کد خبر 1246221
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۱
حقوق عامه زیر دندان سگ گردانی

ترسیده و نمی‌خواهد به زمین بازی برگردد،دست مادرش را محکم گرفته و با انگشتان کوچکش،سگی را که در کنار سرسره ایستاده،نشان می‌دهد. نه فقط او،چند کودک دیگر نیز از ترسشان، از وسایل بازی پارک فاصله گرفته اند

به گزارش مشرق، ترسیده و نمی‌خواهد به زمین بازی برگردد، دست مادرش را محکم گرفته و با انگشتان کوچکش، سگی را که در کنار سرسره ایستاده، نشان می‌دهد. نه فقط او، چند کودک دیگر نیز از ترسشان، از وسایل بازی پارک فاصله گرفته اند و منتظرند که این سگ با جثه بزرگی که دارد، از زمین بازی بیرون برود. صاحب این سگ که عین خیالش هم نیست، در حال تماشای بازی کودک خود است و با لبخندی که روی صورتش دارد، مشخص است ترسی که برای کودکان ایجاد کرده، اهمیت چندانی برایش ندارد! انگار نه انگار که روی ورودی پارک، تابلوی ورود حیوانات ممنوع نصب شده‌است، متأسفانه صاحبان این سگ‌ها، ورود حیوان خود را در همه جا آزاد می‌دانند و حتی از تابلوهای ممنوعه نیز بدون توجه رد می‌شوند. نه فقط در زمین بازی کودکان، بلکه در اکثر اماکن عمومی سطح شهر، سگ‌گردانی معضلات زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده‌است، حتی در برخی موارد این سگ‌ها به سایر افراد، مخصوصاً کودکان حمله‌ور شده و به آن‌ها آسیب رسانده اند. صاحبان سگ‌ها نیز نسبت به مزاحمتی که برای شهروندان ایجاد می‌کنند، اهمیت چندانی قائل نمی‌شوند و حتی گاهی برخی از آن‌ها با شنیدن تذکر نیز لجبازی کرده و حقوق شهروندی را زیر پای سگ خود، لگدمال می‌کنند.

شاید مدت‌ها قبل، سگ‌گردانی فقط در میان قشر خاصی از جامعه دیده می‌شد، اما حالا دیگر این معضل به پدیده‌ای فراگیر تبدیل شده و اقشار مختلفی را درگیر کرده‌است. سگ‌هایی که تا پیش از این فقط در خودروهای لوکس و گران‌قیمت مشاهده می‌شدند، امروز در هر خودرویی و در همه جای شهر دیده می‌شوند، گویا دیگر سگ‌گردانی به تفریح جدید برخی جوانان تبدیل شده و بسیاری از آن‌ها این کار را نشانه‌ای برای مرفه و به اصطلاح باکلاس بودن خود می‌دانند، برخی از افراد نیز برای فرار از تنهایی و فراموشی مشکلات خود به این حیوان دلبسته‌اند و آن را مونس تنهایی‌خود می‌دانند.

به تازگی در صحن شورای شهر تهران، اعضای شورا به بررسی یک فوریت طرح «جداسازی محل گردش حیوانات خانگی از محل بازی کودکان در بوستان‌های شهر تهران» پرداخته‌اند و در نهایت این طرح با ١٢ رأی موافق به تصویب رسیده‌است. به نظر می‌رسد که این مصوبه عجیب، ضمن اینکه مهر تأییدی بر قانونی شدن سگ‌گردانی زده، فقط مسئله وجود سگ‌ها در زمین بازی کودکان را مورد توجه قرار داده‌است!

چارچوبی که نیست

نگهداری سگ در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی، موجب آزار و اذیت همسایه‌ها شده و وجود این سگ‌ها در اماکن عمومی، کودکان و بزرگسالان را مورد وحشت قرار داده‌است؛ سگ‌هایی که آزادانه در سطح شهر همراه صاحب خود می‌چرخند و بیخیال مشکلاتی که برای مردم ایجاد می‌کنند، به گردش خود ادامه می‌دهند. در این میان عده‌ای بی‌تفاوت از کنار آن‌ها رد می‌شوند، اما عده‌ای‌دیگر که تعدادشان هم کم نیست، نسبت به آن موضع‌گیری می‌کنند و معترض می‌شوند. الهام یکی از همین شهروندان معترض است. او در این رابطه می‌گوید: «با همسرم که به تازگی عقد کرده‌ایم، تصمیم گرفتیم در پارک بنشینیم و غذا بخوریم. برای همین بعد از سفارش و تهیه غذا وارد زمین چمن پارک شدیم و همانجا نشستیم. چند دقیقه از نشستن ما نگذشته بود که متوجه شدیم یک سگ عظیم‌الجثه به سمت‌مان می‌آید. اول فکر می‌کردیم که صاحبش مانع او می‌شود برای همین مکث کردیم، اما دیدیم که این سگ همچنان به ما نزدیک می‌شود برای همین از ترس بلند شدیم و از غذا فاصله گرفتیم.»

او ادامه می‌دهد: «متأسفانه صاحب آن سگ به جای عذرخواهی، لبخند می‌زد و هیچ تلاشی برای دور شدن سگش از ما نمی‌کرد. وقتی که همسرم معترض شد که سگ را دور کند، اسم سگش را صدا زد که از غذای ما دور شود و سمت دیگری برود و خطاب به ما گفت: «اگر مشکلی دارید، غذایتان را در خانه بخورید نه در پارک!» من و همسرم هم که دیگر تمایلی به خوردن آن غذا که «سگ» نزدیکش شده‌بود، نداشتیم، نمی‌دانستیم چطور و کجا از این مسئله، شکایت کنیم!»

الهام می‌گوید: «من از کودکی از سگ می‌ترسیدم، به خصوص از سگ‌هایی که بسیار بزرگ باشند. سؤال من این است که چرا باید چنین حیوانی در سطح شهر تردد داشته باشد؟ به نظر من جای این حیوانات در شهر نیست و اگر کسی علاقه به نگهداری از سگ دارد، آن را در چاردیواری خانه خود نگه دارد.»

محمد یکی دیگر از پایتخت‌نشینان است که در تاکسی با سگ‌گردانان مواجه شده‌است. او در این رابطه می‌گوید: «سوار تاکسی بودم که راننده برای سوار کردن مسافری که سگ به بغل داشت، ترمز کرد، برای همین از راننده خواستم که او را سوار نکند و کرایه‌اش را از من بگیرد، اما راننده قبول نکرد و این فرد را به همراه سگش سوار کرد، به همین دلیل من مجبور شدم که از تاکسی پیاده شوم و با خودروی دیگری به سمت محل کار بروم.»

او ادامه می‌دهد: «متأسفانه سگ‌گردانی هیچ چارچوبی ندارد و هر کس هر طور که بخواهد با حیوان خود در اماکن عمومی حاضر می‌شود و برای شهروندان مزاحمت ایجاد می‌کند. حتی اگر بخواهیم در این خصوص با پلیس تماس بگیریم نیز، تا آمدن مأمور زمان زیادی می‌گذرد و مشکل حل نمی‌شود.»

اعتراض به سگ‌گردانی در فضای مجازی

به تازگی موجی از اعتراض نسبت به سگ‌گردانان و بی‌خیالی آن‌ها از تضییع حقوق شهروندان در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده‌است. مصطفی وثوق‌کیا از فعالان حوزه رسانه در توییتی نوشت: «جمعه عصر دخترم رو بردیم پارک محل تا بازی کنه. فردی هم با سگش بدون قلاده آمده‌بود که ناگهان یکهو به سمت حسنا حمله کرد و اگر سریع جلوش رو نگرفته بودم شاید اتفاق بدی می‌افتاد. جالب اینجاست که صاحب سگ نه‌تن‌ها شرمنده نبود که حتی به اعتراض‌های من معترض بود.»

کاربر دیگری نیز در این رابطه نوشت: «وضعیت ما اینطوره که خانومم از تنها بیرون رفتن و چند دقیقه پیاده‌روی توی پیاده‌رو هم میترسه از بس که منطقه پر از آدم‌های سگ به دست شده. چقدر خانومای بارداری که با این هراس‌ها دچار مشکل نشدن و چقدر بچه‌هایی که از ترس به حال تشنج افتادن.»

کاربر دیگری نیز توئیت زد: «دیروز دخترم رو بردم پارک. اعصاب و روانم از دست سگ‌گردان‌ها ریخته‌بود به هم. دخترم هم به جای اینکه از بازی کردن لذت ببره دائم می‌ترسید و گریه می‌کرد. این چه گرفتاری‌ای بود که جامعه ما دچارش شد. مشکل کجاست که در شورای شهر و شهرداری کسی فکر جدی برای این وضعیت نمی‌کند؟»

برخی از کاربران نیز با گلایه از خلأ قانونی و نبود مقررات درباره پدیده سگ‌گردانی از مجلس، دولت و شهرداری‌ها وضع قوانین و مقررات شفاف در خصوص این پدیده را خواستار شدند. در این‌باره کاربری نوشت: «سگ‌گردانی واقعاً برای پدر و مادرهایی مانند بنده که بچه پارک می‌برن، باعث نگرانی جدی است. کاش شهرداری چند تا پارک یا مکان بزرگ را برای این کار اختصاص دهد تا کل پارک‌ها با ناامنی مواجه نشود. همچنین سگ‌گردانی نیارمند مقررات‌گذاری شفاف قانونی است.»

امیرعلی صفا از فعالان رسانه‌ای و حقوقی نیز درباره وضعیت قانونی پدیده سگ‌گردانی نوشت: «شاید جالب باشه بدونید در قوانین ما نگهداری و پراندن کبوتر یک تا سه سال حبس داره (مطلق آن نه اینکه موجب آزار باشه). نه که فقط قانون باشه، پرونده متعدد داریم. همین هفته گذشته جلسه داشتم با همین موضوع، اما برای سگ‌گردانی هیچ قانون و آیین‌نامه نظم بخشی نداریم.»

تقلید نصفه و نیمه از غرب!

در همین رابطه امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس و مدرس دانشگاه با بیان اینکه حقوق شهروندی را باید در قالب حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بررسی کرد، می‌گوید: «یکی از موارد حقوق شهروندی که ارتباط مستقیم با امنیت شهروندی و آسایش افراد جامعه دارد، مسئله سگ‌گردانی است که در سال‌های اخیر به یک معضل شهری تبدیل شده و بارها آسیب‌های روحی، روانی و جسمی فراوانی برای شهروندان در نقاط مختلف کشور را ایجاد کرده‌است.»

او ادامه می‌دهد: «هر کسی می‌تواند آزادانه و در چارچوب قوانین و مقررات هر کاری انجام دهد، می‌تواند صاحب یک حیوان یا یک سگ باشد، اما وقتی آن حیوان برای شهروندان مزاحمت ایجاد می‌کند، در نتیجه حق و حقوق آن‌ها را ضایع کرده‌است و باید برای آن فکری کرد.»

این جامعه‌شناس اظهار می‌دارد: «بسیاری از افراد به تقلید از غربی‌ها، سگی را در بغل می‌گیرند و در سطح شهر می‌چرخند. در صورتی که حتی نگهداری از سگ و گرداندن آن در اماکن عمومی، نکات و چارچوب‌هایی دارد، اما متأسفانه ما هنوز در این زمینه پخته نشده‌ایم و آن را بلد نیستیم. بنابراین فرهنگسازی در این خصوص از الزامات حل این معضل است.»

خرید و فروش «سگ» آزاد، گرداندنش ممنوع!

سگ‌ها آزادانه خرید و فروش می‌شوند و در بازارهای مخصوص به خود و حتی شبکه‌های اجتماعی معامله می‌شوند. در چنین شرایطی مسئله ممنوعیت سگ‌گردانی آن‌ها مطرح می‌شود که عده‌ای نسبت به آن معترض هستند. سپهر سلیمی، فعال حقوق حیوانات نیز در این‌باره می‌گوید: «در حال حاضر قانونی برای ممنوعیت سگ‌گردانی وجود ندارد و خرید و فروش این سگ‌ها به راحتی و آزادانه انجام می‌شود، آن وقت چطور می‌توان از صاحبان سگ‌ها انتظار داشت که آن‌ها را به بیرون از خانه نیاورند؟»

او ادامه می‌دهد: «در پایتخت و کلانشهرها، بازار مخصوص خرید و فروش سگ داریم، شما هر سگ از هر نژادی که بخواهید را می‌توانید به راحتی آب خوردن، خریداری کنید. حتی سگ‌های وارداتی که ارز زیادی را از کشور خارج می‌کند نیز به راحتی معامله می‌شوند.»

این فعال حقوق حیوانات می‌گوید: «در حال حاضر دنیا به این سمت می‌رود که خرید و فروش سگ‌ها را ممنوع کند، من هم با این موضوع موافق هستم، زیرا که در این صورت پرورش سگ‌ها به قصد تجارت ممنوع خواهد شد و سگ‌های خارجی که گاهی قیمت آن‌ها به ۴۰ میلیون تومان می‌رسد نیز وارد کشور نمی‌شود. در این شرایط اگر کسی قصد نگهداری از سگی را داشت می‌تواند به پناهگاه حیوانات مراجعه کند و یکی از آن‌ها را به خانه ببرد! اما وقتی مسئولان، منشأ اصلی این مسئله را رها کرده‌اند، چطور می‌توانند درباره ممنوعیت سگ‌گردانی صحبت کنند؟»

او به حقوق حیوانات و آسیب‌هایی که متوجه آن‌ها می‌شود نیز اشاره می‌کند و اظهار می‌دارد: «گاهی شاهد آن هستیم که سگ بزرگی را در آپارتمان ۴۰ متری نگهداری می‌کنند و توجهی به سلامت حیوان نمی‌کنند. یا دمای شهری که سگ را در آنجا نگه می‌دارند برای حیوان مناسب نیست، اما به این مسائل اهمیت نمی‌دهند و گاهی به دلیل پز دادن و به اصطلاح با کلاس نشان دادن خود، حیوان را آزار می‌دهند و هیچ‌کس هم نیست که از حقوق آن‌ها دفاع کند!»

نگهداری از سگ و سگ‌گردانی در سایر کشورها

سلیمی به شرایط و قوانین دیگر کشورها برای نگهداری از سگ‌ها و سگ‌گردانی اشاره می‌کند و می‌گوید: «در تمام کشورهای پیشرفته دنیا، باید سگ هنگام خروج از خانه، قلاده داشته باشد. همچنین در بسیاری از این کشورها، سگ‌ها باید گواهی رفتاری داشته باشند تا به هیچ شهروندی آسیب نرسانند. همچنین در بخشی از قوانین سگ‌گردانی این کشورها آمده که اگر یک سگ هنگام تردد در اماکن عمومی، مدفوع کرد، صاحب آن سگ موظف به تمیز کردن آن است، در غیر این صورت جریمه مالی خواهد شد. همه این‌ها در حالی است که در کشور ما هیچ‌کدام از این قوانین وجود ندارد و عده‌ای فقط خریدن سگ را از غرب آموخته‌اند!»

این فعال حقوق حیوانات به ممنوعیت نگهداری از سگ‌ها در خودرو در سایر کشورها اشاره می‌کند و می‌گوید: «در کشورهای پیشرفته، نگهداری از سگ در خودرو ممنوع است، زیرا که دما به شدت در خودرو بالا می‌رود و موجب تلف‌شدن حیوان می‌شود. حتی در بعضی کشورها، شهروندان با مشاهده چنین مواردی، می‌توانند شیشه را بشکنند و سگ را نجات دهند، اما در کشور ما چنین قوانینی وجود ندارد و بسیاری از صاحبان سگ‌ها، آن‌ها را با سهل‌انگاری خود تلف می‌کنند.»

او در پایان تأکید می‌کند: «نگهداری از سگ را رسمی نمی‌دانیم، بنابراین نمی‌توانیم برای آن باید و نباید در نظر بگیریم. در چنین شرایطی نیز که سگ به راحتی وارد می‌شود و آزادانه برخی از نژادهای پرطرفدار این حیوان، پرورش داده می‌شود و همچنین خرید و فروش این سگ‌ها به رسمیت شناخته شده‌است، در چنین شرایطی، حذف سگ‌گردانی و برخورد با این مسئله، نشدنی است و این کار یک اقدام مقطعی است که تا چند روز دیگر به فراموشی سپرده می‌شود.»

سگ‌گردانی در ابهام

آنطور که مشخص است در نظام حقوقی کشور قانون مشخصی برای حفاظت از امنیت و بهداشت عمومی در مقابل پدیده نگهداری از حیوانات تدوین نشده‌است.

در اردیبهشت ۱۳۹۰ بود که برخورد با سگ‌گردانی به مجلس شورای اسلامی کشیده شد و نمایندگان به دنبال طرحی برای ممنوعیت داشتن سگ و جریمه صاحبان این حیوان بودند. در بهمن ۱۳۹۷ نیز رئیس وقت پلیس تهران اعلام کرد که با هماهنگی دادستان تهران هرگونه سگ‌گردانی داخل شهر تهران، معابر و پارک‌ها ممنوع است و با صاحبان سگ و خودروهای حامل سگ برخورد می‌شود. در نهایت مصوبه اخیر شورای شهر تهران برای طرح «جداسازی محل گردش حیوانات خانگی از محل بازی کودکان در بوستان‌های شهر تهران» نیز تنها بخشی از این مسئله را مورد بررسی قرار داد و سگ‌گردانی در باقی اماکن عمومی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. بنابراین نیاز است که در خصوص خرید و فروش «سگ»، نگهداری و گرداندن آن در سطح شهر، قوانین مشخصی درنظر گرفته شود تا همه این ابهامات را برطرف سازد.

مطالبه قریب به اتفاق جامعه مقابله جدی با سگ‌گردانی‌هایی است که هم ناقل بیماری‌های زیادی هستند، هم چهره شهر را زشت و سگی کرده‌اند و هم حقوق مردم را در زمینه‌های متعدد نقض کرده‌اند. متأسفانه باید نوشت که سهل‌انگاری با این مطالبه به حق مردمی باعث شده‌است که دیگر معدود سگ‌گردان‌ها با سگ‌های خود هم چهره شهر را عوض کنند، هم به گسترش بیماری‌ها دامن بزنند و هم با ریشخند، نقض حقوق عامه کنند.

منبع:روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 52
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۲۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۵
  41 11
  بیشتر زیر دندان مافیای واردکنندگان غذای سگ و وسایل نگهداری و زندگی سگی در آپارتمان ها است
  • رامتین آرمان زاده IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   4 2
   دقیقا! این افراد حتی شعور این رو ندارند که فضولات حیواناتشون رو از پارک ها جمع کنند و فقط با عذاب دادن همه من جمله خود حیوان به دنبال جلب توجه هستند
 • بی نام‌ IR ۲۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۵
  24 6
  یک مقاله بنویس چی شده اینقدر سگ گردانی مد شد بعد هم بگین تا حالا چکار می کردید این همه هم بودجه فرهنگی و امر به معروف و غیره مطالبه اصلی را باید از آنها داشت پول گرفتند هیچ کاری نکردند
 • بی نام IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۵
  43 8
  بدون اغماض دولت به خیمه شب بازی سگ گردانی پایان دهد. اگر سگ گردانان حق دارند مردمی که در اکثریتند حقوق بیشتری دارند.
  • IR ۰۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   8 5
   انصاف داشته باشید فکر می کنید بخش زیادی که چهار سال پیش به تدبیر بنفش رای دادند به خاطر چی بود ؟ الا سگ بازی و قر بازی پس آنها چگونه می توانند به رای دهندگانشان بی اعتنا باشند !!!!!!!!!!
  • IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   9 4
   دولت به سگ باز های رای دهنده که دغدغه نان و آب و مسکن ندارند خیانت نمی کند !!!!!!!!
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   8 5
   دولت این کار را نخواهد کرد!! مردم خودشان باید وارد عمل شده و با سگ بازان برخورد جدی کنند!!
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۵
  32 9
  می بینم روزی رو که مثل غربی ها به ازدواج با حیوانات و اشیا و محارم هم رسیدیم. این راهی که این به اصطلاح منورالفکرها الان میرن رو غرب ده ها پیش رفت و الان به این روز رسیده. شمام با وادادگی در مقابل این سگ بازها به همین نقطه ی کنونی غربی ها خواهید رسید.
  • IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   6 6
   از اسلام چیزی در این کشور باقی نمونده.
  • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   4 0
   سلام علیکم ، این اصلاح طلبان از خدا بی خبر ، برای خراب کردن چهره رئیس جمهور محبوب منتخب مردم، دست به هر کاری می زنند.
 • دلواپس IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۵
  29 1
  سلام علیکم ؛ چرا درست در روزهای پایانی دولت جناب آقای شیخ حسن روحانی رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران ، شاهد اینگونه طرح ها و بالا رفتن ناگهانی قیمت ها هستیم . این دولت قصد دارد ، با بیشترین نارضایتی مردم ، دولت را تحویل به رئیس جمهور منخب محترم مردم حضرت آیت الله سید ابراهیم رئیسی بدهد. اینگونه طرح های موردی ، فقط و فقط باعث بالا رفتن نارضایتی مردم می شود.
  • IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   8 0
   احسنت به شما دلواپس عزیز ؛ به دلیل نابودی کامل جبهه اصلاحات ، این حزب منحله(ناسا) برای نارضایتی مردم ، دست به هر حربه ایی میزنند .
  • IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   11 1
   البته من مطمئنم با وجود حضرت آیت الله العظمی حاج آقا سید ابراهیم رییسی ملت الایران له الفدا دامت برکاته این ملت ایشالله به ساحل امن آرامش و آسایش خواهند رسید
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  4 5
  از دوست متشرعی که در آلمان زندگی میکنه پرسیدم شما اونجا چطور خونه اجاره میکنید با این شرایط حیوانات خانگی؟ گفت که در اینجا صاحبخانه هایی هستن که در هنگام اجاره قید میکن که خانه رو به کسی اجاره میدهند که حیوان خانگی نداشته باشند. اما ما اینجا خانه ای اجاره میکنیم که نمیدانیم مستاجر قبلی سگ یا گربه یا... در منزل داشته یا نه، فقط به این امید که ما مسلمانیم و مقید.
 • هادی IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  8 15
  فهم درکتون از مملکت داری همینه که تمام عزم جزمتون رو جمع کنید و دومبال سگ گردانی مردم باشید به جائی که اقتصاد خانوادها رو سرو سامون بدین تا این همه طلاق اختلاف فقر در جامعه گسترش پیدا نکنه شماها از همون سگها نجس ترین
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   1 3
   هادی کی بودی تو؟!!!! تو که تابلویی (ظاهرا صهیونیستی ( فشنگ از محتوای جمله بندی و لغتهای فارسی نوشتنت معلوم است )(دومبال سگ گردانی مردم!!!!!) جهت اطلاعت مردم مسلمان ایران هیچ وقت سگ گردان نبودند ( شاید در خانه های ویلائی شان سگ داشتند اما سگ باز نبودند) بفهم !!!!!!، یکی از عوامل همین مشکلاتی که گفتی ، محو شدن برخی جوانان در خرده فرهنگهای غربی است ، همین سگ گردانی عامل اصلی بسیاری از بچه دار نشدن هاست . من کسی را می شناسم به سگش می گوید ( بچه ام) !!!!! خدایا ما را به آنی و کمتر از آنی به حال نفس اماره مان وا مگذار. الهی آمین . ضمنا شما هم توبه کن ، چه الزامی داری ادای آدمهای موجه را در آوری ، کسی که بنده های مومن و دلسوز و بنده های مسلمان خدا را نجس می داند یا شیطان است یا پیرو شیطان . خدایا توبه .
 • IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  9 5
  با سلام جناب آقای قالیباف به سگ بازی وسگ گردانی ونگهداشتن سگ هم در کشور ورود کنید واین فرهنگ تزریقی استعمار را از ریشه خفه کنید
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  4 6
  این مدهای عجیب غریب و جور واجور خیلی اوقات هم آزاردهنده یعنی اینکه داریم از ریشه،اصالت،دین و فرهنگ ایرانی اسلامی دور میشیم و فاصله میگیریم...متأسفانه.
 • saeed IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  6 7
  جون مادر تندرو افراطیتون انقدر دهن ملتو سرویس نکنید یعنی کل مشکلات فقط مربوط به سگ گردانی و.. هستش بزارید ملت نفس بکشن انقدر تومخ ملت نرید به جای این مقاله وتیتر های عصر قجری چند تا تیتر ومقاله از علم تکنولوژی که هرروز تو ژاپن وآمریکا تولید میشه بنویسید تا شاید جوونا خوندن وخداخواست رفتن دنبال رسیدن به اون تکنولوژی مشرق اگه نظرم منو تایید کنی
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   1 2
   بیخیال بابا ، حالا چه الزامی داری سگ را تو حلقت کنی و اسمش را بگزاری نفس کشیدن!!!!!!! هر کاری جای خودش ، وقتی فرهنگ و تفکر درست شد توامان زندگی هم آسانتر و بهتر می شود . وقتی امثال آنها که مردمش می خوانی به جای سگ بازی به فکر کودکان یتیم و کودکان کار شدند ، آن وقت می شود گفت فهمیده اند ، می شد هزینه سرسام آور نگهداری سگهای فانتزی و یا شکاریشان را خرج افراد مستمند و نیازمند کنند (خیلی از مشکلات حل می شد) از ماست که برماست ، تا وقتی پیرو شهوات نفسانی خودت باشی یاد گرسنگی دیگران نمی افتی ، پس ادای آدم خوبها را در نیار!!!! اما اگر وقت بگذاری و کمی قرآن بخوانی معلوم می شود کی تندوراست ، ضمنا سگ در رسته حیوانات و مخلوق خداست و برای کاری ساخته شده و نه برآورده کردن تمایلات و خواسته های نفسانی برخی روشنفکر نماهای غرب زده .جایش در آپارتمان و کوی و برزن خانه مسلمین و مردم نیست ، جایش در محافظت از باغ و یا حداکثر خانه های ویلائی است و هیچ ارتباط ماهیتی به عنوان یک عضو خانواده ندارد هر چند که اگر در مکانی مناسب خودش باشد مانند هر موجود دیگری حقوقی دارد و بسیار هم تربیت پذیر است (اگر صاحبش واقعا مسلمان و با تربیت باشد) التماس تفکر .
 • IR ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  6 6
  حالا یک دفعه چی شده که با این همه مشکل گیر دادین به سگ گردانی و این شده مهمترین معضل کشور؟ به نظر هدف اینکه ذهن ها درگیر مسئله ای دیگه بشن
 • IR ۰۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  4 5
  اصل کاراشکال داره.حیوان خانگی یعنی مرغ،خروس،کبوتر...پسگ وگربه ازکی شدن حیوان خانگی؟پارک مخصوص سگ گردانی نیست که بایدجداشودخودسگدارهاهستن که بایدازمردم جداسازی بشن.
 • DE ۰۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  5 8
  سگ در عرف جهانی ( چه در فرهنگ اسلامی و چه در فرهنگ غربی ) بعنوان «سلاح و ابزار جنگی» شناخته میشود که غالبا برای صید و شکار است ، برخی از نژادهای آن در کشورهای غربی کاملا ممنوع اند ، و برای برخیدیگر باید تقاضای «جواز اسلحه » کرد .. و بقیه نژادها باید گواهی دام پزشک دولتی داشته باشند و هر ۶ ماه یکبار تمدید شده ، و مالیات نگهداری نیز به دولت پرداخت کنند.
 • DE ۰۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  10 4
  تو همین المان به محل بازی کودکان سگ ها حق ندارن ورود کنند ،در صورت تخلف صاحب سگ جریمه نقدی سنگین میشه و تابلو ورود سگ ممنوع در ورودی پارک ها محل بازی بچه ها و در ورودی قبرستان ها همه جانصب شده و جریمه نقدی داره. دوما هرکسی که تو المان یا اروپا سگ داره باید هر ساله یک مالیات چند صد یورویی برای این مورد به دولت پرداخت کنه و همیشه سگ اش رو با قلاده بیرون ببره. اگر سگی قلاده نداشته باشه و باعث ایجاد رعب و یا جراحت به فردی بشه، طبق قانون دادگاهی و جریمه سنگین میشه. تو بعضی کشورها اگر کسی سگ اش رو تو خیابان رها کنه که مدفوع اش رو بریزه . هر سگی در سامانه دی ان اش ثبت شده. پلیس نمونه ای از مدفوع اش رو برمیداره مطابق با جدول این سایت دی ان ا سگ مربوطه رو در میاره وصاحب سگ باید جریمه سنگین بده. وجود کیست در مدفوع سگ ناقل انواع بیماری هاست و برای زندگی شهری با کرونا اصلا جور درنمیاد. اگر شهرداری ها درایران این قوانین رو رعایت نکردند و محل بازی کودکان با سگ ها الوده و نارام شد حتما شهرداری بعلت عدم رعایت قانون باید جریمه بشه.مجلس شورای اسلامی محترم باید قانونی هم بذاره که مانع خرید و فروش سگ های تزئینی شهری بشه. اخه با این اپارتمان های چند وجبی نمیشه سگ نگهداشت و ارامش مردم رو به هم ریخت. درروستاها و مراکز تولیدی و دامداری ها برای حفاطت از مکان و هدایت گله استفاده از سگ و داشتن اطاقک برای سگ ها امری معقوله ولی با زندگی شهری که مردم خسته از سرکار میان خیلی فرق میکنه. در اون مکان های فراخ در روستاها و مراکز تولیدی و دامداری ها اونجا وجود سگ نه تنها مفید و لازمه بلکه دراون مکان هااسباب مزاحمت نیست و محل زندگی سگ از محل زندگی و اشتغال فاصله داره. لطفا بررسی بفرمائید درایران چه مسئولی مجوز خرید و فروش سگ های تزئینی شهری رو امضاء کرده و اجازه ورود ایندسته سگ ها رو صادر کرده.
  • IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   2 2
   وجود کیست در مدفوع سگ ناقل انواع بیماری هاست.با وجود مدفوع سگ ها در سرتاسر پیاده روها وپارک ها پس از مدتی خشک شدن بصورت پودر درآمده وبا یک نسیم ملایم در هوا معلق گشته وبه راحتی وارد ریه های مردم میشه. حداقل مسئولین باید با وجود انواع آلودگی های متنوع ،جلوی این آلودگی را بگیرند .
 • CA ۰۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  8 4
  این نیروهای مومن و انقلابی چرا چند وقته گیر دادن به سگ، بابا بکشین بیرون دیگه از این یکی
 • IR ۰۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  9 2
  لعنت به دولت سگی بنفش
 • IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  5 4
  نگهداري سگ در آپارتمان و گرداندن اين حيوان در خيابان قطعاً براي عموم مردم ناراحت كننده است و حكومت(حتي اگر اسلامي نبود) موظف به برخورد مي باشد. ضمناً مراكز مثلا فرهنگي كه بودجه هاي چند صد ميليلاردي مي گيرند در اين قضايا دقيقا چه كاره هستند؟
 • مرتضی IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  12 0
  دقیقا، تمام مشکلات ما زیر دندان این سگ گردانی هاست....مشکل برق، آب، خشکسالی، تحریم،تبعیض، ظلم، تورم، دروغ، عدم مدیریت، منفعت طلبی، تصادفات جاده ای، خودرو سازی و .........
 • رافت اسلامی IR ۰۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  7 5
  در نظام جمهوری اسلامی ایران حق با خلافکاران است و پارکها شده توالت سگها و محل فحشا...خانواده ها هم باید توی خونه بمونن تا بمیرن یا بپوسن و یا سگ باز و بی بندو بار بشن
 • حیرانم انسانم آرزوست IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  7 5
  بنده متحیرم با این حجم بالای سگ بازی و افزایش سگبازها که داره از تعداد موالید در ایران بالا میزنه و دولتم کاملا با این مساله کنار اومده! چطور روشون میشه بگن ایران مملکت امام زمانه؟ یا للعجب داخل پارک که میری اولویت با سگبازها است و سگها که شاشیدن بعدش شما باید حصیر یا زیراندازتو روی شاش سگ بندازی بشینی؟
 • سگباز IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  5 7
  میگن یزید سگباز بود و مردم شام اون زمان فقط یه دونه سگباز داشتن!!! حالا ایران شده پر از سگباز؟؟؟؟ ببین اگه امام زمان بیاد باهاش چیکار میکنن؟
 • مضرات سگ IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  7 5
  اکثر کسانی که سگباز هستند از مضرات این حیوان بی خبرند و متاسفانه هیچ گونه اطلاع رسانی در این زمینه صورت نمی گیرد. یکی از مضرات سگ اینه که نفس سگ باعث بیماری آسم در انسان میشه دوم موی سگ اگه به هر طریقی وارد بدن انسان بشه باعث عفونت داخلی میشه که اکثر پزشکان نمیتونن تشخیص بدن
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  6 6
  شبی در پارک سبزوار،این بلا سر ما هم امد،دو سگ بدون قلاده ی مردی به پسر ۵ ساله ی من حمله کرد وبچه از وحشت به طرف من دوید واون مرد خبیث می خندید،تا یک ماه پسرم از وحشت خواب وخوراک نداشت.......خواهشا یک فکری بکشید
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  7 0
  همه چیز رو رها کردید خدا به داد سرنوشت جمهوری تان برسد
 • FR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  4 5
  طبقه سوم ساختمان مادر حالیکه مستاجره دو تا سگ داره ، صدای سگ و پی پی و ادرار و موهاش مارو ذله کرده ، مدفوع سگ رو میریزن تو حیاط خلوت و روی بخشیش که سقف داره ، تو راه پله ها دائم پی پی و ادرار میکنن ، موهاشون همه جا هست ، جالبه همه ی اینها رو صاحبش با خشونت و حشیگری انکار میکنه و میگه مال گربه ها ست !!!!!!!! یعنی ما انقده احمقیم فرق موی و ... سگ و گربه رو تشخیص نمیدیم !؟ کلا حیوانات بوی بدی دارن خصوصا سگ و گربه ، از بوی بدنشون و کثافاتشون مستاحره دائم تو پله ها عود میذاره !!!!!! و به دروغ میگه سگهای من پایین نمیان ، در حالیکه هرشب از ۱۲ به بعد سگ‌گردونی میکنه ! جالبتر اینکه صاحبخونشم با دروغاش و قسم و آیه خام کرده ! واقعا تو خونه های اینا از کثافاتتتت چه خبره ؟ شاید صد سال طول کشید تا توی همه ی دنیا به مردم تفهیم کنن با گاو و گوسفندتون و ....‌ یک جا نشینی نکنین :عجیبه که بعد از دام بشر با سگ و گربه ... یک جا نشینی میکنه !!!!؟؟؟ چن سال طول بکشه تا بنی بشر دوباره متوجه بشه نباید با حیوانات یک حا نشینی کنه ، خدا میدونه ؟؟!! راستی چقدم سگ دارها احساس تمدن و شیکی میکنن 🙄🤣
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  8 4
  به صلاح جامعه است که مجلس قانون منع نگهداری سگ در خانه و سگ گردانی را تصویب نماید اگر این بساط را الان جمع نکنند فردا خیلی دیر خواهد شد.
 • روانشناس IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  16 6
  به سگبازها باید از منظر روانشاسی نگاه کرد چرا که این افراد اکثرا دچار بیماریهای روحی و روانی هستند و به همین خاطر به سگ پناه میبرن و در واقع سگها پناهگاه این افراد هستند لذا توصیه میشه این افراد مورد مداوا قرار گیرند چون وجود اینها برای جامعه مضر است.
  • کامران IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   5 6
   اگر به پیشینه خانوادگی این افراد نگاه کنید میبینید که محیط خانوادگیشان مملو از ناهنجاری بوده است و نوع روابط افراد خانواده شکننده و تحقیرآمیز بوده است لذا اینها به حیوانات خصوصا سگها پناه میبرند و به مرور زمان خصلتهای سگ گونه پیدا می کنند که نتیجه آن میشه افزایش خشونت و بزه کاری در جامعه
  • شهروند IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   2 1
   سلام و احترام ، استاد روانشناس محترم ، از نظر شما ، کل مردم دنیا ، دارای مشکلات روانی می باشند که سگ را به عنوان بهترین دوست بشریت ، نگهداری می کنند؟
  • IR ۰۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
   0 2
   منظورت از کل چیه عزیزم یعنی تمام جمعیت کره زمین رو سگباز میبینی!!!
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  0 3
  نمایندگان مجلس شورای اسلامی! و شورای اسلامی! شهرها چه کار می کنند؟ که حیوان نجس و منتقل کننده بیماریها و عامل ترس و وحشت آزادند؟ روز قیامت باید پاسخ دهند
 • كريم IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  1 3
  سگ بازها آدمهاي بي هويت و بي شخصيتي هستند كه وجود خود را در وجود سگشان مي بينند. اينها از كودكي آنقدر دچار عقده حقارت بوده اند كه الآن سگشان جانشين خود خويشتن شان شده است و به نحوي مي خواهند بگويند ما هم سگ هستيم و با سگ بازي اين مسئله را رو مي كنند.
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  1 3
  باید سگ صفت باشی تا با سگ همنشین باشی
  • پزشک متخصص عفونی IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
   3 0
   با سلام و احترام ؛ سگ صفتی ، صفتی بسیار پسندیده در انسان ها است ، در نقطه ی مقابل گربه صفتی . سگ صفتش این است که ، کسیکه به او آب و غذا میدهد را خدای خود می داند و حتی از خودش بیشتر او را دوست دارد. ولی گربه صفتش این است که ، کسیکه به او آب و غذا میدهد را بنده ی خود می داند و خود را خدای او .
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  2 3
  آدم یه پارک نمیتونه بره همه جا رو نجس کردن
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  1 3
  دولت با این سگ بازها برخورد کنه اولا نجس هست وخلاف شرع دوما طرف حق نداره مزاحمت برای دیگران درست کنه آخه آپارتمان جای سگه ...رها شده اروپا وغرب اکثرا خانهایشان ویلایی هست دوما اونا با کفش میروند خانه سوما تنهان .......ایران بیشتر دخترا سک بازند چون تنهان وشوهر نیست
 • US ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  2 1
  آیا موتورسوارهایی که در بزرگراه و کوچه و خیابان خلاف می‌رانند و چراغ قرمز را رد می‌کنند و در پیاده‌رو از کنار آدم ویراز می‌دهند بیشتر آسیب روحی و جسمی می‌رسانند یا چندتا سگ مسخره‌ی عروسکی که عمدتا در پارک‌های شمال شهر دیده می‌شوند؟ صادق نیستید. بگویید نگه داشتن حیوانات به نظر ما نفوذ فرهنگ غرب است. ما خوش‌مان نمی‌آید. داستان تعریف نکنید. پلیس چرا جلوی موتورسوارهای قانون گریز را که هر روز باعث فاجعه می شوند نمی‌گیرد ولی روی یک آدمی که سگش را آورده بیرون مسلسل می کشد?! یعنی واقعا شما دوستان هیچ اعتراضی به عدم برخورد پلیس با موتورسوارها ندارید؟ وقتی موتورسواری در پیاده با پررویی از کنارتان رد می شوند عصبانی نمی شوید؟ مشکل شما چهارتا سگ فسقلی است؟! همین داستان ها را می شود برای گربه ها هم ساخت. ما سال های سال است که با گربه ها زندگی می کنیم و کسی هم مشکلی ندارد. مگر همه ی حیوانات را خدا نیافریده؟ این سگ چه بدی به شما کرده از آن متنفرید؟ اصلا چرا انسان باید از حیوان مخلوق خدا بیزار باشد؟ من که می‌دانم نظرم را منتشر نمی‌کنید. ولی دست‌کم آن را می‌بینید.
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  1 2
  الگو برداری از غرب در غرب وقتی بچه ها بزرگ میشن از کانون خانواده دور میشن و با افزایش سن والدین و تنهایی ایجاد باعث میشه که خلا تنهایی خودشون را با حیوانات و بخصوص سگ که خیلی هم باوفاست پر کنند هنوز خانواده های ایرانی آنچنان از هم پاشیده نشده که بخوان خلا تنهایی را با سگ پر کنند الا تقلید کورکورانه از غرب.
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  1 3
  سلام.چندش آور بسیار توهین آمیز.البته اولش میگفتن،فقط برای خودشان است! اما کم کم کل منطقه صاحبش شدن. سوال اساسی اینجاست،چرا قوانین که غربی است،زود اجراء میشود! اما به مسائل اسلامی و .. میرسیم! اینقدر صغرا و کبرا می چینیم! احکام خدا رو روی زمین اجراء کنیم و فحشاء رو حداقل در مکان های عمومی و ظاهر شهر حذف کنیم. اگر فردا تبدیل به عرف شد! یا اجبار ها عرفی شد. میخواهید چه کار کنید؟! اگر خیلی سگشون رو دوست دارن،برن اونور زندگی کن.
 • mohammadreza IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
  0 0
  سگ ها مخصوصا سگ های تغییر ژنتیک یافته که امروزه در دست و بقل مردم تو پارک هست سرشار از بیماری و عفونت های قابل انتقال به انسان هست .دامپزشک ها این هارا به شما نمیگویند چون منبع درامدشان فروختن و واکسن زدن سگ هاست اما با مراجعه به مراجع علمی معتبر و دیدن مقالاتی که درباره انتقال بیماری که از سگ به انسان منتقل میشود متوجه این خواهید شد.دوم اینکه سگ ها اغلب روز پارس میکنند که در آپارتمان واقعا آزار دهنده هست و موی سگ باعث میشود که نماز انسان باطل شود.قوه قضاییه و دولت جدید باید برخورد جدی با سگ گردانی و نگهداری سگ در آپارتمان داشته باشند.اینکه وضعیت اقتصاد روبه سامان نیست دلیل نمیشود که هرکس هر کاری دلش خواست بکند و هیچکس هم حق اعتراض نداشته باشد.
 • IR ۰۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶
  0 0
  شما هیچ درکی از این حیوانات پر احساس و معصوم ندارید شما هیچ وقت درباره این حیوانات پر فایده و و باوفا تحقیق نکرده اید وهیچ علمی در باره اون ها نداریدپس خواهشا درباره این زبون بسته ها و صاحبان نظر نگزارید و فحش دشنام ندهید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس