کد خبر 1229662
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷
حاجی میرزایی

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کنکور به‌صورت ناخواسته، اهداف نظام تعلیم و تربیت را با آسیب جدی روبه‌رو ساخته و یکی از خطاهای نظام آموزشی کشور است، گفت: رأی‌اولی‌ها باید در انتخابات نقش‌آفرین باشند.

به گزارش مشرق، محسن حاجی‌میرزایی صبح امروز در دیدار با نمایندگان دانش‌آموزان و تشکل‌های دانش‌آموزی استان سمنان که در سالن یادگار امام (ره) استانداری سمنان برگزار شد، اظهار کرد: دوره دانش‌آموزی، دوره آگاهی و شکل‌گیری بنای رفیع شخصیت است.

وی افزود: شما دانش‌آموزان هم خوب حرف می‌زنید و علاوه بر آن حرفه‌ای خوب، با کلامی متقن، بیان شیوا و جذاب دارید که خداوند بزرگ را برای شما نعمت‌های ارزشمند شاکرم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ما در طول زندگی، دوره‌های مختلفی را سپری می‌کنیم که هر کدام دارای وجهه‌های متفاوتی هستند، بیان کرد: فرزند زمانه بودن یعنی اینکه در هر موقعیتی که قرار داشتیم، حق موقعیت را به معنای کامل کلمه ادا کنیم و در شکل‌گیری شخصیت خود، به بهترین نحو ممکن تلاش داشته باشیم.

 حاجی‌میرزایی گفت: این شکل‌گیری شخصیت، یعنی خودتان را درک و شناخت پیدا می‌کنید و علاوه بر آن با رفتار شما، دیگران از شما درک درست پیدا می‌کنند.

وی افزود: آگاهی، فداکاری، ظرفیت، مدارا، سخن گفتن، ابراز وجود، مقاومت، استواری، ایمان، اندیشه، تفکر و ... جلوه‌هایی از شخصیت انسان‌هاست که در دوره دانش‌آموزی شکل می‌گیرد و زیربنای این‌همه، آگاهی است.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: باید بدانیم و تأکید کنیم که آگاهی بنای رفیع شخصیت انسان‌ها را می‌سازد و به ما امکان انتخاب می‌دهد، از درماندگی و استیصال نجات می‌دهد، به زندگی صفا و جلا می‌بخشد و به انتخاب‌های ما سمت و سو می‌دهد.

 حاجی‌میرزایی اظهار کرد: ما باید برای ارتقای آگاهی تلاش کرده و از لحظه لحظه این دوران زندگی استفاده کنیم تا این آگاهی را توسعه بخشیم؛ چراکه به میزان آگاهی ما، امکان‌های متنوع‌تر در پیش روی ما قرار خواهد گرفت و این انتخاب‌ها هستند که به همدیگر مرتبط بوده و زندگی شما را تحت تأثیر و شکل خواهند داد.

وی گفت: در واقع این آگاهی شما دانش‌آموزان است که اگر افزایش پیدا کند، عرصه زندگی شما را به خوبی گسترش می‌دهد، پس وقت خود را صرف کار و اموری کنید که بیش از زمانی که خرج آن کردید، برای شما سرمایه و نتیجه به همراه دارد.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: زمانی در زندگی وجود ندارد که خنثی بوده و بر سازندگی شخصیت شما بی‌تأثیر باشد، پس باید تمام زمان خود را برای توسعه آگاهی به خدمت بگیرید تا جان شما جلا پیدا کره و زندگی مطلوب‌تری داشته باشید.

 حاجی‌میرزایی گفت: صبر، فهم، شجاعت، مهربانی و اندیشه محصول آگاهی است، پس به همین واسطه باید آگاهی‌ها را بسط و گسترش داد.

وی افزود: در آستانه انتخابات باید تلاش کنیم برای اجابت فرمایشات مقام معظم رهبری، اقدامات خود را برای برگزاری پرشور و شعور انتخابات به کار گیریم و رأی‌اولی‌ها لازم است تا در این انتخابات تأثیرگذار و مهم، نقش‌آفرین باشند.

وزیر آموزش و پرورش: کنکور خطای نظام آموزشی است

سازمان دانش‌آموزی توسعه یابد

 حاجی‌میرزایی عنوان کرد: من به مجلس دانش‌آموزی ایمان دارم، این مجلس‌ در کشور به یک‌هزار و ۱۱۱ مجلس در سطوح مختلف افزایش پیدا کرده که امری ارزشمند است؛ اما مهم‌تر آنکه حاصل این مجلس‌ها، در معرض دید عموم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه شما دانش‌آموزان باید به موضوعات مختلف فکر کرده و خروجی‌های مطلوب و مؤثر تولید کنید، افزود: سازمان دانش‌آموزی، یک گنج بی‌پایان است، باید توسعه یافته و پیشرفت کند، برای این سازمان انتهایی متصور نیستم؛ چراکه پر از نکات جذاب و ارزشمند بوده و این خیل عظیم دانش‌آموزی با اندیشه و ظرفیت‌های بالای خود، می‌توانند در بسیاری از زمینه‌ها راهگشا باشند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: تمامی تشکل‌های دانش‌آموزی، اتحادیه‌های انجمن اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هلال‌احمر، مجلس‌های دانش‌آموزی و... را میانبرهای تحقق اهداف عالی تعلیم و تربیت می دانم.

 حاجی‌میرزایی عنوان کرد: در هر سال باید بتوانیم یک وجه شخصیتی را در دانش‌آموزان ارتقا دهیم و طرح «هر دانش‌آموز، یک مهارت» با همین انگیزه و هدف در حال اجراست.

وی خاطرنشان کرد: تشکل‌ها نقش مهمی در هویت پردازی و شکل‌گیری شخصیت‌ها دارند و اعتقاد دارم که باید تمامی مدارس ما جایگاه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باشند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: ما هشت میلیون و ۵۰۰ دانش‌آموز ابتدایی داریم که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید بتواند آنها را زیرپوشش قرار دهد، کانون مبتنی بر انگیزه، عشق، رغبت و تمایل همراه با جذابیت و اثربخشی بالاست، طبیعتاً هرچه قدر از این جامعه دانش‌آموزی از چتر حمایتی کانون مغفول بمانند، متضرر می‌شویم.

حاجی‌میرزایی گفت: کنکور به صورت ناخواسته، اهداف نظام تعلیم و تربیت را با آسیب جدی روبه‌رو ساخته و یکی از خطاهای نظام آموزشی کشور است.

وی افزود: کنکور در انتهای ۱۲ سال تحصیل، با معیارهای خود سمت و سویی ایجاد می‌کند که شاخص‌هایی که برای سنجش اهداف نظام آموزشی نیست را به این دوران تحصیل سرایت داده و بر کل دوران تحصیل سایه سنگین می‌اندازد.

وزیر آموزش وپرورش گفت: نظام آموزشی برای زندگی کردن، بالغ شدن، ماهر شدن و اعتلای شخصیت است، باید بتوان حل مسأله و تجزیه و تحلیل ارائه داد، نظام آموزشی برای سنجش شاخص تست‌زنی نیست.

 حاجی‌میرزایی بیان کرد: در پی نشست با وزارت علوم، ساماندهی کنکور در دستور کار شورای انقلاب فرهنگی قرار گرفته و پیشنهاد کردیم ارزش و تأثیر سوابق تحصیلی و نتایج امتحانات از طریق آموزش و پرورش در طول دوران ۱۲ ساله با شاخص‌های استاندارد در نتیجه کنکور، به ۶۰ درصد افزایش یابد، این پیشنهاد مطلوب است اما کافی نیست و برای بیش از این تلاش خواهیم کرد.

وی گفت: شبکه شاد، مولود یک‌ساله‌ای است که برگ برنده را در مقایسه با تمامی پلتفرم‌های داخلی کشور ربوده است؛ اما مشکلاتی دارد که در شبکه‌های شاد ۱، ۲ و ... برطرف می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: یکی از راه‌هایی که جامعه دانش‌آموزی ما را برابر تهدیدات فضای مجازی قوی کرد، همان‌گونه که مقام معظم رهبری نیز تأکید داشتند، شبکه آموزشی شاد بود.

 حاجی‌میرزایی گفت: سیاست ما، افزایش کیفیت مدارس دولتی است، نواقصی وجود دارد که در حال تضعیف مدارس دولتی است، اما تلاش ما بر تقویت و حمایت از مدارس دولتی بوده و در این راستا گام برم می‌داریم.

وی گفت: ورزش، یکی از ساحت‌های بسیار بزرگ، مهم و ارزشمند تعلیم و تربیت است و عدم توجه یکسان به ساحت‌های ورزشی، هنری، اعتقادی و فناوری، سیاسی، آموزشی و ...، اهداف نظام آموزی را محقق نخواهد کرد.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: مطالبات شما دانش‌آموزان که از نمایندگان قشر ارزشمند و بزرگ دانش‌آموزی استان سمنان هستید را بررسی و رسیدگی خواهیم کرد و از هر چیزی که عدالت را آسیب بزند، برائت می‌جوییم و تلاش داریم تا نصیب برابر آموزشی را در کل کشور اجرا کنیم.

وزیر آموزش و پرورش: کنکور خطای نظام آموزشی است

عضویت ۲۳ هزار دانش‌آموز سمنانی در سازمان دانش‌آموزی‌

محمد دستورانی، مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان نیز در این نشست اظهار کرد: چه افتخاری بالاتر از این مهم که امروز ما ثمره کار و تلاشمان، شما دانش‌آموزان را ببینیم و بشنویم.

وی افزود: چهار هزار نفر از دانش‌آموزان استان سمنان، عضو اتحادیه‌های انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان عنوان کرد: ۲۳ هزار دانش‌آموز استان عضو سازمان دانش‌آموزی و ۵۰ هزار نفر عضو بسیج دانش‌آموزی هستند که با افتخار امروز در این جلسه پذیرای قدوم نمایندگان آنان هستیم.

دستورانی گفت: اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان سمنان، در حوزه معرفتی، انقلابی و بصیرتی گام‌های بسیار بزرگی برداشته است.

وی افزود: اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی استان در دوره کرونا، بالغ بر هزاران ماسک و کمک‌های مؤمنانه و معیشتی تهیه و توزیع کردند که اقدامی عملی و ارزشمند است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان بیان کرد: دانش‌آموزان عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان، در تولید محتوا و جذب اعضا در کشور، رتبه نخست را کسب کردند.

دستورانی عنوان کرد: ۱۰ هزار نفر از دانش‌آموزان استان سمنان در بسیج دانش‌آموزی، راهیان نور را به صورت مجازی تجربه کردند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس