تنش های آمریکا و چین و اقدام پکن برای شکستن اتحاد‌های واشنگتن

رئیس‌جمهور چین با تأکید بر آمادگی کشورش برای تقویت همکاری با جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد که پکن از خواسته‌های منطقی ایران درباره برجام حمایت می‌کند.

به گزارش مشرق، «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین روز گذشته (دوشنبه) تأکید کرد که پکن از خواسته‌های منطقی ایران در خصوص برجام حمایت می‌کند و آماده تقویت همکاری با ایران و حفاظت از منافع مشترک دو کشور است.

بنا بر گزارش شبکه «سی جی تی ان»، رئیس‌جمهور چین طی تماس تلفنی از مواضع ایران در برجام حمایت کرد.

بیشتر بخوانید:

سفیر ایران در پکن: همراهی چین با ایران در دوران سخت تحریم از نظرها دور نخواهد ماند

این مقام ارشد چین تأکید کرد که دو کشور چین و ایران در کنار یکدیگر و به کمک یکدیگر، در زمینه مقابله با پاندمی «کووید-۱۹» دست به دست یکدیگر دادند و به نتایج مثبتی در زمینه همکاری‌های عملی و مؤثر دوجانبه دست یافتند.

شی جینپینگ در ادامه به همتای ایرانی خود گفت که دو کشور قاطعانه از یکدیگر در موضوعات مربوط به منافع اصلی و نگرانی‌های مهم حمایت می‌کنند و تاحد زیادی اعتماد راهبردی متقابل خود را مستحکم و قاطعانه از برابری و عدالت بین‌المللی دفاع کرده‌اند.

رئیس‌جمهور چین با تأکید بر این که امسال، پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و ایران است، گفت که روابط دوجانبه در حال حاضر در یک مقطع مهم تاریخی قرار دارد تا بتوانند با استفاده از دستاوردهای گذشته، آینده پیش رو را رقم بزنند.

وی این گونه ادامه داد که پکن اهمیت زیادی برای روابط با ایران قائل است و تمایل دارد با ایران همکاری کند تا از پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک به عنوان فرصتی برای تقویت همکاری در زمینه‌های مختلف بهره ببرند و به طور مداوم برای پیشرفت جامع در زمینه توسعه مشارکت راهبردی جامع تلاش کنند.

رئیس‌جمهور چین با تأکید بر لزوم تداوم همکاری تهران و پکن گفت که کشورش به حمایت قاطعانه از ایران در حفظ حاکمیت و عزت ملی ادامه می‌دهد و تمایل دارد تا جای ممکن به ایران در مقابله با بیماری کرونا کمک کرده و به مردم ایران در غلبه بر این ویروس یاری برساند.

این دیپلمات ارشد پکن در ادامه با اشاره به تجاوزات ۱۲ روزه رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در قدس اشغالی گفت که پکن همچنین به ایفای نقش سازنده در پیشبرد یک راه‌حل زودهنگام و منصفانه برای مسئله فلسطین ادامه می‌دهد و آمادگی همکاری با ایران را برای تقویت ارتباطات و همکاری در امور منطقه‌ای و بین‌المللی و آماده است به طور مشترک با ایران امنیت و ثبات منطقه را تقویت کند.

شبکه سی جی تی ان همچنین گزارش کرد که روحانی نیز در این تماس تلفنی به نوبه خود از حمایت و به اشتراک‌گذاری تجارب چین با ایران در  زمینه مقابله با بیماری همه‌گیر کرونا قدردانی کرد.

رئیس‌جمهور ایران در ادامه با تأکید بر تعهد جمهوری اسلامی به سیاست «چین واحد» گفت که ایران از چین در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی حمایت می‌کند و آمادگی دارد همکاری‌های راهبردی با پکن در بخش تجاری و انرژی و مشارکت در ساخت مشترک طرح «کمربند و جاده» را افزایش دهد.

طبق این گزارش، روحانی از امضای توافقات همکاری‌های جامع بین دو کشور ایران و چین استقبال کرد و گفت که این طرح آینده‌ درخشان‌تری را برای همکاری‌های دو جانبه به همراه خواهد داشت.

روحانی همچنین از موضع چین در برجام و موضوعات منطقه‌ای همچون تنش‌های میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها استقبال کرد و برای تداوم همکاری و ارتباط نزدیک با چین و همکاری مشترک برای دفاع از حقوق مشروع و امنیت منطقه‌ای خود ابراز تمایل کرد و تأکید کرد قاطعانه مقابل یکجانبه‌گرایی و سلطه‌گرایی ایستادگی می‌کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس