کد خبر 1233200
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۰
جیک سالیوان

مشاور امنیت ملی آمریکا از رایزنی‌های بی‌نتیجه بایدن و اردوغان درباره خرید اس۴۰۰ و توافق درباره مأموریت ترکیه برای تأمین امنیت فرودگاه کابل خبر داد.

به گزارش مشرق، «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد جو بایدن و رجب طیب اردوغان رؤسای‌جمهور آمریکا و ترکیه توافق کردند که در یک مأموریت احتمالی ترکیه برای تأمین امنیت فرودگاه کابل همکاری کنند.

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین افزود گفت‌وگو بین بایدن و اردوغان در مورد مسئله اس۴۰۰ به راه حلی نرسیده است و ادامه گفت‌وگو با ترکیه در مورد سامانه S-۴۰۰ الزامی است.

جیک سالیوان همچنین گفت: «حمله به مأموریت‌های دیپلماتیک ازسوی طالبان و یا سایر گروه‌ها در افغانستان را جدی می‌گیریم.»

پیش از این اما رجب طیب اردوغان اظهار داشت به جو بایدن صریحا اعلام کرده است که موضع آنکارا درباره سامانه اس۴۰۰ بدون تغییر است.

اردوغان در صحبت با خبرنگاران در باکو گفت: «من به بایدن گفتم انتظار نداشته باشید ترکیه در رابطه با F-۳۵ یا S-۴۰۰ گام جدیدی بردارد، زیرا ما قبلا در رابطه با خرید موشک‌های F-۳۵ سهم خود را انجام داده ایم. ما از شما سیستم دفاع هوایی پاتریوت را خواستیم، اما آن‌ها را به ما ندادید. برعکس، شما حتی پایگاه‌های ما را خالی از نیرو و سیستم‌های نظامی مستقر کردید. چه کاری می‌توانستیم انجام دهیم؟ ما هم این مسئله را خودمان حل کردیم».

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین اضافه کرد: «ترکیه قصد دارد در مورد موضوع همکاری در صنعت دفاعی با آمریکایی‌ها بحث کند و در میان خروج قریب الوقوع آمریکا از افغانستان، آنکارا آماده است مسئولیت بسیار بیشتری را در آنجا به عهده بگیرد.»

اردوغان گفت: «در روند مذاکرات آینده، سران وزارت خارجه، وزارت دفاع و صنعت دفاع دو کشور با یکدیگر دیدار خواهند داشت.»

آمریکا سال‌ها است با فشار بر ترکیه، کشور متحد خود در ناتو برای خرید سامانه موشکی ساخت روسیه، مخالفت کرده و ادعا می‌کند که این مسئله تهدیدی برای اتحاد است و با تجهیزات ناتو سازگار نیست. عدم پذیرش آنکارا، واشنگتن را بر آن داشته تا ترکیه را از برنامه جنگنده F-۳۵ بیرون رانده و نهادی که بخش دفاعی ترکیه را هماهنگ می‌کند، تحریم کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس