واعظی نمایه

رییس دفتر رییس جمهور گفت: رئیس جمهور منتخب رئیس جمهور تمام مردم ایران است. وظیفه دولت این است که هر آنچه می توانند انجام دهند که یک انتقال قدرت آرام باشد.

به گزارش مشرق، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: متأسفانه برخی در داخل انتخابات را تحریم کردند اما مردم به ندای رهبرشان پاسخ مثبت دادند. الحمدلله با یک رای خوب رئیس جمهور آتی انتخاب شدند. 

وی افزود: رئیس جمهور منتخب رئیس جمهور تمام مردم ایران است. وظیفه دولت تا ۱۳ مرداد این است که هر آنچه می توانند انجام دهند که یک انتقال قدرت آرام باشد و همه برنامه ها باید در اختیار شخص رییس جمهور منتخب و همکاران ایشان بصورت شفاف قرار گیرد حتی باید گام دیگری برداریم، برای ماه‌های اول تشکیل دولت سیزدهم مقدماتی فراهم کنیم که معاونین و وزرا راحت‌تر بتوانند به فعالیت بپردازند. 

وی  گفت: خواهش می کنم همه تفکرات و نحله‌ها و گروه‌های سیاسی رقابت را کنار گذاشته و در کنار دولت سیزدهم قرار بگیریم. هرچه به دولت سیزدهم و رئیس جمهور منتخب کمک کنیم به مردم خود کمک کرده ایم.

تا پایان دولت ۸ میلیون دز وارد می‌کنیم

واعظی با اشاره به آخرین اقدامات دولت برای تامین واکسن کرونا گفت: تا پایان دولت ۸ میلیون دز وارد می‌کنیم. ضمن اینکه دو واکسن کوبرکت  و پاستور مراحل پایانی را طی می کند و هر آنچه بتوانند تولید کنند را استفاده می‌کنیم. امیدواریم دو واکسن دیگر  به این دو اضافه شود. علاوه بر این یکی از شرکت‌های ایرانی همه کارهای کشت واکسن روسی را انجام داده است و از دو هفته آینده این واکسن هم به مرحله توزیع می‌رسد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مشکلی برای دز دوم واکسن وجود ندارد و از حیث علمی مشکلی برای فاصله زمانی دو دز وجود ندارد، اظهار داشت: در تهران متاسفانه تعدادی از افرادی که دز اول را تزریق کرده بودند،‌ بدون دریافت پیامک به مراکز مربوطه مراجعه کردند. وزارت بهداشت در دو روز گذشته تقاضا کرد مردم خودشان نیایند به اندازه کافی واکسن هست و یکی دو روز تاخیر مشکلی ایجاد نمی‌کند.

واعظی ضمن واکنش به خبر یک‌سوم تمام شدن قیمت واکسن‌های خارجی نسبت به واکسن ایرانی تاکید کرد: این موضوع یک بار مطرح شد. قرار بر این شد که ابعاد مختلف آن بررسی شود من هیچ سندی ئر این باره ندیدم. بنابراین روز گذشته وقتی این موضوع مطرح شد دفتر ما پیگیری کرد دیشب به من خبر دادند که روابط عمومی وزارت بهداشت دکتر جهانپور پور این خبر را تکذیب کرده است.

آخرین اخبار از واکسن فخرا و پاستور

وی ادامه داد: ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، پاستور، رازی، سیناژن و فخرا یک سال است که با تمام وجود بهترین متخصصان ایران را جمع کرده‌اند و این کار بزرگ را انجام داده‌اند که ما امروز تولید کننده واکسن هستیم و هر وقت واکسیناسیون داخلی ما به اتمام برسد صادرکننده خواهیم بود و این کار بزرگی است. اگر از من بپرسید، نمی‌توانم این کار بزرگ را با پول عوض کنم.

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: شما نمی‌دانید در این روزها سفیران، وزارت خارجه و مسئولین ما چقدر تلاش می‌کنند که واکسن‌ها به ایران برسد بلکه ما یک فرد مسن را نجات دهیم بنابراین این کار داخلی که انجام گرفته بسیار ارزشمند است. ما نباید برای پول کار بزرگ علمی همه گروه‌ها را زیر سوال ببریم. 

واعظی تصریح کرد: مگر ما می‌توانیم از برکت، پاستور و فخرا واکسن بگیریم، رایگان به مردم تزریق کنیم و پولش را به آنها ندهیم. ما هم نباید پول کمی به اینها بدهیم که متضرر شوند و هم نباید زیاد بدهیم که بودجه ما با محدودیت مواجه شود. گروهی در وزارت بهداشت بررسی می‌کند وقتی کار آنها تمام شود این کار را انجام می‌دهند.

آخرین اخبار از واکسن برکت

واعظی در پاسخ به سوال دیگری درباره پایین بودن کارایی واکسن برکت و رقم ۳۷ درصدی برای این واکسن گفت: چیزی که در جلسات روسای کمیته‌ها و جلسات ستاد ملی مسئولین وزارت بهداشت عنوان کرده‌اند، غیر از این است ولی چون من تخصصی در این کار را ندارم مجبورم به صحبت‌های متخصصین استناد کنم.

وی اظهار کرد: متخصصان تا الان کارآزمایی اول، دوم و سوم واکسن برکت را بسیار خوب و مثبت ارزیابی کرده‌اند و با شناختی که من از تیم وزارت بهداشت و دکتر نمکی دارم، بعید می‌دانم که ایشان جان مردم را با این چیزها قمار کنند.شما سر هر موضوعی می‌توانید انعطاف نشان دهید و کوتاه بیاید ولی آن چیزی که به سلامتی و جان مردم مربوط می‌شود نمی‌توان روی آن انعطاف نشان داد.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: اگر توجه کرده باشید سختگیری‌های بسیاری در این زمینه شده و حتی در این دو سه هفته گذشته وزیر بهداشت ما خیلی مورد انتقاد قرار گرفته بود که چرا واکسن داخلی را به تاخیر انداخته‌اید به اعتقاد من تا الان همه چیز خوب است.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر یاسوج گفت: با شمردن ۸۰ درصد آرای اخذ شده، نامزدی در صدر بود. وقتی ۲۰ درصد دیگر  آرا شمرده شد، کاندیدایی که در منطقه‌ اهمیت دارد در شمارش نهایی، جزو افراد منتخب نبود و گفتند تقلب شد و فضاسازی کردند؛ بعد هم دیدند که چنین نبود. ما همیشه با تیراندازی و برخورد خشن مخالف بوده ایم. در بدترین شرایط راهش صحبت با مردم است، اما ما در صحنه نیستیم. در مورد سیاست نیروی انتظامی و آن‌هایی که حافظان امنیت کشور هستند شاهد هستم همواره تاکید داشتند با مذاکره و اقناع کار را پیش ببرند.

رییس دفتر رییس جمهوری در رابطه با نهایی شدن متن توافق گفت: مذاکرات خیلی پیشرفت کرده است. بر تمام مسائل اقتصادی توافق شده که تحریم‌ها برداشته شود. الان بحثی در رابطه با بانک، بیمه، نفت و کشتیرانی نداریم. همه این ها توافق شده است. حدود یک هزار و ۴۰ تحریم دوران ترامپ طبق این توافق برداشته می‌شود. در رابطه با تحریم افراد و دستگاه های مربوط به بیت مقام معظم رهبری هم  توافق شده برداشته شود.

واعظی گفت: اساس مذاکره ما از سال ۹۴ در رابطه با موضوعات هسته ای بود. تمام تحریم‌های هسته ای در آن سال برداشته شد. چون تیم مذاکره کننده ما اجازه نداشت در رابطه با مسئله منطقه، حقوق بشر و تسلیحاتی و موشکی صحبت کند. لذا تحریم‌هایی که در این ارتباط بوده است از سال ۹۴ هم بوده است. الان صحبت می کنیم که تحریم‌های باقی مانده کدام به برجام و کدام به قبل ۹۴ ربط دارد. الان هم ممکن است برخی از تحریم‌های مربوط به اشخاص و موضوعات پیش از مذاکرات سال ۹۴ باقی بماند؛ که آن ها را هم دارند مذاکره می کنند.

واعظی در مورد مذاکرات وین و اینکه فردا آخرین روز توافق با آژانس برای مهلت یک ماهه است، گفت: دیروز آقای عراقچی در دبیرخانه شورای عالی امنیت در مورد آخرین وضعیت مذاکرات گزارش دادند و با تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی در این مورد تصمیم گیری می شود.

 وی گفت: در ارتباط با مساله برجام رییس جمهور در نشست هیات دولت روز یکشنبه به وزرا دستور دادند که هر تصمیمی که می‌گیریم و این تصمیم به دولت آینده تسری پیدا می‌کند حتما با آن مشورت کنیم. ما نمی خواهیم در این چهل روز آینده کاری بکنیم که دولت سیزدهم و شخص رئیس جمهور منتخب با مشکل رو به رو شود یا راضی و موافق نباشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: ما تصمیماتی را در گذشته گرفتیم، در سال‌های قبل که ادامه‌اش می دهیم اما تصمیماتی که از الان به بعد می خواهیم بگیریم اخلاق و معرفت حکم می کند که ما با مشورت و تفاهم پیش برویم.

واعظی اظهار کرد: در رابطه با برجام که موضوع بسیارمهمی است رییس جمهور دستور داد عراقچی به محض رسیدن به تهران با ظریف خدمت آقای رییسی برسند و گزارش کاملی بدهند و بگویند پیشرفت‌ها چه قدر بوده و محدودیت ها را اعلام کند. این گزارش یک ساعت و نیم طول کشید و همه موارد اعلام شد.

روحانی چه وقت به رئیسی تبریک گفت؟

وی گفت: روز شنبه بعد از انتخابات، قبل ساعت ۸ رییس جمهوری بعد از اعلام خبر انتخابات تلفن زدند و تبریک گفتند، بعد برای تبریک خدمت آقای رییسی رفتند. در این جلسه که تشریفاتی نبود مطالب مهمی مطرح شد.  الان هم که من و شما صحبت می کنیم آقایان روحانی و رئیسی دارند در مورد موارد مهم کشور گفت و گو می کنند.

برجام همانند همه معاهدات بین المللی هر عضوی لازم نیست مادام العمر عضو معاهده باشد

واعظی در پاسخ به سوالی در مورد تضمین آمریکا در برجام گفت: برجام همانند همه معاهدات بین المللی هر عضوی لازم نیست مادام العمر عضو معاهده باشد، ساز و کار خروجش دیده شده است اما کاری که ترامپ کرد غیر معقول بود.

وی تصریح کرد: آقای عراقچی این موضوع را از همان روز اول پیگیری کرده و ساز و کارهایی را هم مشخص کردند. البته این نباید به گونه‌ای باشد که اگر ما روزی دیدیم برجام منافعی برایمان ندارد متعهد به برجامی شویم که منافع کشورمان را حفظ نمی کند. بنابراین دارد الان روی ساز و کارهایی کار می شود که شرایط ترامپ تکرار نشود.

وی در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت: ما موضعی که از روز اول داشتیم این بود که برجام قابل بازکردن و مذاکره مجدد نیست و ما الان روی بازگشت به تعهدات کار می کنیم. برجام همان برجام قبل است موضک و منطقه در برجام نبوده است. به نظر می رسد موضوعاتی که آمریکایی ها در مورد برجام می گویند برای افکار عمومی خودشان است.

مسدود شدن سایت های ایرانی خلاف اصول آزادی بیان است

وی خاطر نشان کرد: اقدام اخیر امریکا در رابطه با مسدود شدن سایت های ایرانی خلاف اصول آزادی بیان است که بر آن تاکید می کند. این موضوع از نظر دولت ایران محکوم است. اگر نمونه های مشابهی در ایران باشد برخورد مشابه کرده و از ابزارهای قانونی برای عمل متقابل استفاده می کنیم.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره پایان مهلت آژانس اتمی گفت: آقای عراقچی دوشنبه صبح بازگشتند گزارشی را خدمت آقایان رئیس جمهور و رئیس جمهور منتخب دادند و هم در دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی بحث کردند. یکی از موضوعات بحث شان این بود . طبق معمول این جلسه در روزهای خاص خودش برگزار می شود.

وی در رابطه با خرابی نیروگاه بوشهر گفت: خرابکاری نبوده است. همانند هر کارخانه ای تجهیزاتش با خرابی رو به رو می شود. الان هم در حال برطرف کردن مشکل است.

تکذیب خبر افزایش ۴۰ درصد لبنیات

وی در پاسخ به پرسشی درباره افزایش قیمت محصولات لبنیاتی گفت: خبر افزایش ۴۰ درصد لبنیات را بلافاصله وزارت صمت تکذیب کرد. آقای رئیس جمهور دستور دادند بدون هماهنگی در این‌ ماه‌های آخر نباید چیزی افزایش قیمت داشته باشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطر نشان کرد: بالاخره مردم انتخابی  کردند و با امیدی به رئیس جمهور منتخب رای دادند. ما به همراه رئیس جمهور منتخب باید تلاش کنیم امید مردم افزایش پیدا کند. اعتقاد من بر این است که اگر مردم به دولتشان امیدوار باشند ۵۰ درصد از مشکلات حل می شود. بلافاصله دیروز آقای روحانی دستور دادند من هم از آقای رزم حسینی پیگیری کردم. گفتند پیشنهاد این موضوع داده شده اما هیچ تصمیمی نگرفتیم هر کسی در هرجایی که تخلفی کند باید پیگیری شود.

واعظی گفت: ما افزایش قیمت شیر را تکذیب می کنیم. آقای وزیر صمت گفتند در ستاد تنظیم بازار موضوع مطرح شده اما تصمیم گیری نشده است. ارز نهاده گران نشده است و همان قبلی است. تا الان در توزیع این کالا مشکل داشتیم. ترخیص از بنادر را هم بحث کردیم تفاهم نامه هایش امضا شده است و معاون اقتصادی رئیس جمهور امروز جلسه ای دارند که ترخیص در بنادر را تسریع کنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • دکتر افسانه یوسفی IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  6 1
  بله به کوری چشم شما دولتمردان نامرد، ایشان رئیس جمهور همه مردم ایران است نه رئیس قشر مرفه جامعه
 • یاور IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  6 1
  ما تنها با امید ریشه کنی فساد به آیت الله رئیسی رای دادیم و تا حصول نتیجه پای آرمان ها هستیم.
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  4 1
  تمام ایران را از قول خودت بگو
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  4 1
  برو کنار بزار باد بیاد.
 • یک ایرانی DE ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  5 1
  سلام بر ابراهیم
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  0 3
  نخیر
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  1 0
  چرا رییس تو نبود
 • NP ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  1 0
  چند نکته در مورد انتخابات و رای آقای رئیسی ۱ اینکه میگن ۵۲ درصد شرکت نکردند غلطه، در انتخابات ریاست جمهوری قبلی با کلی دروغ و دغل و پای کار آوردن منافقا و ...۷۰ درصد شرکت کردن.و الان با وجود تحریم اصلاحاتی ها و دشمنان خارجی و...۴۸ درصد.پس فقط ۲۲ درصد کمتر شده.اونم با این عملکرد افتضاح و ناامیدکننده ی دولت ۲ آقای رئیسی ۶۲ درصد رای شرکت کننده ها و ۳۱ درصد از کل واجدین شرایط را کسب کرده اند.این در حالی است که خود روحانی در اولین دور انتخابش ۵۰/۳ درصد ارا را کسب کرد و از نمونه های خارجی که جز قبله های اصلاحات محسوب میشه اوباما بود که ۲۶ درصد آرای مردمی را کسب کرد. در این حالت اولا درصد کسب آرای رئیسی قابل قبول و حتی باعث افتخار است و دوما باید منتظر بود و بعد از چهار سال دید که رای ایشان چقدر است و بعد گفت موفق بوده یا نه. چرا که رای دهی الان مردم به شدت تحت تاثیر عملکرد افتضاح دولت بی تدبیر و امیدسوز بود. باتشکر، اشرف سادات
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  1 0
  اقای واعظی، من نه برای اقتصاد، نه برای ارزانی، نه برای مسکن، نه برای ازدواج و نه برای کار به ایشون رای ندادم. رای دادم تا گردن کلفت های یقه سفید وطن فروش رو پشت میله ها ببینم. من اقتصاد نمیخوام، مبارزه با فساد میخوام. منظورم از فساد رو هم شما خوب میدونی یعنی چی.
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  0 0
  په نه په رعیس جمهور نصف ایرانه شایدم ثلث یکی بگه ساقی این بی شرف کیه.ای خدا کی 12 مرداد میرسه.
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  1 0
  تنها خواهش ما از این دولت فخیمه اینه که در این چند روز باقی مونده خصوصاً تو وین هیچ کاری نکنن؛ مرخصی بگیرن تو خونه استراحت کنن. خدماتشون در 8 سال گذشته از سرمونم زیاده!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس