کد خبر 1220499
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹
شائبه‌ خطرناک پیرامون تیم ملی والیبال/ بازیکنان را آلکنو انتخاب کرد؟

انتخاب نفرات نهایی تیم ملی والیبال و خط خوردن برخی نفرات شائبه های خطرناکی را در ذهن اهالی این رشته ایجاد کرده است.

به گزارش مشرق، ولادیمیر آلکنو لیست نفرات اعزامی به لیگ ملت‌های والیبال را اعلام کرد. بر این اساس سعید معروف، محمدطاهر وادی، امیر غفور، صابر کاظمی، بردیا سعادت، میلاد عبادی‌پور، پوریا فیاضی، میثم صالحی، امیرحسین اسفندیار، مرتضی شریفی، سید محمد موسوی، مسعود غلامی، علی شفیعی، علی اصغر مجرد، رضا عابدینی، محمدرضا حضرت‌پور و آرمان صالحی نفراتی هستند که ترکیب تیم را تشکیل خواهند داد.

در کادر فنی هم ولادیمیر آلکنو (سرمربی)، توماس توتولو (دستیار اول)، محمدرضا تندروان (دستیار دوم)، سیامک افروزی (فیزیوتراپیست)، نوید مشجری (آنالیزور)، مهدی خباز (بدنساز)، مانلی کسرایی (مترجم)، امیر خوشخبر(سرپرست ) حضور خواهند داشت. تیم ملی کشورمان در لیگ ملت‌های 2021 به ترتیب به مصاف ژاپن، روسیه، هلند، کانادا، ایتالیا، بلغارستان، آمریکا، صربستان، آلمان، استرالیا، برزیل، اسلوونی، فرانسه، لهستان و آرژانتین خواهد رفت.

شائبه‌ خطرناک پیرامون تیم ملی والیبال

* استارت پروژه‌ای به نام «حذف اکبری»

آلکنو برای اینکه نفرات مدنظرش را انتخاب کند، در مدت زمان حضورش در ایران روی نام چند بازیکن و مربی خط قرمز کشید. البته شاهد برخی تغییراتی اجباری هم در ترکیب بودیم که از جمله آن می توان که کنار گذاشته شدن محمدجواد معنوی نژاد به دلیل مصدومیت و بازگشت مرتضی شریفی به لیست نهایی اشاره کرد. در این بین نفراتی همچون پیمان اکبری (مربی)، جواد کریمی و پوریا یلی و ... هم از ترکیب کنار رفتند تا برخی رسانه ها و کارشناسان به این امر انتقاد کنند.

بیشتر بخوانید:

قوانین خاص برای «حبابِ» لیگ ملت‌های والیبال

همه به خوبی می دانند که انتخاب نفرات در کادر فنی و بازیکنان برعهده سرمربی است و در نهایت هر اتفاقی که رخ دهد، او باید نسبت به عملکردش پاسخگو باشد. اهالی والیبال هم به خوبی به این امر واقف هستند و به همین دلیل به نظرات وی احترام گذاشتند، اما شاید بیان چند نکته خالی از لطف نباشد. نخست اینکه پیمان اکبری جزو مربیان مطرح است و هیچکس نمی تواند این را کتمان کند. او در سال‌های گذشته سرمربیگری تیم‌های مطرحی مثل پیکان و شهرداری ارومیه را بر عهده داشت و در دوره کولاکوویچ، دستیار اول بود. 

هنوز به یاد داریم زمانی که صحبت از انتخاب سرمربی ایرانی برای جانشینی کولاکوویچ بود، از اکبری به عنوان یکی از گزینه‌های جدی نام برده شد، اما آلکنو خیلی راحت او را کنار گذاشت تا شاید به آینده مربیگری در والیبال ایران ضربه ای جدی وارد شود. به عقیده بسیاری حق محمدرضا تندروان بود که با توجه به قهرمانی تیمش در لیگ برتر، امسال جایی در کادر فنی تیم ملی داشته باشد، اما مدل کنار گذاشتن اکبری کمی مشکوک بود.

شائبه‌ خطرناک پیرامون تیم ملی والیبال

تست کرونای او در هر آزمایشگاهی به جز آزمایشگاه مورد نظر فدراسیون منفی شد و برای حفظ سلامتی بازیکنان و جهت اطمینان به قرنطینه رفت. غیبت اکبری در تمرینات راه را برای سایرین باز کرد تا بیشتر در زمان برگزاری تمرینات به آلکنو نزدیک شوند و اطلاعاتی شاید به اشتباه را به سرمربی روس بدهند. به هر حال، اکبری از تیم ملی کنار رفت و مدتی بعد آلکنو در نشست خبری مدعی شد حضور مترجم روی نیمکت مهمتر از حضور یک مربی صرفاً برای تماشای مسابقات است. این همان وصله ای بود که نمی توان به اکبری چسباند؛ به هر حال سابقه و رزومه مشخص است و نمی توان او را تا این حد بی استعداد معرفی کرد. 

* چرا یلی خط خورد؟ 

پوریا یلی، پشت خط زن جوان و آینده دار که با قد و قواره خاص خود و دست‌های بلند و پرش‌های چشم نوازش شاید در لیگ امسال درخشش چشمگیری نداشت اما از دید بسیاری از کارشناسان این شانس را داشت که در جع 3 پشت خط زن نهایی تیم ملی باشد؛ نه اینکه به عنوان چهارمین نفر خط بخورد. یلی اگر از مسیر خارج نشود و انگیزه خود را از دست ندهد، بدون شک می تواند جایگزین خوبی برای ستاره هایی همچون شهرام محمودی، امیر غفور و ... باشد.

توانایی های یلی را نمی توان نادیده گرفت. کسب قهرمانی نوجوانان و جوانان جهان از جمله افتخارات این بازیکن است. شاید لیگ ملت ها هم می توانست فرصت خوبی باشد تا خود را برای میدان بزرگی به نام المپیک آماده کند. هر چند صابر کاظمی امسال در فرم بسیار خوبی  بود و لیاقت پوشیدن پیراهن تیم ملی را داشت اما شاید برای انتخاب بین بردیا سعادت و پوریا یلی نیاز به دقت نظر بیشتری بود.

شائبه‌ خطرناک پیرامون تیم ملی والیبال

سعادت که فصل گذشته در لیگ صربستان حضور داشت و با تیم خود به موفقیت های چندانی نرسید، گفته می شد با مودنا قرارداد امضا کرده و این اتفاق یک افتخار محسوب می شد که جوان ترین لژیونر کشورمان در بهترین تیم سری آ توپ بزند اما در نهایت سر از لیگ کره جنوبی در آورد. سعادت بازیکن جوانی است و شاید بهترین زمان برای پرداختن به او و توانایی‌هایش بعد از المپیک یعنی دقیقاً جایی که تمام تیم های دنیا پوست اندازی می کنند، باشد. از طرف دیگر یلی در تورنمنت های اخیر همیشه در ترکیب تیم ملی حضور داشت و بارها هم با پیراهن تیم ملی درخشیده و حداقل تجربه و شناخت بیشتری نسبت به سعادت از فضای رقابت های بزرگسالان دارد. 

شاید والیبال ایران در پست پشت خط زن با حضور ستاره های آینده داری همچون یلی، کاظمی، سعادت و... مشکلات زیادی روبرو نباشد اما بدون شک پر کردن جای خالی ستاره ای به نام معروف مدت هاست که به یکی از دغدغه های اهالی والیبال تبدیل شده؛ معروفی که حضورش در تیم ملی بعد از المپیک در هاله ای از ابهام قرار دارد و زمزمه های خداحافظی‌اش هم به گوش می رسد.

* آینده پاسوریِ ایران قربانی چه شد؟

جواد کریمی، بازیکن دیگری بود که آلکنو اخیراً روی نام وی خط قرمز کشید. هرچند در هفته‌های پایانی لیگ بلژیک دچار مصدومیت شده و نتوانست زیاد در ترکیب قرار بگیرد، اما خیلی زود توانست دوران مصدومیت را پشت سر گذاشته و از نظر فیزیکی هم به آمادگی ایده‌آل برسد. محمدطاهر وادی در اردو و در کنار سعید معروف باقیمانده است. وادی در شرایطی به عنوان پاسور دوم انتخاب شده که طبق اخبار رسمی و غیررسمی در دو هفته اخیر غیبت های زیادی به دلیل ابتلا به کرونا داشت. حال اینکه آلکنو چطور پس از غیبت های طولانی به این نتیجه رسید که بهتر از کریمی است را خودش باید توضیح دهد.

شائبه‌ خطرناک پیرامون تیم ملی والیبال

شاید از مربیان ایرانی تیم ملی این توقع می رفت تا بیشتر از توانایی های سرمایه ای به نام کریمی صحبت کنند تا شاهد سرمایه سوزی نباشیم. شاید از نظر پاس دادن با سعید معروف اختلاف سطح داشته باشد اما هیچ مربی نمی تواند توانایی های او را در دفاع و سرویس نادیده بگیرد. در نهایت اینکه کاش شرایط به گونه‌ای پیش نمی‌رفت تا شائبه‌هایی در ذهن برخی‌ ایجاد شود که شاید پای دلال‌ها و مباحث باشگاهی در انتخاب بازیکنان تیم ملی در میان است.

* مافیا، دلالی و مباحث باشگاهی؛ مثلث انتخاب بازیکنان تیم ملی؟

هر کسی که سرمربی تیم ملی می شد، طبیعی بود که برخی بازیکنان را انتخاب می کرد و حضور آن ستاره ها از قبل هم در تیم ملی واضح بود، اما این روزها اتفاقاتی رخ داد که کمی اهالی والیبال را بدبین کرده است. پیش از این هم بارها در رسانه های مختلف گزارش ها و خبرهایی مبنی بر درگیر شدن ذهن بازیکنان به مسائل باشگاهی در اردوی تیم ملی مطرح شده بود، اما فدراسیون هیچ واکنش قاطعی از خود نشان نداد. حتی روی خروجی برخی سایت ها عنوان شد دلال ها و مدیر برنامه ها هم به راحتی به اردوی تیم ملی رفت و آمد می کنند.

حالا با کنار هم قرار دادن تکه های پازل سوالاتی در ذهن ایجاد می شود و باید دید چه کسی یا چه کسانی به آلکنو اطلاعات داده‌اند. در مدت اخیر لژیونر شدن ستاره های والیبال ایران و مبالغی که برخی ها در قبال این جابجایی‌ها دریافت می کنند، بستن تیم های باشگاهی با حضور بازیکنان و مربیان تیم ملی آن هم با قیمت‌های عجیب و غریب، ارتباط صمیمی برخی بازیکنان با مربیان، رابطه دوستانه تعدادی از اعضای کادر فنی باهم، مشترک بودن مدیر برنامه تعدادی از اعضای تیم ملی و در نهایت تاثیرپذیری سرمربی تیم ملی از برخی افراد خاص و ... موجب شده تا احتمالاً آلکنو به صورت ناخواسته و تحت تاثیر شرایط روی نام برخی ها خط قرمز بکشد.

شائبه‌ خطرناک پیرامون تیم ملی والیبال

سوال اینجاست که چطور کولاکوویچ در مدت حضورش در ایران از پیمان اکبری کمک می گیرد، به جواد کریمی اعتماد می کند و مسابقات زیادی به یلی میدان می دهد؟ چطور ممکن است سطح این نفرات در مدت کوتاهی به قدری پایین بیاید که اصلاً جایی در ترکیب تیم ملی نداشته باشند؟ آلکنو در نشست خبری اش مدعی شد به کسی اجازه دخالت در تصمیماتش را نمی دهد و حالا تنها امیدواری علاقمندان به والیبال این است که حرف و عمل وی یکی باشد؛ وگرنه تکه های پازل می تواند ذهن ها را مشوش کند و سکوت فدراسیون هم موجب بدبین شدن.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • FR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۱
  5 5
  بذارید سرمربی کارشو بکنه. هنوز هیچی شروع نشده توهم توطئه شروع شد. چرا ما ایرانیا یک ذره صبر نداریم؟!
 • علیرضا IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۱
  8 3
  والا ایرانی ها خودشون هیچی بارشون نیست تو مربی گری و مدیریت فکر میکنن یکی بازی کرد تااخر باید همون باید باشه مثل مسعولا و سیاسیون که 40ساله تکیه زدن به صندلی و جاشونا به کسی نمیدن، حرف اول و اخر را سرمربی میزنه نه روزنامه نگار و رییس فدراسیون و مربی لیگ و همه میشن کاسه داغ تر از آش ول کنید بذارید سرمربی کارشا بکنه همش دنباله خاله زنک بازی و حواشی اید
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۱
  2 0
  مربیان حرفه ای آبروی خودشان رابیشترازمادوست دارندبامیانه روی وغیره کاری ندارندوتصمیمات خودرامحکم می گیرند وباکسی هم تعارف ندارندلطفابگذارید کارشان رابکند دراوایل کارولاسکو عده ای مثل شما باصطلاح کارشناس سعی دردخالت دراموروالیبال راداشتندوخوشبختانه ایشان اجازه ندادندوکارها هم به خوبی پیش رفت.
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۱
  0 1
  نگران شدم :(‌ ‌ ‌ ‌ ‌ خدایا خودت تیم مونو سلامت و حفظ بدار. ‌ ‌لهنت بهرچی دلال و کارچاق کنی که حق را ناحق و ناحق را حق کند و جلوه دهد. این بنی بشرهایی که خیمه زدن دور تیم والیبال،یادشون نره تحت رصد هستن و اقدامات اشتباه و خلاف‌شون کلک‌شون میکَنه درنهایت.. ‌ ‌ آینده تونو بادست خودتون نسوزونید دزدهای سرمایه و امید
 • مربی کاراته IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۱
  2 0
  این مقاله که همه‌اش شاید و اگر و ... شد بذارین سرمربی کارش را بکنه . چرا بدون سند ودلیل محکم شانتاژ میکنید
 • فرامرز IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  2 1
  فعلا به جز سکوت کاری نمیشه کرد.ولی جواد کریمی حیفه از تیم کنار گذاشته بشه.
 • ف.ارومیه IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  1 0
  واقعا این مطلبی که مثلا از قول کارشناسان نوشتین در سطح تفکر این مربی صدق نمیکنه . یکم با دید تخصصی نگا کنین. مثلا; از بین آقایان اکبری و تندروان ایشون تندروان و انتخاب کرده. کجای کار ایراد داره
 • gafar taba tabayi 65 IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  1 0
  تیم ملی فقط واسه چند نفر خاص نیست واسه همس بعد شما این تفکرات غلطو از کجا آوردین ، ترکیب همون ترکیبه حالا شاید شاید یه بازی در کل به این نفرات دوم برسه . این اقای الکنو شناخت کامل از تیم ملی مارو داره ، ویک مربی حرفییه . بعد شما با چه مدرکی همین اول راه این اقارو به خیانت متهم میکنین ، من سریع حرفتونو گرفتم اصل قضیه خیانت به کشورمونه که فکر نکنم این باشه .
 • یونس IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  2 0
  لطف کنید در کار سرمربی تیم ملی دخالت نکنید وبگذارید آرامش در تیم ملی حکمفرما باشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس