردند الان که باید ریاست جمهوری را تحویل دهند باید آمار را به آمار واقعی برسانند تا توسط رئیسی آبرویشان نرود
 • ناشناس IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  17 1
  مگه کسی جز دولت ساده انگاری کرد؟؟؟؟از قرنطینه نکردن تا سهل انگاری در تهیه واکسن...
  • مهدی IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
   10 6
   مردم باید برن شمال برن سفر برن رستوران برن تالار برن فست فود برن کوفت برن زهر مار و خودشون رعایت نکنن تا کرونا دوباره اوج بگیره و مثل همیشه تقصیرا رو بندازن گردن یکی دیگه
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
   7 9
   دولت دستور داد واكسن وارد كشور نشه؟!!!!
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  8 1
  "روز گذشته در استان تهران ۹۲ فوتی داشتیم" این جمله رو بزنید تو دهن اونی که مدعیه کل کشور کمتر از دویست نفر فوتی داشته
 • علی IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  3 1
  تو این شرایط آزمون نظام مهندسی مرداد ماه باید برگذار نشه. شوخی نیست زمان آزمون برای طراحی معماری 8 ساعته وبرای محاسبات عمران 4 ساعت. مشرق جان پیگیری کن
  • IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
   5 1
   با همین املا میخوای مهندس مملکت بشی؟!
 • Ms IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  8 1
  چه غلطی دارن میکنن چرا واکسن نمی زنند. مردم پوستشون کنده شد . خستگان کردید
 • Ms IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  10 4
  حتی تو عراق و قطر و کویت هم دیگه کمتر کرونایی پیدا میشه . چه مرگتونه که مردم رو دو ساله حیران کردید . الان چرا تو چین خبری نیست . چرا تو اروپا خبری نیست . بازی های یورو رو ندید که تماشاگر آن چه طور کنار هم نشسته‌ بودن؟؟؟؟!!!!! چرا مردم رو معطل کردیدمشرق اگه ادعای آزادی بیان داری نظرم رو منتشر کن
  • IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
   4 0
   خیلی خیلی بیمحتوا حرف زدی انگار کلا اهل رعایت چیزی نیستی .
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  5 3
  رستورانها و پاساژها را تو را خدا تعطیل کنید. یک سری فقط به فکر خوشگذرانی خودشون هستند و همش در تفریح و بیرون. ما چه گناهی کردیم باید خودمون را تو خونه به خاطر خوشگذرانی یک سری ه آدم کوته فکر زندانی کنیم. خسته شدیم بسه دیگه
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  4 4
  99 درصد تقصیر خود مردمه. پروتکل ها را عایت نمی کنند. هیچ قانون و محدودیتی رو قبول نمی کنن. مگر جریمه دار. مثل کمربند خودرو. به بچه بگی غذا می خوری عزیزم؟ پا میشه میره بازی. باید بگی بشین غذاتو بخور باید با اشخاص در خیابان و مغازه برخورد جدی میشد. شل دادن واکسن هم میگن آمریکابیی نه. انگلیسی نه. انگار این نژاد ایرانی تغییر پذیره..... ها ها ها. مقامات وقتی راه ارزان و شرکت در مرحله آزمایشی واکسن بود قبول نکردن . در اولویت قرار می گرفت ایران.
  • IR ۰۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
   3 2
   موش آزمایشگاهی می کردن ایران رو؟ همین واکسن برکت خیلی بهتر از نمونه های اروپایی و خصوصا آمریکاییه.
 • حامد IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  2 1
  کرونا احتمالا تو تهران در کارخانه مینو وبقییه شرکتها نیست چون تعطیل نکردن ومدیران شرکتها گفتن به هیچ عنوان تعطیل نمیکنن
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  1 2
  کرونا هست اما کرونا هراسی عامل مرگ و میر بیشتری میشود وقتی طرف میگه هر علامت سرماخوردگی یعنی کرونا، این یعنی چه جز ایجاد ترس و اظطراب بیشتر
 • سهیل IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  1 1
  دولت بی عرضه حتی حاضر نیست رستورانها رو در این شرایط بحرانی تعطیل کنه. و بجاش مغازه ها و کسب و کار مردم رو تخته میکنه. تمام رستورانهای لوکس شمال شهر از اول کرونا تا الان بیش از یک سال حتی یک روز هم تعطیل نشدن و فقط دروغ گفتن. رستوران اقدسیه نمونه بارز آن هر روز ظهر و شب باز و سالن هم باز هست
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  2 0
  مسئولین بهداشتی با معرفتی داریم . هر موج کرونایی که از راه رسید بفرما زدند که بیاد داخل کشور و یک مرگ و میر درست راه بندازه. ایرانی میهمان نوازه همیشه
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  4 0
  دیگه کلا جماعت بنی بشر همینه . تا یه اندازه همراهی میکنه بعد بی تفاوت میشه میگه هرچه بادا باد. الان یک عده مغول بیفرهنگ پاشدن رفتن شمال دیگه نمیگن اون بدبختا از دستشون به ستوه اومدن . باید به کجا پناه برد ما موندیم. !!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس