آیت‌الله رئیسی: آقایان ۸سال کشور را معطل گذاشتند/ توجه ویژه به کوله‌بر‌ان و اقتصاد مرزنشینان خواهم کرد - کراپ‌شده

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه امروز مبارزه با فساد حتی در مباحث انتخاباتی به عنوان گفتمان غالب در کشور تبدیل شده است، گفت: مبارزه با فساد خواست جدی حکومت و مردم است و نباید اجازه داد اصلاً فسادی شکل بگیرد که لازم باشد با آن مبارزه کنیم.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام  سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز دوشنبه (۲۴ خردادماه) شورای عالی قوه قضائیه، با تبریک دهه کرامت، هجرت امام رضا (ع) به طوس را بزرگترین هجرت بعد از هجرت پیام پیامبر اعظم (ص) دانست که زمینه‌سازی برای شکل‌گیری تمدن رضوی را به دنبال داشت.

رئیس قوه قضائیه از انسانهایی که در یک یا چند علم و حرفه و صنعت نام آور می‌شوند، به عنوان "انسان‌های بزرگ" یاد کرد اما در عین حال متذکر شد: بزرگی با بزرگواری تفاوت دارد؛ بزرگواری ریشه در شخصیت افراد دارد و معلوم نیست هر انسان بزرگی، بزرگوار باشد.

وی از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید محسن حججی به عنوان نمونه‌ای از انسانهای بزرگوار یاد کرد و افزود: انسانهای بزرگوار دارای بزرگی روح، اخلاق و منش انسانی هستند حتی اگر در عرصه علم یا فنون سرآمد نباشند یا در عنفوان جوانی قرار داشته باشند.

این مقام مسئول با ذکر خاطرهایی از سفر اخیرش به عراق گفت: در عراق با یک بانویی ملاقات کردیم که همسر و ۹ فرزندش شهید شده بودند اما همچنان با صلابت بود و با یک عظمت روحی به ما روحیه می‌داد و می‌گفت سلام مرا به مقام معظم رهبری برسانید و بگویید ما تا آخر پای کار هستیم.

رئیسی با الگو معرفی کردن انسانهای بزرگواری که در چارچوب فرهنگ دینی رشد می‌کنند، تصریح کرد: وجود مقدس امام رضا (ع) آمدند تا انسانهایی دارای بزرگی روح و کرامت نفس بسازند.

رئیس دستگاه قضا، نخستین جلوه کرامت نفس را توجه به خدا و دیگرخواهی در پرتو خداخواهی عنوان کرد و گفت: در دستورالعملی که برای حفظ کرامت انسانی در قوه قضائیه صادر شده، تأکید کرده‌ایم که باید به دیگران و خواست آنها، حتی اگر یک فرد زندانی باشد، توجه شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه اگر کسی مرتکب جرمی شده، مجازات شود اما نباید شخصیت او شکسته شود که قابل بازاجتماعی شدن نباشد، متذکر شد: مبادا کسی به خاطر برخوردی نامناسب تحقیر شود که مجبور بشود با پول و رشوه و پارتی بازی حق خود را بگیرد.

وی با تأکید بر اینکه همه مردم دارای شخصیت انسانی هستند و باید کرامتشان حفظ شود، به توصیه امام علی (ع) به مالک اشتر درباره حفظ حرمت انسانها اشاره و عنوان کرد: ما به عنوان پیروان مکتب حضرت علی (ع) باید به کرامت دیگران توجه کنیم و اجازه ندهیم کرامت انسانی آنها آسیب ببیند.

رئیسی افزود: یکی از مسائل مهم که باید در همه بخشهای نظام مورد توجه قرار گیرد، توجه به مردم و خواست و دغدغه‌های آنها و یکی از موضوعات مهم در حفظ کرامت، مبارزه با فساد است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه امروز مبارزه با فساد حتی در مباحث انتخاباتی به عنوان گفتمان غالب در کشور تبدیل شده است، گفت: مبارزه با فساد خواست جدی حکومت و مردم است و نباید اجازه داد اصلاً فسادی شکل بگیرد که لازم باشد با آن مبارزه کنیم.

وی ادامه داد: باید روحیه مبارزه با فساد و کژیها همه جا حاکم باشد و در کنار نظارتهای پسینی به موضوع پیشگیری و اقدامات پیشگیرانه هم توجه ویژه داشته باشیم تا از بروز مفاسد جلوگیری شود.

این مقام مسئول با گرامیداشت سالروز تأسیس "جهاد سازندگی"، این نهاد انقلابی را از یادگارهای امام خمینی (ره) دانست و با انتقاد از انحلال آن گفت: قرار بود جهاد سازندگی در وزارت کشاورزی ادغام شود اما متأسفانه این مجموعه تعطیل شد و امروز به جای آنکه سالروزش را گرامی بداریم باید بگوییم یادش بخیر!

رئیسی یادآور شد: جهاد سازندگی در دهه نخست انقلاب منشاء خدمات درخشانی بود و اوائل انقلاب همکاران این مجموعه با یک روحیه جهادی در کنار دیگر بخشها از جمله همکاران دستگاه قضایی فعال بودند و به خاطر حضورشان در خط مقدم در دوران جنگ هم لقب سنگرسازان بی‌سنگر را گرفتند.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه امروز به شدت نیاز به روحیه جهادی داریم اظهار کرد: از وقتی جهاد سازندگی ادغام و منحل شد جای خالی فعالیتهای منسجم جهادی احساس می‌شد؛ گر چه جوانان عزیزی هستند که ماه عسل خود را وقف خدمت به محرومان و روستاییان می‌کنند.

وی، بر سازماندهی و ایجاد سازوکارهای لازم برای هماهنگی هر چه بیشتر فعالیتهای گروههای جهادی در کشور تأکید کرد و گفت: روحیه جهادی نیاز امروز نظام اداری ما است و باید این قدرت عظیم ملی که برای خدمت و گره‌گشایی از کار مردم پای کار آمده، سازمان پیدا کند.

عیسی زارعپور؛ رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در این جلسه با ارائه گزارشی اعلام کرد: پروژه ملاقات تصویری زندانیان با خانواده‌هایشان از طریق دفاتر خدمات الکترونیک و واحدهای قضائی از اول اردیبهشت ماه عملیاتی شده و در هفت استان نزدیک به هزار دیدار از این طریق انجام شده است.

وی به عنوان نمونه از ملاقات خانواده زندانی سیستانی با زندانی خود پس از دو سال از این طریق خبر داده و افزود: خانواده این زندانی به دلیل کهولت سن و عدم تمکن برای سفر و ملاقات زندانی، دو سال از دیدار وی محروم بودند که این فناوری و امکان جدید اتفاقی زیبا را در زندان رقم زد.

زارعپور با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تأمین زیرساختهای هوشمندسازی دستگاه قضا گفت که در هفته قوه قضائیه پنج هزار اتاق دادرسی الکترونیک جدید راه‌اندازی خواهد شد و تا پایان شهریور ماه نیز همه شعب قضائی سراسر کشور به امکانات ارتباطات تصویری دادرسی الکترونیکی مجهز خواهند شد.

حجت‌الاسلام حسن درویشیان؛ رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز در این جلسه با اشاره به تکلیف قانونی دستگاه‌ها برای راه‌اندازی سامانه‌های شناسایی و مبارزه با قاچاق ارز تا پایان سال ۹۸، گفت: باید ۴۰ سامانه با همکاری ۱۵ دستگاه اجرایی و قضایی و انتظامی راه‌اندازی می‌شد اما مسئولان چند دستگاه به وظایف قانونی خود در این زمینه عمل نکردند که گزارش قصور و ترک فعل گمرک به دادستانی تهران ارسال شده و گزارش مربوط به سایر دستگاه‌ها هم برای ارسال به مراجع قضائی در حال تکمیل است.

محمدمهدی حاج‌محمدی؛ رئیس سازمان زندانها نیز در این نشست با ارائه گزارشی از سفر استانی خود به همراه مدیران ستادی این سازمان به ۳۱ استان کشور، گفت که در این سفرها با تشکیل تیمهای کاری از تک تک زندانهای کشور تعداد هزار و ۷۷۸ بازدید و بازرسی به عمل آمده است.

وی، اشتغال را یکی از مهمترین زمینه‌ها و علل بزهکاری عنوان کرد و با اشاره به ایجاد اشتغال ۵۰ درصدی در زندانها و برنامه سازمان متبوعش برای افزایش این میزان به ۸۰ درصد در سال جاری خاطر نشان کرد که مدیران سازمان زندانها در نیمی از استانهای کشور متعهد شدند در نیمه نخست سال این رقم تحقق یابد.

حاج‌محمدی توجه به خانواده زندانیان را از مهمترین دستورکارهای سازمان زندانها برای توجه به مسائل و مشکلات زندانیان عنوان و از ایجاد امکان ملاقات تصویری زندانیان با خانواده‌هایشان به عنوان یکی از اقدامات در این زمینه یاد کرد که رضایت‌مندی خانواده‌ها را به دنبال داشته است.

رئیس سازمان زندانها همچنین از هزار و ۸۰۰ بازدید مدیران سازمان از زندانهای کشور در یکسال خبر داد و گفت: در این مدت ۱۸ هزار زندانی در ۶ مناسبت مورد عفو واقع شده‌اند.

وی با تأکید مجدد بر اجرای دقیق و مستمر طرح پایش و غربالگری سلامت در زندانها، بیان کرد: نسبت به سلامت جسمی زندانیان تأکید فراوان داریم چرا که جزو تکالیف قانونی و انسانی ما است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • علی IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
  5 11
  سلام ودرودخدا بر آيت الله رئیسی. خداقوت.
  • واو IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
   1 3
   دوباره می سازمت وطن
 • ابوالفضل IR ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
  14 4
  تو اگه واقعا میخوای با فساد مبارزه کنی که میدونم نه میخوای ونه میتونی ،بیا تا من حد اقل صدنفر بهت معرفی کنم
  • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
   4 9
   کارنامه مبارزه با فساد جناب رئیسی در قوه قضاییه برای افرادی که باشعور و با شرافت هستد کاملا روشن و شفاف است
  • مهدی IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
   3 7
   حاج آقا رئیسی هم می‌توانند هم می‌خواهند با مفسدین مبارزه کنند. عملکرد چندین ساله قضاوت ایشان این موضوع را ثابت می‌کند. درود بر حاج آقا رئیسی. رای ما آیت‌الله رئیسی.
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
  40 3
  جریان اون قاضی فراری در رومانی چیشد اقای رئیسی؟
 • IR ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
  54 1
  داداش وبرادر گرامی اقای رئیسی، شما اگه بفکر عدالت هستین پول مردم در بورس و سودش رو همونجور که بانک ها بابت وام هاشون از مردم میگیرن با راهکاری در کوتاه مدت بازگردونین بخدا خیلی ها نیازمند این پول هستن و دست رنج یک عمرشون هست
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
  1 2
  نباید اجازه داد اصلاح طلبی در مسولیتی قرار داشته باشه و گرنه تا وقتی اصلاح طلبان باشند فساد هم حتما خواهدبود.امیدوارم جبه اصلاح طلبان برای همیشه از کشور کنارگذاشته شود و هیچ گروهی وابسته یا به اسامی مختلف وابسته به اصلاح طلبان به وجود نیاید.
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
  2 1
  مغز متفکرها متاسفانه توی جناح مقابلن و دیدین چه طور همتی را مثل اسب تروا از فیلتر شورای نگهبان عبور دادن و جمعه پیش رو براتون سیاه کردن
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
  1 0
  #دولت_انقلابی اعلام حمایت آیةالله تحریری از حجةالاسلام والمسلمین رئيسی در انتخابات ریاست جمهوری. آیةالله تحريری دام ظله، استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه قم و تهران، ضمن اعلام #حمایت از حجةالاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در انتخابات پیش رو، از عموم طلاب و مؤمنین خواستند تا جهت سرافرازی نظام اسلامی و تشکیل دولت توانمند و انقلابی #شرکت_حداکثری در انتخابات پیش رو را مدنظر قرار دهند. ایشان همچنین قرائت #دعای_توسل و دعای #سریع_الاجابة را جهت گشایش امر و پیروزی جبهه انقلاب سفارش نمودند. ۲۴/خرداد/۱۴۰۰
 • هادی IR ۰۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
  4 0
  آقای رییسی لطفا این مبارزه با فساد را پر رنگ نکن . چون مطمئن باش شما هم هیچ کاری نخواهی کرد.
 • رامین IR ۰۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
  1 1
  مگه جلو فساد رو از قوه قضاییه نمیگیرن؟ تا اونجایی که من میدونم تو دولت فقط پول بیشتری هستش وگرنه مبارزه با فساد از همونجا که هستی شروع میشه
  • علی IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
   1 0
   حاجی عدالت شما را قبول دارم تا فراوانی مایع احتاج و شغل ووو نباشد فساد دزدی و پارتی بازی تا اخر عمر هست از سر نداری خلاف در جامعه رسوخ کرده .
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
  2 1
  اقای رییسی شما قریب 34 سال جز مدیران ارشد قوه قضاییه بودید چقدر با فساد مبارزه کردید حالا شدید ناجی کشور ، بسیاری ا فسادهای کنونی در زمان خاتمی بود شما ان موقع چکار کردید در مورد کرسنت و استای اویل و دهها پرونده فساد دیگر چکار کردید رشت الکتریک سال 82 اتفاق افتاد حالا فهمیدید فساد بوده؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس