وزیر دفاع: مهمترین مسئله امروز صنعت دفاعی، تحول و پیشرفت است - کراپ‌شده

وزیر دفاع گفت: بزرگترین مسأله ای که امروز در صنعت دفاعی با آن روبرو هستیم، مسأله تحول و دگرگونی است و در واقع نوآوری های دفاعی ، مولفه اصلی اقتدار کشور و افزایش قدرت رزم نیروهای مسلح است.

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی  نیروهای مسلح در گردهمایی جریان تحول و پیشرفت وزارت دفاع که به میزبانی موسسه تحقیقات و نوآوری دفاعی برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: جریان تحول به نوعی پیشرفت و توسعه در همه زمینه ها محسوب می شود.

وی با بیان اینکه پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران  با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی آغاز شده و تا کنون استمرار یافته  و ادامه دارد گفت: در هردوره متناسب با نیازهای کشور مدل ها و الگوهای جدیدی از تحول وپیشرفت، بازطراحی و پیاده سازی شده است و ما نیز در روند حفظ، صیانت و ارتقاء قدرت دفاعی کشور به دنبال الگوهای جدیدی از پیشرفت در صنعت دفاعی کشور بوده ایم.

امیر حاتمی با بیان اینکه در برنامه ۴ ساله وزارت دفاع هر آنچه که در این بازه زمانی می بایست به انجام برسد، عملی و محقق شده است گفت: موارد راهبردی دیگری نیز که از دوره های قبل در وزارت دفاع وجود داشته و نیاز به بستری گسترده تر برای تحقق کامل داشته است، امروز همچنان باقی است و تدوین الگو و مدل های جدید  در واقع تضمینی برای استمرارآن برنامه ها و رسیدن به  دستاوردهای گرانسنگی است که زمینه آن از قبل فراهم شده است.

وزیر دفاع الگوی طراحی شده پیشرفت و تحول در وزارت دفاع را بسیار ارزنده بر شمرد و افزود: پیشرفت از ۴۲ ساله پیش شروع شده است و هدف امروز ما از بازطراحی و ارائه الگوی تحول این است که می خواهیم با بحث نظری، تعریف شفاف و ضابطه مند از تحول، یک  باور و فهم همگانی را در درجه اول در بین متخصصان صنعت دفاعی و سپس در دل سازمان های زیر مجموعه خود به وجود آوریم و به نقطه اشتراکی برسیم که همگان بدانند به دنبال چه هستیم،اولویت ها چیست؟ به کجا می خواهیم برسیم و بخش های مختلف هر سازمان چگونه باید کار کنند.
 
امیر حاتمی با بیان اینکه مدل غربی ها را الگوی پیشرفت برای خود در نظر می گیرند که معمولا تناسبی با شرایط بومی ندارد: گفت: تجربه ۸سال دفاع مقدس  و در ادامه تحریم های سنگین دفاعی کشور، ما را به مدلی از طراحی الگوی پیشرفت رساند که امروزه با تکیه بر ظرفیت دانشمندان داخلی و روش های مبتنی بر نیاز جمهوری اسلامی، تبدیل به یکی از قدرت های جهانی شده ایم.

وزیر دفاع  در ادامه به نقل از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت تدوین الگوی پیشرفت بومی در کشور گفت: الگوهای غربی با شرائط و مبانی و اصول خودشان، شکل پیدا کرده؛ بعلاوه اینکه در بسیاری از موارد ناموفق نیز بوده است؛  

وی با بیان اینکه الگوی پیشرفت غربی الزاماً، یک الگوی موفق و مناسب نیست ادامه داد:  درست است که آنها  به قدرت رسیده‏اند، به ثروت رسیده‏اند؛ اما بشریت را دچار فاجعه کرده‏اند و امروز همه‏ی دنیا و همه‏ی بشریت از نتایج اقدامات آنها رنج میبرند.

وی با بیان اینکه ما در دنیایی زندگی می کنیم که به طور طبیعی دائماً در حال تغییر و تحول است تصریح کرد:  بزرگترین مسأله ای که امروز در صنعت دفاعی با آن روبرو هستیم، مسألة تحول و دگرگونی است و در واقع نوآوری های دفاعی ، منشأ اقتدار کشور و افزایش قدرت رزم نیروهای مسلح است  .

وزیر دفاع با بیان اینکه کارهای بزرگ از ایده‏پردازی آغاز می شود افزود: این ایده‏پردازی کاری نیست که در اتاقهای دربسته و در خلأ انجام بگیرد. باید فکرهای گوناگون، اندیشه‏های گوناگون با آن سر و کار پیدا کنند، تماس پیدا کنند تا آنچه که محصول کار هست، یک چیز عملی و منطقی از آب در بیاید. پس جان کلام، این است که ما باید توسعه و پیشرفت را بازشناسی کنیم، و ببینیم برای بدنه دفاعی کشور پیشرفت مناسب و اولویت چیست و الزامات آن کدامند  و این الگوی طراحی شده را دائما مورد بازنگری قرار دهیم.

وی با بیان اینکه تغییر، ایجاد هر چیزی است که با گذشته تفاوت داشته باشد اما نوآوری اتخاذ ایده‌هایی است که برای مجموعه وزارت دفاع جدید و مناسب است گفت: برای رسیدن به اقتدار آتی ناچاریم اهداف «شدن» را به اهداف «ماندن» در تراز جهانی تغییر دهیم و برای این موضوع باید از ظرفیت نخبگی کشور به درستی استفاده کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
    0 1
    تا وقتی صنایع نظامی ما دولتی باشه هیچ نوآوری اتفاق نمی افته

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس