کد خبر 1220946
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹
کوبیدن دولت بر طبل گرانی کالاهای اساسی در روزهای پایانی؛ نان و شکر چراغ خاموش گران شد

در دو ماه ابتدایی سال، کالاهای اساسی مشمول ارز نیمایی با افت ۵۰ درصدی ترخیص و اقلام اساسی مشمول ارز ۴۲۰۰،کاهش ۵۳ درصدی رانسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند.

به گزارش مشرق، قانون بودجه ۱۴۰۰ با تمام فراز و نشیبهای خود درخصوص تعیین تکلیف ارز واردات کالاهای اساسی  در نهایت مورد توافق ارکان مختلف درکشور قرار گرفت. بر این اساس مقرر شد تا اقلام باقی مانده در فهرست کالاهای گروه یک همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شوند. البته بایستی در همین ابتدا به این نکته اشاره کرده که در شرایط فعلی تعداد قابل توجهی از اقلام اساسی مانند برنج از فهرست کالاهای گروه یک مشمول ارز دولتی خارج شده اند و بایستی با ارز نیمایی تامین ارز شوند که این موضوع به تنهایی  شوک قیمتی قابل توجه را در بازار وارد کرده است.

بیشتر بخوانید:

پشت‌پرده گرانی‌ها در آستانه انتخابات چیست؟

بررسی آمارهای  موجود از ثبت سفارش، تخصیص ارز، تامین ارز و ارزش و وزن ترخیص کالاهای باقی مانده در گروه یک کالایی نشان میدهد، حدود ۲.۸ میلیارد دلار ثبت سفارش انجام شده که تنها برای ۷۶۳ هزار دلار آن تخصیص صورت گرفته و ۶۴۴ هزار دلار نیز تامین ارز صورت گرفته است. بر این اساس درحالی که ثبت سفارش افزایش ۱۳۴ درصدی داشته اما تقریبا یک چهارم این ثبت سفارش به تامین ارز منتج شده است. این درحالی است که ارزش ترخیص اقلامی مثل روغن خام، دانه های روغنی کنجاله سویا، جو و ذرت از ۴۸۶ هزار دلار به ۶۲۵ هزار دلار و معادل ۲۲ درصد کاهش یافته است. همچنین وزن ترخیص از ۲ میلیون و ۳۶۷ هزار تن به ۱ میلیون ۱۱۷ هزار تن کاهش یافته است.

کاهش ۶۸ درصدی ترخیص ذرت  در پی افت ۴۵ درصدی تامین ارز دولتی

در این حوزه باید تاکیدکرد، دانه های روغنی به لحاظ وزن ترخیص افت چشم  گیر ۵۱ درصدی را تجربه کرده اند و از ۲۲۴ هزار تن به ۱.۹ هزار تن افت کرده است.کنجاله سویا نیز از ۲۶۳ هزار تن به ۹۵ هزار تن کاهش یافته است. همچنین ذرت نیزاز ۱.۵ میلیون تن به ۴۸۵ هزار تن و معادل ۶۸ درصد افت کرده است.

وضعیت بحرانی ترخیص کالاهای اساسی خارج شده از فهرست ارز دولتی

همچنین بررسی آمارها نشان میدهد، سایر کالاهای اساسی که حالا از فهرست کالاهای گروه یک خارج شده و شامل ۲۰ قلم میباشند با ۵۰ درصد کاهش در ترخیص رو به رو شده‌اند. به عنوان مثال درحالی که ثبت سفارش برنج حدود ۱۵۷ درصد افزایش یافته و همچنین تامین ارز آن نیز بیش از ۱۳۰۰ درصد افزوده شده اما ارزش و وزن ترخیص این قلم کالای اساسی حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد افت کرده است.  از سوی دیگر میزان گوشت گاو و گوسفند تقریبا صفر شده است. این موضوع در کنار افت تولید داخل به دلیل کاهش جدی واردات خوارک دام که در بالا به ان اشاره شد زمینه کمبود کالا در بازار داخل و افزایش جهشی این محصولات را فراهم خواهد کرد. در مورد کره هم باید گفت با وجود خروج از لیست کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ و قرار گرفتن در فهرست نیمایی ها تا کنون گرمی از این محصول از گمرکات ترخیص نشده است.

گفتنی است، میزان ترخیص لاستیک سواری و اتوبوس نیز ۵۰ تا ۵۰ درصد افت کرده که تمامی این آمارها میتواند یک زنگ خطر جدی برای سیاست گذار باشد.

موج جدید گرانی در راه است؟ + جدول

گفتنی است،  ۷ میلیون و ۲۱۸ هزار تن نهاده های دامی در مجموع ثبت سفارش شده است که هنوز به کشور وارد نشده است؛ در حالی که نیاز ماهانه ما یک میلیون به نهاده ها یک میلیون و ۶۹۲ هزار تن است و در مجموع برای حدود ۳.۵ تا ۴ ماه ثبت سفارش انجام شده است.

لازم به ذکر است، یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است،  ماهانه باید ۶۰۰ میلیون دلار تخصیص ارز برای واردات نهاده های دامی داشته باشیم از ابتدای سال جاری بانک مرکزی حدود ۸۰۰ میلیون دلار برای واردات نهاده های دامی تخصیص داده است و امیدواریم که به زودی نیز برای بارهایی که در بندر داریم، ۶۰۰ میلیون دلار جدید تخصیص دهد.

بر اساس اطلاعات وزارت جهاد کشاورزی، میزان ذخایر جو دامی در ۷ بندر، ۸۸۳ هزار تن، کنجاله سویا ۶۶۴ هزار و ۵۴۰ تن در بندر امام خمینی (ره)  و دانه سویا در ۴ بندر حدود ۳۱۸ هزار تن موجود است؛ مجموع ۴ نهاده دامی مصرفی بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن است. ماهانه حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تن مصرف نهاده های دامی کشور است که با در نظر گرفتن  این موجودی برای حدود ۲ ماه و نیم ذخیره نهاده های دامی داریم.

 ماهانه ۲۸۳ هزار تن نیاز به واردات جو دامی داریم که میزان ذخایر ما اکنون ۸۸۳ هزار تن است و میزان نیاز کشور به کنجاله سویا در هر ماه ۳۰۰ هزار تن است که در این بخش نیز  ۶۶۴ هزار تن موجودی وجود دارد.

در همین راستا آمارهای دقیق تر کالای موجود در بنادر کشور نیز قابل مشاهده میباشد.

موج جدید گرانی در راه است؟ + جدول

در یک جمع بندی میتوان گفت، در دو ماه ابتدایی سال، کالاهای اساسی مشمول ارز نیمایی با افت ۵۰ درصدی ترخیص و اقلام اساسی مشمول ارز ۴۲۰۰،کاهش ۵۳ درصدی رانسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند که این موضوع میتواند زنگ خطر افت جدی مایحتاج ضروری مردم در روزهای پیش رو را کلید بزند.

گفتنی است، ارزش و میزان ترخیص و حتی تخصیص ارز بسیاری از کالاهای کشاورزی، اساسی مورد نیاز مردم در سال جاری نسبت به سال قبل افت چشم گیری داشته است. این موضوع به معنای به صدا درآمدن یک خطر بزرگ برای کشور در خصوص کمبود احتمالی کالا به ویژه در استانه انتخابات و حتی ماه های ابتدایی دولت آینده است. در این بین یک سوال اساسی ایجاد شده که آیا  دست عمدی در کار است تا کشور در تامین کالاهای ضروری مردم دچار مشکل شود؟ از سوی دیگر  با پذیرش این سناریو به باور طراحان آن با افزایش قیمت این دست کالاها ناشی از کمبود در بازار، حاکمیت  مجبور  به پذیرش هر گونه توافق برجامی در آینده نزدیک خواهد شد؟ 

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 19
 • انقلابی IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  25 1
  با این وضعیت حتما شاهد مشارکت حداکثری خواهیم بود!!!
  • امیر PL ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
   13 2
   ورود نکردن و جلو گیری نکردن، خودش یک تصمیم است، چرا نمیفهمی؟
  • IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
   0 0
   11/53 تو چرا نمی فهمی و ادای آدم های چیز فهم را در می آوری
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  25 0
  چرا هیچ کس جلوی این رفتار که منجر به گرانی میشه رو نمیگیره ؟ قوه قضاییه و مجلس باید ورود کنن، دولت دیگه شورش رو در آورده ...
  • امیر PL ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
   5 6
   ورود نکردن و جلو گیری نکردن، خودش یک تصمیم است، چرا نمیفهمی؟
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
   2 0
   ورود کنن چیکار کنن؟! روحانیو استیضاح کنن جهانگیری جاش میشینه تا دولت تموم بشه! فرقی میکنه؟
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  20 0
  الان ساعت یازده دوباره برق متطقه ما قطع شد شما رو بخدا قسم اگه وجود اداره کار ندارید بگید که مردم بدونن بدونن که با چه موجودات پلشتی سرو کار دارن چی از جون مردم میخواهید تا ابد لعنت خدا به شما تا ابد
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
   1 0
   آقایون طبق معاهده پاریس دران عمل می کنن و برق هارو قطع می کنن چقدر در سال 96 گفتیم به این ادم رأی ندید.
 • GB ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  21 1
  آیا دست عمدی در کار است؟؟؟ دیگه دولت باید چی کار کنه تا خیانتش به مردم اثبات بشه؟؟؟ اون از وضعیت بورس که هروز همه ی سهما منفین و جدیدا هم هر سهمی باز میشه منفی سی چهل درصد میخوره ...این از قطعی برق..اینم از قیمتا...هرکاری که برا نارضایتی مردم بود رو انجام دادن
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  3 0
  از یکطرف خشکسالیه از طرف دیگه ماههاست دولت هیچ مجوز وارداتی برای برنج نداده و ذخایر انبارهای برنج وارداتی تنها کفایت سه ماه دیگه بازار داخل رو میکنه . یعنی بحران برنج در آینده نزدیک . خداوکیلی اینهمه انهدام اشراف اصلاح طلب از اقتصاد کشور و معیشت مردم عمدی نیست ؟
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  10 0
  تلویزیون هم مدام ایران من پخش کنه
  • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
   6 0
   اینو خوب اومدی!
  • IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
   3 0
   باور کن همه مشکلات فاجعه بار روزگار فعلی رو میشه تحمل کرد الا وارونه نمایی های سیما رو . فقط رو اعصابه و بس
  • IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
   3 0
   ما اشتباه متوجه میشویم میگن ویران من ایران من نمیگن
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  3 0
  به خدا دیگه نائی نیست چی میخاین از دست ملت
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  3 0
  خاک تو سر مسعولین
 • سید فروزان CH ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  1 0
  در کنار گرانیهای مدیریت شده توسط دولت بی لیاقت ، قطع برق ، آب و کمبود نان را هم در برنامه دارند ، هرچه به انتخابات نزدیکتر میشویم ، نقشه های شوم غربگدایان افزایش پیدا میکند گرانی مجدد بنزین هم در برنامه آقایان است دولت کاملا معشیت ملت را به گروگان گرفته تا ملت را به عدم شرکت در انتخابات و امضای پین سوق دهد باید در این مدت باقی مانده ،سپاه و ارتش زمام امور را بدست بکیرند وگرنه دیگر پشیمانی سودی نخواهد داشت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس