کد خبر 1231365
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷
هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده یمن/ محکومیت تصمیم سعودی درباره حج

هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده از سوی ائتلاف سعودی، کارشکنی سعودی در پرونده اسیران، برگزای تجمعات ضد جنگ و محاصره یمن و نیز مخالفت مراکز دینی یمنی با تصمیم ریاض درباره حج از مهمترین اخبار این کشور است.

به گزارش مشرق به نقل از المسیره، «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته ملی امور اسیران دولت نجات ملی یمن گفت: ریاض پرونده مبادله اسیران را اداره می‌کنند و افسران اطلاعاتی سعودی در جلسات گفتگو در امان اردن حاضر بودند و کنترل جلسات را برعهده دارند.

وی افزود: اتاق عملیات دشمن سعودی دستور توقف هرگونه تبادل محلی اسیران با عناصر سرسپرده را داده است.

المرتضی تاکید کرد: توافقات محلی به آزادی بیش از۹ هزار اسیر از طرفین منجر شده است.

وی فاش کرد: طرف مقابل اهتمامی به آزادی هادی منصور در دور اخیر گفتگو در امان نداشته و تمام تمرکزش بر «محمد قحطان» از رهبران حزب الاصلاح بوده است.

هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده یمن

المرتضی گفت: ما با اختیارات کامل در پرونده مبادله وارد مذاکرات امان شدیم اما همه راهکارهای توافق شده و به امضا رسیده، با مخالفت طرف مقابل روبرو شد. ما در مقابل خود طرفی را نمی‌بینیم که اختیارات کامل برای تصمیم گیری داشته باشد.

وی افزود: افسران سعودی، شرط می‌گذارند که اسیران آنها مورد توجه قرار گیرد و در مقابل شمار زیادی از اسیران ما را نگه دارند.

وی  نقش سازمان ملل هم بسیار ضعیف توصیف کرد و گفت: سازمان ملل بسیار ضعیف عمل کرده است و نتوانسته که طرف دیگر را ملزم به اجرای توافق کند. سازمان ملل با پرونده اسیران به شکل پرونده درجه دومی برخورد می‌کند.

وی اعلام کرد: صنعا به اطلاع سازمان ملل رسانده است که آماده آزادی اسیران سودانی در ازای آزادی اسیران ما نزد سعودی وامارات است اما بدون پاسخ مانده است.

رئیس کمیته ملی اسیران ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل تحرکی به عمل آورد.

برگزاری گردهمایی ضد جنگ در استان حجه یمن

در جریان تجمع ضد جنگ در استان حجه، ادامه جنگ و محاصره یمن از سوی ائتلاف سعودی محکوم شد و شرکت کنندگان از جامعه جهانی خواستند که به نقش خود برای فشار به ائتلاف سعودی برای توقف جنگ و محاصره ظالمانه، فشار وارد کند.

شرکت کنندگان در این تجمع بر ادامه پایداری با وجود همه سختی‌ها تاکید کردند.

محکومیت تصمیم سعودی درباره حج

در جریان تجمعی که در استان إب برگزار شد، تصمیم سعودی در ممنوعیت برگزاری حج امسال و عدم اجازه زائران بیت الله الحرام محکوم شد.

شرکت کندگان با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند: رژیم سعودی فریضه الهی را به تعطیلی کشانده است آنهم به بهانه مبارزه با کرونا و این در حالی است که به رقاص‌خانه‌ها و مراکز فحشا که شلوغ هستند، اجازه ادامه فعالیت می‌دهد.

هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده یمن

شرکت کنندگان در این تجمع در بیانیه خود اعلام کردند: این اقدام خطرناک که برای دومین سال رخ می‌دهد، در حکم محاربه با خدا و در راستای راضی نگه داشتن دشمنان دین و بخشی از تحرکات عادی سازی شرم آور و مزدوری برای رژیم صهیونیستی است.

در این بیانیه آمده است: این رژیم در امانت خیانت کرده و مانع انجام فریضه مهم دین شده است.

شرکت کنندگان همچنین اعلام کردند: باید جبهه‌های جنگ با مال و نیرو حمایت شود و نباید گول صلح دروغین را خورد.

هدف قرار دادن ۳۰۳ مسجد درصعده از سوی ائتلاف سعودی

«لطف العواوی» مدیر اداره اوقاف صعده اعلام کرد: بیش از ۳۰۳ مسجد در استان صعده طی شش سالی که از جنگ سپری شده، هدف قرار گرفته است.

وی افزود: ۵۹ مسجد به طور کامل ویران شده و ۲۴۴ مسجد هم آسیب دیده است.

العواوی بیان کرد: هدف قرار دادن مسجد بدون توجه به قداست و جایگاه دینی آنها نشان دهنده این است که این دشمن ارزشهای دینی ذره‌ای برایش ارزش ندارد.

محکومیت تصمیم سعودی درباره حج از سوی وزارت ارشاد و امور حج یمن

وزارت ارشاد و امور حج و عمره دولت نجات ملی یمن اعلام کرد: ما ممانعت رژیم سعودی از انجام فریضه حج برای دومین سال متوالی را محکوم می‌کنیم. تصمیم رژیم سعودی گامی برنامه ریزی شده در راستای خدمت به طرح آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

در این بیانیه آمده است: رژیم سعودی به جای اینکه مانع برگزاری مراسم حج شود، بهتر بود که شرایط بهداشتی را فراهم می‌کرد. استفاده کننده اصلی از برگزار نشدن حج دشمنان اسلام و در راس آنها آمریکا و اسرائیل هستند که حج را به عنوان یک کنگره اسلامی جهانی خطرناک می‌دانند زیرا آن وحدت امت اسلامی را تقویت می‌کند.

وزارت ارشاد و امور حج دولت نجات ملی یمن تاکید کرد: رژیم سعودی به دنبال تعمیم آنچه مردم یمن طی بیش از شش سال جنگ متحمل می‌شوند به همه مسلمانان است. ملت‌ها و آزادگان جهان اسلام باید این تصمیم را محکوم کنند و سکوت نکنند. ما از کشورهای اسلامی می‌خواهیم که این اقدام را محکوم و در راستای کوتاه کردن دست رژیم سعودی از مقدسات اسلامی و اداره امور حج و عمره، حرکت کنند.

انجمن علمای یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم ریاض برای جلوگیری از ادای مراسم حج امسال برای دومین سال متوالی به بهانه ویروس کرونا، خوش خدمتی به آمریکا و اسرائیل است.

هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده یمن

در این بیانیه آمده است: اقدام عربستان برای ممانعت از برگزاری حج امسال، خوش خدمتی به آمریکا و اسرائیل و همراهی با سناریوهای آنهاست، لذا بعید نیست که این تصمیم در واشنگتن یا تل آویو پخته شده باشد.

روز گذشته انجمن علمای یمن تصمیم وزارت حج و عمره عربستان در رابطه با ممنوعیت حج برای مسلمانان خارج از کشور برای دومین سال متوالی را «ظالمانه» خوانده و اعلام کرده بود: ریاض این تصمیم را با وقاحت و گستاخی هر چه تمام تر گرفته است. این تصمیم محکوم و غیر قابل قبول و به منزله بستن مسجد الحرام و دلیلی بر انحراف رژیم سعودی و سقوط ولایتش بر مسجد الحرام است.

وزارت حج عربستان روز شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: حج امسال هم مانند سال گذشته تنها با حضور زائران داخل این کشور برگزار خواهد شد و به دلیل شرایط همه گیری کرونا هیچ زائر خارجی در این مناسک حضور نخواهد داشت .

بر اساس اعلام وزارت حج و عمره عربستان ، فقط اتباع سعودی و افراد مقیم این کشور و حداکثر تا ۶۰ هزار نفر می توانند در مراسم امسال شرکت کنند.

وزارت حج عربستان دلیل این تصمیم را خطرات ناشی از همه گیری کووید - ۱۹ اعلام و بیان کرد : زائرانی که قصد حضور در مناسک امسال را دارند می بایست عاری از بیماری‌های مزمن باشند .گروه‌های سنی بین ۱۸ تا ۶۵ سال می‌توانند در حج امسال شرکت کنند و می‌بایست بر اساس ساز و کارهای دولت در خصوص مقابله با کرونا حتما واکسن دریافت کرده باشند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس