کد خبر 1234163
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۶
حاج‌رضایی: در تغییر سرمربی تیم ملی ۴ عامل باید مدنظر باشد/ دوست ندارم کی‌روش برگردد، حتی اگر قهرمان جهان شویم

کارشناس فوتبال ایران با اشاره به شرایط مبهم نیمکت تیم ملی گفت که اگر قرار است تغییراتی صورت گیرد باید به ۴ عامل مهم توجه شود.

به گزارش مشرق، امیر حاج‌رضایی درباره عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در دور برگشت مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و صعود از مرحله اول اظهار داشت: زمانی که دور رفت به اتمام رسید، در خاطرم هرگز نبود که ایران چنین وضعیتی در جدول داشته باشد. در آن زمان حوادث زیادی در فوتبال ایران رخ داد که منجر به ناامیدی شد؛ از اداره شدن فدراسیون فوتبال با سرپرست تا بدهی‌های فراوان و نداشتن سرمربی.

اسکوچیچ کار بزرگی انجام داد

وی اضافه کرد: با همه این مسائل و با وجود نتایج دردناکی که تیم ملی در دور رفت گرفته بود، اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد. او در رده باشگاهی ایران کار کرده و نتایج بدی هم نگرفته بود. این مربی با نسل طلایی فوتبال ما کار بزرگی انجام داد. به طور کلی مجموعه افرادی که در بحرین حضور داشتند کار بزرگی انجام دادند.

اگر حذف می‌شدیم، نسل عالی فوتبال از بین می‌رفت

کارشناس فوتبال ایران، با بیان اینکه ممکن است سؤال شود آیا ما تیم‌های مطرح و بزرگی را شکست داده‌ایم که می‌گویید کار بزرگی صورت گرفته، عنوان کرد: اینگونه نیست اما با توجه به شرایط می‌گویم کار بزرگی انجام شد. در گروه ۵ تیمه، سوم بودیم و پایین‌تر از ما هنگ‌کنگ و کامبوج بودند که در جغرافیای فوتبال جایی ندارند. بالای سرمان نیز ۲ حریف خاص حضور داشتند که همیشه ما را اذیت می‌کردند ولی در دور برگشت کسب ۱۲ امتیاز از ۴ بازی شادی و امید را به مردم برگرداند. اگر در این مرحله حذف می‌شدیم، یک نسل عالی فوتبال ایران از بین می‌رفت. در این شرایط به عنوان تیم اول صعود کردیم و نتیجه خیلی خوبی رقم خورد.

در مرحله دوم مقدماتی فقط یکی دو تیم مدعی نیستند

حاج‌رضایی خاطرنشان کرد: حالا تیم ملی باید خود را برای دور دوم آماده کند. به  زودی قرعه‌کشی انجام می‌شود که البته برای ما تفاوتی نخواهد داشت. از ۱۲ تیم حاضر در این مرحله، فقط یکی دو تیم عقب‌ترند و سایر تیم‌ها مدعی هستند. مثل همه تیم‌های دیگر، زمان علیه ما نیز است، با این حال چون تیم ملی از مشکلات خاص‌تری رنج می‌برد، اهمیت زمان برای‌مان بیشتر می‌شود.

تغییر سرمربی تیم ملی؟ هرگز به آرامش علاقه‌ نداریم

وی درباره اینکه زمزمه‌های تغییر سرمربی تیم ملی شنیده می‌شود، گفت: این موضوع مشکلی به مشکلات ما اضافه می‌کند. ما هرگز به آرامش علاقه‌ای نداریم و دل‌مان می‌خواهد مدام با بیم و هراس زندگی کنیم. این تیم کار بزرگی در منامه انجام داده و باید بگوییم دست‌شان درد نکند، چون واقعاً شرایط سخت بود آن هم در کشوری که می‌دانیم چطور با ما برخورد می‌کند.

تیم ملی فوتبال ایران , کارلوس کی‌روش , جام جهانی 2022 ,

در تغییر سرمربی ۴ عامل مهم را باید مدنظر داشته باشیم

کارشناس فوتبال ایران افزود: در اواخر خرداد قرار داریم و قرعه‌کشی مسابقات چند روز دیگر (۱۰ تیر) انجام می‌شود و زمان زیادی تا شهریورماه نداریم. در این شرایط چند مسئله مهم را باید مدنظر داشته باشیم. اول اینکه کدام مربی را باید به ایران بیاوریم؟ دوم؛ آیا از نظر اقتصادی می‌توانیم هزینه‌های یک مربی طراز اول را تامین کنیم؟ سوم؛ آیا ابزار و امکانات آن مربی را در این زمان محدود می‌توانیم فراهم کنیم و چهارم اینکه آیا در این زمان کوتاه این مربی تازه وارد از فضای فوتبال ایران و تیم ملی شناخت پیدا می‌کند یا خیر؟ تمام این مسائل باید بررسی شود و بعد تصمیم گرفت.

بیشتر بخوانید:

واکنش برانکو به حضور در تیم ملی ایران

برنامه‌ریزی فدراسیون ایران باید مثل آلمان باشد

حاج‌رضایی تصریح کرد: به طور مثال تیم ملی آلمان با یواخیم لو در یورو به میدان می‌رود ولی طبق برنامه این مربی بعد از مسابقات جدا می‌شود. سرمربی بعدی، از الان انتخاب و با فلیک قرارداد هم بسته شده است. فدراسیون آلمان بلافاصله بعد از بحث جدایی لو با کسانی که صاحب نظر هستند وارد مذاکره و مشورت می‌شود و خیلی زود سرمربی بعدی را انتخاب می‌کند. برنامه‌ریزی یک فدراسیون باید به این شکل باشد، نه اینکه ما به اینجا برسیم و حالا بخواهیم بحث عوض کردن سرمربی را مطرح کنیم.

لو و گواردیولا نمی‌توانند در ایران معجزه‌ کنند

وی یادآور شد: بحث دیگر این است؛ کسانی که می‌خواهند تصمیم بگیرند و سرمربی را تغییر بدهند آیا این توانمندی را دارند یا خیر؟ آیا آنها شناختی از مربیان خارجی و فوتبال دنیا دارند که می‌خواهند مربی انتخاب کنند؟ نکته بعدی اینکه حتی اگر یواخیم لو یا پپ گواردیولا که جزو بهترین مربیان روز دنیا هستند را به ایران بیاوریم آنها می‌توانند معجزه‌ کنند؟ پاسخ منفی است چرا که اصلاً در فوتبال مدرن چیزی به اسم معجزه وجود ندارد.

حضور یک مربی صاحب‌نام برنامه‌ریزی و پشتوانه مالی می‌خواهد

کارشناس فوتبال ایران اظهار داشت: آوردن یک مربی صاحب نام؛ کار، برنامه‌ریزی و پشتوانه قوی مالی می‌خواهد. این مربی ممکن است درخواست انجام ۴ بازی دوستانه در خارج از کشور و ۴ بازی دوستانه در داخل کشور و اردوهای خارجی داشته باشد. آیا در این شرایط می‌توانیم نیازهای او را فراهم کنیم یا خیر؟ در کنار هزنیه‌ سنگینی که برای دستمزد باید بپردازیم، باید هزینه‌های زیادی برای اردوها و امکانات در نظر داشته باشیم. علاوه بر این آیا قرار است باز هم قراردادهای سنگین را افرادی تنظیم کنند که این کار را بلد نیستند؟

تیم ملی فوتبال ایران , کارلوس کی‌روش , جام جهانی 2022 ,

افرادی که قرارداد ویلموتس را امضا کرده‌اند، الان کجا هستند؟

وی ادامه داد: بخش حقوقی فدراسیون بخش خیلی مهمی است، چون هر کلمه‌ای که در قراردادها نوشته می‌شود در صورت تنش می‌تواند در محاکم قضایی از آن علیه‌مان استفاده شود. باید برای قرارداد جدید، متنی نوشته شود که منافع فوتبال ایران در آن لحاظ شود، نه متن قبلی (اشاره به قرارداد ویلموتس) که آقایان آن را امضا کردند. الان  این افراد کجا هستند که این ویرانی را برای ما به یادگار گذاشتند؟ با همه این اوصاف اگر نمی‌خواهیم به گذشته برگردیم، تغییر مربی ساده نیست که یک نفر را برداریم و یک نفر دیگر را انتخاب کنیم.

نمی‌توانم درباره ادامه حضور اسکوچیچ نظر بدهم

حاج‌رضایی درباره اینکه آیا معتقد است تیم ملی باید با اسکوچیچ به کارش ادامه دهد، گفت: به طور قطع نمی‌توانم بگویم اسکوچیچ را حفظ کنیم یا تغییر دهیم، چون معادلات فوتبال ما پیچیده است. حقیقت این است که فوتبال از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که برای موفقیت تیمی باید همه آن قسمت‌ها وجود داشته باشند.

کوپر، زاکرونی و اریکسون نشان دادند که اسم‌ها نتیجه نمی‌گیرند

وی درباره اینکه برخی‌ها اعتقاد دارند باید تیم ملی برای راهیابی به جام جهانی و البته موفقیت در قطر، یک مربی بزرگ روی نیمکت داشته باشد، عنوان کرد: در جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات، یکسری مربیان بازنشسته که در دوران پویایی‌شان خیلی مطرح بودند به آسیا آمدند، مثل هکتور کوپر که مربی ازبکستان شد یا زاکرونی که به امارات رفت و البته فاجعه‌آمیزترین اتفاق نیز حضور اریکسون در فیلیپین بود که اصلا این تیم بازیکن ندارد! همه این مربیان به آسیا آمدند که پول جمع کنند و هیچکدام نیز موفق نبودند. از آن طرف یک جوان، چندین سال در قطر کار و با برنامه‌ریزی این تیم را قهرمان  آسیا می‌کند، بنابراین قرار نیست در فوتبال اسم‌ها نتیجه بگیرند. برای موفقیت یک مربی در کنار تخصص و کارآیی، مجموعه‌ای از مسائل وجود دارد که باید حل شود. همانطور که گفتم با در نظر گرفتن این مسائل در حال حاضر نمی‌توانم یک نظر قاطع درباره ماندن یا رفتن اسکوچیچ در تیم ملی بدهم، چون مسائل پیرامون اجازه نمی‌دهد.

اگر مربیان قبلی به ایران برگردند امیدی به آنها نیست

وی درباره اینکه عده‌ای بازگشت مربیان خارجی به ایران که با فوتبال ما آشنایی دارند را توصیه می‌کنند، یادآور شد: شاید منظور، برانکو باشد ولی او با تیم ملی عمان قرارداد دارد و تیمش به مرحله بعد صعود کرده و طبیعتاً نمی‌تواند به ایران برگردد. سایر مربیانی که در ایران نیز کار کرده‌اند، از ما طلبکارند و باید با چه تفکری به این فوتبال که از ویرانی آن خبر دارند برگردند؟ در این شرایط اگر بازگردند هم امیدی به آنها نخواهد بود.

دوست ندارم کی‌روش برگردد، حتی اگر قهرمان جهان شویم

حاج‌رضایی در واکنش به احتمال بازگشت کی‌روش به ایران تاکید کرد: اصلا دوست ندارم او برگردد، حتی اگر تیم ملی را قهرمان جهان کند. وجه اجتماعی این مربی را دوست نداشتم و یادم نرفته که چقدر با اهانت از بالا به ما نگاه می‌کرد. کی‌روش به ما توهین می‌کرد و بهتر است خوش باشد و به دنبال کارهای خودش برود. امیدوارم او دیگر برنگردد.

آنقدر اوضاع خراب است که پیروزی مقابل بحرین و عراق انتهای آرزوهای‌مان می‌شود

وی گفت: در پروسه تغییر مربی؛ مدیریت ورشکسته، گردش‌های مالی و آلوده و دیگر مسائل دخیل هستند. افرادی از تغییر مربی و این کانال آلوده سود می‌برند. اینکه فقط به جام جهانی برویم، دلیلی بر اینکه فوتبال موفقی داریم، نیست. جام جهانی مهم است و با حضور در این مسابقات نسل فوتبال ما رشد می‌کند و دنیا ایران را بیشتر می‌شناسد ولی باید قبول کنیم که فوتبال ایران ساختار ندارد. ما به پیروزی مقطعی می‌رسیم ولی به پایداری خیر. آنقدر وضع فوتبال ما خراب می‌شود که ساختمان فدراسیون را به دلیل بدهی مصادره می‌کنند. یا اوضاع آنقدر خراب می‌شود که پیروزی مقابل بحرین و عراق انتهای آرزوهای‌مان می‌شود.

تیم ملی فوتبال ایران , کارلوس کی‌روش , جام جهانی 2022 ,

چرا باید ۶ میلیون یورو خرج یک مربی کنیم؟

پیشکسوت فوتبال ایران ادامه داد: در بخش برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مشکل داریم و تا این مسائل درست نشود فوتبال ایران درست نخواهد شد. دو فدراسیون قبلی پشت جام جهانی سنگر گرفتند ولی در بحث دلالیسم و فساد هیچ اتفاق مثبتی رخ نداده است. ۶ میلیون یورو چقدر «تومان» می‌شود که الان باید خرج یک مربی کنیم؟ اینکه پشت پرده چه اتفاقی رخ داده، قضاوت نمی‌کنم ولی وقتی می‌بینم با این شرایط زندگی می‌کنیم نمی‌توانم چندان امیدوار باشم. منظورم فدراسیون کنونی نیست، چون آنها ۴ ماه است که آمده‌اند و قضاوت‌ بماند برای بعد ولی هر چیزی الفبایی دارد که باید طبق آن پیش برویم.

جایگاه خورشیدی سرپرستی تیم ملی نیست

وی با اشاره به حضور مجتبی خورشیدی به عنوان سرپرست تیم ملی خاطرنشان کرد: ایشان شخص محترمی است ولی جایگاهش آنجا نیست اما چگونه در آنجا قرار می‌گیرد؟ در همین فدراسیون اما یک تصمیم عالی گرفته شد و آن انتخاب کریم باقری برای تیم ملی بود. باید هر دو دیدگاه را مطرح کرد. کریم باقری در کنار وحید هاشیمان به نیمکت تیم ملی حرمت داده و بازیکنان می‌دانند چه کسی در کنار آنهاست. همانطور که این تصمیم را باید تحسین کرد باید انتصابات بد را نیز نقد کرد. سرپرست تیم ملی فرد محترمی است ولی جایگاهش اینجا نیست.

مسئولان در موفقیت‌ها هستند، در مشکلات نیستند

حاج‌رضایی درباره انتقاداتی که به تجلیل از ملی‌پوشان با حضور مقامات دولت و ورزش صورت گرفته، گفت: شرایط تیم ملی را باید در نظر بگیرید. نیمه اول این مسابقات خیلی وحشتناک بود ولی در نیمه دوم امیدوار کننده بودیم و باید از بازیکنان تقدیر می‌شد. مسئله‌ای که وجود دارد این است که در هنگام موفقیت‌ها و پیروزی‌ها مسئولان همیشه حضور دارند ولی در هنگام مشکلات آنها را نمی‌بینیم.

آرزو می‌کنم روزی در این فوتبال روابط از بین برود

وی گفت: مثل همه ایرانی‌ها در تمام زمینه‌ها برای کشورم آرزوی موفقیت دارم. دوست دارم تیم ملی به جام جهانی برود و خیلی دوست دارم از افراد توانمند استفاده کنند، افرادی که دست‌پاک و دل‌پاک هستند. آرزو داشتن چیز بدی نیست و آرزو می‌کنم در این فوتبال روزی روابط از بین برود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  11 18
  استعمارگر پرتغالی 8 سال فقط داد و بیداد راه انداخت و ایرانی ها را تحقیر کرد و به بازیکنان دفاع اتوبوسی و اعتراض به داور و جنگ روانی داخل زمین و ضد فوتبال یاد داد آخرش ی تشتک هم نیاورد. آنوقت سرمربی جدید بدون ادعا و اعتراض به داور و جنگ روانی درست کردن بهتر از کی روش عمل کرد. کی روش و کی روشی پور و دلالان رسانه ای آن را به زباله دان تاریخ بفرستید.
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   0 0
   تو ايران داد نزني حقت رو نميدن در ضمن با خيال راحت ميرفتيم جام جهاني نه مثل الان که بايد دعا بخونيم که بشه يا نشه الان هم که بازيکنا خوب بازي ميکنن از دوران کي روش مونده
  • DE ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   4 5
   با کی روش درگیر مرحله حذفی جام جهانی بودیم، الان با این کارنامه ندارها درگیر بالا اومدن از مقدماتی اول آسیا به مرحله دوم هستیم!!!! چیو با چی مقایسه میکنی!!
 • محمود IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  1 0
  کسانی که فدراسیون فوتبال را به گند کشیده اند لایق توهین هم هستند. این اوضاع تیم ملی است درست کرده اید؟ حالا کی‌روش توهین کرده ناراحت هم شده اید؟ تیم ملی شده بنگاه دلالی یک عده زالو
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  16 7
  امسال شما باعث نابودی فوتبال هستند. بر گردید به کارنامه کی روش ببینید چه کرده نیاری نیست از این دید به او نگاه کنید. او حقایق را گفت شما به عنوان یک کارشناس نباید از شنیدن حقیقت ناراحت باشید...
  • ساسان IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
   0 0
   امثال
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  3 0
  اقای حاج رضایی شما یکی از بانیان پرونده ویلموتس هستید و با مربی تیم ملی که سکوی پرش خیلی از بازیکنها شد و کلی اعتبار و شخصیت به تیم ملی داد مقابله میکنید واقعن ایران از امثال شماهایی که منافع ملی را فدای سلیقه شخصی کرده ضربه خورد
 • امیر IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  میگن ایرانیها بی نون نمک هستن دروغ نمیگن باید برانکو سرمربی تیم ملی باشه که که تو جام جهانی ۲۰۰۶ با اون همه ستاره با هفت گل خورده با تحقیر بازیکنان که از همون هم جا فرار کرد پاسخگو نبود ولی کی روش تویی گروه مرگ مدعی صعود بود
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  1 0
  کي روش ديسيپلين فوتبال ايران رو درست کرد بازيکن سالاري رو برداشت براي فساد فرياد زد آکادمي فوتبال رو برا آينده درست کرد نسلي که الان ميبيني و داري بهش افتخار ميکني رو درست کرد همه مردم ايران از ايشون راضي ان در ضمن به مردم ايران هم خيلي محبت داشت اگه هم فريادي ميزد براي گرفتن امکانات بود خيالمون باهاش راحت بود ولي اگه تو مشکل شخصي داري به کنار مشکل ما اينه که نفع جمع رو نميبينيم.
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  یک ایرادی که به کارلوس کیروش وارد بود دفاعی چیدن تیم ملی بود و بدست اوردن نتایج 1-0 در مقابل تیمها. اسکوچیچ و کادرش تا حدودی سبک بازی تیم ملی را به تهاجمی تغییر دادند و با انجام چندین بازی تدارکاتی با کیفیت تیم ملی انسجام بهتری پیدا خواهد کرد و صعودش به جام جهانی دور از ذهن نیست. نکته دیگر اینکه کیروش 67 ساله است و اسکوچیچ 50 ساله.
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  1 2
  یک ایرادی که به کارلوس کیروش وارد بود دفاعی چیدن تیم ملی بود و بدست اوردن نتایج 1-0 در مقابل تیمها. اسکوچیچ و کادرش تا حدودی سبک بازی تیم ملی را به تهاجمی تغییر دادند و با انجام چندین بازی تدارکاتی با کیفیت تیم ملی انسجام بهتری پیدا خواهد کرد و صعودش به جام جهانی دور از ذهن نیست. نکته دیگر اینکه کیروش 67 ساله است و اسکوچیچ 50 ساله.
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  0 0
  همین اسکوچیچ خوبه درسته تجربه کی روش رو نداره ولی انگیزش از کی روش بیشتره و این خیلی مهمتره
 • حافظ IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  2 0
  حرف حقیقت در ایران واسه همه گران تمام می‌شود کی روش حقیقت فوتبال ما را دید وحقیقت را گفت
 • GB ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
  5 0
  تو خودت چه موقع بازنشسته میشی و سکوت اختیار میکنی آقای حاج رضایی؟
 • امیدنظری IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
  1 8
  یه خورده واقع بین باش داداش تو خودتان کجا میبینی که در مورد کی‌روش نظر میدید بهترین مربی تاریخ ایران تا حالا بدون تردید کی‌روش بوده اینا تو نتایجش میشه دید داداش تو هم مربی تیم ملی بودی نتایج تو هم با تیم ملی قشنگ معلومه پس ساکت باش ونظر الکی نده یادت باشه کسی که جلو عربا وکره از ما بیشتر برا آبروی ایران حرص میخورد کی‌روش بود شما ازاین میسوزید که شماها را قاطی آدم حسابتون نمی‌کرد زنده باد کی‌روش حالا هر جا وبا هر تیمی بابت زحماتت هم برای ایران ازت ممنونیم
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
   0 0
   کی روش عالی بود رو به هر کی نمیداد کارشو بلد بود .نظرت را اقایی حاج رضایی برای خودت نگه دار موش کشی نکن بزرگوار ۹
 • محمد IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
  0 0
  بنظرم کیروش، همین نسل طلائی را معرفی کرد که شما دارید ازش حرف می زنید، شما که می گی دفاع اتوبوسی ، ما غیر چند تا حرکت که رو خلاقیت بازیکنان و نه تاکتیک تیمی بوجود آمد و به گل منجر شد چی از فوتبال ایران دیدید، مربی های تیم ملی الان چه هنری جز توپ جمع کنی دارن ، چه کارنامه ایی دارن، تیم کیروش با برنامه بازی می کرد، حالا ممکنه یه بازی تیم دفاع کنه، اما همون دفاع اتوبوسی هم اصولی بود، جوری که تیم فرصت داشت حمله کنه
 • محمد IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
  0 0
  ما هم دوست نداریم شما دور تیم ملی ما بگردی، زمان قرارداد ویلمودس کجا بودی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس