کرزی

رئیس جمهور سابق افغانستان گفت نیروهای خارجی برای مبارزه با افراطگرایی و تامین ثبات به افغانستان آمدند اما ناکام بودند و میراث حضور آنها رسوایی و فاجعه است.

به گزارش مشرق، حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان گفت که نظامیان آمریکایی و ناتو ۲۰ سال پیش با این هدف مشخص به افغانستان آمدند که با افراطگرایی مبارزه کنند و برای این کشور ثبات بیاورند، اما امروز افراطگرایی در بالاترین سطح خود قرار دارد و آن‌ها در هر دو هدف خود ناکام شده‌اند.

کرزی که در اواخر زعامت ۱۳ ساله خود روابط پرتنشی با آمریکا داشت، ضمن تاکید بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت که میراث حضور ۲۰ ساله آن‌ها در افغانستان «یک رسوایی کامل و فاجعه» است.

رئیس جمهور سابق افغانستان به «آسوشیتدپرس» گفت: ما بدون حضور نظامی آن‌ها در وضعیت بهتری خواهیم بود، من فکر می‌کنم ما باید خود از کشورمان دفاع کنیم و مراقبت جان خود باشیم. وضعیت کنونی ما بخاطر حضور نیروهای خارجی است، ما نمی‌خواهیم این فلاکت و بی‌عزتی که با آن مواجه هستیم، ادامه یابد. برای افغانستان بهتر است که آن‌ها اینجا را ترک کنند.

وی تاکید کرد: عملیات نظامی آمریکا و ناتو علیه افراطگرایی یا تروریسم نبود، بلکه علیه آرزوها و روستاهای افغانستان بود. آن‌ها مردم افغانستان را به زندان‌ها انداختند، در داخل کشور ما زندان ساختند و همه روستاها را بمباران کردند، این بسیار اشتباه بود.

رئیس جمهور سابق افغانستان پیش از این نیز تصریح کرده بود که وضعیت نگران‌کننده کنونی افغانستان نتیجه سیاست، عملکرد تحقیرآمیز و تفرقه‌افکنانه آمریکا در برابر مردم این کشور است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • یک افغانستانی IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۱
    0 0
    کرزی کثیفترین و ملعون ترین فرد در افغانستان است. این شخص در افغانستان بشدت به فارسی ستیزی و البته به پدر احیا کننده طالبان شهرت دارد. او با استفاده از پول کمک خارجی ها مناطق پشتون نشین را ساخت در عوض مناطق شیعه نشین مرکز افغانستان در اوج فقر و فلاکت بسر بردند و نصیبی از میلیارد ها دلار کمک های جهانی نبردند.کرزی با حیله گری سعی کرده تا به ایران نزدیک شده و نقش لابی گر را ایفا کند. ولی روزنامه سان در مقاله ای به مدارکی دست یافته که این شخص در دوران ریاست خود 600 میلیون دلار ازبودجه افغانستان را برای انتقال ده ها هزار پشتون جهادی از پاکستان به ولایت های فارسی زبان بغلان و قندوز اختصاص داده. حالا اما داریم ثمرات کار های کرزی را می بینیم دو ولایتی که روزی آرام ترین ولایت ها بودند حالا به جولانگاه طالبان و پشتون ها تبدیل شده و زبان فارسی کم کم در حال از بین رفتن در این دو ولایت شمال افغانستان است. یادتان باشد آمریکا از افغانستان عقب نشینی میکند ولی حکومت افغانستان را تحویل یک دولت جهادی سلفی پشتونی متحد خود میدهد. در واقع آمریکا میخواهد با طالبان دوست باشد و یک حکومت دست نشانده مانند سعودی ها یا دولت های حاشیه خلیج فارس در افغانستان را روی کار بیاورد. دولتی که قطعا بعلت تفاوت زبانی و نژادی و مذهبی و ایدئولوژیکی مخالف ایران خواهد بود.کرزی میخواهد با حرف های ضد آمریکایی ذهن ایران را مسموم کند.او پشت پرده خود دوست آمریکاست و برای بقدرت رسیدن پشتون های جهادی و البته تضعیف اقوام شیعه و فارسی زبان تلاش میکند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس