کد خبر 1220897
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۹
اهمیت تربیت اقتصادی برای بچه‌ها نمایه بازی کودکان نمایه بازی کودک نمایه بازی نمایه

فوق تخصص بیماری‌های قلب کودکان گفت: متأسفانه فشار خون در کودکان خیلی علامت دار نیست و به همین دلیل وقتی به سن بزرگسالی می‌رسند دچار افزایش فشار خون می‌شوند که آنها را دچار مشکل می‌کند.

به گزارش مشرق،  سید محمد دلیلی، فوق تخصص بیماری‌های قلب کودکان، درباره «افزایش فشار خون در کودکان»، گفت: متأسفانه فشار خون در کودکان خیلی علامت دار نیست و به همین دلیل وقتی به سن بزرگسالی می‌رسند دچار افزایش فشار خون می‌شوند که آنها را دچار مشکل می‌کند.

بیشتر بخوانید:

ارتباط آلودگی هوا با فشارخون بالا در کودکان

وی ادامه داد: معمولا بعد از سن سه سالگی هر کودکی به پزشک مراجعه می‌کند باید فشار خونش اندازه گیری شود تا اگر موردی وجود دارد کشف شود؛ اگرچه فشار خون بالا می‌تواند در بدو تولد هم وجود داشته باشد که علتی ثانویه است و پزشک با معاینه نوزاد به دلیل آن پی می‌برد و در اکثر مواقع درمان می‌شود.

این فوق تخصص قلب کودکان افزود: فشار خون کودکان به ندرت تظاهر اولیه دارد و اگر علامت دار هم شود نشانه آسیب‌های آن مثل مشکلات کلیوی و قلبی و کاهش رشد است.حتما فشار خون تمامی بچه‌ها باید در سن سه سالگی اندازه گیری شود.

دلیلی خاطرنشان کرد:برای کودکان چاق احتمال فشار خون بالا بیشتر است. فشار خون معمولا در حوالی سیزده سالگی به مقدار استاندارد بزرگسالان یعنی ۱۲ روی ۸ می‌رسد. اما در سنین پایین مثل یک سالگی نباید فشار خون از ۱۰ روی ۵ بیشتر باشد.

وی با اشاره به اینکه دو نوع فشار خون اولیه و ثانویه داریم، اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد افزایش فشار خون ثانویه در کودکان به دلیل بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری رخ می‌دهد که بسیاری از آنها قابل پیشگیری است.

این فوق تخصص قلب کودکان متذکر شد: درمان ناقص عفونت‌های ادراری در کودکان می‌تواند منجر به بیماری‌های کلیوی و افزایش فشار خون شود. غیر از مسائل کلیوی بیماری‌های قلبی، عروقی و غددی هم وجود دارد.

دلیلی تاکید کرد: برخی داروها و مواد می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. هر دارویی اعم از شیمیایی یا گیاهی می‌تواند عوارضی همچون فشار خون داشته باشد.

وی سبک زندگی اشتباه را دلیلی برای افزایش فشار خون بالا عنوان کرد و اظهار داشت: سبک زندگی بی تحرک در تمام دنیا موجب این مشکل شده است. مقدار سدیم در رژیم غذایی باید کمتر باشد و به جای آن پتاسیم و کلسیم باید بیشتر استفاده شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس